Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 193182 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Online taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1110 on: 29 May 2023, 23:24 »
Numai ce l-am vazut si eu, inchide frumos seria.
Acu, sper doar sa nu il invie pe saracul John, de dragul unor gologani in plus. Sa ramina seria asa cum e.
« Last Edit: 29 May 2023, 23:26 by taxon »
erasing darkzone
 

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #1111 on: 30 May 2023, 08:59 »
L-am vazut si eu. E ok. Dar s-a cam fumat seria. Citeam pe undeva ca e ultimul film, Keanu a zis ca a terminat cu personajul.
 

Online taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1112 on: 12 June 2023, 09:40 »
Ziceam la "Foto" de filmul asta:
Sarugakucho de aimasho, aka "Let's meet in Sarugakucho" (si nu stiu de ce titrat "Colorless" pe IMDB)

De ce "Colorless"? E o metafora; bine aleasa, as zice.
In rest, asa cum am mai zis de filmele asiatice ... evolueaza greu, iti trebuie rabdare sa il duci la sfirsit. Dar ramii cu ceva dupa genericul de final, nu ca dupa vreo marveleala.
3 stele din 5
erasing darkzone
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #1113 on: 12 June 2023, 09:54 »
7/10
The Pope's Exorcist
https://www.imdb.com/title/tt13375076/
(+)
Un film horror cinstit, mult mai bine jucat ca si restul si fara multa filozofie inutila. Nu e scarry inutil. CGI-ul e bine realizat, are si elemente comice. Russel Crowe si restul de actori joaca bine si asta a tras mult filmul in sus.
(-)
Prea cliseu la multe faze. Ai impresia ca ai mai vazut filmul pt ca respecta acelasi scenariu cu posesia si posesia de dupa si salvarea. Ma asteptam la mai multi actori, mai multa actiune si nu aceeasi poveste reciclata in proportie de 90%.
 

Online taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1114 on: 15 June 2023, 15:29 »
...și dacă tot s-a terminat greva profesorilor, uite și un film cu dascăli (nerecomandat loazelor care au cam chiulit de la școală):
El último vagón
O mică minunăție de film, o poveste simplă și tandră, cu un pic de dramă și ceva mai mult zîmbet.
4 stele din 5

PS: Quetzal ar fi Cățel în romanește, nu-i așa? :)
erasing darkzone
 

Online taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1115 on: 17 June 2023, 17:55 »
the banshees of inisherin -  chestioneaza again (de data asta mai simbolic si metaforic) dinamica conflictelor interumane (pare a fi marota lui mcdonagh, ca sa zic asa). foarte bine facut si jucat (recital farrell & gleeson dupa ani si ani),  film solid cam spre 8 dar mai boring decit  bruges si missouri.

L-am gustat si eu din plin: joc, scenariu, imagine, muzica, totul fain.
Povestea are savoare, actorii sunt manușă fiecare pe rolul lui, așa că nu e nici o mirare că filmul a adunat nenumarate nominalizări la premii.
Martin McDonagh a facut o treabă pe cinste (regizor, scenarist, co-producator), e de urmărit în continuare.
Cinci stele din cinci, la colecție cu el.
erasing darkzone
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1116 on: 20 June 2023, 12:01 »
Extraction II - 6.5/10 ... un fel de John Wick fara Keanu ... nu e chiar nasol ... fazele de cafteala sunt ok. Scenariul, n-are importanta.
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #1117 on: 20 June 2023, 12:05 »
Extraction 2: si eu cam un 6.5 dar la "scena" cu scaparea din inchisoare + car chase + train chase este o opera de arta. Primeste 10/10 de la mine acea scena pt realizare.

Trebuie sa o mai vad o data, sun 21 minute de filmare "continua" care m-au dat pe spate, mai ales la cum e manevrata camera ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Online taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1118 on: 28 June 2023, 17:28 »
The covenant.

Old school action cu un pic de feels piperat.  8/10. 

Inca un film care demonstreaza ca americanii sunt cei mai buni cind vine vorba de insailat o poveste dintr-un morman de clisee fumate si rasfumate.
Inca un film din genul "America uber alles", altfel nimic notabil in el.
2 stele din cinci.

Post Merge: 29 June 2023, 10:02
In schimb, o poveste originala (si faina) o gasim in In Bruges.
Nu-l vazusem, iar capodopera The Banshees of Inisherin m-a trimis sa il vad si pe asta.
"In Bruges" pare sa fie tura de incalzire pentru McDonagh, Brendan Gleeson si Colin Farrell, iar sprintul final si cistigator fiind "The Banshees" - personajele sunt oarecum la fel construite; seriosul si natingul, rationalul si visatorul, cel care cauta sa vada in viitor vs cel care se agata de trecut.
3 stele din 5, bun de colectie.

Post Merge: 29 June 2023, 12:32
Iar poveste-poveste, in sensul de basm de spus copiilor, este Sisu.
Exagerat pe ici pe colo, ba chiar tras de par, asa cum ii sade bine unei povesti de depanat in lunga noapte polara si care sa alunge plictiseala si sa invioreze spiritul. Ca despre spirit este vorba in filmul asta, pina la urma.
Un soi de "Rambo" european, care ar merita sa faca o "cariera" asemanatoare in cinematografie (numai sa ii tina cureaua pe finlandezi sa mai produca niscai urmari)
2 stele din 5. Deocamdata.
« Last Edit: 29 June 2023, 12:32 by taxon »
erasing darkzone
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1119 on: 10 July 2023, 10:30 »
Guardians of the Galaxy 3 - ia tot un 3 ... nimic interesant. Nici macar n-am ras.
 

Online burebista

Ultimul film vazut
« Reply #1120 on: 10 July 2023, 10:46 »
A Good Person.
O drama zisa si jucata cum trebuie. Un 8 solid spre 9 chiar daca ma prinde intr-o zi mai melancolica. :)
Nu prea am ce sa cirii, tanti joaca bine, Freeman e Freeman iar restul isi fac si ei treaba.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1121 on: 10 July 2023, 20:41 »
era pe lista dar n-am mai avut chef de filme serioase

in schim am revazut black dynamite (nu mai stiu cum am ajuns la el*), an masterpiece of silliness, ca sa zic asa. in sens pozitiv.  :)


* cre ca de pe aici cumva:





« Last Edit: 10 July 2023, 20:47 by indicopleus »
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #1122 on: 16 July 2023, 23:58 »
https://www.imdb.com/title/tt10640346/
6/10 Despre inceputurile cinematografiei la Hollywood.
(+) Incepe bine si in forta. Actingul este beton, actorii au stors tot ce se putea dintr-o poveste cam fada si dezlanata. Are cadre misto, constume misto, feeling old, s-a muncit la filmul asta.
(-) Incepe in forta si o ia la vale rapid. Pe la jumatea filmului se termina parca ideile bune si incep niste ploturi fara noima. Caracterele parca involueaza, nu se mai leaga nimic si se sfarseste brusc si naspa.
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1123 on: 17 July 2023, 02:35 »
the pale blue eye - cam meh, gotic mystery generic, prea generic (atmosfera aia nu se distinge prin nimic de alte nspe zeci de "gotice"), iar intriga, ca sa zic asa, vai pwla ei. si poe - ce ametit! :) cliseu ambulant. 6

the professor and the madman - sa-l vezi pe gibson pretinzind ca-i un savant, intelectual (fie si autodidact)... nu poate iesi decit o comedie involuntara. o incintare! :D  (sint nedrept cu el - face un rol decent in the man without a face - dar nu prea nedrept totusi.) e cam cum l-ai distribui pe jules verne in rambo. cam spre 6 si asta

dragged across concrete - my fucking god, cel mai bun rol al lui gibson* din ultimii 15 ani, by far (ca in rest il vad pe imdb numai in filme de trei, patru si cinci)! destul de lung si se coace greu (amatorii de action si singe pe pereti vor adormi in prima ora), dar film foarte solid stilistic, o incununare a originalitatii lui zahler, omul are coaie, are amprenta personala, ca sa zic asa, face cinema de autor. ii dau un 8+ lejer (chiar daca unele mici detalii m-au iritat)

* toti fac roluri de 10 (si vaughnin, si michael jai white etc.) in mina sigura de regizor si scenarist a lui s. craig zahler.
« Last Edit: 17 July 2023, 02:45 by indicopleus »
 
The following users liked or thanked this post: cezar, taxon

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #1124 on: 20 July 2023, 11:09 »
stiti cumva ce tip de IMAX avem la AFI? Laser sau film?
 
The following users liked or thanked this post: cezar