Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 218486 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1245 on: 28 June 2024, 12:32 »
blood ties - casting bun, prestatie actoriceasca pe masura castingului, ca sa zic asa, dar din cauza scenariului perfect oligofren se alege prafu' de tot. pacat de singele varsat, putea iesi lejer un film de 8-8.5 cu echipa aia

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1246 on: 28 June 2024, 17:18 »
Pai, si cit sa fie, cit sa fie?
Ia, sa il caut la biblioteca, poate il au la sectia de imprumut.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1247 on: 28 June 2024, 18:16 »
lasa, nu-l mai cauta, ca m-am sacrificat eu deja cu el - ii ajunge
« Last Edit: 28 June 2024, 18:18 by indicopleus »

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1248 on: 30 June 2024, 22:52 »
Nipponeală:

Gojira 1.0 - incercare de a copia holiudul, mai mult sau mai putin reusita. Reteta nu e 100% americaneasca, in scenariu si regie sunt inserate portiuni generoase de "film-making" asiatic, cu fir narativ care pare ca treneaza citeodata, cu exteriorizari ale personajelor care noua ni se par exagerate si chiar ridicole, samd.
De vazut? Doar daca nu ai ceva mai bun de facut sau daca te intereseaza in mod special cinematografia japoneza. De pastrat? In niciun caz. 3 stele din 5, dar doar pentru ca sunt fan Japan.

Kubi - daca ziceati pe dincolo de filme cu samurai, sau cum ar trebui sa fie un film cu samurai, iaca, incercati sa il vedeti si pe asta.
E altfel, chiar foarte altfel. Fara urma de holiud in el. De asta, unii s-ar putea sa nu il digere.
Eu l-am luat ca atare si cred ca l-as pastra in biblioteca. Tot 3 stele din 5, dar solide de asta data.

The following users liked or thanked this post: cezar

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1249 on: 30 June 2024, 23:42 »
Nipponeală:

Gojira 1.0 - incercare de a copia holiudul, mai mult sau mai putin reusita. Reteta nu e 100% americaneasca, in scenariu si regie sunt inserate portiuni generoase de "film-making" asiatic, cu fir narativ care pare ca treneaza citeodata, cu exteriorizari ale personajelor care noua ni se par exagerate si chiar ridicole, samd.
De vazut? Doar daca nu ai ceva mai bun de facut sau daca te intereseaza in mod special cinematografia japoneza. De pastrat? In niciun caz. 3 stele din 5, dar doar pentru ca sunt fan Japan.

Kubi - daca ziceati pe dincolo de filme cu samurai, sau cum ar trebui sa fie un film cu samurai, iaca, incercati sa il vedeti si pe asta.
E altfel, chiar foarte altfel. Fara urma de holiud in el. De asta, unii s-ar putea sa nu il digere.
Eu l-am luat ca atare si cred ca l-as pastra in biblioteca. Tot 3 stele din 5, dar solide de asta data.

Permite-mi sa te contrazic apropos de Gojira ... nu copiaza nimic ... ma degraba incearca sa se intoarca la origini. Primele filme cu Godzilla au fost facute de japonezi.

The following users liked or thanked this post: taxon

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1250 on: 01 July 2024, 07:30 »
Oo, da, uite asa ma trimiti sa vad (unde?) originalul din 1954, sper ca nu si celelalte 30 si ceva de filme japoneze care ar mai fi cu Gojira.
Care o fi cel mai bun?

In cazul de fata, totusi mi s-a parut ca se vrea a fi o replica data Holywoodului, un soi de raspuns "uite asa se face". O reintoarcere la origini, asta da, se poate.
« Last Edit: 01 July 2024, 07:35 by taxon »

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1251 on: 10 July 2024, 20:24 »
Vazut si eu Gojira.

Placut surprins. 8/10 pentru film.

Ultimele au fost cel din 98 care m-a descurajat complet sa mai vizionez filme cu godzilla facute de americani. Apoi am spus "hai ca ii mai dau o sansa" si am vizionat cel din 2019 care era orice numai un film godzilla nu.

Aa si sa nu uit de serilalul cam dezamagitor, o drama prin care mai apar niste monstrii din cand in cand. Monarch, legacy of monsters.

Asta in schimb a fost tot ce trebuie. Se vede cateodata ca nu a fost facut pe buget de sute de milioane de $, but who cares are mai tot ce iti poti dori de la un asemenea film. Monsters,fights,explosions,characters etc etc.
Ignore list :astateofmind