Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192871 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline marius ro

Ultimul film vazut
« Reply #345 on: 09 March 2019, 21:44 »
Pentru certaretii de mai sus, Unforgiven nu e spaghetti western, gasiti info https://en.m.wikipedia.org/wiki/Spaghetti_Western .

Perioada lor a trecut inainte de 1980, Unforgiven e dupa 1990.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

GB Aorus Z370 Gaming 3 | i7 8700 | Thermalright True 140 | 16GB Corsair Vengeance LPX 3000Mhz | INTEL 660p 1TB + Seagate 2TB + WD Purple 2TB | Gainward Phantom GLH RTX 2070 | Corsair AX 760 | Fractal Design R4 Window | Dell U2715H | Cambridge Audio Topaz SR20 + Wharfedale Diamond 225 |
 

Offline c6t9

Ultimul film vazut
« Reply #346 on: 09 March 2019, 21:48 »
Nu știam că s-au făcut 600. Damn! Nici nu știu dacă am văzut 600 de filme.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #347 on: 09 March 2019, 23:10 »
@marius ro: normal ca n-are cum sa fie (spaghetti - nici cu politia)*, eastwood deconstruieste aici inclusiv personajele "cool" pe care le-a incarnat chiar el insusi in tinereturi ( e si mult "metatext" nonfictional acolo - de aia e asa puternic continutul), da' unii degeaba stau cu nasul in farfurie ca tot n-or sa intelega ever ce-au consumat (daca singurul lucru pe care-l fac e sa fie niste consumatori pasivi si bezmetici - insa cu ifose ridicole de mari connoisseuri)


*
Perioada lor a trecut inainte de 1980, Unforgiven e dupa 1990.
nu e neaparat asta criteriul principal
« Last Edit: 09 March 2019, 23:30 by indicopleus »
 

Offline Benvolio

Ultimul film vazut
« Reply #348 on: 10 March 2019, 08:49 »
 indicopleus &  Monier: Discutati ideea, nu persoana! Incetati imediat cu  intepaturile / insinuarile jignitoare gen:  "recunosti logica ta. e trasa de par... sau lipsa.", "agita-te in continuare pe aici ca si cum ai avea ceva de spus", "consumatori pasivi si bezmetici - insa cu ifose ridicole de mari connoisseur" !!! Altfel ne veti obliga sa va punem la moderare si o sa va apara posturile cu intarziere, doar dupa ce verifica un moderator ca nu contin atacuri la persoana.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #349 on: 10 March 2019, 10:26 »
indicopleus &  Monier: Discutati ideea, nu persoana! Incetati imediat cu  intepaturile / insinuarile jignitoare gen:  "recunosti logica ta. e trasa de par... sau lipsa.", "agita-te in continuare pe aici ca si cum ai avea ceva de spus", "consumatori pasivi si bezmetici - insa cu ifose ridicole de mari connoisseur" !!! Altfel ne veti obliga sa va punem la moderare si o sa va apara posturile cu intarziere, doar dupa ce verifica un moderator ca nu contin atacuri la persoana.
nu pot crede ca ma pui pe acelasi nivel cu respectivul. daca exista moderare era banat, punct. de la inceput respectivul nu a suportat orice diferente de parere. apoi s-a isterizat si m-a balcarit ca la usa cortului!
lasa postul ala turbat din partea lui, ca sa vada si restuil despre ce e vorba.
iar tu vorbesti sa "fim atenti" de-acum inainte?? ma, ori intervii ca moderator, ori lasi orice frustrat care are ceva de impartit sa isi faca de cap. nu ma apar, nu simt nevoia sa ma apar, nu am gresit cu nimic.

spune, cata meschinarie iti ia, sa nu poti fi in stare sa conversezi nici macar despre filme? hm, de ce ma pui pe acelasi nivel cu un tip frustat si plin de ura??
eu nu urasc pe nimeni!!

de data asta m-ai suparat bine. iti bat obrazul.

asta e forumul pe care il vreti, cu ala care isi bate joc de la post la post? vrei sa ai relatii bune cu asemenea indivizi? SPUNETI-MI pentru mine, ca sa stiu. pe cine pastrati ca in palma. fata de cine aratati un dram de respect si consideratie. asa, la nivel uman.
-

@marius ...asculta, nici nu cred ca a zis cineva ca-i spaghetti. cu atat mai putin eu. nosferat a insirat mai multe, poate ca s-a referit per total sau la cateva. si daca a zis, ce? e o crima??
dar iata ca vine o clona si incepe balamucul.. ca nu are nimic in comun cu spaghetti. pardon, are. am pus link cu wiki unde se vede clar ca-s inrudite; el nu, ca-s eu asa si pe dincolo.
e regizat de actorul emblematic al genului, clint si-a facut cariera ca man with no name, a invatat din tinerete sa faca western alaturi de leone!! - si eu sunt ala care nu conosc? asta o stia orice dobitoc.
apoi, ca .. nici nu e western! pe oricine ai intreba, nu exista gen anti. pentru ca fiecare gen are innauntrul lui acea ..dimensiune contra, de mesaj moral etc.
colac peste pupaza, cica unforgiven a ingropat de-a binele genul. fara sa fi remarcat ca nu mai devreme de anul trecut fratii cohen scoasera western bine mersi, pro american si pro orice.
ori droaia de filme ce i-au urmat lui unforgiven, din atatea perspective. de la young guns.. la tarantino.
toate afirmatiile insului au fost aiurea, nici nu cred ca il intereseaza catusi de putin sa vorbeasca de vreun film. vrea sa invinga cu zero informatie! TROLL.

sa vorbesti cu argumente cu cineva care nu are nici o treaba cu ideea de discutie, nu are rost - se pisa pe ele, si te face "varza cu carne! ascunde-te" LMAO.
sa speri la civilitate si bun simt e deja un vis imposibil.

Post Merge: 10 March 2019, 10:46

oh, ca veni vorba de informatie, spuneti-mi ce concluzii trageti..
pana la urma e o ocazie sa gasim cate ceva bun de vazut:




Post Merge: 10 March 2019, 11:23
oh, am mai gasit cate ceva.. eu nici nu ma refer la filmul unforgiven. stiti de ce? pentru ca nu l-am vazut recent. nu ar fi corect, nu am de dovedit cuiva ceva.

il las pe autor sa clarifice orice confuzii. uite, clint a dedicat filmul lui leone. (bineinteles, cu ciocanul si cuiul in mani..)
uite, clint si scorsese vorbesc ambii aici


ce "antiwestern", ce "metatext nonfictional"? aberatii.
sunt filme vechi si noi in aceeasi familie cu unforgiven.
« Last Edit: 10 March 2019, 11:23 by Monier »
 

Offline croocodillul

Ultimul film vazut
« Reply #350 on: 10 March 2019, 17:24 »
Aquaman - 5

Doar pentru roscata si ceva cadre ce au dat misto, dar majoritatea erau si cu roscata pe acolo, deci e posibil sa fi fost influentat.

 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Ultimul film vazut
« Reply #351 on: 10 March 2019, 20:13 »
@Monier si @indicopleus, v-a rugat @Benvolio sa comentati filmele si nu parerile celuilalt si exact asta continuati sa faceti.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #352 on: 11 March 2019, 09:47 »
Suicide squad mi s-a părut mai digerabil la a doua vizionare.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk


mda.. as zice ca prima jumate fu chiar ok.  acum ca ma gandesc, cpt marvel nu s-a remarcat cu absolut nimic. adica nici umor nu are. am mers la el pentru ca ma asteptam la ceva gen wonder woman, dar nu-l atinge nicicum; aquaman e foarte solid comparativ; last jedi e impecabil vizual, are actori buni, lasere..
ma asteptam sa vad o introducere a acelor rase de alieni destul de interesante din mitologia marvel. dar sunt prezentati confuz si anapoda, mai nimic nu face sens, mai ales nu pricep de ce se bate nick fury cu ala.
si ma aspteptam ca o actrita precum brie sa ridice rolul. adica evreica fu mai buna in ww ,decat ea in filmul asta! nu cred ca-i vina ei, insa a jucat cu o platitudine si indiferenta greu de explicat. repet, sam jackson duce filmul; fiind ajutat de mendelsohn. restul chiar nu merita vazut ori discutat... n-ai ce.
 mai cred ca o sa piarda foarte repede la box office dupa saptamana premierei, odata ce publicul afla care-i treaba.
-

moon over parador. o comedie ce adreseaza dictaturile latin americane de prin 80s. foarte bun! 9. 
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #353 on: 11 March 2019, 18:37 »
Green book 9/10 viggo face un rol de zile mari, merita oscarul
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #354 on: 14 March 2019, 00:03 »
the ballad of buster scruggs  - bine facut insa nu prea m-a dat pe spate. 7-8

a star is born - nu se naste. fast forward & jet, too boring. 5-6


p.s.

nu ca ar avea vreo importanta deosebita pentru mine, dar daca tot ati lasat cearceaful ala al lui monier neatins:

1. "antiwestern" - n-am gasit alta rima, era doar o paranteza si n-aveam chef sa ma lungesc cu incadrarea lui unforgiven, care nu se lasa descris intr-un singur cuvint. ideea (evidenta si simplu de inteles) era ca el ia cam toti tropii westenului traditional/clasic whatever si le inverseaza valorile 

2. n-am afirmat niciodata ca a ingropat genul, a ingropat legitimitatea unei anumite ipocrizii (specifica genului in forma sa traditionala*) de a vinde violenta triumfalista drept virtute civilizationala (n-o sa ma repet cu asta, am spus-o deja intr-unul din posturile sterse)

3. inrudirea cu spaghetti (cam ca aia intre primate, adica daca sintem pe undeva "rude" cu maimutele, asta nu implica identitatea si absenta diferentelor ca de la cer la pamint) & metatextul autobiografic. eastwood este o personalitate complexa si complicata (de multe ori contradictorie), el a incarnat si o gramada de personaje in filme de actiune & spaghetti si a zis ca nu se caieste si nu face penitenta pentru ele, dar a spus si ca (citez) "violenta nu ar trebui sa fie o sursa de umor sau atractie"** (adica exact o componenta forte a westernului spaghetti, care a abandonat moralina, personajele si situatiile schematizate in alb si negru, insa a pus accent masiv pe violenta ca spectacol ultra-mega cool in sine - nu intimplator l-a marcat asa nevindecabil pe tarantino). deci, cel putin pe linia reprezentarii violentei, unforgiven este (intentionat plasat) la ani lumina de orice spaghetti care se respecta.


si mai sint multe de spus dar ma opresc, ca deja m-am lungit prea mult


*
desi deja john ford incepuse s-o relativizeze spre sfirsitul carierei

**
ca si unforgiven, flags of our fathers si letters from iwo jima sint filme reflexive in care eastwood refuza sa mai faca un show din violenta, si scoate in lumina taman implicatiile ei dramatice si dureroase
« Last Edit: 14 March 2019, 00:33 by indicopleus »
 

Offline Natsukao

Ultimul film vazut
« Reply #355 on: 14 March 2019, 05:49 »
Triple frontier. Niste baieti isi aduna hoiturile dezordonate ca sa dea iama peste niste bagabonți. Vreo ora se strang, un sfert de ora se bat si restul pana la doua se labareste, ma scuzati, se desavarseste firul narativ. Saracul Ben Affleck e buhait, plictisit, impacat cu soarta de rahat. Dar cel mai trist a fost un magarus, care s-a dus p de s, luată cată k.

Plicti-jegnant, de cocoa soporiferus, 4/10
 

Offline c6t9

Ultimul film vazut
« Reply #356 on: 14 March 2019, 09:46 »
Netflix style.

Am văzut și Bird box. Nu sunt capabili să scrie ceva coerent. Dar au bani.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #357 on: 14 March 2019, 13:52 »
Nu știam că s-au făcut 600. Damn! Nici nu știu dacă am văzut 600 de filme.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk



eu am pe la 1400 notate intr-ul excel.. nici eu nu stiu cand le-am vazut pe toate de acolo :P

- Cold Pursuit - daca ai vazut Kraftidioten recent, e o idee buna sa lasi Cold Pursuit deoparte. Mereu am avut ideea ca e o copie mai slaba, un knock of chinezesc (in cazul asta hollywood).
Si chiar e o copie, aproape cadru cu cadru, scena cu scena, actiune cu actiune. Ia un 5/10 pt gluma cu reservation (singura chestie originala, de la el). La final mi-a parut rau de banii dati pe bilet.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #358 on: 23 March 2019, 07:55 »
revazut bumblebee, ok-ish pentru ce-si propune. ce bine e cand nu ai un protagonist prost conceput si jucat..
6


whory sheet, a aparut dragged across concrete.

Post Merge: 23 March 2019, 15:00
dragged across concrete
voi reveni cu o discutie mai larga, ideea e ca mi-a placut.

foarte solid desi mergea mai scurt. da-mi APP si o zi, il usuram de o jumate ora, easy.
8! it's noir btw.


Post Merge: 23 March 2019, 17:23
boune identity.
this is the bee's knees, the one to keep. e pentru prima oara, pe cuvant, si m-a impresionat. nimic din ce i-a urmat nu se aproprie ori macar incearca. 9
bourne supremacy. e o gluma de filmulet, mai nimic. Slab!
bourne ultimatum. aaa, vizbil mai muncit si interesant, totusi nu se ridica la ceva special. -7
bourne legacy. bun, in mod surprinzator. desi la fel de simplist.. o misiune lunga plina de haituiala. 7.5
« Last Edit: 23 March 2019, 17:23 by Monier »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #359 on: 30 March 2019, 09:54 »
bourne, jason bourne.
n-am putut! cand au inceput lalaiala cu snowden, m-au pierdut. este total in plus si inutil acest film... cashgrab shit.

dragged across concrete
de ce e noir prin excelenta:
personaje umane cu defecte si neajunsuri, tragice pe plan personal/profesional; nefericite pentru ca traiesc in lumea reala, cea nedreapta.
filmare in locatie. actiune intensa si scurta, realista!
duritate generala; exprima bine ce inseamna victima; ce inseamna moarte, ori cum se apropie.
finalul e tipic noir, despre care nu pot spune nimic altceva.
 -

bandits, 2001
wow. ce film fenomenal. e amuzant cat se poate de natural; e previzibil, in mod discret. in primul rand e distractiv si inteligent! bate orice remake, orice fast & furios.. orice heist flick recent, mai ales jegul ala cu redford.
9, primea zece dar bruce willis ma plictiseste. noroc cu cate blanchett, face show.