Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192927 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« on: 18 May 2018, 20:41 »
Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Re: Ultimul film vazut
« Reply #1 on: 18 May 2018, 21:09 »
revazut all the presidents men.
si cred ca a devenit unul din cele mai preferate filme, in top 5.
imi place enorm cu ti se sugereaza ce e important, unde sa te uiti. cand scrie notite si tu vezi notitele! nu tin minte cine spunea cum kurosawa mereu are o scena unde ti se deseneaza planul de bataie. asa vreau, nu fura cu nimic din placere, dimpotriva, creeaza asteptare si tensiune. doar ca niste regizori veniti din cascadorie ori cgi habar n-au ce inseamna film artistic..

ce mai, fiecare scena e ca un orgasm mental, l-as putea revedea pe loop. filmele inteligente din anii 70 la americani cu greu fura egalate in deceniile recente. de atunci au intrat in deriva, nu te mai respecta la fel de mult ca spectator..mizeaza pe prostia ta, nu-ti stimuleaza activitatea cerebrala.

si cum a inceput.
tot ce a facut ziaristul e sa mearga in sala de proces, sa se uite, sa bage de seama, sa intrebe. atat! asta-i cea mai importanta lectie, sa fii curios.
10/10
 

Offline oldshooterman

Re: Ultimul film vazut
« Reply #2 on: 18 May 2018, 22:12 »
Am revazut a 5-a oara Serenity (2005), un film de actiune-SF de nota mare, 8,5/10  E un film de sine-statator, dar merita vazut impreuna cu (respectiv dupa) Firefly, filmul "intro" pentru seria TV Firefly (sau chiar toata seria), pentru cine vrea sa se acomodeze cu povestea si personajele.
 

Offline Outofmymind

Re: Ultimul film vazut
« Reply #3 on: 19 May 2018, 01:53 »
Monier, am o senzatie de deja-vu
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline sradu

Re: Ultimul film vazut
« Reply #4 on: 19 May 2018, 06:04 »
Mda, nice! :)

Red Sparrow > 7. Jennifer Lawrence in fundu' gol.

Ready Player One > tot 7. Ma asteptam la mai mult. Si la mai putin desen animat.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Re: Ultimul film vazut
« Reply #5 on: 19 May 2018, 07:09 »
Monier, am o senzatie de deja-vu
HEEEEY ;D what are you doing here? https://youtu.be/Tt-tG6ufH90?t=2m
-
mi-a placut red sparrow ici si colo, probabil am sa revad nikita. nu pot scapa de hostalgie, nu pot scapa de alea bune dinainte!

 

Offline Outofmymind

Re: Ultimul film vazut
« Reply #6 on: 19 May 2018, 10:53 »
Merge un combo Nikita+Leon. Never gets old.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline alexneo

Re: Ultimul film vazut
« Reply #7 on: 20 May 2018, 10:41 »
Holla!

Sa reiau ultima postare de pe defunctul CG (sniff)

Darkest Hour - 9/10
Superb jocul lui Gary Oldman, care face un tur de forta demn de Oscar intr-adevar.
Machiajul e la superlativ, iar cinematografia de asemenea - se cunoaste mana lui Joe Wright (Atonement)
 

Offline croocodillul

Re: Ultimul film vazut
« Reply #8 on: 20 May 2018, 15:05 »
Revazut Lord of War, ii pastrez nota de 8.
 

Offline Outofmymind

Re: Ultimul film vazut
« Reply #9 on: 20 May 2018, 17:10 »
Ala cu Nicu Cage? Hmmm....
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline Ransom

Re: Ultimul film vazut
« Reply #10 on: 21 May 2018, 08:12 »
Cargo - 6/10 - "Yet another zombie apocalypse movie." Tot filmul il face Martin Freeman, care pentru mine (dupa rolul lui Lester din sezonul intai de Fargo) reprezinta motiv suficient sa ma uit la film.
 

Offline viezure

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 115 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 9
  • How you doin', old boy?
    • View Profile
Re: Ultimul film vazut
« Reply #11 on: 21 May 2018, 08:55 »
Deadpool 2 - De mult n-am mai ras in gura mare la cinematograf, atat eu cat si restul spectatorilor. Cel putin la fel de amuzant ca primul, multe referinte catre tot, momente serioase dar nu atat de multe incat sa schimbe tonalitatea filmului. Un mix excelent de actiune si comedie, duceti-va sa-l vedeti daca va plac filmele de genul (cumva, aproape uiti ca este cu super eroi :D).
 

Offline kenzoR

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 17 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
    • Floraria Zexe
Re: Ultimul film vazut
« Reply #12 on: 21 May 2018, 10:27 »
Cargo 5/10 - Un pic cam anost, puteam avea parte de mai multa actiune sau macar de niste scene un pic mai lacrimogene, avand in vedere povestea.
 

Offline Outofmymind

Re: Ultimul film vazut
« Reply #13 on: 21 May 2018, 20:12 »
Deadpool 2: 8/10

Face unele lucruri mai bine decat primul (se vede ca de data asta le-au dat voie sa umble la pusculita), in schimb face altele mai prost. Sigur, nu mai poate fi la fel de fresh, glumele sunt acolo, unele mai bune si altele mai proaste.


In ciuda avalansei de Josh Brolin, omul isi face bine treaba. Si  Juggernaut <3


De vazut, daca ai habar ce e cu DP, nu cred ca l-as recomanda cuiva care e paralel cu fenomenul Marvel si personajul in sine.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline viezure

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 115 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 9
  • How you doin', old boy?
    • View Profile
Re: Ultimul film vazut
« Reply #14 on: 22 May 2018, 08:56 »
Prietena si prietenii cu care am fost erau majoritatea paraleli cu Marvel si personajul, ba chiar uneia dintre persoane nici nu-i placeau filmele cu super eroi, iar DP 2 le-a lasat o impresie foarte buna. Practic, e comedie cu actiune si culmea, partea cu super eroi trece in planul 2.