Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192884 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #105 on: 13 July 2018, 18:14 »
no problem (adevarul ca si eu o cam luasem prin garduri), anyway pupat toţi piaţa endependenţi :)
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #106 on: 13 July 2018, 21:52 »
intr-o zi cand nu am altceva de facut am sa iau la purecat blade-ul, ca sa vedeti cate chestii v-au scapat. internetul e un canion de ecouri, nu va uitati la critici si media.. praful de pe toba.

acu, nici nu ma intereseaza cine a fost primul, ideea e ca sunt similare pe destule aspecte.
cum blade fu terminat inaintea lui matrix, oricine pune 1+1, logic. pe wiki zice asa: blade filming - 1997; matrix filming comenced in march 1998 ( :P ).
 asa cum ziceam, matrix are foarte multe influente, e lucru deja acceptat unanim -  si nici nu-i ceva rau in asta.

as vrea sa va atrag atentia, la faptul ca am zis stil. adica un amalgam de elemente puse impreuna. nu e vorba de o haina, o damsel in distress, piele etc - ci e vorba de un ansamblu. luate separat, voi bagatelizati pe fiecare. luate impreuna .se schimba treaba. bineinteles ca nu e furt daca insusesti IDEI noi. daca adaptezi sau inbunatatesti ceva. apoi e foarte greu de spus de unde exact o fi luat fratii ..cutare lucru. poate ca-i de-acolo, poate din alta parte, poate e original insa exprimat cu misloace invatate din alte parti.

pentru oricine e curios: ..faceti-va o favoare si revedeti blade, oricum e film bun si merita. nu trebuie sa imi recunoasteti mie ceva, ca eu rezist fara aprobarea altora. ci asa.. pentru voi, pentru edificare.
« Last Edit: 13 July 2018, 22:06 by Monier »
 

Offline Outofmymind

Ultimul film vazut
« Reply #107 on: 13 July 2018, 22:10 »
Stiu ca am vazut aseara unul din blockbusterele anului, dar acum trebuie sa fac un efort serios sa imi amintesc care dintre ele.

Asa. Ready Player One 5/10, pentru ca nu pot sa nu il compar cu cartea. Daca nu as fi citit-o, probabil mai primea un punct in plus. Au mutilat esenta multor personaje si au aruncat la cos detalii esentiale.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #108 on: 14 July 2018, 08:34 »
Memoir of a Murderer - 7/10. Se putea mai bine, nu e chiar f inchegat si are ceva scapari dar e destul de bun.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline kvarq

Ultimul film vazut
« Reply #109 on: 15 July 2018, 02:16 »
@Monier & Co.

Believe it or not, Matrix, BLaDe si Fight Club fac parte dintr-o Triada, cumva, fiind diferite, formeaza un întreg.
Asemeni inceputul anilor 1900, controversatul "First Flight", cand multi oameni care nu au avut deloc contact intre ei au avut cam aceeasi idee cam in aceeasi perioada de timp in ceea ce priveste un aparat de zbor sa zboare prin propriile resurse, la fel la sfarsitul anilor '90 din secolul XX au explodat conceptele despre o realitate/realitati adiacenta/e celei in care traim, prin urmare e greu de afirmat care pe cine a copiat.

Sa nu uitam ca primul Matrix din 1999, ca scenariu, e in fapt o selectie din 13 scenarii principale care sunt contin in ele insele variatiuni ce totalizeaza aproape 400 versiuni/subscenarii, dezvoltate pe parcursul a peste 13 ani de studiu, scris si banda desenata.
Materialul ramas dupa filmul original a fost mai mult decat consistent pentru viitoarele filme Matrix, "Reloaded", "Revolutions" si urmatoarele 3 filme care vor aparea pana in 2030 - deja Matrix 4 e in lucru de ceva timp (ceea ce nu a anticipat nimeni prin 1995-1999 e ca fratii Wakowski au devenit cumva surorile Wachowski, ceea ce a intarziat mult urmatoarea Trilogie Matrix).
Sa nu uitam ca in aceeasi perioada au aparut Dark City, eXistenZ, The 13th Floor, filme remarcabile din punctul meu de vedere, care s-au dezvoltat, asemeni Matrix, Fight Club si BLaDe de-a lungul a multor ani de zile.

Despre BLaDe-ul din 1998? Personal il consider o capodopera, e undeva in Top 10 personal (alaturi de Terminator2 si Dracula 1992), e oficial recunoscut ca fiind cel mai bun film in care a jucat W. Snipes (chiar si el a recunoscut ca a trebuit sa faca o gramada de filme comerciale si de categoria B pana sa astepte acest rol, in fapt l-a asteptat cu anii).
Aparent e un film comercial, despre vampirii zilei de azi, dar subiectul in sine e un pretext de a exprima faptul ca exista mai multe realitati subtile adiacente realitatii in care ne traim cu totii viata.

Orice fel de detaliu din acest film a fost indelung procesat si studiat si refacut de zeci de ori.
"Some motherfuckers are always trying to ice skate uphill."

"Exista lucruri pe care noi nu le vedem, dar ele exista"
« Last Edit: 15 July 2018, 02:24 by kvarq »
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #110 on: 15 July 2018, 14:31 »
da, astfel de suprapuneri si simultaneitati la distanta se intimpla destul de des in istorie. posibil sa fi fost cazul si aici.

nu sint asa sigur ca la nivel de idei blade are cu adevarat ceva interesant de spus, cum de altfel si matrix e supraestimat destul de grav.  problematica lui ("ce este realitatea?" - care este natura realitatii -, si "ce este constiinta?"), ca sa zic asa, e veche de mii de ani, de la india antica, trecind prin platonism si ajungind la descartes (care chiar imagina posibilitatea de a nu fi decit niste creiere intr-o cuva ce viseaza o viata despre care cred ca e reala).

nu atit continutul face valoarea lui matrix (nu prea e nimic original acolo), cit faptul ca a stiut sa ambaleze la modul spectaculos un continut destul de nisat si sa-l detoneze in mainstream.



l.e.
cu continuarile alea, 4  5 & 7, nici nu vreau sa ma gindesc - deja 2 si 3 (impropriu spus, ca n-a fo decit o singura bucata taiata in doua din motive de lungime) au fost praf. dupa ce le vezi (cit de varza sint), singura  explicatie pentru calitatea primului matrix e ca le-a iesit asa bun din greseala

Post Merge: 15 July 2018, 14:53
numai din greseala :)  (a expirat timpul si nu mai pot modifica)
« Last Edit: 15 July 2018, 14:53 by indicopleus »
 

Offline RaijinRoh

Ultimul film vazut
« Reply #111 on: 15 July 2018, 15:19 »
8/10 How it ends Un film "post apocaliptic" chiar bun, nu stiu de ce este cotat asa prost pe imdb, cred ca astia au boala pe Netflix
https://www.imdb.com/title/tt5246700/



 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline c6t9

Ultimul film vazut
« Reply #112 on: 15 July 2018, 16:53 »
Îți spun eu. Oamenii vor explicații și mai puțină gândite, final concret fericit etc. Astea sunt criticile, da' de ce, da' unde e finalul...

Îi dau și eu 8. Puține lipsuri în expunere și oamenii la rădăcini sunt mai răi decât ne place să credem.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #113 on: 16 July 2018, 07:48 »
How it Ends a fost aproape perfect pana spre final, unde a cam cah cah un pic. Bun!
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #114 on: 16 July 2018, 18:59 »
Three billboards outside ebbing - 8/10. Finalul cam in coada de peste dar inchide destul de ok povestea.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Outofmymind

Ultimul film vazut
« Reply #115 on: 17 July 2018, 09:33 »
Îți spun eu. Oamenii vor explicații și mai puțină gândite, final concret fericit etc. Astea sunt criticile, da' de ce, da' unde e finalul...

Îi dau și eu 8. Puține lipsuri în expunere și oamenii la rădăcini sunt mai răi decât ne place să credem.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk



Nu cred ca are nimeni boala pe Netflix.

Filmul face cateva lucruri foarte bine si altele foarte prost.

Subiect cu potential, incertitudinea e spot on, tranzitia spre post-apocaliptic buna si ea. Dupa aia iese la iveala stangacia actorilor (si despre unul dintre ei cel putin stim ca poate mult mai mult), devine banal in exprimare, lipsit de imaginatie. Mie chiar, din contra, mi-a placut finalul, ideea de futilitate.

Cu putin efort, ar fi iesit o miniserie misto, explorand in paralel ”viata de la tara” a lui Sam.

6,5/10


Three billboards - 8,5/10. Bun, nu stiu de ce am amanat atat sa il vad. Oscarurile alea n-au fost date pe ochi frumosi.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline sorin147

Ultimul film vazut
« Reply #116 on: 17 July 2018, 22:03 »
Turnul Intunecat - 4/10. Ieri am terminat de citit seria. Stiam ca nu prea urmeaza firul cartilor si ca lipsesc parti multe si interesante dar, 'ai deee...  ce porcarie.
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul film vazut
« Reply #117 on: 18 July 2018, 10:58 »
8/10 How it ends Un film "post apocaliptic" chiar bun, nu stiu de ce este cotat asa prost pe imdb, cred ca astia au boala pe Netflix
https://www.imdb.com/title/tt5246700/


Multumesc pentru recomandare, primeste si de la mine un 8/10 ! ;) Recomandat fanilor scenariilor apocaliptice ;)



Vazut si Rampage, insa mai mult de 6/8 nu ii pot da, un popcorn movie mediocru, care poate chiar a inceput decent, dar s-a sfarsit intr-o mare plictiseala ....


« Last Edit: 18 July 2018, 11:04 by Merlin »
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline n1k0n

Ultimul film vazut
« Reply #118 on: 19 July 2018, 10:14 »
Am vazut aseara, la TV : Hell or High Water - 8/10.

Roluri bune, putin tras de par, dar vorbim de un film de actiune cu tente western.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #119 on: 22 July 2018, 11:03 »
as fi vrut sa critic defectele din ultimul cu dinozauri, sa recenzuiesc pe indelete han solo.. intre timp,


211. prost acting, in general slab calitativ. dar povestea era forte buna, iar cage si-a facut datoria cu brio, ca de obicei. pare facut de niste ..indonezieni or some shit.
6/10 pentru cateva momente bunicele.

LE
da, astfel de suprapuneri si simultaneitati la distanta se intimpla destul de des in istorie. posibil sa fi fost cazul si aici.

nu sint asa sigur ca la nivel de idei blade are cu adevarat ceva interesant de spus, cum de altfel si matrix e supraestimat destul de grav.  problematica lui ("ce este realitatea?" - care este natura realitatii -, si "ce este constiinta?"), ca sa zic asa, e veche de mii de ani, de la india antica, trecind prin platonism si ajungind la descartes (care chiar imagina posibilitatea de a nu fi decit niste creiere intr-o cuva ce viseaza o viata despre care cred ca e reala).

nu atit continutul face valoarea lui matrix (nu prea e nimic original acolo), cit faptul ca a stiut sa ambaleze la modul spectaculos un continut destul de nisat si sa-l detoneze in mainstream.



l.e.
cu continuarile alea, 4  5 & 7, nici nu vreau sa ma gindesc - deja 2 si 3 (impropriu spus, ca n-a fo decit o singura bucata taiata in doua din motive de lungime) au fost praf. dupa ce le vezi (cit de varza sint), singura  explicatie pentru calitatea primului matrix e ca le-a iesit asa bun din greseala

Post Merge: 15 July 2018, 14:53

numai din greseala :)  (a expirat timpul si nu mai pot modifica)
aw

era in regula daca nu exagerai ca-i bun din greseala.
stii,
daca toate filmele ar primi ragaz 5-6 ani
cu o echipa, scenariu gata si bani,
atunci toate ar fi mult mai bune
 - de nivelul matrix, as putea spune.

Post Merge: 22 July 2018, 18:20
^poate cineva sa spuna ce METRU am folosit in haiku de mai sus?
primiti un thanks.:)


where eagles dare
asta merge vazut duminica, in pat, ca relaxare. pentrruu ca e lung si sinuos, ca un drum cu serpentine; un adevarat festival de uniforme germane si dialog in tensine, cu spionaj presarat peste tot. e previzibil si apartine unei ere moarte. ceea ce il face cu atat mai potrivit ca ritm si viziune generala pentru scopul pecizat. -8/10

dirty dozen.
extrem de bun filmul, isi pastreaza puterea de a pune in prim plan niste renegati drept eroi. ramane etalon pentru orice expendables si alte replici firave.-
+10
« Last Edit: 22 July 2018, 18:20 by Monier »