Author Topic: Ultimul serial vazut  (Read 201393 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Dundee

Ultimul serial vazut
« Reply #1260 on: 31 January 2023, 23:17 »
Eu sincer n-as lua ca veste buna ca Neflix face serial dupa The Three-Body Problem.  ::)
Mai degraba ma asteptam la chinezi ca tot era de-al lor. Chestia e ca nu se baga nimeni la subtitrare pe site-urile noastre. :(

Stiu ca n-are Netflix cea mai buna reputatie, dar cand vezi asta chinezesc, iti trece.
Nu reuseste deloc sa surprinda atmosfera cartilor, iar acting-ul e jalnic.
 
The following users liked or thanked this post: burebista

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #1261 on: 14 February 2023, 07:41 »
You. Are momente geniale cand e scris f misto … dar și găuri de scenariu măricele din când in când …
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1262 on: 14 February 2023, 08:56 »
M-am mai apucat de citeva seriale

Black Snow. Australian, un polițist care se ocupă cu cazuri foarte vechi nerezolvate. Îmi plac și astea australiene, probabil că tot din cauză de britanici. :)

Poker face. Colombo (pentru cine l-a prins) în varianta feminină. Deocamdată două episoade, pare decent sau poate m-a lovit nostalgia.

Accused. Un episod și n-a fost rău. Din câte înțeleg episoadele n-au legătură și nici măcar aceeași actori. Prezintă câte un caz gen ce-ai face în locul lui .

Totems. Spionaj în timpul războiului rece. Îmi place atmosfera/decorurile, îmi place că fiecare vorbește pe limba lui (franceză, germană, rusă, engleză) tocma' în ideea de autenticitate.
Se profilează și ceva love story da' măcar nu văd culorile curcubeului...

Boomtown. În stilul The Wire dar cu o abordare unică. În fiecare episod se prezintă cazul din punctul de vedere al tuturor celor implicați (detectivii, ofițerii de patrulă, paramedic, ziaristă , procuror, inculpat, etc)
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul serial vazut
« Reply #1263 on: 15 February 2023, 00:23 »
https://www.imdb.com/title/tt12762512/?ref_=nv_sr_srsg_0   Echo 3 - ii dau aceeasi nota ca pe imdb, nota 6.5 / 10. Pacat, mare pacat, dar ultimul episod efectiv a dezamagit, inteleg ca o experienta de genul te schimba ca om, dar nu isi avea rostul sa mai faca un episod de umplutura cu atata drama....
Si este pacat ca pana la urma este un serial cu tenta militara, se vede clar ca au avut si buget bunicel si acces la consilieri militari cu experienta si mai ales la hardware actual. Cred ca putea sa fie mult mai bun, dar din pacate unele episoade au stricat de tot ce a fost chiar de calitate, asa ca media cam pe aici da :(

Da, poate drama din ultimul episod sa fi fost in alt serial, nu zic ca nu este jucat cum trebuie, insa efectiv din punctul meu de vedere nu isi avea rostul. Una peste alta, in foametea asta de seriale (mai ales de genul) il recomand si chiar sunt curios de feedback :)
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1264 on: 15 February 2023, 08:27 »
L-am vazut si eu. Cam siropel in general dar episodul cu atacul bazei mi-a placut foarte mult.
Mi s-a parut excelent regizat, jucat, aproape ca ma simteam acolo in operatiunea aia. Nimic tras de par, niciun Rambo, totul foarte apropiat de realitate (sau ma rog, cum imi imaginez eu ca ar fi realitatea intr-o operatiune ca asta :) ).
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul serial vazut
« Reply #1265 on: 15 February 2023, 14:00 »
Tocmai de asta, are episoade si episoade, intr-adevar si ep 8 si 9 (cel cu atacul bazei) au fost foarte bine realizate, ca apoi sa dea cu mucii in fasole in ep 10 cu atatea drame existentiale care nu isi aveau rostul. Poate de aceea si sunt destul de contrariat in ceea ce il priveste, putea sa fie mult mai bun, dar asa ramanem la nota 6.5 cat este si pe Imdb :(
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline Hideyoshi

Ultimul serial vazut
« Reply #1266 on: 03 March 2023, 11:27 »
1923 - 8 si ceva din 10. Bun. Cam la acelasi nivel cu Yellowstone, no doubt. Plus ca aici avem doi actori mari, Harrison Ford si Helen Mirren care joaca impecabil.
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline endler

Ultimul serial vazut
« Reply #1267 on: 05 March 2023, 01:13 »
1923 - nota 7
Carnival Row - 6.5
La Brea - 5.5
Mayor of Kingstown - seria 2 - 7
The Last of Us - 6.5
Poker Face - 5.5
The Swarm -7
Sas Rogue Heroes -7.5


 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1268 on: 08 March 2023, 11:43 »
Stiu ca n-are Netflix cea mai buna reputatie, dar cand vezi asta chinezesc, iti trece.
Nu reuseste deloc sa surprinda atmosfera cartilor, iar acting-ul e jalnic.
In sfirsit s-a indurat un suflet nobil sa se apuce de tradus. Am vazut primele doua episoade si mi-a placut.
Recunosc ca am cam uitat ce scrie in carti (in afara de gustul amar lasat de cel de-al treilea volum) dar vazind cele doua episoade am inceput sa am flashback-uri din carte.

Eu sunt curios cum merge mai departe, deocamdata mi se pare ca e foarte meticulos dezvoltat serialul.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline kvarq

Ultimul serial vazut
« Reply #1269 on: 10 March 2023, 17:23 »
Sincer intra in detalii prea mult pentru a fi un serial "de seara". Nu merge cu "creerul pe off". Adica uneori ma simteam ca la scoala :))

Actingul nu mi se pare nici oaw dar nici jalnic. E OK-ish.
Primele episoade sunt foarte greu de vazut, super slow, dar apoi pare mai cursiv si pare ca si actorii isi mai dau drumul.
Politistul chiar e simpatic dupa a doua jumatate si apoi chiar e putin emotionant spre final.

Din punct de vedere actiune/realizare cred ca cele mai interesante parti din serial sunt cele cand sunt despre flashback-urile din perioada de inceput Red Coast, cand Ye Wenjie era tanara. Foarte bine creata perioada comunista de atunci, acting etc, va fi greu de adaptat de Netflix si cred ca fiind in limba chineza da o si mai buna "aroma" a perioadei.

Pare ca au avut un buget adecvat, pentru ca nu de putine ori surprinde vizual.
30 de episoade totusi nu au trecut usor, ne-au adaptat cu 8-10 episoade pe sezon mai toate show-urile in ultimii ani =))

Nu stiu daca adaptarea Netflix va fi reusita. Cred ca vor trebui sa schimbe/altereze multe daca schimba oras, peisaje, sa bage maimute si gay cum o fac de obicei etc.
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 
The following users liked or thanked this post: burebista

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #1270 on: 02 April 2023, 17:59 »
A spy among friends    https://www.imdb.com/title/tt15565872/?ref_=tt_urv

Un fel de Tinker Tailor Soldier Spy.  Slow paced spy tv series.  Guy pierce, damian lewis.  7/10.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #1271 on: 04 April 2023, 21:41 »
Southland https://www.imdb.com/title/tt1299368/?ref_=nv_sr_srsg_0

Trecuse sub radar. E in genul The wire, The shield etc.

Un fel de docu-serial. Evident sunt niste lucruri exagerate si aici, insa e destul de bine facut.  8/10.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Dundee

Ultimul serial vazut
« Reply #1272 on: 05 April 2023, 11:54 »
John Wick 4 - stim cu totii ca filmul face parte din categoria mindless action, multe lucruri n-au logica, mergi mai mult pentru pew pew.
Dar in a 4-a ecranizare s-au intrecut pe ei insisi. Atmosfera si soundtrack-ul au fost dementiale - am adaugat dupa 2 piese in lista de favorite. Bineinteles ca sunetul din IMAX l-a ridicat, altfel probabil ii dadeam o nota mai mica.
Primeste un 8 solid.
 

Offline Ciocanul

Ultimul serial vazut
« Reply #1273 on: 09 April 2023, 20:32 »
Capra cu 3 iezi
https://www.imdb.com/title/tt12981538/
E chiar greu de facut o porcarie mai sinistra si mai obosita. (1/10)
(-) Povestea e cea clasica, personaje penibile unidimensionale, nu e nimic horror, actorii joaca cum joaca.. dar nu ii acuz pt ca nu au ce cacat interpreta. Efectiv am rezistat pana la final ca ma asteptam la ceva explicati0, vreo motivatie sau vreun twist. Efectiv se termina sec si la fel de penibil precum incepe si continua. Cica ar fi folk horror, rofl. Victor Canache(writter, director), te rog sa te lasi de meserie, nu stiu cine dracu ti-a dat bani sa faci mizeria asta.
--
(+) Proverbe si zicatori de genul "aschia nu sare departe de trunchi !" de clasa a 3-a ! Singurul mod in care ar fi filmul vizionabil ar fi dupa multe cuie sa ai de ce te sparge de ras la cat e de praf filmul. :D
« Last Edit: 09 April 2023, 20:34 by Ciocanul »
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1274 on: 09 April 2023, 21:04 »
L-au făcut serial? :D

Eu am terminat Lost (da, m-am trezit și io...) Și am început The Good Wife.
Asta în timp ce aștept traduceri la Rabbit Hole, The Company You Keep, Will Trent, Godfather of Harlem, Black Snow, Kin.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage