Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192885 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #225 on: 14 November 2018, 08:47 »
Bigger.Stronger.Faster

HOOLY FUCKKIN SHET

cum oare ar fi posibil ca lumea sa se intoarca la mancarea sanatoasa anterbelica, din grasimi naturale in majoritate
din moment ce atatea industrii si miliarde peste miliarde de profit si-au infipt coltii in om??

10, prima vizionare. mind bending

Post Merge: 14 November 2018, 19:30
Prescription.Thugs.2015

..fara cuvinte! i am speecheless, i have no speech.

trebuie vazut dupa primul documentar (cel de mai sus).
oamenii si povestile lor... am plans ca un copil. 100/10 you must see this one. you must
« Last Edit: 14 November 2018, 19:30 by Monier »
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #226 on: 15 November 2018, 19:55 »
Mile 22 9/10 actiune nonstop fara prea multa vorbarie si dramatizare aiurea, exact cum trebuie sa fie un action movie; mark wahlberg super stas plus si tipul din "the raid", nu prea e ceva de reprosat, poate doar peruca lui john malkovich :))
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #227 on: 20 November 2018, 10:45 »
The Ballad of Buster Scruggs - Ia film aicisea, Monier, lasa prostiile. Fratii tocmai au trecut la digital si miroase a premii mari:
9/10
 
The following users liked or thanked this post: scarules2006

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #228 on: 20 November 2018, 11:10 »
Da da da! Singura parere de rau e ca nu au fost inca vreo 10 povestioare :)
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #229 on: 20 November 2018, 19:34 »
..I SEEN IT!
 some gorgeous vistas in that sweet-ass movie
a cazut la fix, nu era nimic bun prin apropriere de ceva timp. like.. de anul trecut ffs.
noroc ca si-au revenit dupa hail cesar si alte shicane. true grit fu bunut, ii lipsea umorul de aici.
8. acu.. daca shape of water ia oscar.. yeah why the fuck not, da-l pe o culegere de povestioare. might as well.

cred ca astia jongleaza cu digitalul demult, de la ala cu puscariasii..
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #230 on: 20 November 2018, 20:29 »
Uai cum fu scena cu calul, ciugulind smoc dupa smoc in timp ce papagalul de Franco atarna in streang. Trebuie sa ia ceva pentru cinematografie/editing macar.
Inca o chestie misto, desi filmul e comedie neagra si povestile despre moarte sunt neuniforme fix ultima - unde nu moare nimeni per se si se canta si se danseaza si se vorbeste mult - mi s-a parut cea mai apasatoare. Genial, bravo, incarcatura simbolica e colosala, de mult nu m-a mai inmuiat asa o scena. Nu avem absolut nimic in literatura sau teatrul nostru care sa se apropie macar de scena asta.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #231 on: 20 November 2018, 21:52 »
aa si mie mi-a placut cred ca-i cea mai buna scena din toata nebunia!!
cand vezi dintii calului cum apuca smocul de iarba, nu stiu cum dracu s-au gandit si au reusit sa-l capteze asa perfect - mai ales feelingul, parca eram din nou copil cufundat intr-o carte de benzi desenate.

posibil ca finalul sa fie o replica la cum a incheiat tarantino kill bill, cu o conversatie (combinata cu scena din trasura h8). gen.. "we can do it just as good. at least"
& kudos, they did
« Last Edit: 20 November 2018, 21:57 by Monier »
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #232 on: 22 November 2018, 20:50 »
AVem gusturi diferite (bine, ca scene separate sunt cateva chiar mortale) dar ca poveste full cel mai mult mi-au placut cea cu gold digger-ul si cea cu oregon trail.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #233 on: 26 November 2018, 08:38 »
The Ballad of Buster Scruggs - 7/10 - Bun. Cel mai mult mi-a placut  povestea cu "wagon train"-ul.  Cea mai "cringy" a fost prima...
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #234 on: 26 November 2018, 08:54 »
Yeah! la fel si aici.
are calitati artistice pentru ca sugereaza idei si diferente. fata e un.. "subservient spirit". in schimb eroul traieste unit cu exteriorul, sarac in dialog cu oamenii.. e curajos, se pregateste, lupta. ti se sugereaza ca fata nu e potrivita pentru drumul greu catre alta viata - intai batranul care danseaza cu papusa, apoi baiatul care merge inapoi. cainele e si el o calauza, in final ajunge bucuros intre picioarele lui arthur (nume de cavaler, wink wink).
mr. arthur is cool.
 

Offline scarules2006

Ultimul film vazut
« Reply #235 on: 27 November 2018, 09:18 »
The Ballad of Buster Scruggs - Ia film aicisea, Monier, lasa prostiile. Fratii tocmai au trecut la digital si miroase a premii mari:
9/10

Excelent!

9 de la mine!
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #236 on: 28 November 2018, 05:20 »
The predator: nu m-am prins ce e. Comedie, acțiune? Momentul romantic cu cei 2 care se sinucid reciproc a fost ok.

Găuri in scenariu și logica căcălău, asta e ... 5/10 ca totusi m-am ras copios.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline c6t9

Ultimul film vazut
« Reply #237 on: 28 November 2018, 05:28 »
The Ballad of Buster Scruggs - 7/10 - Bun. Cel mai mult mi-a placut  povestea cu "wagon train"-ul.  Cea mai "cringy" a fost prima...
Cam așa și aici. Oricum plăcută realizarea.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #238 on: 30 November 2018, 10:27 »
ca sa inchei, as zice ca povesta lunga cu oregon trail era de fapt inima filmului. imi plac mai toate, dar cea cu waits e simplista, iar finalul acum mi se pare un pic fortat/in plus/weak sauce.
in povestea lunga puteau misca mai mult camera, cam cum fac alti maestrii.. lupta lui arthur contra sanselor nu e anuntata de tensiune, pentru ca ne calmeaza explicand ce se intampla.. desi e cea mai tare scena dupa calul trangand de smoc, eu zic ca se putea mai bine, cu drama si trambite.. totusi era vorba de razboi si moarte. btw m-am informat, e adaptare dupa o poveste veche de prin 1900.
deci inclina catre tv/netflix level ca valoare, totusi pentru un western optimist (tipic mainstream) american, e foarte proaspat si reusit. ramane 8.
 

Offline cezar

Ultimul film vazut
« Reply #239 on: 08 December 2018, 00:58 »
Operation Finale- 6,7 - Nu este la nivelul lui Munich (2005), însă oarecum interesant prin prisma câtorva detalii.
חסר בית