Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 193022 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1080 on: 04 February 2023, 12:23 »
Vazut si eu Jung_E.  Nu a fost rau, dar nici nu a fost un film bun. 6,5/10.

SFX cateodata foarte bine executat, cateodata pare un joc video din 2012. Nici povestea nu mi se pare originala, am intalnit de foarte multe ori lucruri "faza asta am vazut-o deja in robocop, faza asta am intalnit-o deja in ghost in the shell, am vazut deja ceva extrem de similar si in Surrogates" etc,etc.   Potentialul e acolo, insa cumva nu are acea fluiditate filmul.


https://www.imdb.com/title/tt1470827/  Monsters.  6/10. Putea sa fie un sci-fi chiar bun, dar dupa mine are prea multe lipsuri.


God's Crooked Lines.  7/10.  Nu sunt mare fan de filme spaniole. Dar asta a fost ok, per total daca iti place Contratiempo atunci nu o sa fii dezamagit nici de acest film.
« Last Edit: 04 February 2023, 12:30 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #1081 on: 14 February 2023, 06:26 »
Am vazut Mirciulica pe Netflix.
E cam de un 5-6. Are faze comice dar parca filmul nu se leaga cursiv... zici ca sunt filmulete de youtube puse cap la cap.

Black Panther: Wakanda Forever
6/10 cu indulgenta.
Aveam asteptari decente si sincer mi se pare mult sub primul. L-am vazut in 3 reprize si am tras de mine sa-l termin. Personajul principal negativ este varza, unul cu un belciug in nas extrem de insipid. Personajul positiv e si mai varza, o negresa mica si amarata de 40kg uda si antipatica ce cred ca m-a enervat si in The Walking Dead. Povestea este destul de banala si desi abunda in faze de actiune am cascat la ele la greu.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #1082 on: 27 February 2023, 08:07 »
The Pale Blue Eye - 6/10 . Vazut pe Netflix, bun de vazut intr-un sfarsit de saptamana ploios si de stat in casa. Academie militara americana, ce se confrunta cu o crima scandaloasa, cheama un detectiv faimos pentru investigatii. Totul intr-un decor din epoca moderna de acu doua secole.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1083 on: 08 March 2023, 10:48 »
Detective Knight: Rogue
Ii dau un mare zero. Si nu pentru ca scenariul e slab (este) si regia varza (nici nu avea cum sa fie altfel).
Ci pentru ca Bruce Willis pare efectiv chinuit in filmul asta, se vede de la o posta ca a fost o sarcina deja prea grea pentru el. Replicile ii sunt scurte, usor de tinut minte si de redat. Mimica e doar o amintire, jocul actoricesc tinde la zero. Se simte pina si efortul actorilor secundari de a-l sprijini si de a scoate cumva filmul asta la un liman.
Chiar nu inteleg cine tine mortis sa il chinuiasca pe Bruce (tinind cont ca ulterior au aparut inca 2 filme "Detective Kinght", daca am inteles bine).
Tot respectul pentru cariera lui Bruce Willis, sunt filme cu el pe care le vreau in "biblioteca", dar de acum e timpul sa il trecem in galeria monstrilor sacri.
erasing darkzone
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1084 on: 15 March 2023, 12:05 »
... nu va incurcati cu Dead for a Dollar (2022).
Lasind deoparte faptul ca povestea e lejer rasuflata, nea regizorul ala a ales sa o imparta in scene mici-mici-mici, numai bune de digerat de tiktokers. Mie, om obisnuit cu fasolea-cu-ciolan iar nu cu saorma-cu-de-toate, modul asta de a face un film mi-a pus nervii pe moate si mi-a intins degetul tremurind spre butonul de "off". Cu greu mi-am stapinit un spasm final.
Partea misto in toata chinuiala asta e jocul lui Christoph Waltz. Willem Dafoe ar fi putut mai mult, dar poate ca nici nu l-au ajutat scenariul si regia.
erasing darkzone
 
The following users liked or thanked this post: cezar, burebista

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #1085 on: 17 March 2023, 08:54 »
Operation Fortune: Ruse de Guerre

Guy Ritchie plus Jason Statham si alte moace cunoscute. Din pacate nu mai e ca pe vremuri, e o chestie usurica de vazut cind mori de plictiseala ca n-ai ce face altceva.

Ca idee, sotiei ii plac filmele de actiune cu Jason dar dupa fo' juma' de ora a adormit. Si nu era decit 9 seara lol. :D
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline croocodillul

Ultimul film vazut
« Reply #1086 on: 18 March 2023, 09:56 »
^O gagica ce are "je ne sais quoi", o masina mișto, puschi puschi pe alocuri...dar l-am vazut in doua reprize amintindu-mi doar de ce filme a facut candva Guy Ritchie.
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1087 on: 23 March 2023, 12:29 »
amsterdam - insipid si fara viata in el (chit ca e inspirat din realitate). 6 (pacat de actorii aia)

babylon - incearca sa  atinga maretia insa retorica stridentei (tonul e mereu mult prea declamativ/declarativ/demonstrativ) de care face uz la tot pasu' nu-l ajuta cine stie ce in directia asta. iarasi, din pacate. remarcabila intentia, mai cu seama in contextul hollywoodian de astazi, dar cu rezultat neglijabil si cam de prost-gust. 6.5   (doua filme ambitioase in 2022 pentru robbie si ambele flops.)

« Last Edit: 23 March 2023, 12:37 by indicopleus »
 
The following users liked or thanked this post: cezar, taxon

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #1088 on: 28 March 2023, 21:19 »
John Wick: Chapter 4 - 8,5/10 - Misto, precum primele 3.
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #1089 on: 31 March 2023, 21:47 »
A Man Called Otto. O tragi-comedie aproape impecabila as zice. Mi-a smuls o lacrima, mi-a provocat niste chicoteli, una peste alta a fost foarte OK.
I-as da un 8 solid fara probleme.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1090 on: 04 April 2023, 15:40 »
Utama
O superbenie de film.
Scenariul e banal, dar restul... restul...
Nu stiu, toti cei care joaca sunt actori-actori? Poate pentru ca nu stiu mai nimic despre Bolivia, mi se pare ca-s doar oameni "simpli" de prin partile alea pusi sa joace. Dar cita finete in jocul lui José Calcina si al Luisei Quispe!
Imaginea este o capodopera. Ma inclin in fata Barbarei Alvarez, a scos minuni din camera aia de filmat. Daca faci un stop-cadru de cele mai multe ori obtii o Fotografie. Perfecta. Incadrare, lumina, simbol. De altfel, filmul abunda in simboluri.
Sunetul ... tulbura.
Muzica e cu totul altceva, ca tot filmul in sine.
Consumatorii de holiudenisme l-or gasi prea static. Monoton. Dar asa si trebuia sa fie. Nu merge cu cola si popcorn, ci cu un ceai cald si un suflet la fel de cald alaturea.
« Last Edit: 04 April 2023, 15:44 by taxon »
erasing darkzone
 

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1091 on: 07 April 2023, 10:04 »
Poker Face
O lalaiala ... mama, mama, ce lalaiala!
Am ajuns la jumatatea filmului si de-abia de-abia incepea sa se infiripe intriga. Filmat in secvente scurte, cioburi, sclipiri, clipiri, insailate grosier pentru a face o poveste. Si nu prea iese, nene Russell, nu iese!
Asa ca am l-abandonat, cu senzatia ca am incercat sa urmaresc o basina de film.
Spuneti-mi voi daca m-am inselat sau nu.
erasing darkzone
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #1092 on: 07 April 2023, 10:22 »
Aici n-am mai scris da' am pus mai demult un coment pe Softpedia. :)
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1093 on: 08 April 2023, 17:59 »
the banshees of inisherin -  chestioneaza again (de data asta mai simbolic si metaforic) dinamica conflictelor interumane (pare a fi marota lui mcdonagh, ca sa zic asa). foarte bine facut si jucat (recital farrell & gleeson dupa ani si ani),  film solid cam spre 8 dar mai boring decit  bruges si missouri.

p.s.
:)) pai ala cu russell crowe (vad ca l-a lovit si pe el grav microbul regiei) are 5.1 iar alalalt cu gibson e pe la 5.4 (ambele in scadere). nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreun film decent sub 6 (care deja inseamna film prost), mai jos de atit nu poate fi decit execrabil. stiti vorba aia, nu e vina alora care vind kkturi...

p.s.2
e ca si cum te-ai (mai) uita la matrix 4 si dupa aia te-ai plinge ca a fost praf  :D


 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1094 on: 19 April 2023, 11:33 »
Call me Chihiro
Trebuie sa recunosc ca ma impiedic atunci cind vine vorba de filmele japoneze, coreene, chinezesti.
Multe dintre ele nu respecta ciclul "expozitiune, intriga, desfasurarea actiunii, punct culminant, deznodamant" dupa care sunt croite majoritatea operelor artistice (literatura si implicit film), asa ca ajungi sa te izbesti de un talmes-balmes de momente si situatii care incet si foarte incet ajung sa compuna povestea.
Cam asa e si cu filmul asta, iti cere un strop de rabdare si multa intelegere pentru scenarist, raminind sa alegi din multitudinea de "cioburi" cite o giuvaericala care iti place.
Mi-au placut actorii. Mi-au placut citeva dintre micile povesti de viata care apar pe ici si colo in film. Mi-a placut la maxim atmosfera.
Nu mi-a placut muzica, nu mi-a placut imaginea.
L-as mai vedea inca o data? Probabil ca nu. L-as recomanda? Probabil ca nu. Dar ii dau nota de trecere.
erasing darkzone