Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 192949 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #120 on: 22 July 2018, 18:39 »
nu prea intereseaza pe nimeni din zona aia (marile studiori americane) sa faca filme bune. si 1000 de ani daca le-ai da, tot scenariile alea retardate ti le-ar vinde -  singura lor preocupare e sa stoarca maximal $$$ cu efort creativ minim. iar cita vreme le merge de minune cu retetarul asta oligofren... de ce ar bulversa cineva piata receptarii si si-ar risca banii doar de dragul imbunatatirii calitative a produsului? sa fim seriosi, mai mult de 4-5 filme bune (accidente fericite) in 20 de ani n-o sa vedem prea curind de acolo.

era in regula daca nu exagerai ca-i bun din greseala.

nope, pare exagerare doar daca ignori contextul. n-am afirmat nici un moment ca le-a iesit bun doar din greseala asa, in sine, ci ca raportat la continuarile alea varza (despre care producatorii au avut tupeul sa pretinda ca erau gata si formau un intreg inca dinaintea lansarii primului matrix). pai daca tot acel bullshit vinturat in 2 & 3 era in capul lor inca de cind ii concepeau pe 1, atunci singura explicatie pentru cum a iesit 1 e accidentul fericit - asta era afirmatia mea.


Three billboards outside ebbing - 8/10. Finalul cam in coada de peste dar inchide destul de ok povestea.

mie nu mi s-a parut in coada de peste, ci congruent cu una din directiile filmului (care era dezamorsarea violentei). mai degraba mi s-ar fi parut aiurea alt fel de final (nu stiu unde-i spoileru, deci n-o sa intru in detalii)

mi-a placut si ca s-a jucat nitel cu asteptarile mele, si ca mi-a dat ceva palpitatii - de citeva ori parea ca se duce la vale inspre un film prost (din alea gramada care incep bine si se alege praful dupa 20 de min, sau 40, sau la final), insa de fiecare data a stiut sa-si revina, iar la final era clar ca posibilele alunecari n-au fost decit niste fente si ca autorii tinusera de fapt tot timpul friiele in mina in deplin control


l.e.
again @moiner: metru antic, da :)

« Last Edit: 22 July 2018, 18:44 by indicopleus »
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #121 on: 22 July 2018, 18:58 »

Three billboards outside ebbing - 8/10. Finalul cam in coada de peste dar inchide destul de ok povestea.

mie nu mi s-a parut in coada de peste, ci congruent cu una din directiile filmului (care era dezamorsarea violentei). mai degraba mi s-ar fi parut aiurea alt fel de final (nu stiu unde-i spoileru, deci n-o sa intru in detalii)


Am spus ca inchide destul de ok povestea. Iar in coada de peste pentru ca nu ajunge la nici una din concluzii.

Spoiler: ShowHide
"O facem?" "Parca nu ma mai trage ata" - dar continua sa conduca in directia respectiva, nu fac o alegere clara


this is how it ends, 6/10. Apocalyptic road trip dar nu se intampla prea multe. M-as fi asteptat la mai multe encounters pe parcusul plimbarii.
« Last Edit: 22 July 2018, 19:03 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #122 on: 22 July 2018, 19:28 »
vezi ca nu merge spoileru ala (de aia am renuntat la el)

e cam clara treaba, daca ar ajunge ei insisi cremenali ar arunca in aer tot mesajul filmului de pina atunci (care nu facuse decit sa deconstruiasca, cu umorul negru aferent,  mecanismele mai simple ori mai complicate ale violentel)

p.s.
asa, luata izolat, unltima scena e in coada de peste, insa raporta la intreg nu mai pare atit de ambigua. parea mea :)





Post Merge: 22 July 2018, 20:00
nu ca as avea ceva cu ambuguitatea  - dimpotriva.  filmele proaste sint proaste si din cauza ca nu se lasa pina nu uniformizeaza, pina nu "clarifica", simplifica si schematizeaza totul la nivelul celor mai obosite stereotipii si prejudecati
« Last Edit: 22 July 2018, 20:00 by indicopleus »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #123 on: 23 July 2018, 05:51 »
nu prea intereseaza pe nimeni din zona aia (marile studiori americane) sa faca filme bune. si 1000 de ani daca le-ai da, tot scenariile alea retardate ti le-ar vinde -  singura lor preocupare e sa stoarca maximal $$$ cu efort creativ minim. iar cita vreme le merge de minune cu retetarul asta oligofren... de ce ar bulversa cineva piata receptarii si si-ar risca banii doar de dragul imbunatatirii calitative a produsului? sa fim seriosi, mai mult de 4-5 filme bune (accidente fericite) in 20 de ani n-o sa vedem prea curind de acolo.

nope, pare exagerare doar daca ignori contextul. n-am afirmat nici un moment ca le-a iesit bun doar din greseala asa, in sine, ci ca raportat la continuarile alea varza (despre care producatorii au avut tupeul sa pretinda ca erau gata si formau un intreg inca dinaintea lansarii primului matrix). pai daca tot acel bullshit vinturat in 2 & 3 era in capul lor inca de cind ii concepeau pe 1, atunci singura explicatie pentru cum a iesit 1 e accidentul fericit - asta era afirmatia mea.


Three billboards outside ebbing - 8/10. Finalul cam in coada de peste dar inchide destul de ok povestea.

mie nu mi s-a parut in coada de peste, ci congruent cu una din directiile filmului (care era dezamorsarea violentei). mai degraba mi s-ar fi parut aiurea alt fel de final (nu stiu unde-i spoileru, deci n-o sa intru in detalii)

mi-a placut si ca s-a jucat nitel cu asteptarile mele, si ca mi-a dat ceva palpitatii - de citeva ori parea ca se duce la vale inspre un film prost (din alea gramada care incep bine si se alege praful dupa 20 de min, sau 40, sau la final), insa de fiecare data a stiut sa-si revina, iar la final era clar ca posibilele alunecari n-au fost decit niste fente si ca autorii tinusera de fapt tot timpul friiele in mina in deplin control


l.e.
again @Monier: metru antic, da :)

ok ok.. cred ca inteleg. dar nu as fi sigur ca 2 si 3 fura gandite decat dupa primul.

btw nu imi place finalul three billboards, ca e in coada de peste sau maimuta. si mai adaug ca nici filmul, care se bazeaza pe trucuri groase - cu persoane simpatice pentru ca fie sufera de boli, sunt moarte sau trec prin incendiu si bataie.
cheap stuff!
-

« Last Edit: 23 July 2018, 05:53 by Monier »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #124 on: 30 July 2018, 07:21 »
the equalizer

wow.. ce bunaciune de film. cata desconsiderare, ca asa si pe dincolo... nu doar ca mi-a placut denzel, ci faptul ca are un concept drept, cu directie simpla. cam ca taken, sau cum zic spice girls.. "you wanna mess with me you gotta listen carefully": i've got skillz.
9/10 - in categoria lui, fireste.
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #125 on: 30 July 2018, 12:02 »
Jurassic World: Fallen Kingdom - de departe cel mai prost film din serie, imi confirma practic una din cele mai mari temeri ale mele: daca vreodata lumea va fi condusa de iubitori de animale suntem pierduti. Doamne, apara & pazeste! 1/10
 

Offline Dundee

Ultimul film vazut
« Reply #126 on: 30 July 2018, 15:07 »
Subscriu. Finalul a fost asa de prost incat pe fata mea cred ca era cel mai mare wtf avut vreodata. Nici macar amuzant n-a fost.
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #127 on: 30 July 2018, 18:56 »
Deci nu e de vazut la cinema. Probabil nici nu voi incerca sa-l cumpar pe ceva servicii de streaming.

Tocmai am cumparat Avengers Infinity pe iTunes, sper ca merita filmul (nu l-am vazut inca).
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Megalomaniac

Ultimul film vazut
« Reply #128 on: 30 July 2018, 20:15 »
Fara cea mai mica urma de gluma il consider periculos pentru copii. Morala, vreau sa zic. E chiar mindfuck total si chiar as vrea sa va vad cum ii explicati copilului "de ce"-ul, dupa ce plecati de la cinema. :))
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #129 on: 01 August 2018, 03:38 »
Extinction: 2/10.

WTF? Deja propaganda Netflix o ia razna rau de tot. Ar trebui sa uram umanitatea si sa side "with the enemy"?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #130 on: 01 August 2018, 07:43 »
Dupa ce vezi de ce orori e capabila umanitatea asta si eu am momente cand mi-ar place sa se intample un scenariu ala Fallout :)
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #131 on: 01 August 2018, 22:29 »
Dupa ce vezi de ce orori e capabila umanitatea asta si eu am momente cand mi-ar place sa se intample un scenariu ala Fallout :)

E pe vine, s-ar putea sa te bucuri de asemenea momente in curand :D

Btw, filmul ar fi recomandat pt oldshooterman. Cam e genul lui.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #132 on: 06 August 2018, 15:16 »
Avengers 3 : 5,5/10 - Tot mai proasta seria Avengers. Nu ca ar fi fost altceva decat niste filme cu super eroi, dar macar au fost distractive. Primul film ce a fost OK, restul facute doar pentru a mulge vaca de lapte ($$$).
Atomic Blonde : 6/10 - Ceva de genul "James Bond in varianta feminina". Scenele de la tv cu caderea zidului din Berlin mi-au adus aminte de copilarie cand la randu-mi ma uitam la TV si incercam sa inteleg ce se intampla.

 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #133 on: 09 August 2018, 03:29 »
Wait, deadpool il omoara pe Hitler??  :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #134 on: 14 August 2018, 16:03 »
Patient zero.....meh, slabut. 4-5/10. E pe sistemul ai vazut deja ce se intampla in film de prea multe ori in prea multe alte filme si seriale, e de ajuns sa vizionezi un trailer sa vezi tot filmul.



Time Trap. 6/10. Pentru un low budget sci-fi e chiar bun, nu e ceva fantastic, nu reinveteaza roata, insa luand in considerare bugetul si "actorii", pentru categoria lui...not bad.
Ignore list :astateofmind