Author Topic: Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all  (Read 21305 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline astateofmind

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #75 on: 19 December 2019, 22:38 »
Olds, nu pricep o chestie, nu e vorba ca e scopul unora in viata de a trashui filmul. Tot ce a scos Disney in materie de filme Star Wars e mizerabil. Si nu e vorba de calitate vizuala ci de story/acting/actori/idei/logica/bun simt (lispa), absolut totul e un trash mizerabil care, colac peste pupaza nu aduce absolut nimic original si fura cu nesimtire din precursoarele`.

Adauga feminazi bullshit si ai o reteta meseriasa. De ce ultimul ar fi mai bun? Faptul ca au avut nspe finaluri trase, Mark Hammil s-a pisat pe ei cu varf si indesat, nici un preview nu prevesteste absolut nimic bun.

Nu-i cunosti gusturile. nu conteaza cat de prost va fi 9, pt el va fi de 10 ;)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #76 on: 19 December 2019, 22:39 »
E bun ultimul Star Wars, desi are mai multe puncte foarte slabe (noroc ca sunt scurte si mai usor de trecut cu vederea in mijolocul spectacolului dealtfel reusit). Ideea, spectacolul de calitate si jocul actorilor sunt chiar foarte bune. Majoritatea elementelor trag filmul pe plus.
Nu e clar cum de reusesc sa strice niste filme cu mare potential, cand au tot ce trebuie. Daca ar renunta la cliseele patriotice deje de un penibil extrem, doar din asta ar avea mult de castigat.
 

Offline joobsekker

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #77 on: 19 December 2019, 23:35 »
Eu unul urasc trilogia asta, dar trebuie sa recunosc  ca dupa un inceput mediocru au incheiat-o in cel mai satisfacator mod cu putinta. Cam prea cu  Happy End in stilul Disney, dar decent, parca chiar mai satisfacator decat Avengers Endgame.

E bine ca n-au prea mai exagerat cu feminazismul si corectitudinea politica  si am apucat sa vad un sarut intre  Ray si Ren, intre un barbat   si o femeie   ca-n vremurile bune, iar Finn a dat lovitura cu negresa aia mortala de sexy, ca in sfarsit barbatii au avut roluri mai serioase in filmul asta. 
A avut insa  multe elemente CRINGE : faza cu Finn & co care se lupta calare pe  cai  impotriva navelor imperiale, editarile amatoricesti la  aparitiile lui Leia, droizii care nu prea mai sunt captivanti ca altadata,  faza cu Chewbacca, ewoks (speram sa nu-i mai vad),  Palpatine manevrat ca o papusa de acel brat robotic, momentele care se inspira din trilogia originala, sabia galbena de la final.


Mi-au placut foarte mult luptele cu sabiile laser si batalia finala cu foarte mult suspans, chit ca stiai ca Palp va pierde. 
Mi-a placut sa vad flota imperiala alcatuita din sute de nave cu melodia "Imperial March" ruland pe fundal, aducandu-mi aminte de Empire Strikes Back.

Palpatine, intr-o scurta aparitie, i-a facut de rusine pe Sauron, Voldemort si Thanos, fiind cel mai autentic Big Bad daddy.

6/10

Last Jedi mi s-a parut de nota 3/10, iar The Force Awakens cam de 5/10.

Per ansamblu, as zice ca e primul SW decent in ultimii 30 ani si cu siguranta mai bun ca oricare film din trilogia prequel care CRINGE ALL TIME!


Post Merge: 19 December 2019, 23:45
Acum, ce asteptari am de la viitorul francizei:  ar fi de preferabil sa continue mai degraba cu seriale, precum Mandalorian   decat cu filme.   
Si sper sa mai exploreze alte aspecte din universul Star Wars.


Cu atat mai mult, sa nu mai auzim niciodata de Skywalker , sa nu mai apara Rey niciodata si niciun alt Skywalker, nici Chewbacca, nici C-3PO , nici R2-2D, nici BB-8, nici vreo alta fantoma a lui Yoda. Noua filme au fost indeajuns!
 


Vrem alte personaje!
« Last Edit: 19 December 2019, 23:49 by joobsekker »
 

Offline astateofmind

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #78 on: 20 December 2019, 09:24 »
Episodul asta din Mando a fost bunicel.

A venit cu Gina la packet cu Nolte, plus IG-11 - adica ce a fost mai bun in serial pana acum. Cam de kko faza cu dragonii totusi.

In plus introduce the big bad wolf ... placut per ansamblu.

Tot nu se ridica mai sus de genunchiul lui Amos.

I have spoken.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline joobsekker

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #79 on: 21 December 2019, 01:43 »
Ora de meme-uri













« Last Edit: 21 December 2019, 01:46 by joobsekker »
 

Offline Raziel01

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #80 on: 21 December 2019, 02:30 »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #81 on: 21 December 2019, 21:22 »

UUUU! a inceput de zce minute, get in on it


 
The following users liked or thanked this post: Nosferat

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #82 on: 23 December 2019, 11:34 »
shootere, ultima imagine cu jar jar e NO NO
-

box office for rise
1st weekend estimates: ce s-a intamplat cu 240? 220. apoi 200. apoi 195. acum e 175.
mai jos decat last jedi, asa cum era de asteptat.


ROS e facut exact precum FA, sa miste repede-repede pana nu te prinzi cat de aiurea e. insa:

nu se distinge cu scenele actiune. nu-s asa epice, nu aduc noutati, nimic special, nimic deosebit.
are niste scene care te scot din film, direct. SPOILERS:
1. rey opreste o nava din zbor!
2. palpatine apare fara explicatie, si distruge din maiini o flota! dar nu poate opri sabia lui rey. care reflecta inapoi ce arunca el! nu stie sa se opreasca?? ce plm e copilaria asta..
 se pregateste dracu stie cati ani, dar pune un anunt la ziar ca loveste in 14 ore? etc asoasf
 palpatine e mai aiurea decat rey, o putea poseda direct daca vroia, trebuie sa ceara voie? fuck off. it's all SHIT.

3. forta acum e un drog. faci overdose, mori!
4. forta acum inviaza mortii. cum e posibil, doua rezultate opuse din acelasi lucru??? WHAT IN THE FUCK!!!!1111111twleveseventeennine
5. retcon si reparatii? BULLSHIT. jj se foloseste de ce a pus rian, in special de atributele fortei.
sacrifica pe rose, si chestii neimportante.
6. no woke?? fuck off. personajele noi sunt doua tipe, boba felicity si african chick- ok, plus niste alieni scarbosi, arata ca niste microbi.
7.rey e mai puternica decat isus, rey e mary sue al totalitatilor de mary sue.

ai bune sanse sa te superi la asa ceva, dar si mai important nu te atrage sa il revezi. ori

rewatchability, asta da picioare la film. dupa primul weekend word of mouth intra in rol si abia atunci vezi ce viata are filmul, cat cade la incasari..
joker este exemplul perfect, a facut bani de la saptamana la saptamana pana hat la un miliard.
---

rottentomatoes & critics.

1st off, RT nu e site de incredere. dark fate a avut procent bun la public in timp ce il scoteau din proiectii. deci e ceva extrem de putred cu scorul ala, nu e dupa realitate.
2, nu trebuie sa am incredere in critici. citesc ce zic, si de data asta au dreptate. se vede ca se pricep la filme atunci cand disney nu le face handjobs.
in fapt, sunt prea blanzi cu el! in fapt shilli cei mai mari i-au zis fuck this movie. pentru ca era prea mult daca il cantau, isi pierdeau orice public ramas, nimeni nu i-ar fi crezut!
asa ca au ales supravietuirea.
-

ce sa intamplat cu "few minor voices" cu "putinul numar de hateri", russsian bots de odinioara? daca erau asa putini, atunci de ce disney a incercat sa INGROAPE the last jedi? hm, au fost constienti ca nu au de ales altfel, vor pierde prea mult la incasari.
- the fandom menace has won -

Post Merge: 23 December 2019, 12:41
inca doua, si ar mai fi. (am sa-l revad via bootleg, cica e de calitate.)

8. navele inamice nu au navigatie mai rau decat ... o drona de la amazon. sunt dependente de o antena - sunt familiarizat cu "magia" asta specifica jj . & disney.
9. skywallker nu a invins. palpatine a invins. fata lui le-a luat numele! LIKE WHAT.THE.FUCK


apropo de fandom menace, ceva izbitor:
https://youtu.be/c1tOtO-h9Bc?t=5m
« Last Edit: 23 December 2019, 12:41 by Monier »
 

Offline Raziel01

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #83 on: 23 December 2019, 19:10 »
 

Offline oldshooterman

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #84 on: 23 December 2019, 21:14 »
box office for rise
1st weekend estimates: ce s-a intamplat cu 240? 220. apoi 200. apoi 195. acum e 175.
mai jos decat last jedi, asa cum era de asteptat.
"It’s still the third-largest December opening ever. If the estimates hold, it’ll be the 12th-biggest opening ever." Nu-i chiar asa de rau precum pare. ;D
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #85 on: 23 December 2019, 22:52 »
^ok, sure. care-i lista si numerele.

meanwhile, inca doua recenzii caldute, vito si rlm.

vito e un youtuber fantastic btw. asa gras si urat. clipul lui cu last jedi este un standard in materie.






 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #86 on: 27 December 2019, 11:41 »
inainte de finalul de sezon mando, care tocmai a aparut, eu prezic ca robotul intervine si-l salveaza pe nick nolte, si mandalorienii apar din nou la batalia finala.

IG11 aduce cu sinteticul din aliens: ripley nu sufera robotul (exact precum mando), dar lance joaca un personaj subversiv, against type - fata de primul robot adica. la final se sacrifica eroic.
sa vedem!

Post Merge: 27 December 2019, 12:23
motherfucker

atunci cand ala micul s-a agatat de picior, am udat orbitele.
shiee




Post Merge: 28 December 2019, 09:59
gata e ora de rating, per episod:

ep1 8
ep2 6.5
ep3 9
ep4 4
ep5 5.5


ep6 7

ep7 9.5
ep8 8

finalul primeste mai mult decat se cuvine pentru ca e dificil (cel putin in ziua de azi) sa faci un final solid si logic.
la fel si pentru inceput, cere multa munca si fler sa prezinti un univers cu reguli, aka an establishing frame.
se vad de la o posta fillere, juumate din sezon e umplutura peste care poti sari lejer. fm, bill burr ridica un episd din medicritate aproape de unul singur.

regizorul de capatai e deborah chow! bravo pentru tipa asta, nu stiu cine e, dar stiu ca e buna!

ultimul, regizat de taika se impleticeste in chestii confuze si ridicole. taika nu e tocmai bun ca regizor in afara parodiei, there i said it.
nu pot decat sa sper ca nu mai vad cacaturi gen: aaa, va distrug in 14 ore, diseara.. dupa ora sase. sau cum se lovesc in umeri personaje ce le gaseai la distante astronomice.. cum dracu au nimerit ei in canalizarea unde tocmai era preoteasa metalurgica?? nigga please. fucking disney shit!
mi-a placut ca l-au adus pe ig11, mi-a placut cum au inchis cercul cu astia rai prin gus care supravietuieste, mi-a placut ca nu s-au repetat cu interventii deus ex machina; mi-a placut ca au scapat de tampenia cu trackerul; mi-au placut mai toti actorii inclusiv gina dar mai ales cei in varsta, si in primul rand mi-a placut de ala micul.
tocami am calculat media, sare de 7 per total. acum sa ne intelegem, e rating de SERIE TV pentru toate varstele, dar mai ales copii in foarte buna parte. e cartoon clone wars style - dar nu e mizerie tipica disney. are inima de star wars adevarat.






« Last Edit: 28 December 2019, 09:59 by Monier »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #87 on: 30 December 2019, 15:46 »
de fiecare data cand incerc sa vorbesc de ROS, ma ia o lehamite indescriptibila.
stiu ca a castigat bine la incasari, cu sarbatorile situate pe mislocul saptmanii, adica sanse dublate ca pe weekend. am estimat prea curajos, dar am stiut mai toti ce am primit.. exact cum am presupus: o mizerie, mizerie, mizerie. stiti ce cred? ca toate leaks, asa detaliate au pregatit terenul; pentru film. cred ca l-au ajutat!!
last jedi a trezit manie. de la mic la mare, bodybuilderi si fete, batrani si copii, toti au facut clipuri pe tube. acum e.. usurare, resemnare, dezolare, e ca dupa ingroparea cuiva. liniste si tristete tacuta.

30, 40 cincizeci de probleme. aveam de gand sa le adun pe toate de la toti intr-o.. ceva definitiv. but who the fuck cares anymore, really.
cea mai mare problema e aparitia lui palpie. stim ca fiul lui mortis era in prima varianta, probabil varianta lui lucas btw, si stim ca jj a ales palpie ca figura stabilita, SAFE. cu ocazia asta rey da cu fulgere, rey are puteri explicate etc. dar bineinteles ca ruineaza tot ce au facut jedi din filmele adevarate, pre-disney. luke a predat unei palpatine fara simtire ori deranj, in timp ce a vrut sa-si omoare nepotul. makes sense, it's jj.
sigur ca jj a copiat finalul din episodul sase. cu extrem de mare tupeu si obraznicie. sigur ca a umplut filmul exact ca rian cu un quest aiuritor.. de la piramida la cutit la epava functionala etc.
dar finalul e culmea. cand rey ajunge exact in saracia lui luke, de unde el vroia sa plece. exact in aceeasi singuratate de cand au parasit- parintii.
jj nu doar ca nu stie forta, nu stie nave, cosmos, nu stie sa spuna o poveste, dar nici nu i-a pasat vreodata de star wars. asta a fie clar. e un jeg uman, un vierme si pacoste pe industia filmelor. btw, adus in proeminenta de spielberg - thanks obama.

dupa ce au facut-o bucatele (si apoi celebra) pe fetita asta, acum cred ca EFAP o vor lauda.. uite ce recenzie faina.
« Last Edit: 30 December 2019, 15:50 by Monier »
 

Offline Nosferat

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #88 on: 03 January 2020, 16:41 »
Meh, lumea e prea domola din cate vad. Am si cativa dintre prieteni care au fost si care m-au invitat,adica invitat,imi platisera bilet si ma simteam de porc sa le zic nu mersi stau acasa, "ba nici nu a fost rau,ce faci si tu acuma ca handicapatii aia pe twitter, a fost ok filmul". Nu am cu cine,efectiv nu am cu cine, le-am si spus ca nu ma mai duc la cinema cu ei, chiar nu am chef de cearta pe niste nimicuri de genul.

Acuma nu scriu ca e cel mai de rahat film din ultimii zece ani sau asa ceva, insa nu e nici pe departe acceptabil ca un film star wars. Nu se poate sa accepti totul asa tacit,sa spui ca lasa si asa e bine, nu, nu e bine. Chiar nu e bine, in afara de niste efecte chiar bune,ce ofera mai exact acest film? Adica nu inteleg,ori problema e la mine,ori la restul,dar undeva e o problema. Efectiv nu vad pentru ce a fost chiar laudat de catre unii acest film, cu ce a contribuit universului star wars?  Vad tot mai des game of thrones season 8, prin mai multe filme si seriale(ma refer la masacrul ala de poveste,de logica,de orice),si parca ma vad tot mai izolat, in timp ce vad pe altii din acesti "fani moderni" care ma numesc hater daca am tupeul sa critic ceva la filmul sau serialul lor.

Totul e bine,totul a fost facut bine,filmul e bun, apoi nu conteaza ca de multe ori nu are sens sau logica, oricum la film nu mergi sa te gandesti,asa ca taci hatere.

« Last Edit: 03 January 2020, 16:42 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Ciocanul

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #89 on: 03 January 2020, 21:49 »
Oricum, cine nu a fost ca si sfat: sa nu dati banii pe ultimul Star Wars, e prost gramada, e o varza de neinteles. E de vazut beat sau tripat acasa dat jos de pe torente cu 2-3 prieteni ca sa ai de ce sa faci misto. Eu cred ca a fost mai ok acum 2-3 luni si apoi l-au tot modificat pana o iesit o varza si mai mare. Cred ca in final in versiunea initiala era o reedintare a episodului 6. Kylo si Ray se bateau in fata lui Imparat Palpatine, Ray pierdea, Kylo omora imparatul si murea si el in proces si era si trist si vesel ca in versiunea originala(episodul 6 cand Vader omoara pe Palpatine si il salveza pe Luke). Probabil s-au gandit ca faza e prea de porc si hai sa facem chestii in plus si a iesit un mare BS.
PS:
Avengers sau DC Univers cu zburatori, zei si mistouri ieftine sunt o capodopera fata de ultimul film de SW.
« Last Edit: 03 January 2020, 21:52 by Ciocanul »