Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 193167 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Sparxxx

Ultimul film vazut
« Reply #315 on: 16 February 2019, 12:15 »
RIP Bruno Ganz 77. Mare actor
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #316 on: 18 February 2019, 13:34 »
daca tot ati luat lista nominalizarilor la oscar, vin si eu cu 2:

- the favourite 7/10 - Mi s-a parut cam lung si de la un pct incolo ma cam luase plictiseala. Nu prea inteleg de ce tre sa fie de Oscar, dar fie.. mai bine asta decat altele PC. Nu este cel mai bun film al lui Yorgos L (personal imi place the killing of.. ).  Initial am crezut ca E. Stone e nomilaizata pt best actress si O.Colman pt best suporting.. dar e taman invers :))) Sper sa castie Colman.. a avut un personaj interesant

- vice 8/10 - Nu stiam cine e regizorul pana sa il vad.. apoi mi am dat seama ca am mai vazut ceva in stilul asta (the big short :p). Filmul e bun-ish.. nu am inteles niciodata sistemul politic american (mai ales sistemul de alegeri) (doar impartirea re-de) (si nici nu mi-a pasat prea tare) si de aia am avut mici probleme si la The House of Cards. Asa afli (daca nu stiai pana acum) de ce Irak, Afghanistan, Isis, teroristi :) si ce rol a avut bush + dick (si nimeni nu rade cand se prezinta). Oscar pt Bale.. va rog! Oscar pt Rockwell.. sigur :) (sunt partinitor.. imi plac ambii fara exceptie)

Post Merge: 18 February 2019, 13:35
RIP Bruno Ganz 77. Mare actor

intre timp Jodorowski a facut 90 de ani ..
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #317 on: 18 February 2019, 17:33 »
RIP Bruno Ganz 77. Mare actor

RIP. Mare ... indeed. De altfel detinea si titlul de cel mai bun actor de limba germana in viata afayk. Oricum ... cel mai bun "Hitler" ever.
« Last Edit: 18 February 2019, 17:51 by Hideyoshi »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #318 on: 19 February 2019, 14:32 »
green book.
este un film linistitor si placut, optimist. sa nu facem atata caz, mie mi-a placut, pana la urma. iar comentariile de prisos (inclusiv ale mele) sunt cam asa.. de prisos. mai mult de 7 nu face, dar e direct pe meritul actorilor.

Post Merge: 19 February 2019, 16:20
..ce-am uitat e cam asa: l-am intalnit mai toti pe adevaratul topny lip.
cel putin daca ati urmarit sopranos! a jucat tatal bossului nitel cretinel.. lupertazzi.

so how about that. :)
« Last Edit: 19 February 2019, 16:20 by Monier »
 

Offline Sparxxx

Ultimul film vazut
« Reply #319 on: 21 February 2019, 12:06 »
RIP Bruno Ganz 77. Mare actor

RIP. Mare ... indeed. De altfel detinea si titlul de cel mai bun actor de limba germana in viata afayk. Oricum ... cel mai bun "Hitler" ever.
Actor de film de fantastic. pe scena de teatru a fost de 2x fantastic
Recomand sa vizionati si Baader Meinhof Komplex.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #320 on: 22 February 2019, 19:20 »
POLAR

dlor, regizorul a fost in Bathory! tatal lor, formatia black metal de frunte a suediei in 80s, cea din prima pagina.
nu e de mirare excesul de sange si rani deschise... (ori acel mic dialog suspect de haios despre isus, dintre mamica si fata) un hard R actioner, cu multa culoare si personaje extreme.
mads mikkelsen mai are unul bun pe anul asta: arctic.
 8/10,
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #321 on: 22 February 2019, 21:53 »
Polar e ala care incepe cu secventa in care 4 "high trained" assassins se chinuie sa-l omoare pe unul beat si high?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #322 on: 22 February 2019, 21:59 »
Cold Pursuit (2019) - 7,5. O formula clasica de actiune cu Liam Neeson, cu un final "elegant".
 

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #323 on: 25 February 2019, 01:31 »
Predestination (2014) - 8,5

Un film deosebit, superb construit si bine interpretat, care dezvaluie un "fenomen" neasteptat... E un film din clasa "cerebral"; pentru cei care nu l-au vazut e recomandat sa nu citeasca nimic despre el daca isi doresc o surpriza placuta.
 

Offline sradu

Ultimul film vazut
« Reply #324 on: 25 February 2019, 08:57 »
A luat "Green Book" Oscaru' si "Roma" premiul pentru regie. "Vice" a luat premiul de machiaj (!!)

Whateva'
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #325 on: 25 February 2019, 09:12 »
^OH, am uitat de oscars, ca niciodata.
mai degraba un semn bun.

Predestination (2014) - 8,5

Un film deosebit, superb construit si bine interpretat, care dezvaluie un "fenomen" neasteptat... E un film din clasa "cerebral"; pentru cei care nu l-au vazut e recomandat sa nu citeasca nimic despre el daca isi doresc o surpriza placuta.
amen to that :D

-
dupa ce-am revazut a knights's tale, m-am reapucat de lucrarile lui boorman. dupa point blank nu m-am putut abtine, am revazut si payback, ambele versiuni: straight up, cu comentariu si theatrical cut. vast diferite
vreti sa stiti ceva cu adevarat interesant? regizorul payback si knight's tale e acelasi: brian helgeland. i-am recunoscut vocea din comentariu, pentru ca a aparut in documentare despre filmele noir! cum am putut fi atat de ignorant, abia acum aflu cine e! totusi devine ceva notabil felul in care m-am intors la aceste filme. valoarea te atrage, dle.
10

Post Merge: 25 February 2019, 10:01
The.91st.Annual.Academy.Awards.2019
pentru ca de la inceput a fost o modalitate de a face publicitate, pentru ca e un spectacol tv unic odata pe an, il consider un ..film. unul inerent prost, dar refuz sa le fac topic, ori sa dau mai multa atentie ca oricariu alt film popcorn, gen... black panther.
ca veni vorba, jegul ala de filmulet nonvaloros a primit oscar pe oriunde s-a putut da acea pomana.
prima critica fata de cermonie este felul complet gratuit si nedrept in care au impins in fata negri. afroamericanii vazuti sunt toti cu talent si ar fi meritat fiecare ceva autentic. nu ceva fortat, ceva contrafacut, nu fake news!
au fost toti invitati si premiati pentru culoarea pielii, nu pentru ca sunt respectati. ci doar pentru complexiune; pentru look! tocmai am urmarit []pimp my oscars[/b]
- FYI hollywood are o istorie mai rasista, mai sexista, mai promiscua, mai prostituata si ..drumroll.. mai pedofila decat restul tarii. - nu doar istorie, ci in egala masura si prezent.

ca de atatea ori in ultimul timp, au dat premii la filme slabe, pe alte motive si pretexte decat a fi corect si relevant.
ARTA adevarata nu are nimic de-a face cu interese si propaganda. arta este parte integrala si reprezinta doar adevar, nu participa la minciuna. nu are tabere, nu este greu de inteles, nu dezbina.
un travesti aceasta decernare. un travesti in ale filmului, artei, si nu in ultimul rand in ale bunului simt.
nu e de mirare declinul in cinema, de vreme ce valoarea e neglijata in avantajul politicii (imputite din state atm). cu ceremonia asta parca si-au batut singuri o cruce in locul de veci.
sunt la jumate, hop si farrell. WTF ce a facut asta in filme? :) ..unbelievable.
« Last Edit: 25 February 2019, 10:01 by Monier »
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #326 on: 25 February 2019, 23:47 »
Pana la urma vazut si Polar: 5/10 pt mikkelsen in rest cam varza. "Villain" mai penibil decat in filmul asta nu am vazut. Si cei 4 "assasini" - asa zisi si "the A team".
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline GabrieLL

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 7
    • View Profile
Ultimul film vazut
« Reply #327 on: 28 February 2019, 14:44 »
Ptr un comics based movie, a fost ok. My 2 cents.
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #328 on: 03 March 2019, 00:07 »
Mr sunshine. Cred ca 9/10. Poate si pt ca îmi plac  koreenele.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul film vazut
« Reply #329 on: 04 March 2019, 00:42 »
Nu am citit cartea, insa mi s-a parut interesant, original, SF apocaliptic, precum imi place mie. Merita un 7.5/10 precum si merita a fi vizionat de cei carora le place genul acesta (fiind destul de putin lansate in ultima vreme, din pacate).

https://www.imdb.com/title/tt1571234/?ref_=nv_sr_1
A nostalgic member of CG Forum since 2000....