Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 241383 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1245 on: 28 June 2024, 12:32 »
blood ties - casting bun, prestatie actoriceasca pe masura castingului, ca sa zic asa, dar din cauza scenariului perfect oligofren se alege prafu' de tot. pacat de singele varsat, putea iesi lejer un film de 8-8.5 cu echipa aia
 

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1246 on: 28 June 2024, 17:18 »
Pai, si cit sa fie, cit sa fie?
Ia, sa il caut la biblioteca, poate il au la sectia de imprumut.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1247 on: 28 June 2024, 18:16 »
lasa, nu-l mai cauta, ca m-am sacrificat eu deja cu el - ii ajunge
« Last Edit: 28 June 2024, 18:18 by indicopleus »
 

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1248 on: 30 June 2024, 22:52 »
Nipponeală:

Gojira 1.0 - incercare de a copia holiudul, mai mult sau mai putin reusita. Reteta nu e 100% americaneasca, in scenariu si regie sunt inserate portiuni generoase de "film-making" asiatic, cu fir narativ care pare ca treneaza citeodata, cu exteriorizari ale personajelor care noua ni se par exagerate si chiar ridicole, samd.
De vazut? Doar daca nu ai ceva mai bun de facut sau daca te intereseaza in mod special cinematografia japoneza. De pastrat? In niciun caz. 3 stele din 5, dar doar pentru ca sunt fan Japan.

Kubi - daca ziceati pe dincolo de filme cu samurai, sau cum ar trebui sa fie un film cu samurai, iaca, incercati sa il vedeti si pe asta.
E altfel, chiar foarte altfel. Fara urma de holiud in el. De asta, unii s-ar putea sa nu il digere.
Eu l-am luat ca atare si cred ca l-as pastra in biblioteca. Tot 3 stele din 5, dar solide de asta data.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1249 on: 30 June 2024, 23:42 »
Nipponeală:

Gojira 1.0 - incercare de a copia holiudul, mai mult sau mai putin reusita. Reteta nu e 100% americaneasca, in scenariu si regie sunt inserate portiuni generoase de "film-making" asiatic, cu fir narativ care pare ca treneaza citeodata, cu exteriorizari ale personajelor care noua ni se par exagerate si chiar ridicole, samd.
De vazut? Doar daca nu ai ceva mai bun de facut sau daca te intereseaza in mod special cinematografia japoneza. De pastrat? In niciun caz. 3 stele din 5, dar doar pentru ca sunt fan Japan.

Kubi - daca ziceati pe dincolo de filme cu samurai, sau cum ar trebui sa fie un film cu samurai, iaca, incercati sa il vedeti si pe asta.
E altfel, chiar foarte altfel. Fara urma de holiud in el. De asta, unii s-ar putea sa nu il digere.
Eu l-am luat ca atare si cred ca l-as pastra in biblioteca. Tot 3 stele din 5, dar solide de asta data.

Permite-mi sa te contrazic apropos de Gojira ... nu copiaza nimic ... ma degraba incearca sa se intoarca la origini. Primele filme cu Godzilla au fost facute de japonezi.
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1250 on: 01 July 2024, 07:30 »
Oo, da, uite asa ma trimiti sa vad (unde?) originalul din 1954, sper ca nu si celelalte 30 si ceva de filme japoneze care ar mai fi cu Gojira.
Care o fi cel mai bun?

In cazul de fata, totusi mi s-a parut ca se vrea a fi o replica data Holywoodului, un soi de raspuns "uite asa se face". O reintoarcere la origini, asta da, se poate.
« Last Edit: 01 July 2024, 07:35 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1251 on: 10 July 2024, 20:24 »
Vazut si eu Gojira.

Placut surprins. 8/10 pentru film.

Ultimele au fost cel din 98 care m-a descurajat complet sa mai vizionez filme cu godzilla facute de americani. Apoi am spus "hai ca ii mai dau o sansa" si am vizionat cel din 2019 care era orice numai un film godzilla nu.

Aa si sa nu uit de serilalul cam dezamagitor, o drama prin care mai apar niste monstrii din cand in cand. Monarch, legacy of monsters.

Asta in schimb a fost tot ce trebuie. Se vede cateodata ca nu a fost facut pe buget de sute de milioane de $, but who cares are mai tot ce iti poti dori de la un asemenea film. Monsters,fights,explosions,characters etc etc.
Ignore list :astateofmind
 

Offline DTTzepesh

Ultimul film vazut
« Reply #1252 on: 03 August 2024, 22:19 »
Culpa mia https://www.imdb.com/title/tt21909764/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_7_nm_1_in_0_q_culpa%2520mia 6/10 - Foarte multe nu sunt de zis si ca sa concentrez esenta in cateva cuvinte: hello step sister !
 

Offline daveWalter

Ultimul film vazut
« Reply #1253 on: 03 August 2024, 22:51 »
Deadpool și Wolverine - 7/10
N-am plecat din sală nici dezamăgit, nici uluit de cum am fost la Oppenheimer.

Mi-a furnizat entertainmentul marvelistic de care aveam nevoie după 5 ani de pandemie, războaie, inflație și depresie. Spuneți ce vreți, dar serialele MCU sunt slabe și plictisitoare în comparație cu ce furniza HBO cândva și cu ce furnizează Amazon Prime și Netflix acum (poate doar Loki sezonul 1 se ridică la înălțime).

Revenind la film, a fost prima producție MCU văzută la cinema de la Avengers Endgame, opinie împărtășită și cu protagonistul filmului. :))

I-am scăzut trei puncte pentru:
1. CGI - mai bine să treacă la efectele speciale și  improvizările de altădată, pe care le folosește și Nolan.
2. filtrul - e filtrul ăla de green screen care te face să crezi că totul e un desen animat, folosit pentru prima oară la Thor Dark World și Guardians of the Galaxy, folosit abuziv din 2017-2018 de la Thor Ragnarock, Black Panther, Avengers Infinity War, Spider-man Homecoming și Guardians of the Galaxy Vol. 2
3. povestea întortocheată cu multiversul

Nu mă aștept ca de acum să fie mai bine, ca faza a șasea să fie mai bună, dar faptul că îl cheamă pe Robert Downey jr să joace în rolul de Dr. Doom sau pe Hugman Jackman să îl joace pe Wolverine și după 24 ani, denotă ceva, e criză de actori buni la Hollywood.

Cel puțin, MCU și-ar putea încheia saga în mod epic până în 2030.....spre deosebire de DCEU, care a fost distrus în mod jalnic de Warner, iar acum vor iar să-l refacă prin reboots...
« Last Edit: 03 August 2024, 22:57 by daveWalter »
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1254 on: 08 August 2024, 12:06 »
Bikeriders - 7/10 ... ii dau 7 penca e cu motoare si pentru Tom Hardy si Austin Butler ... in rest ... 0 scenariu ... si cam lalaiala. Se putea mai bine.
 

Offline endler

Ultimul film vazut
« Reply #1255 on: 17 August 2024, 07:20 »
Daddio - pt un film cu doar 2 personaje.. filmat intr un taxi.. eu dau nota 9. jocul actoricesc e intr alta liga fata de ce am vazut in ultimii ani.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #1256 on: 17 August 2024, 09:05 »
Furiosa Mad Max
6/10
Sahista de 40 de kg uda nu avea ce cauta in asa rol. Restul de personaje sunt sterse, actiunea este destul de fada si neinspirata. Au bagat explozii si cascadorii dar si alea mai cu masura ca e criza. Mult sub Fury Road.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline daveWalter

Ultimul film vazut
« Reply #1257 on: 17 August 2024, 19:41 »
Aia nu e Furiosa. Poate să fie oricine, de altfel, arată cute cu ochii ăia albaștri și în geaca aia de piele, dar nu e FURIOSA.
Văzut pe bucăți filmul pe HBO.
Thor nu prea avea ce să caute acolo.

Actrița blondină, care a început să devină mai faimoasă decât trebuie,  în afară de serialul The Queen's Gambit unde s-a descurcat bine, nu știu vreun film în care să mai fi excelat. În filmul ăsta, doar a arătat bine și a jucat după scenariu într-un rol nepotrivit.
În Northman - meh ca interpretare într-o altă poveste clișeică despre răzbunare.  L-am oprit la jumătate de plictiseală.
În Mario - n-am urmărit
Dune II - aproape invizibilă, dar a fost un final dezamăgitor, pentru că mă așteptam ca Paul să o ia pe Zendaya de soție.
Serialul Atlantis - era tipa chelioasă parcă
The New Mutants - nu l-am urmărit, dar am auzit că e cel mai prost film X-Men. 

Post Merge: 17 August 2024, 19:45
Am așteptat 10 ANI un MAD MAX în care să revină Mel Gibson în rolul lui Max la bătrânețe, să se afle că personajul „Max” interpretat de Tom Hardy în Fury Road era  băiețelul sălbatic din Mad Max 2 și ar fi fost epic să apară și Charlize Theron ca Furiosa.

Dar după ce am citit o știre că Tom Hardy și Charlize Theron se certau pe platourile de filmare....șanse slabe să mai apară împreună într-un film.
Eu încă sper ca Mel Gibson, având 68 ani, să apară într-un viitor film, de dragul fanilor care au văzut primul Mad Max în 1979, când erau adolescenți.
Poate...după ce o termina cu continuările la Passion of the Christ?
« Last Edit: 17 August 2024, 19:50 by daveWalter »
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #1258 on: 17 August 2024, 20:05 »
Thor nu prea avea ce să caute acolo.

Ciudat, majoritatea afirma ca Thor e un element pozitiv in film.


Dune II - aproape invizibilă, dar a fost un final dezamăgitor, pentru că mă așteptam ca Paul să o ia pe Zendaya de soție.

Probabil pt ca apare doar cateva secunde intr-o viziune a lui Paul?

Cat despre Zendaya (Chani) ca si sotie probabil ar ajuta daca ai fi atent la filmele pe care le vezi ;)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline daveWalter

Ultimul film vazut
« Reply #1259 on: 17 August 2024, 20:54 »
Îmi aduc aminte. Putea să nu apară.

În rest, filmul pute a  propagandă de fourth wave feminism (cel mai spurcat), la fel ca Barbie și orice producție distribuită de Feminist Warner Bromance lgbtq+, care se încheie musai cu o despărțire. Și mai ales, protagonista să fie musai femeie independentă, de carieră, singură, non-familistă. Adică, se ia după filmele mai noi de la Disney, precum Snow White (care numai albă ca zăpada nu e :) ).
Serios, mare noroc pe democrați că republicanii încă îl scot la înaintare pe  idiotul de Trump și că îi avantajează democrafia etnică actuală din SUA, altfel,  pierdeau alegerile din toamnă la modul tragic, indiferent că ar fi candidat Kamala sau Biden.


Revenind, în carte, Chani rămâne gravidă și îl naște pe Leto II care ar trebui să devină ....creatura asta, dar cui pasă de niște cărți SF scrise prin anii 60-80', când toate poveștile promovau conceptul de familie, dar mai ales, cuplul de sex opus?

În epoca woke și fourth wave feminism, e imposibil să mai scoți filme de mare succes adaptate după cărți scrise în secolul trecut. Mai bine n-ar mai face-o decât să le ruinezi posteritatea.

Credeți că o să-l mai vedem în Dune III pe Leto Atreides II ca în carte. 

« Last Edit: 17 August 2024, 21:12 by daveWalter »
 
The following users liked or thanked this post: Merlin