Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 193011 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline taribo

Ultimul film vazut
« Reply #525 on: 01 November 2019, 21:14 »
Terminator Dark fate,4/10. Plin de imbecilitati cu femei, mare noroc cu Arnold. Sper sa moara in chinuri astia cu agenda lor imbecila de a promova femei cu orice pret.
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #526 on: 01 November 2019, 22:33 »
Poate n-ai prins ideea. Filmul se petrece intr-o realitate altenativa in care T-800 l-a ucis pe John Connor...

Ai/ati ramas blocat/ti in idei preconcepute, precum si majoritatea care au vazut Alien Covenant, in care interesul se muta de pe xenomorfi pe AI, chiar daca contine si clasicii xenomorfi, si prea putini au prins ideea (care se va dezvolta in urmatoarele filme). AI e considerata momentan a fi potential cea mai periculoasa entitate.

E aceeasi poveste si in ultimul Terminator, dar lumea nu mai e in stare sa priceapa nici chestiuni simple daca nu le povesteste cineva ca la copii.

WTF? SI asta il face un film bun? Btw, nu a zis nimeni ca e complicat sau ca nu l-au inteles. Sau tu dai 9,10 la orice porcarie pe care crezi ca ai inteles'o? "io-te bah, un film pe care-l inteleg, clar e de 10" :D

Dar cu gusturile tale m-am obishnuit, am mai vazut o mizerie chinezeasca la care ai dat 10. Mare prostie sa ma iau dupa tine.
« Last Edit: 01 November 2019, 22:38 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #527 on: 02 November 2019, 01:08 »
Quote
Se arata ca nu puteti sa va obisnuiti cu ideea ca filmele sunt construite pe niste scenarii care vor sa transmita ceea ce gandesc cei care le fac
Ce te faci cu aia care nu prea-s capabili sa gandeasca dincolo de politicile corporatiste, dar totusi scriu scenarii, fin-ca asta-i jobul lor corporatist pe care, nu-i asa, il iau foarte in serios si na, tre' sa dea la saiba..?
Spunea cineva mai sus ceva de Last Jedi (si nu numai) care pentru mine arata exact ca si cum in spatele povestii ar fi nise sedinte corporatiste de analiza, revizuire si versionizare a scenariului, si nu unul sau mai multi indivizi care simt si vor sa scrie si sa puna in scena o poveste. No matter what.
Si 2, nu, n-am vazut inca TDF, dar macar incep sa vad la ce sa ma astept.
« Last Edit: 02 November 2019, 01:10 by ixtl »
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #528 on: 02 November 2019, 01:17 »
Cum se scrie un scenariu woke?

SImplu: bullet point.

Vilain: male (preferabil white)
Protagonist: female (preferabil de culoare sau gay sau transgender sau ceva de genul), mai puternica decat orice mascul
Sidekick: female (din nou preferabil de culoare sau gay sau transgender sau ceva de genul)

Story: ceva generic si cliseistic care sa corespunda publicului si care sa fie usor de inteles dar cu ceva subtilitati care sa le dea impresia pseudointelectualilor ca doar ei au prins "nuantele". Preferabil copie dupa ceva precedent.

TDF copie dupa Toriginale. TFA copie dupa Ep IV. Prinde la publicul nostalgic.

Profit, 1bil.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Gsg9

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #529 on: 02 November 2019, 12:03 »
Daca v'ati saturat de Hollywood garbage: The Return (2003)

https://www.imdb.com/title/tt0376968/

De 8+

Regizat de Andrey Zvyagintsev (The Banishment, Elena, Leviathan, Loveless)

Nice shoots, peisajele salbatice superbe din Golful Finlandei, o poveste simpla si trista caracteristica filmelor regizate de el.

Copiii au jucat foarte bine, foarte bine alesi, foarte expresivi si cu personalitati diferite. 

A luat Golden Lion la Venice.

Din pacate povestea e trista si in real life, imediat dupa filmari unul dintre copii, cel mai mare si mai prietenos, a murit inecat dintr'un joc prostesc la doar 15 ani, n'a apucat nici sa mearga cu echipa cu filmul la Venetia...
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #530 on: 02 November 2019, 20:28 »
Se arata ca nu puteti sa va obisnuiti cu ideea ca filmele sunt construite pe niste scenarii care vor sa transmita ceea ce gandesc cei care le fac, nu ce ar vrea aia care se uita la ele. Daca nu va place, asta e. Nici mie nu-mi plac ideile din filmele cu supereroi si evit sa merg la ele, cu unele exceptii. Dar pot sa apreciez daca sunt bine facute, chiar daca nu-mi place mesajul.

In filmul asta, au pus 3 femei sa se bata cu noul terminator, dar in final tot batranul T-800 (Arnold) le-a salvat pielea. Oricum Arnold a fost cel mai bun actor si in filmul asta. ;D

Am avut ceva retineri ca au stricat franciza, dar am fost foarte placut surprins, deci avantaj "eu" fata de cei la care nu le-a placut. Dpmdv, cel mai important e sa-mi placa mie fimele, nu la altii. ;D

Anticipez de pe acum o nota foarte mare si pentru ultimul Star Wars, desi primul din seria noua a fost o porcarie (dpmdv). ;D
nu iti iau in seama frazele care ascund ceva frustrare. stii ca noi ca si tine urmarim filme de ceva vreme, sa nu-mi spui ca urmarim filmele gresit ca un oarecare distrus..
cateodata ia forma: "voi nu stiti tema filmului" . link: -https://www.youtube.com/watch?v=j9HivyjAKlc
acuze stupide din repertoriul sjw

daca iti place ceva nu e avantaj. uite, eu iti spun ca iti place un film prost; cum e asta avantaj?
sarah e o betiva. john connor e o gluma amara, toate filmele dinainte sunt acum nule.
arnold e decorator de draperii, bai frate! terminatorul e decorator! chiar trebuie ca astia sa faca misto de tine mai direct de-atat sa te prinzi de "mesaj"?? 


iar toata actiunea aia laudata nu e decat remake ieftin dupa alea originale. exact ca in TFA si TLJ. vreo idee aici? una singura: ideea sa furi munca dinainte.
----

LE ok te ajut din nou:
ei se gandesc cum sa iti rapeasca tie toti eroii si toate filmele din colectia ta ca sa le deturneze valoarea, ca sa puna in locul lor femei si sau etnici. nu sa construiasca pe merit, ci sa fure si sa batjocoreasca tot ce au cladit altii cu sudoare si talent.
intentionat. cu buna stiinta. cu scopul de a anula toata ierarhia. ba chiar metodele de a face arta autentica.
pentru ca sunt niste incompetenti, dar si propagandisti.


asta se intampla cu un gaozar precum jj abrams. care propune un start de poveste, o premiza cu un stormtrooper care dezerteaza. si apoi asteapta ca internetul sa continue povestea in locul lui. ca apoi sa fure acea idee. e briliant, daca te gandesti.. si e tipica tactica de escroc. seamana cu cold reading. nu are nimic de-a face cu talent de povestitor. e tocmai LIPSA de talent.
sunt multe de reprosat.. e topic despre situatia groaznica a filmelor de azi. credeam ca tu stii suficient ca sa nu fii atat de naiv.
« Last Edit: 02 November 2019, 20:52 by Monier »
 

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #531 on: 03 November 2019, 00:58 »
Dar cu gusturile tale m-am obishnuit, am mai vazut o mizerie chinezeasca la care ai dat 10. Mare prostie sa ma iau dupa tine.
Good! Dar eu ma iau dupa tine... Cand afirmi ca un film e slab, aproape sigur o sa-mi placa. (nu e disponibil emoticonul potrivit.)  ;D
..................
Monier - Nu sunt singurul caruia i-a placut filmul si i-a dat nota mare, precum nu sunteti nici voi singurii la care nu v-a placut. Sunt destui care i-au dat nota maxima printre cei care si-au exprimat parerea...

Avantajul e intotdeauna de partea celor carora le plac produsele pe care au dat banii. ;D
« Last Edit: 03 November 2019, 01:23 by oldshooterman »
 

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #532 on: 03 November 2019, 13:47 »
daca iti place ceva nu e avantaj. uite, eu iti spun ca iti place un film prost; cum e asta avantaj?
sarah e o betiva. john connor e o gluma amara, toate filmele dinainte sunt acum nule.
arnold e decorator de draperii, bai frate! terminatorul e decorator! chiar trebuie ca astia sa faca misto de tine mai direct de-atat sa te prinzi de "mesaj"?? 
LE ok te ajut din nou:...
Sa te ajut eu pe tine, incercand sa nu intru in spoiler...
...................................
Filmul e foarte bun si a introdus o incercare chiar interesanta (si reusita) de a dezvolta un fir narativ alternativ pe o idee deja exploatata.
- Se bazeaza pe ideea ca ar putea fi un Terminator 1.v2 cu acelasi inceput, dar cu alt sfarsit.
- Sfarsitul alternativ din presupusul T1.v2 evident ca genereaza un alt viitor.
- Actiunea din filmul asta e construit exclusiv pe o secventa din viitorul alternativ, n-are nici o treaba cu restul filmelor din serie.
- In noua formula narativa, dupe ce T-800 si-a terminat "treaba", a ramas printre oameni si a dezvoltat o constiinta de sine mai aproape de cea umana. Ca urmare, tot restul cu "decorator de draperii", familie si restul se leaga foarte bine. Si nu numai ca se leaga foarte bine, dar situatia permite un umor excelent care ridica mult prestatia lui Arnold.
- Chiar daca au bagat 3 femei in rolurile principale, ca sa se bata cu noul tip de terminator, pontul e ca tot mosul (Arnold) e indispensabil pentru a rezolva problema (adica femeile mai au nevoie de mult "antrenament" pentru asemenea misiuni ;D)
- Si astea fara sa insist pe ideea cu Inteligenta artificiala si ce se sugereaza in legatura cu ea.

Mai scoate si tu capul din lada cu idei preconcepute (de la ceilalti nici nu ma astept sa poata face asta)... 8)
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #533 on: 03 November 2019, 16:18 »

Monier - Nu sunt singurul caruia i-a placut filmul si i-a dat nota mare, precum nu sunteti nici voi singurii la care nu v-a placut. Sunt destui care i-au dat nota maxima printre cei care si-au exprimat parerea...
ti-a placut, foarte bine - nu asta am contrazis. pentru ca nu e parere, e impresie. in cazul de fata o consider confesiune.

daca pui "parerile" de doi bani de pe acel site contrafacut, atunci scot si eu tunurile imediat. dupa ce au bagat cifre pe critici acum baga cifra lor pe partea publicului.
deci daca vrei sa tragi linie in doua tabere, eu sunt in tabara care -iti repet poate nu ti-e clar- spune ca filmul e prost .nu ca.."placere" "personal" "dpmdv" blabla. ca aia din Collider de care face misto RLM.
-https://www.youtube.com/watch?v=cmkF5a1ysYM
-https://www.youtube.com/watch?v=WPUgFUVLu2U
-https://www.youtube.com/watch?v=aEvwz2eVbek
-https://www.youtube.com/watch?v=ua2OU_jM7f8
-https://www.youtube.com/watch?v=a-mjZxFDkNg


Avantajul e intotdeauna de partea celor carora le plac produsele pe care au dat banii. ;D

cine te-a mintit? e bullshit.
aaa, produs? ok, super, uite de vreme ce esti asa avantajat, fii bun si returneaza-mi pretul de bilet.
;D

Sa te ajut eu pe tine, incercand sa nu intru in spoiler...
...................................
Filmul e foarte bun si a introdus o incercare chiar interesanta (si reusita) de a dezvolta un fir narativ alternativ pe o idee deja exploatata.
- Se bazeaza pe ideea ca ar putea fi un Terminator 1.v2 cu acelasi inceput, dar cu alt sfarsit.
- Sfarsitul alternativ din presupusul T1.v2 evident ca genereaza un alt viitor.
- Actiunea din filmul asta e construit exclusiv pe o secventa din viitorul alternativ, n-are nici o treaba cu restul filmelor din serie.
- In noua formula narativa, dupe ce T-800 si-a terminat "treaba", a ramas printre oameni si a dezvoltat o constiinta de sine mai aproape de cea umana. Ca urmare, tot restul cu "decorator de draperii", familie si restul se leaga foarte bine. Si nu numai ca se leaga foarte bine, dar situatia permite un umor excelent care ridica mult prestatia lui Arnold.
- Chiar daca au bagat 3 femei in rolurile principale, ca sa se bata cu noul tip de terminator, pontul e ca tot mosul (Arnold) e indispensabil pentru a rezolva problema (adica femeile mai au nevoie de mult "antrenament" pentru asemenea misiuni ;D )
- Si astea fara sa insist pe ideea cu Inteligenta artificiala si ce se sugereaza in legatura cu ea.

Mai scoate si tu capul din lada cu idei preconcepute (de la ceilalti nici nu ma astept sa poata face asta)... 8)

numeste ideea preconceputa, daca nu-ti cer prea mult.

aaaa, ALTERNATIV LOL. dar cum se face ca ai pe sarah, ai arnold , ai furlong? minciuna, si din nou un mare bullshit!! nu le poti avea pe amandoua, indiferent de comentarii! asta e lumea din t1 si t2, lumea creata de cameron. lasati labareala asta cu alt univers si linie!

-
problema nu-i ca dezvalui, ci ca odata ce intrii in spoilere, trebuie sa fii corect cu descrierea. arnold nu este eroul filmului, l-au facut un cuck!
..yo, finalul lui e furat din t2. ia mergi frumos si urmareste originalele, ca sa stii ce spui.

pe bune, esti liber sa insisti pe orice idei mirobolante si scuze prin desconsiderarea publicului. asculta aici care-i treaba, ca sa nu ma obosesc..
https://youtu.be/8zV9vqNeo8w?t=11m35s
« Last Edit: 03 November 2019, 16:29 by Monier »
 

Offline taribo

Ultimul film vazut
« Reply #534 on: 03 November 2019, 16:32 »
Arnold, chiar facut cuck este infinit mai badass decat cele 3 femei.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #535 on: 03 November 2019, 17:16 »
oh asta se intelege. e singurul credibil cu o arma in mana. cred ca a fost bun asa cum s-a prezentat. mi-a placut canadianca btw, insa nu au pus-o in valoare cum trebuie. eu as fi lasat-o cu par lung si imbracata in piele.
nu in maieu alb filmata teapana in plina lumina. ..filmul e sub standard pe foarte multe aspecte.

btw a fost scris de 12 (doisprezece) oameni. lmao
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #536 on: 03 November 2019, 20:18 »
iar ii e rau lu' moiner si nu stie?! iar se da in cur si-n cap pe aici pina-si da singur singele pe nas? (dude, ai luat si tu o singura decizie inteligenta in toata viata ta, tine-te de ea si leaga-te la gura cind mai vrei sa vorbesti cu/de mine.)

btw a fost scris de 12 (doisprezece) oameni.lmao

mda, tutelati de cameron insusi (care e bine-mersi si producator - asta apropo de istericalele cu "munca furata" si  "batjocorirea a tot ce au cladit altii cu sudoare si talent".  deci cameron se autodevoreaza de buna voie si nesilit de nimemi, nu e ca si cum ar fi venit niste unii de pe planeta marte sa-i canibalizeze munculita lui de-o viata. da' na, tu esti ala care doar se uita la filme, nu te strici cu alte informatii - nici macar pe generic nu te obosesti s-arunci o privire. whatever, sa fie la tine acolo.



oldshooterman e probabil mai generos din fire (si despre reloaded & revolutions spunea ca-s perfectiunea intruchipata), nu stiu ce-ati saritara toti asa pe el. daca omul se simte bine sa vada capodopere acolo unde-s in cel mai fericit caz doar niste filme mediocre... veniti voi sa-l luati cu "huo!" si sa-i stricati placerile vinovate :)


revazut no country for old men, the hateful eight pe de-o parte, si ca dialoguri filozofice filmate (nu stiu in ce masura functioneaza ele ca filme - e discutabil), mindwalk, my dinner with andre plus the sunset limited (ultimele doua, chiar au fost la baza piese de teatru parca)
« Last Edit: 03 November 2019, 20:25 by indicopleus »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #537 on: 03 November 2019, 23:19 »
iar ii e rau lu' moiner si nu stie?! iar se da in cur si-n cap pe aici pina-si da singur singele pe nas? (dude, ai luat si tu o singura decizie inteligenta in toata viata ta, tine-te de ea si leaga-te la gura cind mai vrei sa vorbesti cu/de mine.)
btw a fost scris de 12 (doisprezece) oameni.lmao
mda, tutelati de cameron insusi (care e bine-mersi si producator - asta apropo de istericalele cu "munca furata" si  "batjocorirea a tot ce au cladit altii cu sudoare si talent".  deci cameron se autodevoreaza de buna voie si nesilit de nimemi, nu e ca si cum ar fi venit niste unii de pe planeta marte sa-i canibalizeze munculita lui de-o viata. da' na, tu esti ala care doar se uita la filme, nu te strici cu alte informatii - nici macar pe generic nu te obosesti s-arunci o privire. whatever, sa fie la tine acolo.

oldshooterman e probabil mai generos din fire (si despre reloaded & revolutions spunea ca-s perfectiunea intruchipata), nu stiu ce-ati saritara toti asa pe el. daca omul se simte bine sa vada capodopere acolo unde-s in cel mai fericit caz doar niste filme mediocre... veniti voi sa-l luati cu "huo!" si sa-i stricati placerile vinovate

hahahaha uite cine a rupt lantul..

cameron e in parte responsabil, intai ca si-a pus numele pe dark fate.  mda, si-a tras-o singur daca el l-a ales pe miller & co - insa nu avea cum; seful Skydance si-a ales oamenii si raspunde de toata treaba.
cameron nu detine drepturile! poate in viitor. a fost ADUS ca producator. iar intre cameron si miller a fost conflict in timpul filmarilor. in paranteza fie spus, canadianul a sustinut prin aparente toate sequels, ca apoi sa clarifice ca nu-i plac. deci cam asa stau lucruile..
 nu zic sa te informezi inainte sa te bagi in seama, ca n-are rost, petarda.
 apropo de sange pe nas, probabil ca tu mananci dintr-al tau zilnic. imi pari sanatos si voinic, tine-o tot asa.
---------------------------------------------------------------


miller este noul rian johnson. dark fate e francize killer, exact ca last jedi. dark fate era inceput de trilogie, si a costat o tona da bani. cat a scos pana acum? se asteptau la 40, a scos 29 mil. probabil ca aveau nevoie de un solid 70+mil. e flop! si dupa prima saptamana word of mouth il va baga in groapa - sau vreun cazan de otelarie, pastrand tema.
ati citit bine, ii trebuia cel putin 70 fata de estimarea 40. in mod normal, la bugetul lui trebuia sa scoata peste 90 pentru un profit solid, ceva gen justice league.
comparativ, fantastic beasts crimes a scos 62mil, cel mai jos din franciza HP.

olds si-a ridicat replici dupa ce ne-a criticat pe gratis. nu are nevoie de apararea cuiva, mai ales de la indi..kk
eu am argumentat ideile, daca olds a perceput un dram de rautate din partea mea sa imi spuna. il asigur ca n-a fost, si ma scuz oricum.
« Last Edit: 03 November 2019, 23:24 by Monier »
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #538 on: 03 November 2019, 23:40 »
a fost ADUS ca producator.


da, da, in lanturi a fost adus, ca sa-si fure singur munca - lingi checu'! (ca de obicei)

oricine stie ca e dictatura la hollywood acolo, mai nasol ca-n siberia, te iau aia noaptea din pat si te pun producator, aha :)
« Last Edit: 03 November 2019, 23:48 by indicopleus »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #539 on: 04 November 2019, 00:27 »
e peste puterile tale sa pricepi ce-i aia producator.
cameron nu a scris ori regizat, nu are putere decizionala, nu e singur, nu e sef.
de fapt a fost adus pentru a garanta o eventuala trilogie companiei skydance.
btw nu era doar munca lui, nici un film nu se face de unul singur.

miller cu scenaristii au facut filmul, nu el. astia au recompus t1 t2 si t3, ..intr-un rahat.
daca james cameron avea posibilitatea sa faca filmul, atunci iesea ceva bun. multi regizori isi recicleaza creatiile, mai bine decat ar face-o hotii. pricepi, forrest?
cat fac 2+2?  bai! fara google.
« Last Edit: 04 November 2019, 00:33 by Monier »