Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 196396 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #555 on: 06 November 2019, 11:41 »
“If you’re a closet misogynist, she’ll scare the fuck out of you, because she’s tough and strong but very feminine. We did not trade certain gender traits for others; she’s just very strong, and that frightens some dudes.


Ahahahah astia is la un nivel de retardeala mult peste familia traditionala de la noi. Foarte bun articolul si edificator. Star wars, Star trek, acum Terminator, aceleasi patterns, aceleasi agende aceleasi mizerii indescriptibile, dupa ce tragi linia.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #556 on: 06 November 2019, 13:11 »
dap indiferent de calitatile(?lol) filmului, astia si-au facut-o cu mana lor. inclusiv cameron.

 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #557 on: 06 November 2019, 13:46 »
Ma bucur tare sa vad ca multa lume reactioneaza negativ la mizeriile astea. 110 meleoane loss, best case scenario yumm :)
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #558 on: 06 November 2019, 14:18 »
Pai si eu ce fac? voiam sa merg la cinema saptamana asta :)))
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #559 on: 09 November 2019, 22:59 »
Hobbs and Shaw, entertaining cum zice Francezu’. 6/10.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #560 on: 10 November 2019, 10:46 »
rosemary's baby. ignorat demult, in sfarsit l-am revazut dupa ninth gate.
polanski a fost de la inceput cu lumea demonica, iar ninth gate a fost o reintoarcere la prima pasiune.

din fericire, primul lui mare clasic are caracter. actori fantastici. atmosfera si viziune. o camera si imagine -superbe.
din pacate, peste povestea mult superioara din Ninth Gate avem o camera ieftina, actori pe jumate buni, un johnny depp bun insa nepotrivit.
desi imi place mai mult ultimul, ii recunosc defectele ca productie.
un exemplu clar de cadere a standardelor si ambitiei dinainte, in acelasi timp ilustrativ pentru cat de important e modul in care exprimi orice poveste, oricat de buna. trebuie sa fii convingator, trebuie sa muncesti enorm, la fiecare detaliu. dedicatia si pasiunea alaturi de tinerete fac din rosemary's baby un film superior.
dar prefer ideea din ninth gate mai mult. unde se putea face atatea.. 9,5/10 vs  -8/10.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #561 on: 13 November 2019, 22:57 »
the breakfast club.

.. o capodopera nu doar din 80s,. un film de capatai din toate timpurile! nu aveti idee cat admir tot ce are in el.. fiecare cuvant si privire vine cu o nuanta, e atat de bogat..
niciodata john hughes nu a egalat ce-i aici, si asta spune mult. imi plac toti, dar mai ales imi place cum filmul construieste pe arhetipuri. ati auzit expresia "play against type." thing is, smart people never do that! you always play WITH type. nu degeaba exista acele tipuri, ele sunt blocuri de constructie, sunt reprezentari din constiinta umanitatii.. e atat de important, e esential sa le intelegi si sa le folosesti. sa le duci acolo unde n-au fost, sa le dai un traseu original.
fimul este genial; briliant jucat. unic. ba chiar profund. 10

pretty in pink
ii urmeaza un an mai tarziu. nu ma impac cu el deloc...
e bazat pe idei bune, dar cu personaje care nu ma intereseaza. despre ce e vorba: o printesa cu doi pretendenti, ce au alegerea si evolutia finala in seara balului.
au fiecare un consilier, un prieten apropiat care ii trag in directii divergente. dincolo de aparentele cu perechea speciala, hughes te introduce in lumea dincolo de liceu.. in lumea maturilor, unde dai mereu colt cu indoiala de sine si neincredea in ceilalti. apoi e vorba despre alegere si destin: cum poti cladi din situatia data.. sau poti fugi inutil de trecut. asadar.. printesa saraca (si tatal) accepta moartea mamei; creeaza din rochia veche una noua; merge cu capul sus singura la bal.
 printul ei no1 pica testul integritatii, in timp ce caraghiosul no2 ajunge la starea pasnica de confidenta a unui pretendent superior. aproape ca fura finalul as zice, pentru ca-i singurul ce trece testul fata de sine. asadar, consilierii isi pierd influenta de a submina, iar ajutorul vine de la adversar. pretty good!
deci filmul e foarte interesant, condus inteligent si toate cele. poate nitel mai profund, e nitel mai nuantat si matur.. insa povestea se inneaca in sovaiala si angst. poate ca nu imi plac mie aceste.. melodrame. but yea, i dunno. 8/10
« Last Edit: 13 November 2019, 23:01 by Monier »
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #562 on: 13 November 2019, 23:06 »
Anna: 6/10. Un pct pt blonda. Luc Beson nu mai e ce a fost. Totusi entertaining desi "vezi" tot filmul in primele 10 min.
« Last Edit: 13 November 2019, 23:09 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #563 on: 16 November 2019, 16:54 »
ford v ferrari
ZOMFG what a movie! love this shit!
ce altceva sa zic.. ca nu e woke? nu e!

mersi mai.. mangold, bale, matt damon. well fucking done.
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #564 on: 17 November 2019, 22:32 »
Joker - 6+/10 - cu îngăduință. Da, asta e, așteptări. Mr. Phoenix bănuiesc că dă tot ce poate, în măsura în care îl lasă un scenariu slab. Mr. De Niro nu știu ce căută in filmul ăsta, în ideea ca găseai pe altcineva mult mai potrivit. Cine l-a regizat a vrut el ceva-ceva, dar nu i-a ieșit. Fin'că nu tu ritm, nu tu climax, doar o coerență străvezie a poveștii, e un film care te trage în jos și în care nu văd nimic care să-l ducă pe Joker la personajul fabulos din Dark Knight. Și care personaj e opera lui Ledger, pe care Nolan a știut să - l pună în valoare. Aici nenea Philips l-a lăsat pe Phoenix să construiască ceva de valoare, dar cu care nu a știut ce să facă.
Dezamăgitor.
« Last Edit: 17 November 2019, 22:34 by ixtl »
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #565 on: 18 November 2019, 11:35 »
Angel has fallen - 5/10 - ciorba reincalzita
Danger Close - 7/10 - tot un fel de ciorba reincalzita ... dar macar e dupa fapte reale si e re-incalzita cu gust. Ragnar joaca prost. Pentru fanii Vietnam War & shit ... cred ca e must see.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #566 on: 18 November 2019, 11:44 »
Desi am vrut sa pun mai putin de 8, totusi 6/10 imi pare un rating ..harsh. Dar nu despre asta e vorba, respect.. ce vroiam sa adaug sunt niste nemultumiri minore in sine, care puteau aduce mult.
Jokerul rade insa nu tot timpul asa cum trebuie; isi gaseste acel ras ascutit specific, dar Phoenix aduce prea multe grimase.. e foarte bun la inceput, insa de pa la jumate grimasele alea trebuie sa dispara... din contra ar fi potrivita o expresiea si fata ..luminoasa - ca o revelatie.
Apoi dansul: am observat ca se misca precum un actor de opera, sau mim; ok dar semnificatia dansului trebuie sa fie una mai personala, desprinsa de meserie; dupa mine dansul lui trebuia sa arate ca si cum ar fi invers fata de normal, sa vina direct din natura lui sucita. Exact ca in Twin Peaks!
Unele scene desi bune, trebuiau refilmate; Phoenix are fie vocea ragusita si chinuita, ca de copil bolnav, fie abia daca intelegi ce zice. Spre exemplu cand ii spune lui ala micul ca e singurul baiat bun, eu nu am inteles in cinema ce a zis..
Alte scene nu au suficienta emotie in camera, care nu vibreaza, nu tremura, nu se introduce in joc. Scenele cu vecina sunt insuficient de frumoase, sunt prea ..absconse or discrete - nu au caldura.
Finalul: acolo e clar ca a omorat-o pe doctorita si trebuia sa vedem rezultatul, cu fata distrusa si sange pana la usa.
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #567 on: 18 November 2019, 14:30 »
Plecand de la trailer si de la diversele comentarii/recenzii fara spoilere, de-acolo asteptarile.

Ma asteptam la o nastere si autoinventare a Joker mult mai drastica.
Un personaj batut de viata si de societate care odata ce descopera ca toata viata lui de pana la momentul X a fost o minciuna arunca totul la gunoi - si la propriu si la figurat - si se accepta asa nebun cum este. Si care cauta sa scoata din societate dramul inevitabil de nebunie si de animalic, pentru ca asta il face sa-si gaseasca locul in ea. Ideea generala cam asta e, dar nu e nici strop de energie care sa se scurga de pe ecran la momentul cu pricina.
Familia Wayne/Batman ar fi antagonistul perfect pentru el, unde totul este curat, frumos, ordonat, precis. Ipocrit. Cozy and warm.
Ideea scenariului nu e rea. Scenariul concret care a ajuns sa fie pus pe ecran este slab. Nu prost. Iar omul ala care s-a chinuit cu punerea in scena nu a stiut ce sa faca, poate pentru ca nu avea de unde sa stie.
Phoenix isi face rolul. Asa cum l-a ghidonat scenariul si regizorul. Care regizor e cel cu viziunea de ansamblu. Care viziune e un fel de Dacie 1300 ruginita gri 13 cu 4 anvelope diferite si care cam asa ramane pana la sfarsit, in loc sa se transforme intr-un hot-rod al nebuniei, pictat psihedelic cu flacari, dinti de rechin si aripi de demon, cu spoilere si jante cromate, si care e capabil se ia la tranta cu un Ferrari. Sau Batmobil, whatever.

L.E. Ca sa citez din clasici, "You never go full retard". E aproape valabil pentru Joker.
« Last Edit: 18 November 2019, 14:45 by ixtl »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #568 on: 18 November 2019, 15:32 »
^
da, intr-adevar.
as zice asa:
1. jokerul lui phoenix nu e salbatic. majoritatea timpului joaca un om bolnav, garbovit, obosit si fragil. nu are NIMIC din zvacnirile imprevizibile ale jokerului adevarat.
 cand omoara, o face din razbunare si autoaparare. dar unde-i acea salbaticie inteligenta? N/A.
2. nu e foarte inteligent. jokerul lui ledger e atat de inteligent incat vede totul dinainte cu zece pasi. asta il face periculos, pentru ca are totul pregatit si ii joaca pe ceilalti ca un paianjen cu panza intinsa.
3. nu doar sclipitor in inteligenta, ci mai ales sclipitor in exprimare si umor. este un manipulator magnific. ori jokerul lui phoenix nici nu incearca sa minta pe cineva.. poate cand e invitat in spectacol, dar nu se joaca absolut deloc cu victima.. nu e ascutit in limba -si era una din calitatile lui definitorii. replica "ce iese daca pui impreuna o victima cu un talk show" - sau cum a zis-o - a fost cringeworthy, total nepotrivit. jokerul niciodata nu ar recunoaste ca regreta viata de victima, ci ajunge sa o imbratiseze: what doesn't kill you makes you stranger. ba chiar mai mult, jokerul rade in fata mortii, are un curaj imens, risca precum un cascador - se debaraseaza de logica si ratiunea mondena, ori pshihologia de buzunar.

deci concluzia? filmul urma sa faca legatura dintre faptura dinainte de trasformare inspre acel supervillain. pe mine m-a convins pe jumatate, sau trei sferturi.
repet: bun, solid, fara defecte. insa cu aspecte insuficient dezvoltate, sunt intregi laturi ale personajului care raman in neant, neatinse, neincercate.
pana si relatia cu femeia mi se pare (repet) stearsa, de complezenta.. tratata neglijent. uitati-va in taxi driver la scenele cu sybill, sa vedeti cum se face.



 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #569 on: 18 November 2019, 16:13 »
In other news, I give you the New York Times:
Quote
...what struck me most is that what the film wants to say — about mental illness or class divisions in American society — is not as interesting as what it accidentally says about whiteness. For it is essentially a depiction of what happens when white supremacy is left unchecked.
Bai, am ras. Cu lacrimi.