Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192976 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #855 on: 12 January 2021, 20:37 »
Black Bear - 8/10 - va recomand si un film in care accentul e pus pe acting, interpretare, emotii.
Poate ca pt am si un soft spot pt Aubrey Plaza, dar in filmul asta a jucat grav.
Filmul se vrea o drama cu accente comice, cu cateva paralele la realitatea de azi (feminism, conservatorism vs liberalism)

Si da, apare un urs negru :)))
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #856 on: 25 January 2021, 14:00 »
Marionette

Un film corect din toate punctele de vedere.
Lent dar bine jucat, regizat, filmat și cu o idee interesantă pentru final.

Îi pot da un 8 lejer și binemeritat.
« Last Edit: 25 January 2021, 14:02 by burebista »
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline mache

Ultimul film vazut
« Reply #857 on: 29 January 2021, 17:10 »
Greyhound  8/10

Fara mult patetism, poate doar un pic de mandrie patriotica americana dar mult accent pe viata pe vas...
Un film de razboi bine conturat, fara excese sau greseli flagrante (dupa parerea mea)...
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #858 on: 31 January 2021, 01:03 »
The big short - re-vazut a 3-a? 4-a oara? Ar fi un film de 10 pentrtu stilul documentar artistic.
« Last Edit: 31 January 2021, 01:12 by ixtl »
 
The following users liked or thanked this post: Dundee, cezar

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #859 on: 31 January 2021, 07:19 »
The little things: interesant. Jared Leto face un rol destul de bun. Cam 7/10.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #860 on: 31 January 2021, 19:11 »
Bloodhsot.

https://www.imdb.com/title/tt1634106/         Nu am vazut comics,deci nu stiu ce se afla in spatele filmului. Altfel 6/10. Film de actiune, e ok langa niste rontaieli,altfel nu ofera ceva substanta. E un amalgam de mai multe filme combinate, gen robocop+universal soldier+ terminator genisys+ altele. Plot slab,acting slab,dar actiunea e ok.
Ignore list :astateofmind
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #861 on: 10 February 2021, 00:29 »
the little things - destul de anost & boring, si nici "intorsatura" din final nu-l mai poate ridica cine stie ce. chimia denzel* - rami malek cam zero. leto, da, face rolul

*pentru el m-am uitat, in speranta sa-l mai vad in niste filme bune


bliss - nu stiu ce-a fost in capul meu sa inghit asa o balarie. salma hayek, superbunaciune la vremea ei dar ca actrita ar fi trebuis sa se rezume la telenovele. owen se achita constiincios doar ca degeaba, filmul e praf

 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #862 on: 10 February 2021, 13:53 »
Mai insir si eu ce-am mai bobinat zilele astea. :)

Saint Maud.
Joaca bine tanti Maud (si restul deopotriva), atmosfera destul de apasatoare in general dar nu e tocma' horror. Povestea destul de clasica, una peste alta aduna de un 6 acolo.

Let Him Go
O drama lenta. OK jucat, nimic special, cam boring pe ansamblu. Tot de-un 6 cu chiu cu vai.

Space Sweepers.
De pe Netflix. Un SF cinstit coreean, efecte bune, stilul ala inconfundabil coreean de acting, merge. Spre un 7 zic.

News of the World.
Un pic de drama, ceva vaga actiune/aventura, un Tom Hanks corect, fetita OK si ea, undeva intre 6-7 i-as da.

The Little Things.
Denzel corect ca-ntotdeauna dar nu prea s-a potrivit cu Rami ala. Slow paced si asta, tot undeva intre 6 si 7 l-as nota.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #863 on: 12 February 2021, 14:58 »
Barry Lyndon

https://www.imdb.com/title/tt0072684/?ref_=tt_urv

8/10   A trecut sub radar acest film, nici nu stiam ca e facut de Kubrick.  Slow paced period drama, dar imi placuse mai la toate capitolele.
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: Megalomaniac

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #864 on: 14 February 2021, 12:53 »
Tenet - poate un 7 cu îngăduință, a reușit să mă țină lipit de ecran totuși. Alambicat, ar mai merge o a 2-a vizionare pentru lămuriri, dar nu mă trage ața pentru așa ceva. Aș spune că e ușor să îți pui in scenă propriul scenariu, iar pentru genul ăsta de poveste nu poate fi altfel, dar se putea și mai bine. Ridică mai multe întrebări decât răspunsuri după ce îl vezi, dar mie nu-mi vine să aloc timp și energie să caut răspunsurile. Pentru că am impresia că dacă le găsesc,o să ajung la concluzia că defapt a fost timp pierdut.
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #865 on: 20 February 2021, 13:51 »
The Cloverfield Paradox - meh. Poate un 6 pentru că ar fi putut fi ceva interesant însă luat la sânge, bate spre un 4. Are idei drăguțe,dar care nu prea se pupă între ele în același film. Povestea are potențial,dar au dat-o de gard. Fie din scenariu, fie din regie. Fie ambele.
Par a fi vreo 3 filme într-unul singur, toate proaste, dar așa, amestecate, te țin până la capăt, sperând că ghiveciul ajunge la un punct final in care se leagă.
Prea multe neconcordanțe și necunoscute, pe care le lasă în aer pe linia narativă, nici măcar nu se mulțumesc să încerce să-ți dea vreo tentativă de răspuns sau rezolvare, și eu unul bag plwa când mi se servește așa ceva.
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #866 on: 22 February 2021, 16:18 »
the thirteenth floor - efecte cam ridicole cind te gindesti c-a aparut la doar doua luni distanta de matrix (era ceva daca aparea la un an-doi dupa the lawnmower man :) ), plot hmm, cam de 6. una peste alta, destul de penibilut privit cu ochii de astazi (l-am ratat la timpul lui, insa nici pentru '99 nu era chiar o revelatie), dar vizionabil.

aia pe imdb i-au dat 7 (adica film decent), io ii dau un 6.5, adica decent spre slab
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #867 on: 26 February 2021, 08:33 »
Criminal Activities.
Nu-i prea lung, bine jucat, scenariu inchegat, Travolta nu apare prea mult, twistul de final. Sa zicem ca vag te-ar duce cu gindul la un Tarantino/Ritchie sau mai degraba la un fel de satira la ei.
Una peste alta de vazut pentru relaxare cind n-aveti ce face.
I-as da undeva intre 6.5 spre 7.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #868 on: 08 March 2021, 01:59 »
boss level - nu incepuse rau (ca braindead action bullshit movie), dar in loc sa se asume cinstit drept ceea ce este si sa faca bine ce stie sa faca, ma ia din nou si din nou cu "drame" sentimentale de doi lei, copii abandonati (dar la sfirsit recuperati), iubiri neimplinite (dar totusi bineinteles ca implinite  - prin autosacrificiu - in ceasul al coispelea) si of course soarta umanitatii & sfirsitul lumii care trebuie musai sa atirne de eroul nostru (ca altfel ce erou ar mai fi ala?)... 
 
so, cind van damme vrea sa fie ibsen... ii dau un 5 acolo, pentru primele 5 minute cit a parut viu
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #869 on: 08 March 2021, 13:39 »
Cateva clasice:

Shaun of the Dead - 8/10 - ca sa-l citez pe Tarantino, unul dintre cele mai bune filme englezesti ever :).
Joint Security Area - 8/10 - unul din filmele care au anuntat ce va sa fie cinematografia coreeana in ultimii 20 de ani.
« Last Edit: 08 March 2021, 13:44 by Hideyoshi »