Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 193033 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #90 on: 11 July 2018, 13:06 »
BLADE

tha's right, blade 1998.
probabil a doua-treia vizionare.desi mi-a placut din prima, l-am apreciat si neglijat concomitent.

first: actiune, r-rated, are sens, logica; stil, te atrage; coolest hero.
second: ca umor, inaintea lui : deadpool. ca stil: inaintea lui matrix. ca actiune: idem. ca teme si atmosfera..

ma, habar nu aveam CAT DE MULT A LUAT MATRIX DIN BLADE!

sunt atatea scene de unde au luat ideile, se vede clar acelasi stil cu filtru pe albastru, haine piele, mult negru, ochelari, ec. au copiat si teme, ba chiar imagini.. de la gauri de gloante la metrou, dar toate inspiratiile fratilor denota.. bun gust si inteligenta: pe trinity au facut-o mai activa din rolul de fata protejata pe care o aveam in blade. iar din profet au facut ceva pozitiv, fata de negativ.

nu ma asteptam sa imi placa atat de mult, e foarte strans si bine editat, muncit cu talent. ii dau 10.

edit: si adaug ca s-au inspirat cat cel putin doua filme, cand in reloaded avem vampiri; ca sa nu zic ca vezi intai in blade cum dorff se fereste de glont!!

deci: matrix = gits+blade. si cu toate astea, e cel mai bun sf din ultimii ..30 ani (3rd dupa alien si blade runner); si ramane in top filme, like ..ever.
lectie pentru cine fura: furati ideile bune, si va fi ok.





matrix avea filtru pe verde, nu pe albastru (cel putin primul - care pentru mine ramine si singurul. 2 si 3 sint o laba mult prea trista), "haine piele, mult negru, ochelari" gasesti in zece mii de filme din anii '60 incoace, de la orice film cu moto-roackeri pina la terminator... (era deja standardizata ca  "uniforma" cool in action movie cu mult inainte s-o imbrace blade)

nici stilul nu e chia asa similar

s-or fi inspirat aia si din blade (desi intr-o proportie mult mai semnificativa din japanese anime), nu zic nu (ca chiar a fo un film reusit - pe partea vizuala si de actiune, din pacate nu se poate afirma acelasi lucru si despre existenta vreunui continut ideatic), dar de aici pina la a pretinde c-au luat si personajele ("pe trinity au facut-o mai activa din rolul de fata protejata pe care o aveam in blade. iar din profet au facut ceva pozitiv, fata de negativ.")...  e o cale mult prea lunga, ca sa zic asa.

blade insusi s-a inspirat din nspe zeci de alte filme, e cam pueril sa-l creditezi ca inventator al apei calde
« Last Edit: 11 July 2018, 13:09 by indicopleus »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #91 on: 11 July 2018, 21:44 »
vorbesti anapoda..
no thanks.
 

Offline muntos

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 1
    • View Profile
Ultimul film vazut
« Reply #92 on: 11 July 2018, 21:52 »
Revăzut Event Horizon in avion, un clasic space-horror, mi-ar fi plăcut mai mult explicat, sau o continuare ceva. 8/10
Sunt curios în ce film s-a introdus prima oara explicația călătoriei prin găurile de vierme folosind hârtia si creionul...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #93 on: 11 July 2018, 23:51 »
vorbesti anapoda..
no thanks.

doar iti spuneam la modul politicos ca bati cimpii grav cu ifosele alea "analitice", dar daca tu te simti asa bine pe aratura nu te mai deranjam

Post Merge: 12 July 2018, 00:21

p.s.
scenariul matrix (cu tot cu costumele negre din piele: "Sitting there, her hands still on the keyboard, is TRINITY; a woman in black leather".) era scris si se milogeau aia cu el pe la diferite studiouri inca de la inceputul lui '96, insa daca spui ca-au luat si pielea de pe blade, te credem pe tine, na, ca tu stii cel mai bine...
« Last Edit: 12 July 2018, 00:21 by indicopleus »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #94 on: 12 July 2018, 01:41 »
lol, singurul deranjat esti tu, pacat ca nu te vezi. asculta, tot ce zici tu si ai vazut pe la altii e imbecilic. blade exista dinainte ca tu sa inveti sa vorbesti politicos/sau nu (cu ochelari si haina lunga, cu arme prinse pe corp etc), iar filmul era pe ecrane un an mai devreme, vasazica scenariul fiind scris si mai devreme de 96, si uite ca stiu ce spun: inainte de 1992.

intre noi fie vorba in matrix lumea reala e pe filtru albastru, iar matricea e verde - vine probabil de la codul verde din gits main titles.

ba
daca tu stiai despre matrix, atunci stiai sa apreciezi influentele antemergatorilor, si taceai naibii din oficiu!
 :D

nu stii. stai jos, nota patru.
 
« Last Edit: 12 July 2018, 01:45 by Monier »
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #95 on: 12 July 2018, 02:28 »
(cu ochelari si haina lunga, cu arme prinse pe corp etc)

initial era un personaj secundar in balariile alea cu dracula din '73 (sau pe acolo), cu ochelari cit casa poporului si o "haina lunga" care numai neagra si din piele nu era - asa, la modul strict generic, haine lungi si ochelari au multi, foarte multi

intre noi fie vorba in matrix lumea reala e pe filtru albastru, iar matricea e verde

da, si cum 95% din timp ei se fugareau prin matrix... mult albastru mai era. culca-te!



« Last Edit: 12 July 2018, 02:37 by indicopleus »
 

Offline RaijinRoh

Ultimul film vazut
« Reply #96 on: 12 July 2018, 03:36 »
Morrowbone un thriller/horror foarte bun 9/10

https://www.imdb.com/title/tt5886440/

 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #97 on: 12 July 2018, 22:20 »
Clar un film lansat in martie 1999, cu scriptul gata de prin 1994 si filmari incepute in martie 1998 s-a inspirat la greu din alt film lansat in august 1998 cand filmarile la celalalt film deja se incheiasera.

Neste vizionari surorile astea :D

Indico, nu te agita prea mult, nu are rost.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #98 on: 13 July 2018, 01:01 »
discutiile astea cu cine  a fo primul, oul sau gaina, matrix vs blade ori viceversa sint vechi  pe net - de prin 2000 -, si nu s-au incheiat nici acuma :)

pe mine chiar ma lasa rece, ca mi se pare oricum o falsa problema. da' cind ajungi sa crezi ca orice combinatie de doi barbati si o femeie ii datoreaza ceva lui blade, sau ca pina s-apara el in piele negra restul lumii umbla in chiloti... las-o in plm de analiza, ca nici la clasa a treia (scoala ajutatoare) nu iei nota de trecere cu ea


 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Ultimul film vazut
« Reply #99 on: 13 July 2018, 09:22 »
Fara flame, va rog mult!
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #100 on: 13 July 2018, 09:46 »
Really? Ce flame a fost in postul meu? :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #101 on: 13 July 2018, 12:20 »
Fara flame, va rog mult!

da, srry. caldura mare :)
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #102 on: 13 July 2018, 15:57 »
Fara flame, va rog mult!

da, srry. caldura mare :)

La tine intotdeauna e caldura mare. Daca cineva are tupeul sa te contrazică explodezi și nu poți sa raspunzi fără atacuri la persoana. Chill. Ești destul de departe de imaginea pe care o ai despre tine.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #103 on: 13 July 2018, 17:20 »
neah, nu e chiar intotdeauna, doar cind ramin fara bere

p.s.
mi-am cerut scuze pentru iesirile in decor (n-o sa mai deraiez), sa n-o mai lungim
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #104 on: 13 July 2018, 17:48 »
neah, nu e chiar intotdeauna, doar cind ramin fara bere

p.s.
mi-am cerut scuze pentru iesirile in decor (n-o sa mai deraiez), sa n-o mai lungim

Shit, sorry, te-am confundat cu monier. Lipsa de cafea :)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste