Author Topic: Ultimul serial vazut  (Read 207526 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #1500 on: 18 April 2024, 23:45 »
Pentru mine isi cam pierduse din farmec pe undeva prin mijlocul sezonului 2, am mai dat o sansa pana prin sezonul 3 dar am abandonat.

Eu nu m-am dus neaparat pentru serial in sine ci pentru actor, a avut seriale decente. SF firefly an old classic.  More modern mystery novel Castle.

Initial am crezut ca si Rookie va fi un fel de Castle din o alta perspectiva. Devine politai,apoi they solve murders and shit.....nu a fost chiar asa.

Ignore list :astateofmind
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #1501 on: 19 April 2024, 01:13 »
ripley - ambitii artistice cam prea mari pentru binele unui serial de televiziune (fie el si mini). nu stiu cine mai are rabdarea si timpul in ziua de astazi sa cada in admiratie 8 ore doar pentru stilistica cadrelor (care aspira la perfectiune compozitionala invesmintata in asceza esteticii alb-negru). omu' vine si cu o noua perspectiva (asupra personajelor) - si bravo lui -, dar nu sint sigur ca se tine mai bine decit celelalte. 7.5 pentru efort
« Last Edit: 19 April 2024, 01:15 by indicopleus »
 

Offline Hideyoshi

Ultimul serial vazut
« Reply #1502 on: 19 April 2024, 23:57 »
Fallout 7/10, o surpriza placuta mai ales pe foamea asta de SF-uri decente.
(+) Respecta linia jocului, are umor si nu se ia in serios prea mult.
(-) Nu au rezistat sa nu bage woke la greu. Multe faze fortate. Eroul principal e o "ea". :) Nu ai cum sa ai tzatze si sa umbli prin Wastland ca prin mall.


eh ... stiu eu vreo doua cu tzatze care iti pot smulge o mana dupa care te bat cu ea pana te caci pe tine :)
« Last Edit: 20 April 2024, 12:26 by mache »
 

Offline croocodillul

Ultimul serial vazut
« Reply #1503 on: 20 April 2024, 10:17 »
Fallout l-am dat gata la foc automat, mi-a placut cum a fost pus in scena tinand cont ca nu stiu mai nimic din universul asta.

E o satira care chiar daca nu o avea legatura cu jocurile a iesit bine.

Chiar mi-a placut gagica cum a jucat, are un 8-9 si din partea mea.
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #1504 on: 22 April 2024, 00:21 »
capote vs the swans - nici nu stiam ca ala din 2017 o sa continue. dupa primele 4 episoade e tot acolo, la inaltime adica. naomi watts e okish (ma cam enerva in rolul asta la inceput, pina sa ma obisnuiesc cu ea - la fel si hollander/capote), diane lane foarte buna (ca si jessica lange - chiar si desfigurata ramane o mare actrita). demi moore (alta desfigurata) e ok si ea. chloe sevigny & calista flockhart mai scot si ele capu' la lumina. dau si eu un 8.5 in acord cu imdb
« Last Edit: 22 April 2024, 00:23 by indicopleus »
 

Offline Hideyoshi

Ultimul serial vazut
« Reply #1505 on: 22 April 2024, 12:35 »
apropos de Shogun ... care pentru mine e clar serialul anului ... se aude ceva de vreun prequel/sequel? ... cine a citit Taiko de Yoshikawa stie ca material ar fi cacalau
 

Offline Ransom

Ultimul serial vazut
« Reply #1506 on: 22 April 2024, 14:01 »
apropos de Shogun ... care pentru mine e clar serialul anului ... se aude ceva de vreun prequel/sequel? ... cine a citit Taiko de Yoshikawa stie ca material ar fi cacalau
Eu am citit ca nu va fi sezonul 2 la Shogun, incheie povestea ca si in carte.
« Last Edit: 22 April 2024, 14:14 by Ransom »
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #1507 on: 23 April 2024, 20:18 »
shogun 2 n-o sa fie, ca au masacrat deja intreg universul ala (care avea lejer potential de 20 de episoade - si facute ca lumea*), dar in urma hype-ului creat poate se orienteaza si spre tai-pan sau ce-a mai scris ala - avea o trilogie asiatica si e pacat sa n-o rescrie televiziunea si pe aia la nivel scriptwriter anno domini 2025. in orice caz tematica japan/samurai/chestii e acolo, calda, chiar fierbinte, si cred ca sint destui oportunisti tot mai tentati s-o ia in calcul pina nu se fisiie.

p.s.
chiar m-am temut la un moment dat c-o sa ramin macar cu un caracter memorabil (secundar, ca atita s-a putut, dupa ce alea principale erau asa prost scrise incit te durea capu' instant la vederea lor), insa cu ultimul episod m-au calmat definitiv si l-au ingropat si pe yabu ca sa fie siguri ca nu ramina nimic in urma lor. bravo!
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1508 on: 25 April 2024, 09:23 »
Am ramas oleaca dezamagit de ultimul episod din Shogun dar per ansamblu e un serial care merita vazut.

Am vazut aseara doua episoade din Ripley. Interesanta cinematografie ca sa zic asa si nu e rau deloc cum joaca oamenii aia. Cel putin deocamdata.
Parca era si un film cu Matt Damon nu? Au vreo legatura?
Scuze, mi-e lene sa dau cu goagle asa de dimineata. :D
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #1509 on: 25 April 2024, 11:06 »
era o carte (chiar mai multe) dupa care s-a facut filmul cu damon (s-au facut mai multe filme cu personajul ala, parca jucase si malkovich ceva, dar cel regizat de minghella a fost the best). astia in serial pun altfel accentele si schimba destule chestii trestii. insa focusul cade mai mult pe retorica vizuala care ambitioneaza a fi mega bengoasa (cred ca si reuseste oarecum, insa se simt pe undeva muschii aia prea incordati totusi).


l.e.
a, si a mai fo o varianta in o mie noua sute vara si cu alain delon :)


« Last Edit: 25 April 2024, 11:39 by indicopleus »
 
The following users liked or thanked this post: burebista