Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192971 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #660 on: 23 December 2019, 15:40 »
Shit is, indeed, real. În plus, recenzorul aista e luat în calcul la Rotten Tomatoes.
Quote
The Real Threat of ‘Joker’ Is Hiding in Plain Sight
What the film wants to say — about mental illness or class divisions in society — is not as interesting as what it accidentally says about whiteness.
Să te mai miri de polarizare și de backlash-ul care duce exact la antagonizarea pseudo-claselor zgârmate din buric de noua stângă.
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #661 on: 23 December 2019, 16:49 »
The LightHouse. Nici nu stiu de unde sa incep.
Aduce a film romanesc din 50-60, primele 10 minute am avut o durere in piept, a fost senzational, pana m-am obisnuit.
2 actori. Atat. Piesa de teatru mai degraba. Performante de Oscar. Nebunie, delir, mizerie, grotesc...uman. Am inteles si nu prea. Nimic.

Nu am ce nota sa ii dau, merge revizionat? Dar e musai de vazut de toti care vor sa vada meserie in acting.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #662 on: 24 December 2019, 09:35 »
vazut unde??
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #663 on: 24 December 2019, 13:32 »
rarbg ;) filmul asta NU e de cinema. stay away.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 
The following users liked or thanked this post: duke_zz

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #664 on: 24 December 2019, 14:49 »
Vad ca a aparut la biblioteca mea. :)
Dupa sarbatori sa gasesc o zi in care-s zen si o sa ma uit si io.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #665 on: 24 December 2019, 23:37 »
Raambo Last blood - 4 - stupid si pueril. WTF did I just watch?

Post Merge: 25 December 2019, 01:48
Jojo rabbit - 8/10 - Fermecator. Are niste mici nonsensuri pe ici pe colo, dar pot sa le trec cu vederea.
« Last Edit: 25 December 2019, 01:48 by ixtl »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #666 on: 26 December 2019, 18:36 »
the seven-ups
decada 70s a fost cu atatea productii in fata, ca ti-e mila de noile generatii. o intreaga serie anevoioasa are ca premiza supraveghere fara urmari- the wire. ei bine, in seven-ups politistii nu respecta abureala cu mandate, sunt nitel mai hardcore. pe langa asta e o prietenie cu doua taisuri intre politistul principal si un pui de mafiot informator.
filmul e atat de taios si curat in compozitie.. are actiune si mise-en-scene atat de memorabile, incat il vad mai mereu la sfarsit de an, din cand in cand.
10

the driver
hei, trebuia. dupa originalul the mechanic, dupa bullit si great escape, nu se putea altfel.
este acel mare original ce a inspirat drive 2011. mult mai bogat decat recentul, si superior pe mai multe planuri, driver este unul din acele clasice mari insa desconsiderate si ne-medaliate. si aici ai niste politisti hardcore, insa nitel mai fiorosi. ai actori inegalabili, si o zeita tanara pe nume adjani. walter hill, un generalissimo al actioners, un regizor inzestrat cu toate cele, dar mai ales subtilitate si stil.

si ca sa inchei fara sa postez unde trebuie, nitel offtopic.
care sunt filmele de capatai ai ultimilor ..zece ani plus? e foarte foarte clar si simplu la primele doua:
1. dark knight
2. drive

restul nu mai stiu, probabil trebuie adaugat inception, plus macar mentionate django, kill bill, h8.
3. inglourious basterds
4. the hangover
5. wolf of wall street!
.
le-am revazut pe toate din toamna incoace, doar stiti ca vine 2020.

la multi ani btw, tot ce va doriti, sanatate si voiosie!
« Last Edit: 26 December 2019, 18:38 by Monier »
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #667 on: 27 December 2019, 19:49 »
rambo last blood 6/10

Dupa Irishman, si Sly abia se mai misca; enjoyable per total dar a parut de duzina. Macar daca avea un bad guy cool, prapaditii aia mexicani au fost penibili...
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #668 on: 27 December 2019, 21:03 »
https://www.imdb.com/title/tt2527338/
Star Wars 9 nu dezamageste deloc, e la fel de prost ca si restul trilogiei. La un capitol, la logica sta chiar mai prost ca celelalte 2. Ii dau un 6 din 10.
(+) Mult pew pew, multa bataie cu sabii, cam atat.
(-) Multe glume de autobaza. Multe fracturi logice nasoale. Final extrem de penibil si fara sens.
Spoilers:
Ray este nepoata lui Palpatine si desi Palpatine vrea sa o omoare tot filmul la sfarsit surpriza. Palpatine vrea sa o faca imparateasa si el sa se sacrifice si ea sa-l taie in doua pt ca wtf ? Ray refuza ca nu vrea putere si dintr-astea. Apoi Palpatine ii zice ca daca e imparateasa si il taie pe el in doua isi va salva si prietenii care cadeau ca multele in batalia navala cliseu si ea din nou refuza pt ca wtf ? Apoi apare si olimpicul la matematica(Kylo Ren) in scena si Palpatine ii bate pe amandoi. Apoi Ray SINGURA il bate pe Palpatine fara stres si miscari bruste si salvaza si flota, wtf ? Tare urat se incheie toata povestea lui Skywalker. RIP.
 

Offline joobsekker

Ultimul film vazut
« Reply #669 on: 30 December 2019, 00:36 »
Cand a stat bine Star Wars la capitolul logica?
Vorbim de un Science Fantasy, nu de un Science Fiction.

Vrei Science Fiction?
Uita-te la Star Trek (alea vechi) , Blade Runner, Martian, Ex Machina,  Alien, Starship Troopers , Matrix , Interstellar  ,  Total Recall,     Gravity,  Robocop, care au baze cat de cat  realiste si stiintifice  si nu includ   magie, forte imaginare, relicve magice,  fiinte fanteziste, sabii magice,    miracole,   divinitati, fantome,  vraji si alte harneli fanteziste.  Iar legile fizicii sunt cat de cat respectate.   


Star Wars e toata ziua FANTASY din moment ce include magie, la fel ca si Avatar,  Avengers,  Fifth Element,      Transformers, Back to the Future,  Terminator,  John Carter, Valerian and the City of a Thousand Planets, Jupiter Ascending. 

« Last Edit: 30 December 2019, 00:42 by joobsekker »
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #670 on: 30 December 2019, 07:26 »
Mai dau un spoiler: la un moment dat ataca un distrugator(nava standard mare "triunghiulara" a imperiului) si merg calare in galop pe carena ca in lupta cu tatarii. Daca aparea in mijlocul filmului Harry Potter calare pe matura nu ma mai miram. Eu vorbesc despre fracturi logice severe ce jignesc spectatorii in care personajele trec prin noaptea mintii. Mai sunt si altele, am dat mai sus ce a fost mai penibil.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #671 on: 30 December 2019, 10:01 »
Cand a stat bine Star Wars la capitolul logica?
pardon daca-mi permiti, cand ai stat TU bine la capitolul logica.

nu veni cu whataboutisme d-astea, spune clar: ai vazut filmul? esti de acord cu ciocanul? punctual. spune ce vrei, fa recenzie, dar nu scoate de la naftalina alte filme in bataie de joc, ..saturn 3 & such. decat daca le urmaresti si le faci recenzie. intre timp cauta definitii la genurile de filme.. fantasy, fantasy-scifi, space opera, hard scifi asoasf. just fyi.
-

eu m-am asteptat ca acei cai sa fie blocati pe una din nave atunci cand se ridica de unde era ingropata de palpie. ma astepatm la ceva cu sens.. dar nu, a fost exact cum au ras toti.. absurd in ultimul grad, cu niste copite pe suprafata lucioasa, inclinata, in atmosfera rarefiata.

sunt atat de multe chestii penibile, l-am revazut si m-a luat durerea de cap! toate navele posibile, indiferent ca-s in apa, in desert, in gheata.. toate functioneaza la cheie! jj a facut exact ca in force awakens, amplificat la puterea zece.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #672 on: 30 December 2019, 18:58 »
mda, nu stiu de ce imi ceri sa fiu asa corect, pacatele mele, ca ma straduiesc.. pentru un francez, eu zic ca-i ok(ish).
mergi in urma la ce-am zis, arata-mi unde, si daca e cazul repar.)
oh, nevermind.
 

Offline AlexU

Ultimul film vazut
« Reply #673 on: 31 December 2019, 02:40 »
Să păstrăm subiectul curat, vă rog.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #674 on: 31 December 2019, 10:16 »
i'm sorry i'm .. what can i say
e un atac tipic de cand a aparut disney's SW, sa subminezi tot ce a fost inainte.  chiar in last jedi luke a fost desfiintat, in cel dinainte si in comics han solo e un loser. deci poate ca am raspuns la mizeria asta sjw, am raspuns fata de cei care nu respecta ce e valoros - pentru ca nu vor atihge niciodata acea maretie. dar cred ca e vorba de ton, nu reusesc sa gasesc un ton care sa redea ce simt pe romaneste,..eu nu ma rastesc cu imperativul, vreau sa sugerez in loc sa dojenesc.. dar imi iese ceva foarte taios si agresiv..  in fine, scuze.

e oricum interesant de observat ca scifi in literatura se sprijina destul de mult pe ..magie. wells a avut niste viziuni incredibile si ireal de precise, spre exemplu. apoi clarke a zis ca stiinta avansata nu poate fi distinsa fata de magie.
in filme, space odyssey (btw dupa opera lui) are clar asa ceva. iar in matrix cel citat se intampla indoiri ale legilor fizice - intr-o lume paralela cu cea reala ce-i drept, dar e acolo pentru ca ne place. pentru ca omul viseaza la puteri peste normal, iar scifi impreuna cu tot ce inseamna arta imaginativa.. e pentru bucuria noastra. deci un jedi SW reprezinta o aspiratie intr-o lume de aspiratii si vise.
ie. ceva complet normal. cine se asteapta la realism minutios trebuie sa mearga direct la stiintele exacte si sa lase entertainmentul pentru restul.