Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 196462 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #600 on: 03 December 2019, 07:07 »
Gemini man: bleah. cam 5/10. Cu indulgenta. CGI mai prost nici in Matrix nu am vazut :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline sradu

Ultimul film vazut
« Reply #601 on: 03 December 2019, 07:08 »
The Irishman > Ca o poveste spusa de bunici. Mi-a placut Joe Pesci, a venit cu chef de actorie. Duce in spate ditamai comunicarea non-verbala, vorbeste mult cu ochii. Ii surclaseaza pe ceilalti, e filmul lui. De Niro are aceeasi fatza tot filmul si pare un pic senil. Pacino da culoare, se agita, vrea sa arate ca e viu. Mai sunt ceva personaje secundare (Stephen Graham, Harvey Keitel, Ray Romano).

As zice ca realizarea e de 10, Joe Pesci tot asa. Povestea e cam de 6-7 (se cam arunca cu Bay of Pigs si asasinarea lui Kennedy, de exemplu). Atmosfera e ok... de 8. Finalul... cam de 7. Plutea ceva in aer dar era doar nimicul, ala de care se temea cel mai mult Frank.

Once Upon a Time in Hollywood > Brad Pitt arata cool de tot in filmul asta. Povestea e cam non-existenta, dar povestitorul de exceptie. E un film in care te scufunzi, stii ca va livra de la primele cadre. Unde ne duce? Pai... once upon a time in Hollywood. Exact acolo. Pacino e si aici, un pic pe la inceput, mai sunt si altii... Atomosfera e de 10, finalul de 9, Brad de 10 (scena bataii cu Bruce Lee... :))
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #602 on: 03 December 2019, 12:11 »
The Irishman - am facut un efort sa trec peste ochii umezi de la de-ageing ai lui De Niro si am vazut filmul. Ai zice initial ca Pacino steals the show dar de fapt este filmul lui de Niro care - desigur vorbesc fara sa stiu ca nu-l cunosc pe Sheeran - e intrat bine de tot in rol. Nu, nu joaca prost, ala e intrat in rol, copii :) He's a fuckin' contract killer, ala e personajul, sunt convins ca daca ma apuc sa il caut pe Irishman in realitate e fix ceea ce transmite Robert de Niro.

Multa lume mi-a zis ca Pesci joaca limitat desi iarasi e fix in personaj. Sa nu uitam de scena de la bowling care-ti ridica parul pe spinare, ca tot imi ziceau multi ca face un rol pasiv, ditamai mafiotul. Sunteti siguri? Check again, e la dunga!

Ba, pana si Anna Paquin cu cele 3 replici e memorabila.

Bravo la barosani, le urez sa le vina pensia la timp, 9/10
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #603 on: 03 December 2019, 13:24 »
Pai si dupa ce se duc spre locuri verzi si pline de lumina se mai pot face filme cu ei cu tehnologia noua. :)
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #604 on: 03 December 2019, 13:49 »
eu as zice ca e filmul tutulor, nimeni nu fura pe nimeni. pesci face un mare rol, indeed - e prea subtil in economia sa de mijloace experte pentru audienta care nu prizeaza decit extrovertire spectaculara gen tommy devito ori nicky santoro. merita cu prisosinta darul asta de final facut la mare inspiratie de scorsese. pacat de keitel ca n-a primit si el mai mult de jucat, mai ales ca e si cel mai vechi in colaborarea cu martinica.

pacat si ca filmul nu functioneaza integral ca film, iar mete-naratiunea care-l imbogateste si-l ridica undeva peste plafonul norilor, ca sa zic asa, nu-l poate salva pina la capat de neajunsurile sale evidente. toata trupa ar fi meritat un end of story perfect din toate punctele de vedere.

p.s.
de niro intra bine in roluri de personaje reci si oarecum seci*, interiorizate si fara o gama prea larga de trairi, de aia cam incepe sa aiba probleme cind tre sa exprime emotii de-o oarecare complexitate.  scena cind o suna pe soata lu' hoffa, unde  avea de jucat mai multe sentimente contradictorii intrate in coliziune e printre cele mai neconvingatoare. si carcasa aia goala care-i acolo apartine in mult mai mare masura limetelor actorulu decit limitelor personajului


*sau mai explozive ca-n cape fear/taxi driver, dar tot destul de unidimensionale


l.e.
Pai si dupa ce se duc spre locuri verzi si pline de lumina se mai pot face filme cu ei cu tehnologia noua. :)

sper sa iasa unul 100% perfect atunci (ca sa zic asa, pleonastic), daca de data asta n-a fo sa fie


Gemini man: bleah. cam 5/10. Cu indulgenta. CGI mai prost nici in Matrix nu am vazut :D

s-a timpit si ang lee, ha? (si va mai luati de mine cind sustineam ca imdb e destul de relevant: ce poti sa ceri mai mult de la un 5.7?!) ma duc sa-l iau chiar acum, parca-ar merge o ineptie totala dupa irishman & once upon a time...
« Last Edit: 03 December 2019, 14:19 by indicopleus »
 

Offline sradu

Ultimul film vazut
« Reply #605 on: 03 December 2019, 15:37 »
Re Irishman n-am inteles de ce tot filmul DeNiro a tinut barbia in sus, ciudat... poate o fi tic de om batran, poate ca asa o fi moaca lui Frank ala si a incercat s-o imite... nu mi se pare ca i-a iesit prea bine, a parut nenatural, fakeish.
 Treaba cu de-ageingu' nu mi s-a parut nashpa. Au iesit ok, doar ca la cadrele largi (cand arunca pistolu' in apa si calca pe pietrele alea) pare mai mosh decat este. Na! au imbatranit totusi...

Acum am inteles c-o sa fie un film cu James Dean... la aproape 70 de ani de la moartea lui!! E o chestie ciudata totusi... nu e ceva rau insa va afecta business-ul si salariile actorilor... granita dintre animatie si real-life dispare.

[Gemini Man[/b] > not bad, poate fi vazut intr-o seara plictisita. Parca s-a mai varsat famrecul din Will Smith... si acolo e deageing la greu. Nu m-ar deranja sa mai bage niste Prince of Bel Air :)

The Art of Racing in The Rain > asta e un film care mi-a placut, chiar daca stoarce lacrimi. O face insa cu oarece decenta si orice film cu golden retreiveri nu poate fi unul rau :)

Serenity > p-asta l-am vazut acum ceva timp si am si uitat totul. Cam varza, si marele final este transparent rau. Bleah.

Yesterday > Excelent, neasteptat, bine jucat, idee inedita...9! Si... da, Danny Boyle!
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #606 on: 03 December 2019, 20:44 »
gemini - wtf, cit de praf tre sa fii ca sa-ti iei maxim 5 cu actorii aia (owen - cind dreaq a imbatrinit asa?, winstead, si nu in ultimul rind, smith - imbatrinit si el), plus lee la butoane (bine, din scriptul ala oligofren nici bunul dumnezeu nu cred c-ar fi putut scoate mai mult)?! imi pare rau sa-i gasesc in astfel de mizerii. tehnologie degeaba.

(action movie in care omori oameni ca pe popice + pretinse drame de constiinta, ca sa nu zica lumea ca n-ai si o parte "profunda", dupa care continui bine-mersi cu "popicele", ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat, pina la pacificarea finala = reteta dezastrului garantat. always. de aia sub 6.5 n-are sens sa te incurci - ever, chiar daca actorii iti fac cu ochiul. sub 6 ce sa mai zic, retard pe piine 99% din cazuri.)

« Last Edit: 03 December 2019, 20:56 by indicopleus »
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #607 on: 04 December 2019, 10:50 »
Te-a mancat ;)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #608 on: 04 December 2019, 13:15 »
da, gata, nu mai fac :)

(mai se uita omul si la timpenii, de dragul unor actori sau regizori, dar nici chiar asa!)

 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #609 on: 04 December 2019, 15:28 »
Nu mai bine vizionai tu Renbo 5?

(care e rau...nici nu stiu de unde sa incep. Paradoxul e ca e vizionabil cap-coada, spre deosebire de Gemini shit unde am rezistat vreo juma de ora)
 

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #610 on: 04 December 2019, 16:22 »
Vazut si eu The Irishman - 7/10. Jucat bine, Pesci a fost la inaltime, fura toate scenele in care apare. Finalul a fost exact ce trebe, consider ca daca facea orice altceva decat ceea ce a facut ( ma referer: sa toarne FBI-ului, sa spovedeasca tot preotului) ar fi fost total OOC (out of character). Mai mult, cred ca s-a vrut sa i se accentueze "pedeapsa divina" primita: s-a mori singur, neputincios, fara familie, etc.
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #611 on: 04 December 2019, 16:41 »
The Irishman - 7+/10 - Daca ar fi avut o ora in minus, cu toata dinamica accelerata ar fi meritat un 8. Pot sa inteleg de ce l-a ritmat sau nu Scorsese asa, dar nu. Poate nu i-a pasat, pur si simplu, pentru ca I'm Martin Motherfuckin' Scorsese, poate d-aia. Pacino si DeNiro the usual selves, Joe fuckin' Pesci merita un Oscar sau ceva pentru rol.
Un film frumos pentru posibilul epilog al carierei.

Quote
- He's dead.
- Who's dead?
- Your attorney....
- He's dead?
- Yeah.
- Who did it?
- Cancer
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #612 on: 04 December 2019, 22:16 »
Nu mai bine vizionai tu Renbo 5?

nu ma incita si tu acuma! :)

(o sa iau ad astra, sa ma linistesc cu de-astea, daca tot am auzit c-are efect de somnifer garantat)
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #613 on: 05 December 2019, 09:17 »
[..]Mai mult, cred ca s-a vrut sa i se accentueze "pedeapsa divina" primita: s-a mori singur, neputincios, fara familie, etc.
ha credeam ca-s singurul care a observat ce masochist e, vrea literalmente sa isi puna cenusa in cap, poate va fi iertat cumva.

e o scena cheie in care se intreaba de ce astia isi fac groapa singuri cu atata talent. explicatia care o da este setup pentru finalul in care isi alege toti pasii catre moarte.
-

fie vorba intre noi, cred ca scorsese putea mai bine. exista un film, raging bull, in care personalitatea autodistrugatoare e ilustrata magistral.
ii merge si aici, dar majoritatea privitorilor nu-s atenti. plus ca personalitatea jucata de bobby deniro e un amestec de umbre. asa si trebuie sa fie un asasin, asasinul nu vorbeste tare, nu e vedeta!

daca aveti indoieli catre cine a furat showul, iata raspunsul corect: al pacino.
sigur, intre cinci-sase actori care au dat talent din ei, pentru ca e film serios cu scorsese la carma.

 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #614 on: 07 December 2019, 23:30 »
De ce dzo v-ati uitat la gemini? Ceva challenge de la nevasta sau ce? Sau era un pariu facut cu prietenii. Am vizionat primele 15 poate 20 minute si am dat un shift delete la torrent. Cum dracului sa scoti filme de categoria...nici C,nu stiu D poate?

Pe moment mai caut,am vazut irishman,si in afara de aia am ramas la seriale koreene si un serial din arabia saudita. Este ceva mai nou ce ar merita vizionat? La filme ma refer. Nu doresc capodopere,dar las-o dracului de treaba,nici gemini man.
Ignore list :astateofmind