Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192972 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #690 on: 20 January 2020, 15:14 »
It Must Be Heaven - 7+/10 - love it/hate it. Contemplativ, poetic, lent, poate fi prea metaforic pentru unii. O satira in stilul lui Tati. Placut.
Dylda/Beanpole - 8+/10 - inca un love it/hate it, am vazut oameni plecand din sala la scene de tensiune poate insuportabila. Facut de un pusti (28 de ani!) rus, poate viitorul lor Von Trier. Despre suferinta, monstruos si cat de mult le poti ascunde si sufoca sau nu, dupa ce-ai trecut printr-un infern ca WW2.
 

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #691 on: 20 January 2020, 16:53 »
The Lighthouse - 9/10
Filmat alb-negru, format 4:3. Grafic aduce cu 7th Seal si Persona, Eggers fiind fan declarat Bergman. Ca set-up.. mi-a adus aminte de Cold Skin.
E apasator, violent si brut. Nu prea iti explica multe, te lasa pe tine sa iti dai cu parerea, despre ce si cum. Cine e  nebun, cine nu e nebun..

Ceva mitologie greaca, cateva superstitii, o scena memorabila (blestemul lui Thomas)


Sunetul ala (foghorn) te va bantui pe tot parcusul filmului, parca te trage si pe tine in abisul asta..

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #692 on: 21 January 2020, 16:53 »

Motherless Brooklyn - incercarea de film noir a lui Norton - povestea - clasica, captivanta dar "servita" - mai putin interesanta dar executia magistrala. 7/10


The Report & Dark Waters - le dau la pachet nota 8, foarte captivante, bazate pe fapte reale: primul e povestea flacaului angajat de Senatul SUA sa studieze programul de detentie si masurile de interogare ale SUA post-9/11. Precum raportul in sine, care a ajuns amendament la lege (raport pe care n-ar fi rau sa-l cititi cand aveti timp ca e oficial) filmul loveste factual - si rau - in CIA, fiind pe scurt una din cele mai cunoscute demitizari ale serviciului american de informatii.
Al doilea e povestea unui avocat care s-a luat la tranta cu gigantul chimic DuPont, si a facut asta timp de peste 20 de ani, ca sa-i faca sa plateasca pentru contaminarea in cunostinta de cauza cu compusi specifici industriei, contaminare care a dus la multe cancere in populatie. Toata tarasenia - greu de imaginat, dat fiind calibrul companiei implicate - a dus la schimbari majore in industrie. Nonetheless daca o sa vedeti brusc tigai antiaderente la ghena sa stiti ca de la filmul asta e.


Identity - un film mai vechi al celui din spatele Ford vs Ferrari, nu stiu cum l-am ratat. E un whodunit misto, merita vazut, pe mine m-a captivat mai mult decat Knives Out, desi pare genul clasic Stephen Kingish direct-to-dvd. Probabil distributia pe cinste e motivul. 7/10

recunosc ca m-a surprins asa de placut MB, incat nu l-am judecat lucid. intr-adevar actul al treilea este excesiv de lung si trenant, cu multe plecaciuni si complacere sentimentala. norton s-a ametit din propriul fum de pipa, ca jurnalismul subiectiv al lui thompson. ramane printre filmele anului la mine in top, pentru ca a umplut un mare gol. ce pacat ca scorsese nu a facut ceva in genul asta, adica un film noir! sau chiar unul deasupra ca actiune, hard boiled noir.


the report este bunut si merita vazut. 7.5
raportez si eu, ca sa fiu on the record ca il apreciez foarte mult pe actorul asta. asa urat si lat in umeri, adam driver este atm actorul no1 american, pe generatia de nou veniti.
pe oriunde l-am vazut a jucat foarte inteligent, cu modestie, pliat pe film. mereu credibil si diferit, mereu cu nuante si fineturi, demne de un european supereducat.
baiatul are dar, fara indoiala. acum sunt mai dispus sa vad marriage story. nu stiu daca va amintiti cand laudam cum kramer vs kramer era filmul anului cu buget de 10 mil prin trecut. ei bine, asta joaca in noul kr vs kr.
 driver trebuie apreciat la actorie, asa cum un alt urat - dustin hoffman - a fost apreciat la randu-i, inca din timpurile the graduate


dark waters - de-a dreptul excelent, aproape 9!
in sfarsit, un film care se ridica la nivelul temei! foarte bine regizat si jucat, jos palaria.
si atat de necesar, ca orice adevar tragic. regizorul te cufunda intr-o lume ..nitel mai bolnava, cu o doza de paranoia.
si identity mi-a placut mult, e cel mai bun thriller pe vena hitchcock dupa era brian de palma. si poate singurul film de colectie al lui cusack.
mangold e bun din anii 90, ..cu girl interrupted si altele care nu imi vin in minte. wait, mersi google: Copland.


observ ca oscarele nu prea iau in seama realitatea cruda, nici cu tortura, nici cu teflonul. banuiesc ca parul albastru si rahatii democrati sunt mai importanti. ok..
-
as vrea sa revad the challenge, cu scott glenn si mifune. asta dupa dezamagitorul last samurai. este regizat de frankenheimer si nitel legat de ce a facut tarantino mult mai tarziu. mi-amintesc ca are o scena deja clasica, bazata pe zicala don't bring a gun to a sword fight. or do? in orice caz, are descendenta directa pe axa kurosawa, western, last samurai..


..lightsaber, disney, trump..  asa.. frankenheimer. ultimul lui mare film este ronin. cel mai bun din 80s e 52 pickup - how wbout that, un hard boiled noir. primul lui film e manchurian candidate, urmat de seven days in may & seconds. un mare vulpoi baran.


apropos de benning si musulmani, as mai revedea acel film atat de avansat ca viziune, foarte reusit - cu denzel.. the siege.
 
The following users liked or thanked this post: Megalomaniac

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #693 on: 21 January 2020, 19:07 »
V-am zis de anul trecut, va ma zic o data, Driver o sa-l joace pe Roger Waters cand va fi sa fie, imi pun un salariu la bataie!

In alta ordine de idei si eu m-am gandit sa revad K vs K in loc de Marriage Story, din care n-am reusit sa rezist mai mult de 15 minute. K vs K il stiu aproape scena de scena ca l-am vazut in copilarie zilnic la cinema, habar n-am de ce, orice om cinstit are o afinitate pentru Hoffman, mare, urias (de fapt mic) actor, #samabatamama!

nota: sunt in faza documentarelor sau artisticelor dupa fapte reale asa ca daca gasiti ceva foarte bun nu ezitati cu recomandarile.
 

Offline cezar

Ultimul film vazut
« Reply #694 on: 21 January 2020, 23:07 »
חסר בית
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #695 on: 22 January 2020, 12:34 »
Flash of Genius (2007) - https://www.imdb.com/title/tt1054588/
Home (2009) - https://www.imdb.com/title/tt1014762/
The Insider (1999) - https://www.imdb.com/title/tt0140352/

+ pentru primul, adaug filmul lui coppola.. tucker, the man and his dream.
the informant; soderbergh, matt damon
vine un film despre ned kelly apropos russell crowe, intre timp exista cel din 2003. cu ledger.
tot soderbergh, tot cu avocati si poluare: erin brockovich, ofcourse.



Post Merge: 22 January 2020, 12:48
offtopic, ca sa sperii si eu nitel iata lista cu grupa 1 - cancer garantat. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_IARC_Group_1_Agents_-_Carcinogenic_to_humans
printre ele
 https://en.wikipedia.org/wiki/Pentachlorophenol aka PCP
https://en.wikipedia.org/wiki/Trichloroethylene era folosit in productia uleiului vegetal, cafea decofeinizata.. nu scrie daca si in prezent
pvc, anyone? .https://en.wikipedia.org/wiki/Vinyl_chloride

yuh

« Last Edit: 22 January 2020, 12:48 by Monier »
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #696 on: 22 January 2020, 13:27 »
Am rezistat sa vad tot Terminator: Dark Fate 3/10 :) Merita de vazut la caterinca.
(+) Nu are momente moarte, sunt tot intr-o alergatura.
(-) Sunt tot intr-o alergatura ca sa nu-ti dai seama ce scenariu ilogic si de cacat au facut. Arnold e imbatranit rau si era mai bine daca lipsea ca povestea din jurul lui duce in derizoriu tot ce e legat de cultul Terminator. Arnold este un terminator care dupa ce face rele devine bun, se insoara si sterge la fund plozi, lol. Imi aminteste de vampirii vegetarieni din Moonlight Saga. Personajul negativ Terminator este sters si fad, cred ca l-am mai vazut ca si gradinar mexican standard in alt film. Nu inspira nimic.
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #697 on: 22 January 2020, 13:56 »
Ford v. Ferrari - 8/10 - Placut. Fara rezerve. Smooth. No nonsense.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #698 on: 22 January 2020, 23:26 »
guys, am mai gasit unul pe tema ..and it looks like a winner.

a civil action. 1998. travolta, duvall, macy, glenn scott etc
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #699 on: 25 January 2020, 19:45 »
Rambo: Last Blood 4/10
De fapt sunt 2 filme ce parca nu au legatura unul cu celalalt. Incepe decent cu caractere ce se dezvolta, interactioneaza, etc. Caracterele au mici conflicte, de ex sunt 2 frati mexicani mafioti ce sunt personajele negative si se cearta intre ei. A mica vrea sa-si gaseasca tatal, chestii de drame, Stalone are cateva replici interesante, parca aduce putin a Rocky.
Si dupa aia BAM, timpul a expirat ! Incepe pe la 60% din fil cel de-al "doilea" film ce nu are treaba cu primul. Se uita orice s-a construit in primul, nu mai are nici o treaba. Se uita de conflicte, de dezv caracterelor, de orice. Incepe un cluster fuck de zile mari, un film de categorie B plin de gore si atat. Si asa se termina cu mult sange si explozii fara logica.
 

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #700 on: 27 January 2020, 08:28 »
Bad Boys - For Life (3?) - 6-7/10. Martin Lawrence face tot filmul. In rest, explozii fara sens, pac-pac ca in filme si scenariu ridicol pe alocuri.
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #701 on: 27 January 2020, 19:39 »
Motherless brooklyn: 7/10.

Clasic, putin prea clasic. Norton face un rol bun dar l-am vazut in multe chestii care aduc cu Brooklyn.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #702 on: 30 January 2020, 20:06 »
terminator dark fate 3/10

dani aia avea fata de lider cum basescu e rambo, arnie tatic pensionat, baba sarah parca era pe droguri :))); filmul asta nu-si avea rostul, povestea nimic nou, iar la final nu mi-a pasat de nimeni, tot imi ziceam muriti mai repede sa se termine filmul odata :))

ps imi aduc aminte in 2003-2004 cand a iesit al 3lea film si mama ce criticat era din toate partile fata de primele; ala acu e capodopera pe langa ce a iesit dupa
« Last Edit: 30 January 2020, 20:08 by Sir Dracu »
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #703 on: 03 February 2020, 10:36 »
Uncut Gems - unul din cele mai triste filme pe care le-am vazut. Bon, veti spune, sunt o gramada triste, ce-are asta deosebit?! Pai are ca e fix ca un meci de baschet (hint!) in decisiv, e ca un tren fara frane, e ca un borac care tocmai a dobandit darul vorbirii si nu-i mai tace gura sau precum o gasca de adolescenti iesiti de la ore si care mai stau 15 minute in fara scolii vorbind toti deodata si unul peste altul fara sa respire adica nu e genul de film de la care te-ai astepta sa de doboare asa, deodata. Singura data cand am pus pauza a fost s-o caut pe Julia Fox pe goagal dupa NSFW-uri (o sa o cautati si voi, nu dati ochii peste cap). Daca as fi Haneke as esclama un calduros gut gemacht, koae!
8/10
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #704 on: 03 February 2020, 11:19 »
Tocma' ce l-am vazut aseara da' la mine e tocma' pe invers.
O gramada de vorbaraie, un Adam Sandler prins undeva intre risu-plinsu si o povestioara cam dezlinata da' cu final neasteptat ca sa zic asa.
Basca ca mai dureaza si doua ore juma'.
Un 6 cu indulgenta as zice.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage