Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192830 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #390 on: 25 May 2019, 02:42 »
Operation Red Sea (2018) -9/10! Razboi, drama, actiune nonstop. Fara politica, fara supereroi, strategie militara verosimila, aproape la nivel de film documentar, multe scene foarte dure, greu de suportat pentru unii. Film, ca pe vremea cand la Hollywood se faceau filme de top, nu tampeniile de acum. Neasteptat de bun, bazat pe povestea unei misiuni reale din 2015!
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #391 on: 28 May 2019, 00:09 »
Merita un 7 Operation Red Sea. E putin cam over the top, Black-Hawk-Down-ish, cam exagerat pe alocuri, dar e facut pentru chinezi asa ca mie sigur imi scapa niste chestii pierdute in traducere. Merita dupa o zi intensa ca cea de azi.
Asiaticii-s foarte buni la copiat si inflorit chestii consacrate.
« Last Edit: 28 May 2019, 00:14 by ixtl »
 

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #392 on: 28 May 2019, 00:25 »
Daca vrei sa experimentezi, poti sa incerci si T-34 (2018), inspirat tot dintr-o poveste reala.

Sau daca iti plac SF-urile, poti sa incerci The Wandering Earth (2019). Amandoua au doar note medii de la criticii din west, dar sunt apreciate de aprox. 90% dintre cei care le-au vazut...
 

Offline sradu

Ultimul film vazut
« Reply #393 on: 30 May 2019, 15:13 »
Mortal Engines > 7. Un Mad Max facut de echipa LoTR. Super realizat, desi nu cred c-a avut cine stie ce buget. Lasa de dorit la story. Ideea e originala insa metaforele sunt prea la vedere. Si mai e si un pic de glorificare a "Estului" pe final, ca si cum ar prezice o decadere a West-ului... te face sa te gandesti instant cine a sarit cu banu' pentru plasare de publicitate :)

A Private War > 5. Un film despre Marie Colvin. O corespondenta de razboi faimoasa, ucisa in Siria. Rosemund Pike se dezbraca. Ceva scene cu sange si ororile razboaielor din ultimii 20 ani. In ciuda duritatii filmul e lipsit de substanta. E un caleidoscop din viata tipei, are o scena ceva mai semnificativa dar nu depaseste pragul lozinicilor. Si parca o zugraveste ca pe o adrenaline junkie pe tipa. N-am citit articolele ei, dar as paria ca mai oricare din ele e mai tare ca filmul. 

 
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #394 on: 01 June 2019, 21:34 »
am cateva pe teava..
am incercat sa vad:

stardust 2007
cred ca stiti de ce, daca ati auzit de prequelul GOT si tipa care il are in primire: jane goldman. daca va arat in poza tipa asta cu parul vopsit in culori de last jedi, va dispare orice sperante lol..
cica fu bun stardust, dar nu am putut rezista. am schimbat repede cu unul de la korine..
oricum a scris kingsman, first class si kickass. ya know, comics.. a real profund profound mind right here..

silverado
nici la asta n-am putut, kline e mai putin credibil decat seth mcfarlen cu palarie..

young guns
bun! cu fratii presedintelui din west wing. ceva simplist si comercial, dar bunut, mi-a placut. 7

SHANE
tatal lor. e un conflict restrans intre niste buni si rai, care tine pe tot filmul, in trepte de agravare. intai vorbesc, apoi cu pumnii, ca in final pistoalele sa vorbeasca definitiv.
 e filmul definitoriu de western hard-boiled, pur sange, adevarat pana la os si alte complimente. are o duritate si cinste extrem de rare in cinemaul de buget mare - a se citi violent. :)
culmea, palance nu a primit oscarul, desi filmul fu premiat pe tot ce se poate. probabil pe merit.. in definitiv era 1953.
10

a trebuit sa vad si comedia cu vitelul..
CITY SLICKERS
wow. nu ma asteptam sa fie asa bun.. e super. super bun!
o adevarata lectie in setup si payoff; character evolution; hero's journey.
 dlor, 10/10
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #395 on: 01 June 2019, 23:39 »
Merita un 7 Operation Red Sea. E putin cam over the top, Black-Hawk-Down-ish, cam exagerat pe alocuri, dar e facut pentru chinezi asa ca mie sigur imi scapa niste chestii pierdute in traducere. Merita dupa o zi intensa ca cea de azi.
Asiaticii-s foarte buni la copiat si inflorit chestii consacrate.

Eu unul nu ma mai iau dupa recomandarile lui olds in materie de chinezarii. Sunt buni la copiat, dar in majoritatea cazurilor copii proaste. Ce am vazut recomandat de olds cu 10 eu unul as fi dat in jur de 4 ... ma rog, il inteleg, e biased la maxim pro rusi si chinezi :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline c6t9

Ultimul film vazut
« Reply #396 on: 02 June 2019, 05:55 »
Oh, Ramona.

De la slăbuț în jos.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #397 on: 06 June 2019, 12:12 »
n-o sa ma credeti

am fost la dark phoenix.
intai ca povestea asta e destul de exploziva, complicata si plina de nuante.. era imposibil in starea cinematografiei de azi sa le reuseasca. im-po-si-bil.

sansa fu partea buna!
restul nu. jalnic chiar..n-am nota. cine-i fan x-men.. maybe.
 

Offline sradu

Ultimul film vazut
« Reply #398 on: 09 June 2019, 06:36 »
Prostia cu Travolta si Morgan Freeman > 4. Decent doar la imbinari, ca un dulap facut de un meserias.

Cold Pursuit > 6. Nimic diferit fata de celelalte filme cu Liam Nesson. Insa stiai ce vrei din moment ce i-ai dat play.

Oh, Ramona > 7. Nici de la "Dacii" incoace n-am mai avut atata star-power intr-un film romanesc! Din nou, Netflix loveste in tineret si filmu' nu e rau.

Always be my maybe > 7. Nu e rau dar n-am inteles de ce tipa a purtat ochelarii aia tot fimul. Tare Keanu, fara el era de 5.

Aquaman > 5. Ce tampenie fara sens si waste of time. Misto realizarea Atlantidei si tot CGI-ul, dar in van... ce sens are sa faci grafica de nota 10 cand contentul e varza? Jason Momoa si fata cu parul rosu arata bestial dar mai captivant era sa-i vezi intr-un thriller erotic decat in nonsensul asta. Mai bine faceau un remake la ceva, la orice...

 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #399 on: 10 June 2019, 14:06 »
US - 8/10 - Initial nu mi-a placut, am zis, meh. Dar dupa ce a trecut ceva timp si m-am gandit la el, a inceput sa devina chiar bun. Are ingredientele unui horror ca la manual. Un plus si pentru coloana sonora si recunosc, m-a luat usor prin surprindere finalul. Nu m-am gandit la asta, de fapt nu m-am gandit la nimic pe parcursul filmului, l-am lasat sa curga. I got 5 on iiiit :)

Der Hauptmann - 7.5/10 - Un film destul de greu, iti induce o stare apasatoare, de la primele scene. Povestea are loc spre finalul razboiului si ne arata transformarea (sau adevarata fata) a unui soldat neamt (dezertor). Este urmarit de colegii sai dar scapa cu viata, ascunzandu-se intr-o padure. La un moment dat gaseste intr-o masina o uniforma de ofiter de rang inalt. Si de aici incepe delirul.

Filmat monocrom, dramatismul devine atat de negru, incat se transforma in satira. Totusi, scena finala (nu end credits) mi-a ramas in memorie.
 

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #400 on: 11 June 2019, 08:38 »
How it ends - 5/10. Vazut pe netflix in doua reprize fiindca a fost mult prea plicitisitor. Se vrea ceva film post apocaliptic cu o catastrofa ce loveste vestul Americii, insa despre care nu stie nimeni nimic. Nici nu se ofera vreo explicatie tot filmul. Cateva decizii retardate ale personajelor si multe chestii non-sens. Puteti da "skip" fara probleme.
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #401 on: 14 June 2019, 09:51 »
I'm mother. Netflix. Surprinzator de bun, un alt gen de terminator. E mai black mirror decat ultimul sezon din black mirror :D

8/10
« Last Edit: 14 June 2019, 10:19 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 
The following users liked or thanked this post: Megalomaniac

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #402 on: 14 June 2019, 12:08 »
Daca puteau sa treaca peste momentul de corectitudine politica din final (si peste dantura impecabila a Hilarei, in contextul in care juca rol de "om/femeie a strazii") ar fi fost cel mai bun film SF lansat prin Netflix. De fapt chiar si asa, are sanse sa fie.
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #403 on: 14 June 2019, 17:25 »
Daca puteau sa treaca peste momentul de corectitudine politica din final

Asta mi-a scapat, la ce te referi?

(si peste dantura impecabila a Hilarei, in contextul in care juca rol de "om/femeie a strazii")

Destul de corect.

Pe mine m-au deranjat scenele ieftine de tip "horror" prin care au ridicat "tenstiuna" - coridoare lungi si intunecate cu muzica pe masura, becuri cu flicker cand nu e cazil. Nu si-au avut locul. Dar le inteleg rostul.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #404 on: 14 June 2019, 19:24 »
Copilul-baiat, ultimul aparut e desigur PoC :)