Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 195902 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #270 on: 09 January 2019, 10:01 »
Aquaman 7/10 (inca nu au murit filmele 3d) - Nu inteleg hype-ul, e un film mediu, nu se abate de la reteta cu nimic. Cel mai mult mi-a placut batalia zerg - protoss.. cum au facut aia swarm pe ultralisk-ul ala .. pff.. Si cate lumini frate, super colorat.

Pe la sfarsit incercam sa imi dau seama cum o sa il bata Aquaman pe Thanos dar dupa 15 min am realizat ca e dc si nu marvel.. Am amestecat lucrurile.
 

Offline sradu

Ultimul film vazut
« Reply #271 on: 10 January 2019, 11:05 »
 Doar un rant despre "A Star Is Born" > 4. Pentru muzica, restul e ratat. E OK pana in momentul in care fata paseste pe scena. Momentul e ratat total. De acolo o ia la balarii, nu mai era nimic de povestit probabil. Finalul e super-patetic. Iar Bradley Cooper se iubeste la nesfarsit.

"Brexit: An Uncivil War" > 7. Decent, alert, bine jucat.

"Searching" > 8, pentru idee.
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #272 on: 14 January 2019, 16:35 »
Der Hauptman - https://www.imdb.com/title/tt6763252/?ref_=fn_al_tt_1 - un 7 solid (poate spre 8 ... dar nu ma arunc)

Dupa un fapt real, ceea ce ii ridica nota.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #273 on: 19 January 2019, 08:46 »
the vice
destul de blunt, mckay este prea explicit in contextul unei drame, dar merge ca stil de satira. astea zise, bale ii ridica si aici filmul. mult!
mi-a placut, intra in top 3 pe 2018.
9

brexit. slabutel dar bunicel. merge..
7

dragon the bruce lee story.
am copilaria lipita de acest film. e povestea despre demonii interni, mai ales frica - lucru rar si relevant. apoi e despre un revolutionar...cine v-a intrat la inima: bruce lee, ali, malcolm x, sau.. vreun om politic, de stiinta etc.
a zis cineva churcill?? give me a break.
9! un punct pentru lauren holly, pe atunci credeam ca-i cea mai frumoasa faptura.. uitati-va cat de blonda e. si ce abnominali.. HUUU HAA
si nu in ultimul rand, e despre hollywood. adevarata coalitie de inselatorii si vise sfaramate, de club rasist si pervers, de sclavi ai conformismului si propaganda de voma.

the house that jack built
revin cu bucurie. k am devenit un softie, dar ma aclimatizez repede..
e foarte foarte bun! compus cu umor si reflectie lucida, in mod taios si fara retineri. bravo dle.
e probabil filmul 1 din 2018.
10
« Last Edit: 19 January 2019, 08:48 by Monier »
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #274 on: 21 January 2019, 00:20 »
Roma - 9/10 - o poveste aproape banala. Isi merita toate premiile de regie/productie/imagine/scenografie pe care le-a luat sau le va lua. Imaginea este fabuloasa. Daca esti fotograf iti vine sa te lasi de meserie.
Transit - -6+/10 - interesant experimentul, aproape reusit, dar ii lipseste cate ceva pe ici pe colo. Ritm, spre exemplu.
Shoplifters - 8/10 - o bijuterie de poveste atemporala.
Donbass - -8/10 - bun. Merita. Ajuta sa-i intelegi absurdul si nonsensul ocazionale daca esti mai balcanic. Pentru cineva care a urmarit stirile si informatiile multor factiuni prin 2014-2015, pot spune ca e cat se poate de conform cu realitatile din ele.
Trudno byt bogom - 9+/10 - revazut dupa un an si ceva. Dupa prima vizionare am citit si romanul, lucru care m-a ajutat sa prind povestea ceva mai bine, dupa what-the-fuck-did-I-just-watch-ul initial. Filmul intern ce l-am derulat in timpul lecturii nu semana aproape deloc cu filmul lui German. Dar este pentru roman ceea ce este Stalker pentru Picnic-ul Strugatski-lor.

« Last Edit: 21 January 2019, 00:23 by ixtl »
 

Offline Dundee

Ultimul film vazut
« Reply #275 on: 21 January 2019, 08:01 »
Ultimul film pare interesant...tin minte ca a mai fost mentionat si pe forumul vechi, dar mi s-a parut prea dubios pe atunci.

M-am uitat la Black Mirror Bandersnatch - nu stiu de ce au vrut sa faca un standalone din asta, putea foarte bine sa fie inclus intr-un sezon si sa fie considerat cel mai prost episod.
Ideea nu mi s-a parut rea, dar felul cum a fost prezentata...fucking horrible. 5/10
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #276 on: 21 January 2019, 16:09 »
Are totusi 3 ore, va puneti cucu' la bataie ca merita deranjul? Ca am deja vu-uri de dimineata si mi-e ca l-am abandonat cand a aparut fix pe motivul ca "I've seen that before"
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #277 on: 21 January 2019, 21:55 »
Eu nu pun nici un cuc la bătaie, că e rezervat pentru câteva conițe. Lemme put it this way - daca reziști și te prind Andrei Rubliov și/sau Stalker, merge. Daca nu, nu. E love it/hate it. Eu am zis ca 'lasă că are 3 ore, il mai opresc, mai un suc, mai un pipi, ceva'. Nu m-am mișcat de la el. But then again, maybe I'm a little funny in the head.

In other news
Snowpiercer - -7/10 - interesant. Drăguț. Cred ca ar fi fost si mai interesant daca era mai spre 100% asiatic.
The Meg - -5/10 - Film populat in mare parte cu cretinei. O pun pe seama scenariului si-a regizorului. Se putea face din el aproape un UberJaws, da' n-ai cu cine...
 

Offline Inveltus

Ultimul film vazut
« Reply #278 on: 22 January 2019, 11:06 »
Am intrat aici sa spun ca trudno ala e o mizerie sinistra pentru pseudo-intelectuali. Peace.
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #279 on: 22 January 2019, 11:06 »
Mno, eu n-am deja vu degeaba, l-am mai incercat, n-am putut sa-l dovedesc, fix pe motiv ca "Andrei Rubliov și/sau Stalker", mi-a mancat mult din viata Tarcovschi si n-as prea vrea sa repet chestiunea. Mai incerc la anul.

2 scurte si decente, in schimb, de la Netflix:
IO, cu pasaroiul din Avengers - un postcataclismic cu nuante filosofice decent, subiectul nu prea e "calcat", paradoxal pentru ca majoritatea amatorilor de SF-uri vor pew pew si space, the final frontier. Asta e quite the opposite.
Ce mi-a placut: e un personaj secundar invizibil numit Elon, introdus poate sa capteze atentia hipsterilor. Mi s-a parut ca-l ironizeaza pe Elon al nostru care viseaza cai verzi pe pereti dar care, in perspectiva, se indreapta in directia corecta. Si alegerea lui Danny Huston in ipostaza lui dr. Walden e interesanta pentru ca omul are o figura eminamente evil si te capteaza cu o potentiala intriga inexistenta. Ca sa nu mai zic de numele Walden propriu-zis care reflecta pe deplin povestea fetei.
6/10

Close - un thriller nememorabil cu Noomi Rapace plina de testosteron, cu experienta spec ops/contraterorism care joaca o badigarda pentru o tanara de bani gata vanata de niste industrialisti...well, rapace. In alte roluri apare milfa aia apriga din Game of Thrones, muierea lui Oberyn (din pacate complet imbracata) 5/10
« Last Edit: 22 January 2019, 11:11 by Megalomaniac »
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #280 on: 22 January 2019, 12:01 »
IO - 7/10 - problema mea cu acest film este ca are o denumire clickbait (la fel si promovarea). Putea la fel de bine sa se numeasca Venus, Marte, etc, actiunea din film nu ar fi fost afectata.
Mai ia un minus pentru decizia (tipica pt femei, as zice eu) din final :) ceva de genul: "draga, diseara iesim cu prietenii in oras. Ok, bine. Sa fii gata intr-o ora. Ok, bine. Draga hai ca plecam.. Ah stii, eu nu mai vin, du-te tu singur."

de fapt.. 6/10 pentru erorile stiintifice (legate de amoniac)
« Last Edit: 22 January 2019, 12:05 by duke_zz »
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #281 on: 22 January 2019, 21:18 »
Mortal Engines. 4/10. Cateva efecte steampunk frumoase, altfel totul e varza, e acolo pe langa filme genul jupiter ascending, john carter...etc. Buget mare, efecte frumoase, altfel zero.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #282 on: 23 January 2019, 11:41 »
IO - 3/10 Era sa adorm. Rusinica Netflix, ai bani sa faci si ceva mai ca lumea.
(+) Ideea ca se termina aerul e faina. Ceva citate filozofice antice bine plasate. Actorii(toti cei doi) joaca bine.
(-) Filmul e prafao. Actiune putina, se poate face o schita de teatru de 30 de minute linistit din tot ce se intampla acolo, adica mai nimic.

Aquaman 7/10
"A beautiful disaster"
(+) Efecte speciale misto la care s-a lucrat mult. E dens filmul, nu ai timp sa te pisi ca mereu se intampla ceva. E popcorn movie de zile mari, o feerie de vazut la imax.
(-) Ce sula cauta atatea personaje ? :) Ce rost are Dolph Lundgren ? Multe personaje si dezv lor e zero. Nu te atasezi de nici un personaj. Zici ca sunt NPC-urile alea din jocuri cam inutile care inainte de a termina jocul te duci sa le omori ca sa o mai lalai prin joc. Aquaman face dume de autobaza fara haz si fara nimic. Un side plot degeaba cu caractere degeaba. Pacat.
 
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #283 on: 23 January 2019, 12:03 »
Ready player one - 6/10 - simpăticuț și subțirel ca personaje, aproape că nu-mi păsa de nici unul dintre ele. But then again, finalurile happy-happy joy-joy nu mă mai impresionează de mult.
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #284 on: 25 January 2019, 13:44 »
Polar 8/10 - Am vazut doar secvente de trailer, asa ca am fost placut surprins cand am vazut ca regia e a lui Akerlund si e o ecranizare DarkHorse Comics. Asa ca e gory, over the top madness, personaje exagerate si umor negru. Ca e Dark Kaiser :))). PS. Cameo cu Johnny Knoxville la inceput si stii pe unde se va duce toata nebunia :))))
Fun Fact: Polar cu Mads Mikkelsen, Arctic cu Mads Mikkelsen :))

Suspiria (2018) - 8/10. Asa da! True horror stuff, old school type. Desi unii ar stramba la nas la partea de cgi (dar cred ca a fost intentionata), filmul asta merita. Mergeti si il vedeti. Dakota Johnson e o draguta de fata (mi-a placut si in Bad Times at el Royale) mai ca as vedea 50 de umbre (not!!!).  Am sa revad si originalul cu ocazia asta.