Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 193026 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Dundee

Ultimul film vazut
« Reply #930 on: 23 October 2021, 18:51 »
Interesante reactii pe seama lui Dune.
Eu am citit cartile lui Frank de 3 ori, si odata ale lui fiu-su si Brian Anderson, deci poti sa zici ca-mi plac destul de mult. Din start nu am plecat cu asteptari mari pentru film. Din pacate, nu a surprins esenta cartii pentru mine, dar nici nu m-a dezamagit. Atmosfera ok, unii actori bunicei, altii mai putin. Caracterele lui Liet si Jessica n-au fost prezentate bine, babei Bene Gesserit ii tremura mana cu gom jabarul (lol), dialoguri interioare nada si ar mai fi.

Are un 7 de la mine.
 

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #931 on: 25 October 2021, 08:24 »
Dune part 1 - 7/10. Exact ce se zice si mai sus. Atmosfera buna, actori buni, decoruri si CGI la inaltime. Problema e, ca greu sa se prinda esenta cartii. Nu stiu ce intelege cineva care n-a citit deloc cartile? ( desi, exista cineva care nu a citit Dune?)
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #932 on: 25 October 2021, 15:11 »
Da si pe mine m-a surprins faptul ca nu a pus accent pe a explica ce inseamna mentati, drama lui Yueh si cum au reusit sa il "sparga", trebuiau sa mentioneze de ce e important Spice-ul, mai ales pt Space Guild, etc. Banuiesc ca au crezut ca astea sunt deja cunoscute? Bine eu am dat o asa nota mare total subiectiv, fara discutie, pentru ca am vrut genul asta de ecranizare a cartii de cand ma stiu. Mea culpa :))
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline KodiaK

Ultimul film vazut
« Reply #933 on: 25 October 2021, 17:35 »
Eu n-am citit cartile, si mi-a placut filmul.
Probabil ca se pierde mult din ce e in carti, dar ce ramane mie mi se pare ca e ok si are sens.
Lui Yueh i-a trimis Baronul bucati din sotie...mi se pare motiv suficient sa faca ce a facut, mai ales ca a incercat sa-l omoare pe Baron.
Importanta Spice-ului a fost explicata. Face posibila calatoria interstelara. Cum exact nu cred ca avea rost sa detalieze.
Mentati? Te referi cumva la Ben Geserit? Daca da, ar fi mers o mica istorie a lor, mai ales ca par a recruta doar femei; paul find primul barbat instruit in "the voice".
Daca nu, at nu stiu la ce te referi :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #934 on: 25 October 2021, 18:27 »
Poți să atunci un ochi pe wiki pentru un rezumat dacă n-ai de gând să citești cărțile. :)
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Dune_(roman)
« Last Edit: 25 October 2021, 18:32 by burebista »
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #935 on: 25 October 2021, 19:18 »
Mentati? Te referi cumva la Ben Geserit? Daca da, ar fi mers o mica istorie a lor, mai ales ca par a recruta doar femei; paul find primul barbat instruit in "the voice".
Daca nu, at nu stiu la ce te referi :)

Bene Gesserit e alta mancare de peste si nu prea e explicat multe despre sistem.
Mentatii sunt un fel de indizivi antrenati sa devina "calculatoare umane", Atreides au unul, ala mai grasut care isi da ochii pe spate cand calcula diverse.

Si slabanog-ul de la Harkonnens.

« Last Edit: 25 October 2021, 19:25 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #936 on: 25 October 2021, 21:05 »
Villeneuve are o serie pe youtube in care explica alegerile facute in film, am descoperit in seara asta. Cat accent pune omul pe secventa Gom_jabar-ului. Din pacate nu se reflecta in pelicula, exact cum ma intreba sotia, care a uitat cartile, in 15 ani. Pe mine m-au marcat definitiv, pe ea mai putin, ea e mai mult crime oriented stuff, de profesie  :) Dune este intr-adevar greu de expus pe o pelicula. La fel cum e si Star Trek in gaming.

@KodiaK mane, citeste macar primele 3 volume. Crede-ma sunt out of this world. Ai sa plangi sa citesti fiecare volum dupa ele, mai ales cand vin alea hardcore lol
« Last Edit: 25 October 2021, 21:09 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline KodiaK

Ultimul film vazut
« Reply #937 on: 26 October 2021, 12:44 »
@KodiaK mane, citeste macar primele 3 volume. Crede-ma sunt out of this world. Ai sa plangi sa citesti fiecare volum dupa ele, mai ales cand vin alea hardcore lol
Mda, ar fi o idee si asta, dar probabil ca o sa-mi strice parerea despre film :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #938 on: 29 October 2021, 18:07 »
Tocma' ce-am terminat filmul.
A fost impunător. Fiind binecuvântat cu uitatul cărții citite acu' aproape treij' de ani filmul a reușit să-mi trezească frânturi de amintiri din carte.

Da, pentru un neofit rămân chestii neexplicate pe deplin dar în rest de la imagine la coloana sonoră, atmosferă, tot, a fost o surpriză colosală pentru mine.

Deci da, mă pun pe asteptat partea a doua peste doi ani și din ce-am citit omul ar vrea să ecranizeze și Dune Messiah.
Doamne ajută!
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #939 on: 29 October 2021, 20:03 »
Amin brotha`

Legat de chestii ne explicate, am mai citit ceva interviuri cu el, omu` stie absolut clar fiecare detaliu din spatele fiecarui cadru din film si din carte. Cumva cred ca a lasat multe la latitudinea viewer-ului.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Cylix

Ultimul film vazut
« Reply #940 on: 29 October 2021, 22:39 »
L-am vazut si eu acum ceva vreme la dolby 3d. Frumos si impunator film, coloana sonora, vizual top notch. Pacat ca trebuie sa asteptam asa mult ptr partea 2.
Am vazut ca vrea sa faca si un serial bazat pe univers! Perfect.

https://www.imdb.com/title/tt10466872/?ref_=nm_flmg_dr_2



 
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #941 on: 05 November 2021, 15:49 »
Hai ca a iesit Finch. Sper ca nu ne va dezamagi, vedem in seara asta :)
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline ixtl

Ultimul film vazut
« Reply #942 on: 09 November 2021, 13:47 »
Dune - 7/10 - greu de notat. Pentru mine, care am citit primele 3 carti, de cate 2 ori, acum vreo 25+ ani, e de un 8+. Vizual/cinematografic e de 10. Villeneuve delivered. Dar. Omul stie cartile pe de rost. Ceea ce e si buba. N-a pus in film multe detalii mici, explicatii, puse in scena intr-un fel sau altul, care sa construiasca mai bine universul Dune pentru un neavizat, sa-i dea un miez mai coerent. Si s-o faca in stilul lui Villeneuve.
Filmul se desfasoara ca o productie mare. Se vede, se simte. Scene se succed si se racordeaza oarecum fortat. Adica nu prea. Studioul cred ca a dictat tempo-ul, lasand poate de-o parte detaliile de care vorbeam mai sus. Poate Villeneuve le-a tras dar au cazut la montaj. Cred. Sper. Mi-ar placea sa vad un director's cut. Daca e posibil.
Merita. No regrets*.

* - cum am patit cu jegul infantil care este Fundatia. A carei carte/carti eu o/le pun peste Dune. Dar e o chestie de gust.

Nivi Fundatia si nici Dune nu sunt imposibil de ecranizat. Fundatia e poate mai dificila, dar poti alege o perspectiva (de preferat matura) pe care sa marsezi.
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #943 on: 13 November 2021, 08:24 »
Mai e doar un episod din Fundatia  si ... sper sa nu faca si sez 2 :D

Oricum, avem Expanse in curand. Yay :D

Shang-Chi - 5-6/10. Slab. De departe cel mai slab film Marvel. Cel mai interesant caracter din film e Wang ...
« Last Edit: 13 November 2021, 08:27 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Dundee

Ultimul film vazut
« Reply #944 on: 13 November 2021, 14:02 »
Eu am adormit la Shang-Chi, m-am trezit cand era pe terminate. Asta zice totul.

Am mai vazut si Contagion (2011). Holy shit, cat de bine se potriveste in contextul actual de covid, zici ca a fost o profetie.
Multe nume mari, dar si realizat bine. 8/10