Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 193084 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #675 on: 01 January 2020, 00:05 »
Clarke are cateva din cele mai precise carti din punct de vedere stiintific. Orasul si stelele. Rama. Fantanile Paradisului
.
The Expanse, un serial din care magia aproape lipseste (si spun aproape pt ca totusi are ceva faza aproape de magie dar totusi explicate f stiintific - respectiva protomolecula).
« Last Edit: 01 January 2020, 00:25 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Gsg9

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #676 on: 01 January 2020, 00:46 »
Holiday 2018
https://www.imdb.com/title/tt7328154/

O mare drama  :D

Facuta de o izda scenarizto-direftoare muedezo-daneza, care a mai mai scris niste randuri si pe la Border (2018).

Povestea este despre ele saracele, amaratele, muiatele (recomand varianta necenzurata), batutele, cum se revolta ele dansele daca le explica cineva sec ce proaste este ele dansele care se lasa maltratate precum niste proaste ieftine.

Adicatelea poti sa le dai palme si muie dar sa nu atentezi la onoarea lor carevasazica este sacra :)

Ca sincer nu te-ai fi asteptat la asa ceva de la o izda direftoareo-scenarizda :)

Merge de vacanta de an nou, asa de un 5-6.

Pe rosiile putrezite are note mai mari, or fi multe/multi care s-or fi regasit in personaj

Vazut varianta necenzurata, care mare lucru de cenzurat nu fu pe acolo, dar ma rog, sa nu se lesineze de pudoare prostituatele virgine prin fata micilor ecrane...
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #677 on: 02 January 2020, 10:05 »
Clarke are cateva din cele mai precise carti din punct de vedere stiintific. Orasul si stelele. Rama. Fantanile Paradisului
.
precis? "convingator" e mai potrivit.
 
The Expanse, un serial din care magia aproape lipseste (si spun aproape pt ca totusi
naah ya don't say :D
-
dare i say it too, urmatorul dans "e precis stiintific". come at me -https://www.youtube.com/watch?v=lg_FoEy8T_A.
-

stargate 1994.
azi ar fi desfiintat pentru rasism & shit, pacat ca nu a fost mai bine dezvoltat in doua trei filme. nu seriale, nu-mi pasa de seriale! e prea tarziu sa ma apuc de ele.. e prea tarziu pentru mine. neuronul e tocit, nu mai cred in egiptologisti. or cnn. or history channel.
8, foarte fain pentru film de tier B cu buget de A.
 

Offline kvarq

Ultimul film vazut
« Reply #678 on: 14 January 2020, 16:40 »
primele doua episoade din sez 1 din seria Stargate sunt de multi vazute ca un film de sine statator, ca o continuare a filmului din 1994 - Children of the Gods

https://en.wikipedia.org/wiki/Children_of_the_Gods

dar oricum, cel 1994 e... shit, ce filme se faceau în '90...
am revazut
Gattaca - ce atmosfera poate sa aiba filmul ala :)
Fight Club - no comment =))
Forrest Gump - deja e cinemateca de aur :)

cred ca voi revedea curând eXistenZ, Dark City, 13th Floor...
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #679 on: 14 January 2020, 20:22 »
Dark Fate vazut 30 minute,inchis si sters torrentul. 3/10.

Nu doar ca e cel mai slab din seria terminator, ci este in un fel o insulta sa numesti asta un film din seria terminator.   Ce am vazut in alea 30 de minute? Texte si scene luate la copy/paste din filmele T1 si T2, e ca si cum colegul ala din clasa,care oricum habar nu are de mate,se apuca si copiaza la extemporal,desi ii dai clar foaia sa copieze,la cat de varza e saracul, nici copiat nu stie,si apoi se mira de ce ia nota 4 cu tot ca a copiat.  Macar Genisys  a fost un fel de parodie,nici nu se lua in serios, asta se doreste a fi un urmas la modul serios, cel care va duce torta mai departe. Nu ma mira de ce a pierdut enorm de multi bani acest film. E slab,insultator de slab.

Feminist cringe fest,si copy/paste crap....nu mersi.
« Last Edit: 14 January 2020, 20:24 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline cezar

Ultimul film vazut
« Reply #680 on: 14 January 2020, 21:48 »
חסר בית
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #681 on: 14 January 2020, 23:57 »
primele doua episoade din sez 1 din seria Stargate sunt de multi vazute ca un film de sine statator, ca o continuare a filmului din 1994 - Children of the Gods

https://en.wikipedia.org/wiki/Children_of_the_Gods

dar oricum, cel 1994 e... shit, ce filme se faceau în '90...
am revazut
Gattaca - ce atmosfera poate sa aiba filmul ala :)
Fight Club - no comment =))
Forrest Gump - deja e cinemateca de aur :)

cred ca voi revedea curând eXistenZ, Dark City, 13th Floor...
mersi mult, le vad cat de repede pot!

nici nu aveam ceva planuit, decat fleabag s2. am de cautat seria in care apare australianca din predestination, am vazut-o la globuri..
Succession. wow, e scris de jesse armstrong? alright, i'm good to go.

legat de dark city, cred ca merge bine impreuna cu minority report, pe care l-am revazut recent. aproape excelent, ce naibii spielberg se pricepea la Sf, oare ce o asteapta sa mai scoata unul? ok, war of the worlds a fost esec.. totusi avea o lectie de invatat pentru altii; ca pana si bossul mare s-a pierdut atunci cand s-a grabit cu filmul pe jumate facut. sper sa pregateasca ceva, e deja batranel.. vorba cuiva.
« Last Edit: 15 January 2020, 00:16 by Monier »
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #682 on: 17 January 2020, 14:15 »
Dark Phoenix 4/10 cu indulgenta.
(+)  ? Nu am ce sa bag aici.
(-) Acting naspa, nu se dezvolta personaje, actiune liniara si plictisitoare. Efecte speciale si costume fusarite. Personajul negativ este sters complet. Un blob de energie intra in Phoenix si nimic. O rasa de extraterestrii vin si ei pe pamant nu se stie de unde si de ce ca sa ... nimic. Batalia finala se desfasoara intr-un tren ce pare ca se indreapta catre nicaieri... la fel ca franciza asta, asa cum bine zice cineva de pe rotten. Nu inteleg cum au ajuns intr-o asa pana de idei cand ai un univers asa de vast si posibilitati infinite. Nu inteleg de ce actiunea se tot intampla prin 50, 75, 80, 92, wtf ? Baga-i dracu in viitor, ia de la capat lista de villans din benzile desenate si fa ceva ca lumea.
 

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #683 on: 17 January 2020, 14:30 »
Ford Vs Ferrari 8-9/10 - Cel mai bun film vazut de ceva ani incoace. Nu am ce sa-i reprosez. Bale si Damon la inaltime. Nici n-am vazut cum au trecut 2.5h.
« Last Edit: 17 January 2020, 14:32 by Ransom »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #684 on: 17 January 2020, 15:22 »
midway, 1917, bad boys for life..
se pare ca am ce vedea pe weekend.
plus 1&2 stargate series.

am revazut robocop. m-am gandit bine, si am hotarat definitiv. nr1 din decada 1980-1989 este robocop.
i'd buy that for a dollar!

dedicated to generation cuck:
 
The following users liked or thanked this post: Nosferat

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #685 on: 19 January 2020, 08:56 »
Midway. Hollywood crap at his finest.   >:(
Poate doar citeva efecte speciale sa fi fost spectaculoase, in rest Pearl Harbor e capodopera pe linga asta.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #686 on: 19 January 2020, 09:29 »
Cu toate laudele si hypeul, acest 1917 nu m-a impresionat. Ce pot spune altceva... povestea si personajele sunt subtiri. Vizual e fantastic, dar asta nu mai reprezinta demult ceva relevant.
Ba chiar as zice ca sta cam la acelasi nivel cu Midway. Care in schimb e foarte zgomtos si confuz, dar ofera un spectacol cu intriga dezvoltata. Trebuie sa vezi filmul din 1976 ca sa intelegi ce se intampla, desi Best a fost ales bine ca figura eroica, inteleg de ce Emmerich a pus alta perpectiva pe batalie.
Una extrem de simpla btw, lucru atipic pentru razboiul naval, de obicei imprevizibil si complicat peste masura.
1917 - 7 cu indulgenta
Midway 2019 - 6
Midway `1976 -7.5
Bad Boys for Life - mai bun decat BB2

Motherless Brooklyn
Mi-a placut enorm de mult! Ce film a putut scoate Norton, wow. Daca Drive e noul Driver 1978, atunci MB este noul Chinatown. Si o zic ca un sincer compliment, e cat se poate de original si autentic pentru un fim noir 2019. Din prima am recunoscut ca e facut cu inima.

Fantastic, ZECE
Deci despre asta vorbea la Roastul lui Bruce Willis, ha..

« Last Edit: 19 January 2020, 09:31 by Monier »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #687 on: 20 January 2020, 10:24 »
The Day After Tomorrow
Great movie! A aparut in 2004, cand eram cu adevarat ocupat (si despartit de "pop culture"). Regizat de acelasi Emmerich, la aproape o decada dupa giganticul Independence Day.
Se tine bine impreuna dupa aceeasi reteta; in mod inteligent omul alege un palc de oameni, o relatie de familie si una amoroasa, eroi tineri vs eroi batrani.. lucruri sigure si facile in storytelling, apoi construieste cu ele in jurul dezastrului. Ba chiar are momente pur cinematice, precum finalul cand fata pune capul pe umarul fiului, fara cuvinte rostite. Are peste tot setup&payoff; sau daca vreti cauza-efect: lupii scapa de la zoo - ii vezi mai tarziu..fata se taie la picior - rana se infecteaza. Good stuff like that.
8+/10

Omul asta a strans o tona de bani pentru ultimul lui film, Midway, care se pare ca are cel putin un sfert de bani de la chinezi; n-am citit tot info.. insa nu e proiect Hollywood. Tocmai aici e problema: in loc sa fie perceput ca ceva original si independent, Midway e tinut in loc de formulele proaste americane. Din pacate regizorul nu si-a urmat instinctele si a ales prost; apoi a construit prost. Pastreaza scene idioate cu chinezi si Ford, dar nu pune scene esentiale - cand patrularile Catalina PBT descopereau gruparile japoneze asoasf.
Tema nu e buna! As fi urmarit un film cu submarine, mai ieftin si mai antrenant - gen Ice Station Zebra. Sau un altul cu spioni si coduri, gen Enigma. Ambele abordari fiind mult mai ieftine. Lectia lui de urmat era Deadpool, cu inundarea Youtube si un actor dispus la shotii.
Plus ca CGI a devenit incredibiul de scump, in timp ce ramane vizibil de prost! De ce as da toti banii la niste programatori in loc de film makeri? Motherfucker!!

Midway este un esec dintr-un an de esecuri. Anul 2019, anul bombelor.. ultimul e Doolitle btw.
Si rar se intampla sa plec din sala (de fapt doar o data in 10 ani) dar nu am putut.. i'm too old for that shit.
Sa va spun ceva.. Disney poate dormi linistita. RDJ se va intoarce cat de curand la Iron Man, va garantez, pariu cu banii jos. Numai ca restul echipei sa nu plece de la Marvel intre timp.
either way, vorba lui baby yoda.. give a fuck, i do not.

Stargate 1&2
Wow, excelent! m-as apuca de restul seriei.
Aproape la acelasi nivel cu Sliders, un mare clasic btw.
Ce serii se faceau pe timpuri, fara streaming, fara buget HBO.
8
« Last Edit: 20 January 2020, 10:33 by Monier »
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #688 on: 20 January 2020, 11:43 »
Midway. Hollywood crap at his finest.   >:(
Poate doar citeva efecte speciale sa fi fost spectaculoase, in rest Pearl Harbor e capodopera pe linga asta.

Nu-s de acord. Pearl Harbor e o bashina cheesy. Bine ...  nici asta nu-i cine stie ce ... dar e totusi peste. De un 6 asa. Parerea mea.
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #689 on: 20 January 2020, 12:19 »
Motherless Brooklyn - incercarea de film noir a lui Norton - povestea - clasica, captivanta dar "servita" - mai putin interesanta dar executia magistrala. 7/10

The Report & Dark Waters - le dau la pachet nota 8, foarte captivante, bazate pe fapte reale: primul e povestea flacaului angajat de Senatul SUA sa studieze programul de detentie si masurile de interogare ale SUA post-9/11. Precum raportul in sine, care a ajuns amendament la lege (raport pe care n-ar fi rau sa-l cititi cand aveti timp ca e oficial) filmul loveste factual - si rau - in CIA, fiind pe scurt una din cele mai cunoscute demitizari ale serviciului american de informatii.
Al doilea e povestea unui avocat care s-a luat la tranta cu gigantul chimic DuPont, si a facut asta timp de peste 20 de ani, ca sa-i faca sa plateasca pentru contaminarea in cunostinta de cauza cu compusi specifici industriei, contaminare care a dus la multe cancere in populatie. Toata tarasenia - greu de imaginat, dat fiind calibrul companiei implicate - a dus la schimbari majore in industrie. Nonetheless daca o sa vedeti brusc tigai antiaderente la ghena sa stiti ca de la filmul asta e.

Identity - un film mai vechi al celui din spatele Ford vs Ferrari, nu stiu cum l-am ratat. E un whodunit misto, merita vazut, pe mine m-a captivat mai mult decat Knives Out, desi pare genul clasic Stephen Kingish direct-to-dvd. Probabil distributia pe cinste e motivul. 7/10