Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 196150 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #480 on: 15 September 2019, 12:08 »
moneyball
ah ce film urat! ce atmosfera de moarte, e atat de lesinaty si apatic.. nu te inspira, nu are un ritm descifrabil....
aproape ca mai nimic nu se intampla, ce dracu ai doua scene unde afli care-i ideea, si cam atat!

foarte foarte prost. un film despre sport care in loc sa vibreze de energie si pasiune, acum imi aminteste de cernobil. e incredibil cum toata critica si lumea buna l-au laudat cu atata imbecilism.. cum e posibil sa ai asa carte buna, subiect si actor - ca sa iasa o tampenie scarboasa.
fuck you stupid world, this movie sucks.
3!!

ca sa ma refac la dispozitie am reurmarit the replacements, cu reeves & favreau. fantasc filmul, recomand.

dawn of the dead 2004. dupa world war z, o panarama esuata in pg 13. apropo de asta, bill burr pune problema perfect legat de el.
adaug ca povestea cu israelul e enervata si neconvingatoare, strica tot ce ramasese ca speranta pentru restul filmului.
asadar dawn e remake dupa marele clasic, si mereu ma intorc la el daca vreau sa revad zombi in mall - ca un film simplu relaxant, distractie fara gandire as they say.
acum vine surpriza: regizat de snyder. uite ca tipul asta a fost pentru o perioada un regizor ok.
7

-https://www.youtube.com/watch?v=Z9TyWppRPY8
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #481 on: 16 September 2019, 16:29 »
https://www.imdb.com/title/tt6823368/
Glass
6/10
(+) Interesanta ideea cu super eroii ce sunt nebuni tratabili in institut. Acting decent spre bun. Filmul are ritm, putine momente moarte.
(-) Bruce Willis a jucat sters si anost. Finalul e fusarit grav.... gen te astepti la ceva grandios la sfarsit gen aruncat un zgarie nor in aer dar teapa, raman in incinta spitalului.
 

Offline Natsukao

Ultimul film vazut
« Reply #482 on: 19 September 2019, 23:54 »
Parasite. Da, e bun. E un fel de Snowpiercer mai angoasant, tensiunea pulseaza in subtext, dar stii din start ca build-up-ul ăla se va termina cu hoiteală. Si se opreste atunci cand trebuie, altfel o dadeam in Sion Sono si cred ca nu era cazul. Bong-ho-ho, un solid 8/10.

Câini. Daca sunteti in the mood pt ceva cinema romanesc fara faianță, cazuri sociale, coruptie si ce câh suntem noi in general. Visu si Ivanov, gutt gespielt. Are faze memorabile, daca nu te grăbesti nicaieri, overall, vei fi rasplatit :)) Una peste alta e un debut regizoral de calitate. Un thriller asumat, de factura coehniana - care a iesit sau nu, whatever-, intr-un ritm caracteristic noului val regizoral (Porumboiu, in special) 7.5/10
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #483 on: 20 September 2019, 01:25 »
https://www.imdb.com/title/tt6823368/
Glass
6/10
(+) Interesanta ideea cu super eroii ce sunt nebuni tratabili in institut. Acting decent spre bun. Filmul are ritm, putine momente moarte.
(-) Bruce Willis a jucat sters si anost. Finalul e fusarit grav.... gen te astepti la ceva grandios la sfarsit gen aruncat un zgarie nor in aer dar teapa, raman in incinta spitalului.

Spoilere bah, spoilere :P
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #484 on: 22 September 2019, 00:02 »
Tocmai am venit de la Ad Astra. Parfum nu alta. Foarte atmosferic, de vazut acasa fara doar si poate, fosnaiala si telefoanele din sala te fac sa vii cu 50 cal. la tine si e pacat. Atmosferic cat cuprinde, deprimant, e pur si simplu perfect. Nenea Pitu face o treaba de milioane. M-am temut sa nu fie ceva pretensios bs, feminazi agenda crap, dar nici vorba. E menli men!

9/10
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #485 on: 23 September 2019, 12:00 »
 

Offline taribo

Ultimul film vazut
« Reply #486 on: 23 September 2019, 14:02 »
E anost si liniar. Daca nu era cu Brad Pitt, il vedeam la Protv la anul.
 

Online oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #487 on: 23 September 2019, 16:02 »
Tocmai am venit de la Ad Astra. Parfum nu alta. Foarte atmosferic, de vazut acasa fara doar si poate, fosnaiala si telefoanele din sala te fac sa vii cu 50 cal. la tine si e pacat. Atmosferic cat cuprinde, deprimant, e pur si simplu perfect. Nenea Pitu face o treaba de milioane. M-am temut sa nu fie ceva pretensios bs, feminazi agenda crap, dar nici vorba. E menli men!

9/10
9/10? Tare! E o prostie fara margini cu mesaj de doi lei. E adevarat ca te face curios sa vezi ce se intampla acolo unde de fapt... Dark Phoenix e de preferat din orice punct de vedere, chiar daca e subtire si ala. ;D
 

Offline Dundee

Ultimul film vazut
« Reply #488 on: 23 September 2019, 23:06 »
Tocmai am venit de la Ad Astra. Parfum nu alta. Foarte atmosferic, de vazut acasa fara doar si poate, fosnaiala si telefoanele din sala te fac sa vii cu 50 cal. la tine si e pacat. Atmosferic cat cuprinde, deprimant, e pur si simplu perfect. Nenea Pitu face o treaba de milioane. M-am temut sa nu fie ceva pretensios bs, feminazi agenda crap, dar nici vorba. E menli men!

9/10

Mai inainte l-am vazut si eu. Ce pot sa zic e ca la nivel de scenariu e slabut, dar ca productie si acting e acolo sus. Eu fiind si cu inclinatie spre SF, a uns la corazon. 8/10
Eu poate am fost norocos, dar am prins chiar liniste in sala.
 

Gsg9

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #489 on: 28 September 2019, 10:19 »
Midsommar, regizat/scris de tipul care a facut si Hereditary

E de 8 spre 9, povestea nu e super originala, dar ce mai e acum original, insa felul cum a fost transpusa si mai ales cadrele superbe fac toti banii
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #490 on: 28 September 2019, 12:29 »
Unde-ai mai vazut povestea din Midsommar?
 

Gsg9

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #491 on: 28 September 2019, 14:12 »
bine, poate era mai corect de zis ca subiectul nu e foarte original, ca filme despre culte sinister s'au mai facut, probabil The Wicker Man din 73 a dat subiectul sau or fi fost si altele inaintea lui: paganism, femei, foc, sacrificiu

oricum a fost impachetat frumos, e bine de vazut o copie de calitate pe un ecran decent

am inteles ca filmul a facut si profit, deci sunt sanse ca omuletul sa mai faca filme, looking forward to this...

« Last Edit: 28 September 2019, 14:23 by Gsg9 »
 
The following users liked or thanked this post: Megalomaniac

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #492 on: 29 September 2019, 23:46 »
La Gomera - 7+/10 - Bun. Atipic dpdv al stilului pentru filmele romanesti. Un punct in minus pentru cateva personaje nelalocul lor sau nu foarte bine gandite. Mare parte a actorilor impecabili, mai ales pentru stilul ales. Are un aer vag de Kaurismaki. Foarte bine gandit si bine construit, spre deosebire de marea parte a filmelor neo-realiste romanesti, din care nu face parte.
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #493 on: 30 September 2019, 11:30 »
Ad Astra - 9/10 Bunisor pentru genul lui, Pitt e sus ca acting. Mi-a dat mult vibe de 2001, zici ca e un remake sau ceva :)). Nu am inteles ofuscarile legate de toxic masculinity  & other shit, nu am vazut nimic legat de asta :)), dar na PC babies cryes over everything.  Oricum, e de vazut la cinema. Scenele din spatiu sunt sublime.

Anna 7/10 - aduce mult cu Red Sparrow, dar macar blonda arata super hot :D E un film tipic de actiune, spioni, batai, rasturnari de situatie. Pacat de multele anacronisme care te scot din atmosfera. La nivelul lui Besson mi se pare inacceptabil. :( Pacat.
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #494 on: 30 September 2019, 11:35 »
https://www.imdb.com/title/tt4701182/
Bumblebee 3/10 E un prequel la seria mare, l-am vazut in 3 reprize.
(+) Ceva faze mai spectaculoase la inceputul filmului, pac pac pew pew pe Cybertron.
(-) Filmul e un cash grab de final din franciza Transformers, coliva de final la suprapret. Dupa faza de inceput e o lunga lalaiala lunga si ieftina plina de gauri de scenariu, americanisme, tembelisme. Apar 3 roboti amarati si nespectaculosi tot restul filmului, 2 rai si unul bun. Se bat de vreo 2 ori si gata. Actorii sunt varza, nu evolueaza nici care, zero carisma, nimic. Cred ca in seria animata din 80 gasesc episoade animate mai interesante decat penibilitatea asta. Puteau sa-l comprime usor in 40 de minute.