Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192954 times)

hiv_, Dundee and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #615 on: 09 December 2019, 14:15 »
Ad Astra e foarte vizionabil dar nu pot trece de niste chestii:
Imi zici ca intriga e "surges" de antimaterie la capu' galaxiei si vrei sa te iau in serios? De ce nu colesterolul sau trigliceridele...pana si aia care demonstrau gaurile de vierme cu foaie impaturita si-un pix erau mai interesanti. Coae, nu poti s-o arunci asta generic, e film artistic dar...ffs!
Imi bagi pirati pe luna ca sa faci urmariri cu rovere? Cam cum crezi tu ca are noima chestia asta, pirateria pe luna?! Adica cheltuiesti bani sa duci pirati pe luna ca sa pirateze...ce. Praf. Baterii de la alte rovere?!
Ma asteptam ca Ad Astra sa fie noul Sunshine dar mi-a stricat toate asteptarile. Hai sictir! 5/10
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #616 on: 09 December 2019, 20:04 »
surges de antimaterie de pe neptun. Nici macar de antimaterie ci provocate de ceva experiment cu antimaterie.

Faza cu luna da, de kkt. I-as da totusi un 6, 6.5
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #617 on: 10 December 2019, 00:51 »
da, nici io n-am inteles de ce (daca tot se vroia un non action) s-au kkt pe ei cu penibilitatile alea de pe luna si cu maimutele bulii. ca imagistica reuseste sa-si creeze o identitate a lui cit de cit onorabila, prin atmosfera specifica a tabloului general, ca sa zic asa. insa cam asta e tot (si e destul de boring totusi - chiar si pentru cine are indeobste rabdare cu astfel de demersuri artistice)

6.5 cu toata indulgenta posibila

p.s

@Megalomaniac - "intriga" e prea pur bullshit ca sa-ti bati capu' cu ea (de fapt nici ei nu s-au sinchisit cine stie ce, au mizat totul pe atmosfera si imagine)
« Last Edit: 10 December 2019, 00:55 by indicopleus »
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #618 on: 10 December 2019, 10:05 »
De acord dar eu chiar aveam asteptari de noul Sunshine aici :) Sunshine unde vine ala frumos si-o da artistic din prima, precum in romanele clasice, prima replica "Our sun is dying..." si-au rezolvat problema. Nu poate fi asa greu.
In fine, Brad Pitt isi face treaba, mi-a placut si prima scena, nu stiu cat de fezabila tehnic e chestiunea dar mi-a placut, am punctat filmul preponderent pentru scena respectiva.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #619 on: 10 December 2019, 23:29 »
the great escape
reticent sa revad aceasta fanfaronada, umpluta cu muzica triumfatoare si batjocura mentala.
atent din fire, citesc in titluri ca e dupa ceva real. apoi pun trackul de comentariu.
si aflu cu stupoare de grija si pendanteria cu care makerii au redat ce s-a intamplat. sigur: e vorba de o carte, in care de obicei se romanteaza istoria. apoi e vorba de germanii constienti ca aliatii vor castiga razboiul.. in orice caz, am uitat ca sunt prinsi destul de competent. e un film de aproape trei ore in care niste oameni sapa tuneluri. si bate recorduri in aprecieri. nu e de nivelul magnificent seven, dar chiar mi-a placut.
8/10.
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul film vazut
« Reply #620 on: 11 December 2019, 00:15 »
Ad Astra - 5/10, afara ca l-am vazut in 4k pe OLED, in rest nu mi-a spus nimic acest film, complet sters. Da, a fost mai mult realistic decat multe alte SFuri, dar bineinteles ca s-a stricat la faza cu luna si cu explozia de la sfarsit (ca doar nu exista atmosfera in spatiu). In rest boring, boring. Poate pentru unii o reprezenta ARTA, dar pentru mine a fost un alt film "romanesc" , adica scene luungi si mute in care nu se intampla nimic si pe care nu le poate intelege decat regizorul, nu si publicul. Si atunci, din pct meu de vedere cel putin, devine fail. Pacat, caci jocul actoricesc a fost la inaltime!
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #621 on: 12 December 2019, 07:10 »
Astra.  5-6/10 . Arata bine si cam atat. Altfel chiar nu am ce puncte bune sa gasesc, la capitolul de sci-fi o da in bara, la capitolul de drama o da in bara, vrea sa fie asa de deep incat Adelle cu toata trupa O-zone s-au inecat deja in ochii lui brad pitt.
Ignore list :astateofmind
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #622 on: 12 December 2019, 09:48 »
Le Mans 66 (Ford v Ferrari) - 8/10 - Must see pentru fanii Bale, out there :) - deja aduna nominalizari la premii.. cred ca il vedem si pt un oscar (??). Nu e cel mai bun rol, dar e bun.
Dupa film.. m-a lovit asa (sa vezi cat de ciudat am devenit) - bai dar in filmul asta nu am vazut picior de lgbt, negru, feminist etc.. :))) (in ce hal am ajuns..)

Mesajul filmului e altul (corporatia e facuta sa faca bani, indifierent de pasiuni, iubiri si alte alea .. bani si faima)
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #623 on: 16 December 2019, 12:12 »
6 Underground - cam haotic asa ... dar merge cu o bere. Are niste faza spectacol. S-au bagat multi bani in el ... foarte multi ... pentru o productie Netflix.
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #624 on: 17 December 2019, 11:52 »
6 underground - nici nu stiam de filmul asta.. nu stiu cum am dat de el. 7/10
m-au cam deranjat cut-urile din secventele de inceput, prea rapide si cu prea mult din imagine taiat
RR cred ca va deveni DP for ever .. zici ca nu mai iese din rol

in rest.. film digerabil.. action movie simplu cu urmariri, parkour, explozii, masini scumpe si locatii exclusive
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #625 on: 18 December 2019, 01:06 »
Whiskey Tango Foxtrot - 7+/10 - cute. Cam cum se vede partea aia de lume prin ochii unui european/occidental.
 

Gsg9

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #626 on: 19 December 2019, 12:42 »
‘Ab ovo,’ the angel sings, ‘Ad astra.’

Pare a fi fost perceput ca un film SF de acțiune, cand nu este, nici nu si-a propus sa fie.
Filmul este despre singuratate si sacrificiu in adancul spațiului(ad astra per aspera), despre cat de insignificanți sunt oamenii in Univers si mai e o fraza acolo definitorie: “We’re all we’ve got”.
O realitate alternativa in care programul Apollo si colonizarea planetelor ar fi continuat.
Influența plecarii tatalui asupra copilului si felul cum i-a modelat viața. 

Pirates nu erau la furat rovere ci erau sponsorizați de diverse guverne/organizații si faceau cam ce fac gruparile de gherila mercenari revoluționari paramilitari in general, ce fac rusii Wagner in syria libya sau venezuela, ca nu sunt la furat de jeepuri, deci sunt o metoda de a-si da la gioale intre state/organizații/facțiuni, pe scurt politica la hominizi. Doar caco'ntextul s-a mutat pe Luna si pe Marte, deci oamenii fac ceea ce stiu ei indiferent de peisaj, mizeria se va propaga si in spațiu, cred ca asta vrea sa transmita. La fel si cu consumerismul interplanetar. 

Un Brad Pitt OK.
Un Tommy Lee batran.
Un Donald Sutherland incredibil de batran.
O Liv Tyler trecuta rau, taiata si cu pielea intinsa arata ca o maimuța zombificata, inexpresiva si absenta, promovata de maimuța de tac'su...
Trebuia sa mai apara si o etiopianca irish pentru diversitate.

N-a fost rau, nici extraordinar, cam de 7.
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #627 on: 19 December 2019, 16:03 »
^^ yes omu` asta a prins ideea, bravos.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #628 on: 19 December 2019, 21:35 »
ohffs..
sunt singurul care a vazut rise?

stiu ce am promis, dar.
nu pot trece pe net ca sa ascult ce povestesc altii, fara sa vasd cu ochii mei.. eu sunt obisnuit sa merg la cinema. a aparut ceva pe web, si nu recomand sa vedeti o versiune de.. evul mediu.. mergi la imax preferabil, si termini balciul. decat sa ma perpelesc pana pe dupa weekend.. get er done, ya know.

nu fac recenzie. doar atat. fimul e ridicol. din toate punctele de vedere. galopeaza din expozitiune in actiune si expozitiune si actiune.
leaks are true, este ceea ce este. 
sa fim onesti cu noi insine, nu ii poti cere lui jj abrams & co sa faca film bun, ori macar sa inteleaga cu adevarat star wars. astia sunt straini de asa ceva.

actorii au jucat corect, daisy e o actrita foarte ok, muzica fu buna - desi prea multa, domina in exces. pacat de rose, pacat ca din nou finn striga ca un urangutan.. ihhh. sa ma opresc.
incerc sa inchei pe o nota pozitiva: cel putin nu am simtit furia si nervii de la precedentul, last jedi. poate ca-i resemnare pe de o parte. pe de alta, astia au incercat sa repare atat cat au putut (adica prea putin, prea tarziu).
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #629 on: 19 December 2019, 22:24 »
Mi-a placut Ad Astra. Eu ii dau un 7 solid.
Notele mici sunt in general date de cei care asteptau sa apara ceva mega aliens sau ceva extraordinar. Cum nu au aparut se iau de faptul ca e prea multa casca in film, cadre lungi, pirati, etc. Daca aparea vreo caracatita prin spatiu primea inca 2 puncte.
--
"He captured strange and distant worlds in greater detail than ever before. They were beautiful, magnificent, full of awe and wonder. But beneath their sublime surfaces there was nothing. No love or hate. No light or dark. He could only see what was not there and missed what was right in front of him."
--
Fraza de mai sus e poetica si sublima. Gata cu fake news si sperante de cacat despre extraterestri rai sau buni. Suntem singuri in univers deocamdata:
"-We need to find what science tells us is impossible. I can't have failed.
 -Dad, you haven't. Now we know. We're all we've got."