Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192937 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #255 on: 24 December 2018, 12:04 »
Vazut si eu Aquaman. 6/10.  4 puncte pentru CGI, 1 punct pentru jason momoa la acting, si 1 punct pentru "dotarile" lui Amber Heard. La orice alt capitol filmul este un fail de zile mari.

Filmul efectiv nu are o poveste sau o directie, este ca si un fel de compilatie de mai multe filme lipite cu aracet. Ai piratii din caraibe, ai avatar, scene din lord of the rings,scene din battle of the five armies,scene din clash of the titans, scene din jurassic park....etc.

Actorii nu livreaza, nici macar Willem Dafoe, l-au facut sa para mult mai tanar si pe Dolph Lundgren. Jason momoa are niste texte corny, care sincer m-au deranjat, altfel cred ca el e singurul care are ceva dialok ok in film.

Altfel am inteles ca era prea de tot cu Zack Snyder care chiar crede ca poate sa se tina cot la cot cu  Batmanul intunecat lui Nolan, si cum a fost fail oribil film dupa film, acuma James Wan a luat o directie total diferita si a incercat sa faca filmul mai....."happy" cumva. Insa aceasta directie incepe sa semene prea mult cu thor ragnarok,si din pacate nu in sensul bun.
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #256 on: 27 December 2018, 10:19 »
Aquaman: 2, pt ca redheads. In rest ... omfg. E o problema cand Dolph Lundgren e cel mai bun actor de pe ecran ...

Altfel am inteles ca era prea de tot cu Zack Snyder care chiar crede ca poate sa se tina cot la cot cu  Batmanul intunecat lui Nolan, si cum a fost fail oribil film dupa film, acuma James Wan a luat o directie total diferita si a incercat sa faca filmul mai....."happy" cumva. Insa aceasta directie incepe sa semene prea mult cu thor ragnarok,si din pacate nu in sensul bun.

Primele 3 au fost chiar ok, cu al doilea as zice cel putin la acelasi nivel cu batman. Ma rog, pt mine si Sucker Punch e ceva peste dark night :D

Dar da, cele su super heroes nu i-au iesit prea bine. Nu stiu daca de vina a fost regia sau ... totul.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #257 on: 28 December 2018, 09:49 »
Halloween (2018) - 8/10 (nota pt genul filmului) - daca nu esti fan slasher movie o sa ii dai 4 sau 5. Continua povestea din celelalte filme. Dupa 40 de ani Michael Myers se intoarce sa faca ce stie cel mai bine. A fost entertaining, over the top, true to genre. Pacat ca a trecut "moda" acestor filme. Bine ca mai apar din cand in cand unele. Pacat ca are un usor filtru PC, dar poti trece peste. (mai tineti minte in filmele de gen, negrii mureau mereu primii :)))) )

As vrea sa vad si un Friday the 13 la zi :)
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #258 on: 28 December 2018, 14:19 »
Ma rog, pt mine si Sucker Punch e ceva peste dark night :D


Ahahah exact la asta ma gandeam si eu. Over-rated pt ca trendy.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #259 on: 02 January 2019, 11:08 »
pentru ca-i topicul meu preferat, ma rezum aci sa va urez

LA MULTI ANI, UN AN  NOU FERICIT

how is everybody, all good?
--
the patriot - acceptabil. wallace reciclat, more or less. 6

old man with the gun - ce rahat. 4

a knight's tale. mi-a placut imens din prima vizionare la cinema, atunci l-am remarcat pe ledger. 10
merge perfect zilele-astea.
 

Offline c6t9

Ultimul film vazut
« Reply #260 on: 02 January 2019, 11:43 »
Am văzut 68 kill și 1922. Mi-au plăcut ambele, deși n-au fost perfecte. 7-8.

The old man and the gun. Agreabil. Bazat pe fapte reale. 6.

Wildlife. Ăsta nu e bazat pe fapte reale, dar este cât se poate de real. Light drama. 6.

Green book. Best 4 last. Și uite așa Viggo a făcut un personaj excepțional. Bazat pe fapte reale și ăsta. Foarte bine realizat. 9

Acum vreau să văd Far from man.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #261 on: 02 January 2019, 13:55 »
Fantastic Beasts and Where to Find Them - 8/10. Interesant, spectaculos, bine realizat si bine interpretat.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #262 on: 02 January 2019, 16:27 »
..green book.. what is this, like.. driving mr daisy?
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #263 on: 04 January 2019, 14:07 »
The House That Jack Built 8/10 - pentru ca am ajuns dupa film sa citesc despre delacroix si gericault, neoclasicism si romantism. Despre film, numai de bine, (poate) unul dintre cele mai bune ale lui LVT, cu siguranta un mic deget mijlociu pt criticii lui (mi-a placut pun-ul cu secventele cu hitler puse in film - raspuns la faza din 2011 - asa "in your face")
 

Offline kvarq

Ultimul film vazut
« Reply #264 on: 05 January 2019, 01:14 »
Bandersnatch - N/A
https://www.imdb.com/title/tt9495224/
sunt fan Black Mirror, dar la asta am mixed feelings...
e prea… Netflix :P
Faina atomsfera din 1984 totusi :)
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #265 on: 07 January 2019, 17:24 »
trebuie sa recunosc ca mi-a placut the death of stalin. o surpriza placuta, ceva relaxant de urmarit. deci e foarte usor de ghicit ce face comunismul cu adevarat. e o pura conspiratie! asta au facut de la inceput, asta fac pe oriunde si in continuu. exact acum chinezii fac conspiratii. maestrii ai complotului. va amintiti revolutia romaneasca?? eeexact. pentru ca nu a fost.
7,5

the house that jack built in schimb..
trebuie sa recunosc, am dat skip forward la scenele dure. desi e cam greu spre final, n-ai cum sari peste casa..
de-a dreptul dificil de uitat. sincer? l-am urmarit pentru segmentele ''educationale" si dialogul dintre unreliable narrator si unreliable judge-narrator.
stiti.. lars (turn the switch on*) e danez. dreyer e danez. dreyer e unul din zeii adevarati ai filmului. la un moment dat dreyer era regizorul meu preferat. lars nu e. dar, asa cum e, e bine ce a fracut. poaate primeste si premii..
matt dillon fu fantastic.
7-8/10

black mirror bandersnatch.
brooker a dat-o mult deasupra buturilor. si e pe cale sa fie judecat aspru, dupa masura valorii lui.
il iert, dar nu m-a satisfacut. trebuie sa recunosc, cu tristete. desi ideile si actorii, plotul.. meeeh.. fura valide, executia - ca ritm si pricepere.. fu jalnica.
6/10 cu o generozitate peste masura as putea adauga.

*bill burr's joke
« Last Edit: 07 January 2019, 17:27 by Monier »
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #266 on: 08 January 2019, 13:23 »
Nu mi s-a parut nimic dur (prea dur) in The house that Jack built. Poate pt ca am o experienta vasta de snuff, gore, exploitation si alte de astea :P
Ma intreb, versiunea "noastra" e director cut (cea necenzurata, de la Cannes) sau e versiunea de cinema? https://www.vox.com/culture/2018/11/28/18113504/house-jack-built-lars-von-trier-unrated-r-rated-theater-streaming

Daca are cineva vreo informatie ar fi de apreciat.
Oricum nu stiu de ce isi ia mult hate acest film si e pacat (dpmdv)
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #267 on: 08 January 2019, 13:44 »
Isi ia hate pentru ca lumea se umezeste la Green Book-uri, Rome si Rapsodii Tiganesti, nu la sani taiati si copii taxidermizati. La fotbal au inceput sa bage reclama , pentru ca pana si cretivitatea are norme "de sus".

Evident ca e pacat ca Cuaron ia mai mult love decat tampitul de von Trier dar asta e societatea in care traim.
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #268 on: 08 January 2019, 14:15 »
Parerea mea este ca societatea actuala (asta de pe facebook) s-a (sau a fost cam) sensibilizata la maxim. Tinuti deoparte de violenta. Voit sau nu (nu o dam in conspiratii). 
Eu (si probabil multi) altii (varsta peste 30) am fost ceva mai aproape de violenta reala (catre animale - taiat gaini, injunghiat porci, etc - intelegeti) (catre oameni - batai intre gasti in liceu, la bloc, etc).  In timp ce astia care zic de filmul de mai sus ca e "most disturbing" nu au vazut vreodata macar o palma data in realitate.
 
The following users liked or thanked this post: taribo

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #269 on: 08 January 2019, 18:42 »
mie mi-a placut, no hate. e fara compromis, asa cum vreau si eu.
sta alaturi de clasicul henry portrait of a serial killer sau alte nebunii gen man bites dog.