Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 193028 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Sparxxx

Ultimul film vazut
« Reply #990 on: 01 April 2022, 23:25 »
Moonfall - fereasca Dumnezeu. O voma de film. 2/10. Ma mir ca am avut rabdarea sa il termin.
 

Offline LR

Ultimul film vazut
« Reply #991 on: 02 April 2022, 09:10 »
Monnfall - 5/10. Ideea este OK dar a fost distrusa de scenarist, acting si reclamele mascate la tot felul de produse + nelipsitele laude la adresa lui Elon Musk.
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #992 on: 04 April 2022, 11:58 »
De obicei ma distrez la genul asta de action flicks, dar wtf is Moonfall. De ce a fost facut filmul asta? Ca si LR mai sus, ideea in sine e misto, dar parca a fost pusa in scena de niste amatori din anul 1. wtffffff. Cringe stuff, poate are vreun mesaj ascuns si nu l-am prins noi.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline mache

Ultimul film vazut
« Reply #993 on: 04 April 2022, 18:33 »
* Death on the Nile ~6.5/10
  - nenea Branagh revine in rolul lui Poirot pe care-l 'serveste' decent
  - figura Emmei Mackey ma intriga catre extreme dar e pusa destul de bine'n scena ca si "desperate lover"
  - mai multi actori care n'au fost decat "de umplutura"
  - montajul/decorurile mi s-au parut bunicele (chiar m-a pus sa caut folosirea neoanelor si a chitarii electrice in 1937) si
  - tanti Gal Gadot mai tre' sa mai exerseze si alte roluri decat cele de zeiță
 
* Eternals - 4/10
  - visuals 3 puncte (mnoh, in linie cu latest Marvel stuff)
  - 1 punct din oficiu
  - 'nuff said

* Spider-Man: No way home ~6.5/10 (in contextul MCU, nu ca si mare creatie artistica)
  - Spiderverse FTW!
  - prea mult CGI chiar daca bine facut
  - buna tentativa de "closure" intre diversele personaje din celelalte "universuri" dar ramane doar "tentativa" (cu potential masiv de meme-uri)
  - prea multe lacrimi de crocodil la sfarsit

* No Time to Die ~5.5/10
  - s-a vazut ca Craig e destul de batranel (chiar daca sprintar) pentru rol si nu mai avea nici chef
  - trasul de par cu otrava este la cote alarmante (gen perioada lu' Brosnan in The World Is Not Enough)
  - actiune la greu, multe lacune de logica, cam putin umor totusi
  - noroc cu James Bond will return de la sfarsit ca sa se termine cu idiotenia ca urma o femeie de culoare in rolul 007

* Dune 9/10
  - buna scenografie si costumatie, foarte bun montaj si grafica
  - o adaptare ca la carte as zice (chiar daca puristii ar zice ca "deviaza" un pic)
  - te tine 2.5h destul de bine legat de scaun (spre deosebire de Irishman - vezi review-ul meu de mai sus)
  - o distributie de bun simt si bine pusa in scena (cu tot hate-ul existent catre Zendaya - nu a avut in acest film vreo influenta; sper sa nu strice in urmatoarele) - sunt curios cine o sa fie distribuit pentru echipa imperiala
« Last Edit: 04 April 2022, 18:41 by mache »
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #994 on: 04 April 2022, 18:52 »
Aparent Florence Pugh va fi Irulan :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #995 on: 17 April 2022, 07:57 »
The Outfit.

Genul de film ecranizat după o carte de Agatha Christie. Slow, cu puțini actori, se desfășoară doar într-un atelier de croitorie dar atmosfera anilor 50, muzica și restul îl fac interesant.
Un pic tras de păr în niște scene la final dar una peste alta pentru unul ca mine a mers bine.
Undeva între 7 și 8 dacă ar fi să-i dau o notă.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #996 on: 19 April 2022, 23:23 »
x - good horror flick, cu vibe retro foarte reusit, un slow burner tensionat si bine facut (conform genului). Se pare ca sunt fan A24 :)), ca imi cam plac tot ce iese de la ei.
ku bei (the sadness) - gore fest "clasic" ca sa zic asa, dar cu tema actuala: pandemia :)). Doar pt amatorii genului, ceilalti l-ar putea considera total dezgustator.
 

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #997 on: 26 April 2022, 10:43 »
Batman - 7/10 - Scenariu simplist dar filmul ( zic eu ) a compensat prin atmosfera si regie. Si poate ce e un pic cam lung pentru ce ofera...
 

Offline ZorracK

Ultimul film vazut
« Reply #998 on: 26 April 2022, 13:36 »
Batman - 4/10 voma de film! Durata extrema ptr ce? Nimic sa iti ramana in cap decat Ost-ul ce mai salveaza filmul
gadgets- 0
masina - 0
atmosfera - depresiva, intunecata si moartea pasiunii, nu si-a iesit din rol de vampir Pattinson
nici Cat woman nu e prea reusita dar e mult peste Batman
Riddler e cel mai bun din acest film ratat din punctul meu de vedere!
regizor mimetic si asa credea el ca va da lovitura! Rusine!
 

Offline KodiaK

Ultimul film vazut
« Reply #999 on: 26 April 2022, 14:52 »
Mie mi-a placut Batman-ul si nu mi s-a parut slab, poate doar un pic prea lung.
Este mult mai realist, si Batman pare mai uman, nu aproape super human cum era in restul. Intr-adevar nu ai efectele speciale din Avengers, dar asta nu cred ca e un lucru neaparat rau.
Dar, ca actor, nu pot sa zic ca m-a incantat prea tare Pattinson, tot la Twilght ma ducea cu gandul.
Overall, i-as da un 7/10.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Dundee

Ultimul film vazut
« Reply #1000 on: 26 April 2022, 16:10 »
Pe mine m-a plictisit grav. Cel mai emo Batman ever, si soyboy pe langa. 6/10
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #1001 on: 27 April 2022, 10:28 »
2/10, corigent.
Ultimul Batman mi s-a parut slab, mai slab si decat porcariile din 90 cu femeia planta sau cu Arnold de tragea cu zapada. Batman foloseste tehnologii, aici in afara de "lentile de contact ce filmeaza" ... nimic. Am vazut niste monitoare cu tub sau m-am inselat ? Motorul ala ... bart mobilul zici ca e o mobra din 70, masina e un gunoi cu ceva aripi pe porbagaj ... parca traia intr-o gura de canal domn miliardar ?
Personaje praf si sterse: un batman soios si trist, actorul e somalez in mod normal dar apare pachet de muschi in costum. Cat Woman putea lipsi linistit ca nu aduce nici o plus valoare filmului. Pinguinul e degeaba si arata ca socrul mare. Ridle joaca slab si arata ca un olimpic la informatica. Mafiotul Big Boss, personaj principal negativ cred ca are 3 replici ... total nememorabile. Jokerul rade 5 secunde la sfarsit in puscarie.
Gauri in scenariu: pinguinul fuge si fac accidente cu 20 de masini explodate pe autostrada si cand il prind il lasa... aha... nu erai tu de vina...lol... esti liber. Asta e singura scena memorabila din film, urmarirea pe autostrada, si asta e o gaura in scenariu.
--
Practic e un film polist de duzina de 3 ore in care apare un ninja in negru ce se bate bine, nu are nici o treaba cu franciza Batman. Nu va pierdeti vremea.
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #1002 on: 27 April 2022, 20:11 »
Eu am zis taman invers, m-am bucurat ca aici chiar are emotie, e mai serios, totul e mai intunecat, mai uman, mai aproape de realitate decat de fictiune.
@Ciocanul e Riddle man, nu Hercule, moaca de informatician esuat e foarte bine aleasa. Cu pinguinul ce trebuiau sa faca, sa il predea politiei corupte? :) 
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #1003 on: 27 April 2022, 20:36 »
The Riddler l-au facut harcea parcea la final.

De la un Vengeance (Similar in motivatii cu Batman dar alte metode, mai ... finale, cu toate ca si cand iti crapa Batman capul e cam final) la un psihopat care arunca in aer orasul si nu are probleme in a ucide gramezi de nevinonati, basca si pe noul primar anticoruptie. Nu se pupa nene, NU se pupa.

Chiar daca e un HINT pentru Batman ca si el e pe o carare gresita totusi, nu, nu asa. Prea brusca trecerea.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #1004 on: 27 April 2022, 22:44 »
Daca faceau ceva gen Joker care e de fapt drama intelegeam. Era ok sa fie putin piu piu, pac pac si mai multa drama. Sa-l vad pe Batman cum bea de stinge, cum evolueaza, cum e depresiv, trist si miliardar si incepe sa bata mafioti... intelegeam. :D Dar aici sunt ceva elemente mici de drama, elemente de serial politist de duzina, personajele nu evolueaza deloc, lalaiala... nu se incheaga deloc... n-are cap si coada. Filmul nu iasa din tipare, e o mica combinatie de genuri dar iasa prost.