Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 193192 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul film vazut
« Reply #945 on: 28 November 2021, 22:20 »
https://www.imdb.com/title/tt3420504/?ref_=nv_sr_srsg_0   FINCH - ii dau nota 8 / 10 . Pacat ca nu a avut mai multi actori in film, dar la sfarsit recunosc ca m-a impresionat si am bocit asa ca si-a atins scopul, iar Tom Hanks a facut iar un rol de zile mari :) e drept ca sunt si eu subiectiv in legatura cu animalele, asa ca poate si de aceea il notez, una peste alta, fata de multe alte mizerii recente, chiar este bun filmul :)

https://www.imdb.com/title/tt1160419/?ref_=nv_sr_srsg_0 Fiind un mare fan Dune din copilarie si trecand si prin toate jocurile (inclusiv dune si dune 2 pe 386, jocul meu de suflet in ceea ce priveste RTSurile :D ), bineinteles ca nu puteam sa nu urmaresc si acest film, e drept ca nu imi mai aduceam aminte multe lucruri din carte si din Univers, asa ca nu ma pot baza pe toate contrele pe care le-am mai citit, pentru mine si partenera insa a fost un film bun, spre foarte bun, a avut buget, m-a tinut captivat de ecran, il notez cu 8.5 (insa pot merge si spre 9) / 10 . Pacat si sper doar ca o data cu incasarile de la Dune sa mai urmeze si alte capodopere SF serioase, nu toate porcariile AVENGERS, DC COMICS.

Ah, si btw - vazut si Venom 2 asa de plictiseala https://www.imdb.com/title/tt7097896/?ref_=nv_sr_srsg_0  - 5/10 . Pentru kinderi sa mai fie placut si probabil ca are targetul in directia asta, insa pe mine clar din pacate nu ma mai poate prinde genul asta..
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #946 on: 29 November 2021, 15:28 »
Vazut si eu Finch.  7/ 10.  A fost digerabil. Din pacate are niste plotholes. Altfel initial am crezut ca va fi ceva sci-fi, insa e drama. Nu e rau, dar nici nu pot scrie ca e ceva poveste originala sau ceva.

No time to die 6/10. Actiunea a fost ok, povestea cam lasa de dorit, LBTQ si black 007 a fost total de ce NU avea nevoie seria. Sfarsitul a fost slab. 


Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #947 on: 01 December 2021, 20:22 »
The Last Duel.   6,5-7/10.  Nu a fost rau, costume,,actori,atmosfera in general. Insa nu a fost nici un film foarte bun de la ridley scott.  Mi s-a parut prea lung, puteau sa mai taie vreo 30 de minute din film.
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline duke_zz

Ultimul film vazut
« Reply #948 on: 06 December 2021, 18:59 »
no time to die - un film bond slab, dupa 2 zile l-am si uitat. nimic memorabil in el, replici reciclate, bond obosit, indragostit (really?), condus de femei. desigur intra in scena viitorul bond (sau viitoarea) - de culoare, sex nedefinit, etc

the house of gucci - am mers la cinema tarat de nefasta, daca nu ma uitam pe afis si nu vedeam "ridley scott" eram mai fericit, dar am vazut si am fost .. dezamagit. film in Italia, cu actori ce vorbesc broscara (engleza cu accent italian, fortat) - asta m-a scos din "film" . Puncte multe in plus pt Jared Leto (o sa vedeti voi care e). Ceva pct pt Adam Driver.. dar nu multe.. cred ca o sa devina un actor ce se interpreteaza pe sine, pt ca l-am vazut si in

The last duel - regizat tot de SCott.. si iar aveam asteptari plm.. ceva mai grandios, batalii, armate, cadre.. dar nu. A fost mai bun decat precedentul de mai sus, femei bune :D, barbati bine.. iar Les Gris, este Adam Driver, cu armura :)
Pana la filmul asta crdeam ca squire (scutierii) sunt niste agarici care care armura si da apa calului cavalerului (knight), dar aici squire erau mici  nobili, citici, manierati, plm. Plus ca Les Gri era squire fara Knight..

Titane - premiatul de la Cannes de anul asta. Daca aveti chef de un arthouse european, sariti pe el. E ciudat cu tona, probabil o sa va enerveze, mai ales fata actritei pricipale. Si subiectul. Si tot.

Nobody Sleeps in the Woods Tonight 1 si 2 - horror polonez.. da :) facut dupa reteta clasica hollywood: padure, monstru, tabara de copii, tipa super sexy, nerd-ul de serviciu, extras.

mai bun insa este:

a classic horror story - un horror italian :)) - care la fel merge pe reteta hollywood, insa aici avem parte de un cult. Gore, dezembrari, fracturi, sange, organe, etc. Pentru fanii genului.
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul film vazut
« Reply #949 on: 13 December 2021, 16:13 »
https://www.imdb.com/title/tt4244994/?ref_=nv_sr_srsg_0  - The Last Duel - mie chiar mi-a placut, pacat de feminismul exagerat din film, de aceea nu pot trece 7/10.

https://www.imdb.com/title/tt11233960/?ref_=nm_flmg_prd_2 The Unforgivable - cu Sandra Bullock pe Netflix, chiar este un film de 7.5/10 , la fel prea multe elemente stangiste, altfel chiar este o drama foarte buna (mai ales pentru Netflix).
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #950 on: 16 December 2021, 02:43 »
Merita vazut Cosmic Sin (2021), cu Bruce Willis si Frank Grillo. De ce merita vazut? Doar pentru a vedea cat de jos pot sa ajunga productiile americane SF in 2021, in care totusi accepta sa joace actori cu renume... 2/10. ;D
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #951 on: 22 December 2021, 08:53 »
The Trip (Netflix).

Excelenta comedie neagra, cu o gramada de sange si mate. Cam acelasi gen ca si Tucker and Dale vs Evil dar mai "serioasa" si tocmai de aceea mai hilara ...

Putin ca stil (comedie neagra de situatie si cu carnagiu la stil) ca si Boondock Saints.
« Last Edit: 22 December 2021, 08:59 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Dundee

Ultimul film vazut
« Reply #952 on: 22 December 2021, 22:12 »
Matrix asta nou - nostalgie cat cuprinde (asta intra la plusuri), dialoguri slabe, scenele de lupta sub cele din filmele vechi. Mi se pare ca ideea din spatele filmului a fost de hai sa facem un Matrix nou, nu conteaza cum, dar hai sa-l facem. Nu am avut asteptari, deci nici nu m-a dezamagit. 6/10
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #953 on: 23 December 2021, 08:06 »
Matrix: Resurrections.

Trebuie sa recunost ca nu prea am inteles, nici nu stiu daca era ceva de intele ...

Neo Silverhand saves the day. Ba nu, Trinity saves the day ca e fomee bai sexistilor. Dar si merita, pe langa batranelul Neo se tine chiar bine, mai ales la acting ...

Keanu joaca prost, se vede ca e batran si scleroza plus artrita sunt a doua natura a lui.

Filmul asta nu trebuia facut.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #954 on: 24 December 2021, 15:00 »
Ressurections.   4/10.  Eu cred ca de fapt a fost facut intentionat ca o parodie. Sunt multe,foarte multe scene nonsens, multe scene unde se vad niste effects de zici ca si revolutions e SF pe langa asta, actorii sunt din carton, iar filmul e efectiv prea lung pentru ceea ce ofera. N-am avut nu stiu ce asteptari si tot am fost dezamagit. Adica ma asteptam la un cash grab, dar ma asteptam totusi la ceva mai mult. Asta pare a fi facut de niste amatori,un fel de budget movie facut cu niste camere luate la second si actori la second.
Ignore list :astateofmind
 

Offline LR

Ultimul film vazut
« Reply #955 on: 24 December 2021, 17:01 »
@Nosferat

Corect! Cu asta au pus PUNCT si francizei Matrix, asa cum au facut-o anii trecuti cu Star Wars, etc.
 

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #956 on: 24 December 2021, 22:15 »
Eh inceputul da clar de inteles ca nu se iau in serios. A mers, pentru factorul nostalgie dar cam atat.

The Last Duel, am intarziat cu vizionarea si imi pare rau. Un film bun, cu actori care stiu sa joace, ca la carte. Excelenta ideea de a expune povestea din unghiuri diferite, sangeros unde trebuie si exact cat trebuie, filmat si editat minunat. A reusit sa expuna foarte bine mizeria, desfraul, neputinta, gimnastica mintala de care sunt capabili oamenii, cat de trist era sa fii femeie in evul mediu, "stiinta" enumerata la proces, revoltator si ce iti aduce angoase multiple. Cred ca e primul film al lui Driver in care nu l-am injurat, pentru mine moaca lui reprezinta in mare parte moartea SW. De mult nu am fost asa in priza la final, putea merge in orice directie...


9/10 nenea Ridley. acu` treci inapoi la Alien pls, ai de reparat muuuuulte.
« Last Edit: 24 December 2021, 22:20 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #957 on: 25 December 2021, 22:15 »
Don't look up.

Perfect. Fucking perfect ...

10/10
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline slicker

Ultimul film vazut
« Reply #958 on: 26 December 2021, 21:25 »
Fuck. Am facut greseala sa citesc ceva reviwes de cacat de pe rotten. Am fost chiar dezamagit (probabil aia erau frustratii care filmeaza accidente pe tiktok si cer likes and shit) si nu imi venea sa dau play. Am chemat cumnatii, am luat de rontait si am zis hai sa dam.

Cea mai mare surpriza a anului. Cum zice si ASOM , FUCKING PERFECT. Don't look up e cel mai bun film al lui 2021, de departe, absolut sterge pe jos cu toata concurenta. E absolut fenomenal cat de bine au surprins esenta. Fuuuuuuuuck. Am ras, am plans de draci, ce implicatii are filmul asta... Absolut perfect, ZECE/ZECE mother fuckeeeeeeeers. Din 50 de productii de cacat, Netflix prinde cate una de te lasa masca. BRAVO!

PS: eu il consider Idiocracy 2.
« Last Edit: 26 December 2021, 21:27 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #959 on: 27 December 2021, 06:19 »
PS: eu il consider Idiocracy 2.

E mult mai bun decat Idiocracy. Script excelent. Distributie de zlle mari, toti isi joaca rolul f bine. Capra merita o nominalizare la Oscar ... Eram pe jos la Ron Perlman. Jenifer e cum trebuie, Blanchet am recunoscut-o tarziu ...
Regie f ok, montaj f ok.

Il consider de 10 pentru ca din punctul meu de vedere nu am ce sa-i reprosez.

Pentru cine se uita la el: atentie la detalii, aproape fiecare imagine are mici detalii delicioase dar e f usor sa le scapi.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste