Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192850 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #630 on: 19 December 2019, 22:28 »
In ansamblu mi-a placut Star Wars: The Rise of Skywalker. Povestea e bazata pe o idee buna si interesanta, spectacolul audio/vizual/3D e la cel mai inalt nivel, actorii joaca foarte bine, mai are si cateva scene de umor reusit. Puteau foarte usor sa-l faca de nota 9.
L-au stricat cu faptul ca au tratat mai multe scene intr-un mod pueril inutil si cu o serie de dialoguri penibile, concentrate in prima parte a filmului. In partea a doua isi revine. Ii dau un punct in plus pentru final.
Eu am iesit in general multumit de la film, sunt generos si ii dau nota 8,5!
Merita vazut.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #631 on: 19 December 2019, 22:36 »
inca un lucru, pe care putini l-au zis - kylo ren este mult mai reusit ca personaj. le-a iesit exact cum NU vroiau, barbatul deasupra femeii lol. de-asta poate nu vorbesc astia.. fucking shills, pff.
 

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #632 on: 19 December 2019, 22:46 »
Corect. Dintr-un papagal antipatic a ajuns un tip super. Dar si Rey face un rol bun. Luke a facut un rol mai slab decat ea.
 

Offline LR

Ultimul film vazut
« Reply #633 on: 19 December 2019, 23:26 »
 Star Wars - The Rise of Skywalker de la mine ia 9/10.
 

Offline joobsekker

Ultimul film vazut
« Reply #634 on: 19 December 2019, 23:31 »
Star Wars Rise of the Skywalkers

6/10

A avut un final mai satisfacator si cu mai mult suspans decat Avengers Endgame
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #635 on: 20 December 2019, 10:13 »
eu ii dau un 7.. nush.. multe lucruri vagi fara sens.. multe marketing points .. un amestec de toti si de toate.. ceva fara directie
- red stormtrooper - cat a avut? 10 secunde screentime?
- baby yoda e mic copil.. ati vazut cate animalute mici si cu ochii mari au aparut?
- ce e targul ala? un burning man la babadochia? - fucking lame.. (in celelalte filme cand coborai pe o planeta noua, abia asteptai sa vezi cum e,.. ti o prezentau intr-un fel.. simteai ca erai acolo ..)
- nu am inteles ce era cu gasca aia din Final Fantasy pe acolo .. au mers jumate de film ca sa ia bataie de la kylo in 2 minute.. coregrafie din parti
- daca vi se parea ca nu aveti prea multi roboti mici si draguti.. ei hai ca mai aducem unul :) sa fie.. bani sa iasa

- rey pupa pe ben.. really? asa de niciunde? cum au ajuns acolo..
- finalul.. epic my as.. rey who? ... rey ........... bai ma lasi? era mult mai ok sa zica "rey si atat" plm

ce mi a placut:
- vocea lui kylo prin casca.. aici le a iesit.. rece, mecanica, fara inflexiuni.. aduce spre DV

Deci s-a terminat cu SW sau doar cu Skywalker si o sa avem star wars cu oricare altii?
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #636 on: 20 December 2019, 11:29 »
listen folks..

rey e cel mai ridicol personaj din toate SW, si neintentionat.
cu toate personajele si scenele au cazut in penibil. doar lando e cel mai aproape de intact.
momentele de cringe au fost peste tot, din ce in ce mai penibile, in special finalul.
tot filmul e panarama, poate daca ai cinci ani, poate sa iti placa. poate.

but then again, poate ca audienta e foarte ok cu produsul disney. poate ca audienta generala a primit ce merita:

cremvusti din goaze de vaci bolnave. si asta e lumea. in momentul asta imi pasa mi mult de caprele din last jedi.
LE

poate ca m-am bucurat prematur ca lumea se schimba, ca lumea isi da seama ca industria filmelor isi bate joc de toti si toate. ca disney se pisa pe fani. se caca in pasiunea lor, nici macar nu considera sa ii respecte. si mai ales se usureaza pe omul de rand. ignora cu obstinatie ratiunea, logica, orice se apropie de conceptul "film artistic".
tot ce a facut jj acum e la comanda superiorilor, PANDERING ca sa recupereze din costurile filmarilor. ROS trebuie sa bata un bulion sa iasa deasupra liniei.
si poate ca va reusi. dar ce imi pasa mie de toata lumea, cine-s eu.. thanos?
FTW
« Last Edit: 20 December 2019, 11:38 by Monier »
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #637 on: 20 December 2019, 11:38 »
Am fost si eu la star wars, doar pentru ca imi cumparasera bilet, ca nu ca o sa iti placa,hai ma nu fi,ca apoi merem la bere dupa. Plm, am mers si eu sa vad filmul.

5 cu indulgenta. Efectele,vizual,sunetele,totul este foarte bine facut se vede ca au bagat sute de milioane de dolari,aici nu am reprosuri, si da kylo in sfarsit arata ca un om,nu ca o bucata de carton care se preface ca e om.

In schimb tot restul e varza,e praf,e un rahat mare impachetat cu foi de dafin si frunze aurii sa iti dea senzatie de un lucru frumos si bine facut. Zici ca a fost facut de departamentul de Resurse Umane, nonsensuri pentru fake likes si fake empathy points,cat mai multe tampenii adaugate sa incerci sa impaci cat mai multi oameni,un umor d'ala fortat din lumea corporatista,ne prefacem sa nu cumva sa ne pierdem locul de munca"zambeste ma,sau maine ai zburat", insa prin asta distrugi esenta,distrugi povestea,distrugi tot ce era bun din universul star wars.
Ignore list :astateofmind
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #638 on: 20 December 2019, 12:34 »
Cu cat imi aduc aminte de faze din film cu atat observ cat de inconsistente sau ilogice sunt :(

Si tot caut ceva sa imi placa.. pana acum e vocea lui Kylo prin masca, Poe in Xwing - un aer asa dramatic scenele alea, cred ca si locul unde era Death Star ingropata..
mai veniti si voi cu chestii pozitive.. va rog :)
« Last Edit: 20 December 2019, 12:37 by duke_zz »
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #639 on: 20 December 2019, 13:51 »


lol. exact cum asteptam. Predomina cuvinte de stupid, stupid, mixed mess, stupid :) Si asta a gasit la vremea lui, chestii bune in last jedi. S-au pisat cu spor pe story, lore, caractere, absolut tot.
« Last Edit: 20 December 2019, 13:54 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline joobsekker

Ultimul film vazut
« Reply #640 on: 20 December 2019, 13:52 »

mai veniti si voi cu chestii pozitive.. va rog :)


VREI O CHESTIE POZITIVA? ITI ZIC EU UNA MARE SI LATA:


E un film propriu zis, autentic.
Si nu ca porcaria de Avengers Endgame unde au ajuns sa introduca scene din alte filme anterioare. 
Unde o ora au tinut-o cu   dialoguri inutile si plictisitoare, apoi o ora si jumatate cu scene preluate din filmele anterioare, si o jumatare de ora cu actiunea propriu zisa unde au adunat toata gasca lui Papuc laolalta.     Pentru care au luat incasari de 3 miliarde si au depasit Avatarul pentru ca au avut renumele creat de pe urma lui Infinity War care a fost de succes.



Rise of Skywalker macar a avut actiune pe tot parcursul filmului.  Nu pot sa spun ca m-am plictisit in cele doua ore de film.
A avut si momente comice care starneau rasete si momente dramatice cand mai smulgea lacrimile unor spectatori.
Avengers Endgame a fost monoton, gri total, prea dark ca sa-ti starneasca o emotie.
Rey si cu Ren,pe care i-am detestat din primul film, chiar au reusit sa joace in final ceva. 
Nu mi-a bagat pe nas porcaria cu calatoria in timp.
Am inceput sa apreciez asta.
Sa nu mai zic ca vizual a aratat mai bine (imi pare rau ca nu am mers la Imax) si chiar a avut un CGI mai bun spre deosebire de Endgame  cu fake CGI la toti pasii.

Daca as compara filmul cu un meniu de restaurant, as putea spune ca am plecat de acolo satul, bine mancat. Mi-au oferit cate o portie din toate, deci de un 6 chiar e.
 
La Avengers Endgame imi venea sa adorm in alea trei ore.

« Last Edit: 20 December 2019, 13:56 by joobsekker »
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #641 on: 20 December 2019, 13:57 »
Ce cacatu meu treaba are Avengers cu SW? De unde pana unde redeeming qualities here? Ha?? Wtf?
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #642 on: 20 December 2019, 14:05 »
@joobsekker esti putin pe langa :)
comic relief de toata jena
momente emotionante fortate..
3d total inutil

tu ce film ai vazut?
sa imi zici ca o chestie pozitiva e faptul ca e un "film autentic" nu ma face decat sa rad.
si argumente ca avengers e asa si altcumva nu isi au rostul.

macar compara cu restul de filme sw.
« Last Edit: 20 December 2019, 14:09 by duke_zz »
 

Offline joobsekker

Ultimul film vazut
« Reply #643 on: 20 December 2019, 14:06 »
Ce cacatu meu treaba are Avengers cu SW? De unde pana unde redeeming qualities here? Ha?? Wtf?
Pentru ca ambele filme sunt produse de Disney.
Ambele sunt disney movies, cu intriga, actiune, puncte culminante si deznodamant specific Disney , precum niste povesti  pentru copilasi de gradinita,  asa cum vedem in  Lion King,  Atlantis: The Lost Empire, Aladdin,  Peter Pan, Frozen, Finding Nemo, Toy Story, Incredibles, Lilo & Stitch, Beauty and the Beast etc. 
Adica fara sange, fara dezmembrari, fara sex, fara droguri, fara alcool, fara tutun.
Ultimele filme Avengers nu mai au nicio treaba cu Marvel Comics , nici Star Wars nu mai are vreo treaba cu LucasFilm sau vremurile cand vedeai secvente explicite cu cadavre incinerate, maini dezmembrate, costumatii sexy,  dezmembrari asa cum am vazut si in trilogia originala si in aia prequel.





Post Merge: 20 December 2019, 14:08
@joobsekker esti putin pe langa :)
comic relief de toata jena
momente emotionante fortate..
3d total inutil

tu ce film ai vazut?

Ai vrut un aspect pozitiv, ti l-am spus.
Faptul ca e un film intreg, propriu zis, autentic.........fara secvente din alte filme anterioare cum a facut Avengers Endgame intr-o ora si jumatate  si cu dialoguri plictisitoare timp de o ora din 3 ore de film.

3D total inutil zici?   

 
Uita-te la armura fake a lui Iron Man din Endgame, la burta lui Thor, costumele  lui Black Panther si Spider-Man , la  Hulk  cum a fost proiectat sau  Captain Marvel care arata total FAKE. Sau tot fundalul din batalia finala unde se vedea clar ca toti sunt in fata unor ecrane verzi. Cred ca singurul lucru realistic CG a fost moaca lui Thanos, ca in rest totul mi s-a parut fake CGI. a inteleg ca nu ti-a placut  lupta dintre Rey si Ren la faza cand se luptau pe mare cu toate valurile pe langa ei (incercand sa reproduca lupta de pe Mustafar, doar ca  in loc de lava e apa?).  Sau secventa  intunecata cu toata flota imperiala cu  melodia "imperial march" ruland pe fundal amintind de Empire Strikes Back?
Grafic si vizual, SW ep.9 a fost bun.

In SW totul mi s-a parut realistic. 
 


Te plangi de momente  emotionante fortate?
Ce zici de secventa cu moartea lui Black Widow din Endgame cand s-a aruncat in prapastie care mi s-a parut o balarie de toata jena (probabil cineva de la Marvel avand fetish-uri cu femei moarte costumate in latex aruncate in prapastie ) si modul cum incerca sa ne emotioneze cand Hawkeye si Black Widow se bateau intre ei care sa se arunce in prapastie sa obtina piatra sufletului ?




dude.. da mi exemple din film, chestii faine, ce merita mentionate :)
zi mi de gustul marului, nu faptul ca marul exista!!
Secventa cand Ren are o amintire cu tacsu, Han Solo.

Ren cand incearca sa-l imite cu succes pe Darth Vader

Luptele cu sabiile laser si coregrafia dintre Rey si Ren

Palpatine insusi

Flota imperiala si momentul cand o nava  dotata cu un tun  distruge o intreaga planeta

Fantoma lui Luke cand merge printre flacari si tine totusi sabia laser in mana si  o motiveaza  pe Rey sa continue lupta

Post Merge: 20 December 2019, 14:23
« Last Edit: 20 December 2019, 14:23 by joobsekker »
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #644 on: 20 December 2019, 14:14 »
dude.. da mi exemple din film, chestii faine, ce merita mentionate :)
zi mi de gustul marului, nu faptul ca marul exista!!