Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192819 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #330 on: 05 March 2019, 01:12 »
Green Book - 7/10 - m, simpatic, dragut, corect. Oscar? Pen'ce...? Spike Lee a iesit tumultuos de la decernare? Pen'ce...?
Sa nu ucizi - 6+/10 - Scenariul bun, unele scene geniale, alte scene care-s ca nuca-n perete. Din registrul MDL, dar nu-l ajunge nici pe departe.
 
The following users liked or thanked this post: alexneo

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #331 on: 05 March 2019, 02:30 »
The Man from Nowhere (2010) - 8,5/10  O poveste impresionanta, un film dur, actiune.
 

Offline Strumfii loveste din ou

Ultimul film vazut
« Reply #332 on: 05 March 2019, 11:41 »
https://www.imdb.com/title/tt7718636/ viking blood - un western medieval :) nota 7 doar pt ca sunt fan vikings.   

Post Merge: 05 March 2019, 11:46
 
The Man from Nowhere (2010) - 8,5/10  O poveste impresionanta, un film dur, actiune.


Nu mi se pare dur. Este din punctul meu de vedere dur filmul lui Denzel Washington - Man on fire dupa care in mod clar astia s-au inspirat :)
« Last Edit: 05 March 2019, 11:46 by Strumfii loveste din ou »
I’m not wise at all…I’m just a joker!
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #333 on: 08 March 2019, 07:28 »
Green Book. 4/10. Am abandonat pe la jumatatea filmului, are si ceva parti bune

n-are. numai clisee super-mega-ultra-hiper rasuflate.  practic e doar a zece mia noua sute noua zeci si noua reincalzire a aceleiasi supe chioare cu discriminati de tot soiul. zero barat. dupa ce ca  fac anual cite o laba (de fapt, mult mai multe) din asta "induiosatoare", se mai si premiaza singuri pentru ea. jalnic

p.s.

[...]asa ca m-am pus pe vizionat spaghetti western[..]

Unforgiven  8/10.

ala nu e spaghetti western (si pe deasupra nu e nici prea reverentios cu western-ul ca traditie si ca mitologie, ca sa zic asa. nu stiu cita ironie a sortii paradoxale e faptul ca unul din cele mai bune western-uri ever e mai mult - si de fapt- un antiwestern)
« Last Edit: 08 March 2019, 07:30 by indicopleus »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #334 on: 08 March 2019, 10:47 »
p.s.

[...]asa ca m-am pus pe vizionat spaghetti western[..]

Unforgiven  8/10.

ala nu e spaghetti western (si pe deasupra nu e nici prea reverentios cu western-ul ca traditie si ca mitologie, ca sa zic asa. nu stiu cita ironie a sortii paradoxale e faptul ca unul din cele mai bune western-uri ever e mai mult - si de fapt- un antiwestern)

dude, in ce priveste clasificarile si categorisirile...eu nu dau asa multa importanta.
totusi, daca duci la capat logica ta: unforgiven e revizionist, iar spaghetti e un offshoot revizionist. prin consecinta, e mai aproape de spaghetti decat crezi.
ce-o fi antiwestern n-am idee, pfff.. .acu.. orice film crime e si anti-crime; war = anti war asoasf.
intrebarea mea: ce naiba e western cu adevarat.. numai john ford? nu-mi place nimic din john ford. dar imi plac western, la nebunie. :o
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #335 on: 08 March 2019, 13:33 »
deci nu are nici o treaba cu spaghetti, orice logica (indiferent cit de trasa de par) i-ai aplica. formal este un western, dar in continut rade fara mila absolut tot ce a fost sacru pentru constituirea westen-ului ca gen clasic in cinematografia americana.  pe scurt (daca ai nevoie de subtitrare), america si-a  definit si reprezentat istoria violenta prin intermediul westernului intr-un mod destul de automagulitor si de autoflatant. unforgiven a luat  tot bullshitul asta al violentei brute nascuta din alcoolism, psihopatie si frica, dar mistificate in noblete etica & justitiarism, si i-a batut ultimele cuie-n sicriu inainte sa-l ingroape definitiv.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #336 on: 08 March 2019, 15:06 »
deci nu are nici o treaba cu spaghetti, orice logica (indiferent cit de trasa de par) i-ai aplica.
bingo, recunosti logica ta. e trasa de par... sau lipsa.
formal este un western, dar in continut rade fara mila absolut tot ce a fost sacru pentru constituirea westen-ului ca gen clasic in cinematografia americana.  pe scurt (daca ai nevoie de subtitrare), america si-a  definit si reprezentat istoria violenta prin intermediul westernului intr-un mod destul de automagulitor si de autoflatant. unforgiven a luat  tot bullshitul asta al violentei brute nascuta din alcoolism, psihopatie si frica, dar mistificate in noblete etica & justitiarism, si i-a batut ultimele cuie-n sicriu inainte sa-l ingroape definitiv.

n-a ingropat nimeni nimic, stai linistit..

ia frumos
https://en.wikipedia.org/wiki/Revisionist_Western
& calmo.

 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #337 on: 08 March 2019, 18:49 »
Unforgiven e una din cele mai bune drame care le-am vazut.
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #338 on: 08 March 2019, 21:53 »
@Nosferat: deci man, unforgiven nu estem spaghetti. restul (toata agitatia mai mult ori mai putin inconsistenta a lui moiner :D ) e cancan.



[...] in ce priveste clasificarile si categorisirile...eu nu dau asa multa importanta.

pai, dude, atunci las-o asa




Post Merge: 09 March 2019, 00:11
the old man & the gun - cam cit zice si imdb-ul. iesirea din scena fara surle si trimbite (dar nu lipsita de oarece  emanatii de farmec)  a unei legende...
« Last Edit: 09 March 2019, 00:11 by indicopleus »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #339 on: 09 March 2019, 01:48 »
@Nosferat: deci man, unforgiven nu estem spaghetti. restul (toata agitatia mai mult ori mai putin inconsistenta a lui moiner :D ) e cancan.



[...] in ce priveste clasificarile si categorisirile...eu nu dau asa multa importanta.

pai, dude, atunci las-o asa
aoleu,de ce trebuie sa fii rau? cu asta daca incerci logica si argument consumi in plus.
sunt sigur ca ai crescut in ochii celorlalti, iti vor aprecia inputul si feedbackul.. o adevarata placere sa vorbesti cu asemenea incurcat patetic.
now fuck off


blade runner 2049
slow. omagiu. solid, insa gol pe dinnauntru.. asa imi pare, pentru ca e impresia cu care am ramas..
in acelasi timp
oricata grija si frumusete are, cam atat se poate cand rehasezi povestea primara intr-un sequel.
7+

« Last Edit: 09 March 2019, 02:08 by Monier »
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #340 on: 09 March 2019, 04:06 »
man, calm down, ca nu vrea sa-ti ia nimeni jucaria. alinta-te si agita-te in continuare pe aici ca si cum ai avea ceva de spus despre indiferent ce, manifesta-te plenar si de acu incolo, floricele pe cimpii,  n-o sa te ingradim :)


Unforgiven e una din cele mai bune drame [pe] care le-am vazut.

e un film foarte puternic in continut, de aia si asa greu incadrabil. creatiile de asemenea forta ori nasc genuri noi (n-a fost cazul aici), ori isi pastraza autonomia si ramin intrucitva izolate in "autarhia" lor. mai repede se poate spune ce nu sint, adica cum nu incap si sint ireductibile la categorii preexistente.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #341 on: 09 March 2019, 09:24 »
-
captain marvel...
l-am vazut aseara, apoi mi-am pierdut si mai mult somn cu 2049, pentru linistire.
de ce? intai ca brie parea actrita buna, apoi din curiozitate. ce sa zic, destul de slab ..sam jackson se distinge, atata cat poate.
 desi conflinctul dintre alieni are potential. desi cu buget mare, n-are productie.. stil, inovatii pe actiune.. ceva original.
e o combinatie proasta de episod tv wonder woman, serie tv terminator, serie tv(?) transformers.. slab or mediocru pe toate planurile.
imi lasa impresia ca astia n-am mai facut nici un film marvel, sunt incepatori sau habarnisti.
yeah.. 5 cu indulgenta, pe meritul lui nick fury. chiar daca ai fi un fanboy, poti sari peste el fara probleme.


aquaman
de azi dimineata, pentru ca tot am cazut in pacatul de a urmari comics..
fuck me, a fost mai bun decat miss marvel. cel putin are un stil, si te distreaza.
intre timp momoa pare un actor mai bun decat dwayne, for some reason..
6
« Last Edit: 10 March 2019, 07:43 by Gex »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #342 on: 09 March 2019, 20:00 »
-
dupa ce-am vazut patru episoade doom patrol, trebuie sa rectific ceva... captain marvel primeste 3. va fi un esec de nivelul suicide squad, dar cu mai putin zgomot.





-
-

« Last Edit: 10 March 2019, 07:44 by Gex »
 

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #343 on: 09 March 2019, 21:20 »
Chiar nu inteleg cum pot aprecia surprinzator de multi prostiile de genul Captain Marvel (exceptand imaginea/efectele speciale)...
 

Offline c6t9

Ultimul film vazut
« Reply #344 on: 09 March 2019, 21:30 »
Suicide squad mi s-a părut mai digerabil la a doua vizionare.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk