Author Topic: Ultimul serial vazut  (Read 211247 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1485 on: 12 April 2024, 12:33 »
Nejucind jocurile nu stiu ce si cum trebuie sa arate dar mie mi-a placut primul episod asa ca o sa vad si restul in uichend. :)
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline taxon

Ultimul serial vazut
« Reply #1486 on: 12 April 2024, 12:40 »
Am terminat (vorba vine, ca le-am vazut foarte din bucatele) cele 8 episoade din Constellation.
Asa fragmentat cum l-am vazut, mi-a placut. Mai mult decit alea 3 Body netflixuite. Dar nu stiu inca sa il evaluez, as vrea sa mai trec inca o data prin cele 8 episoade, dar in liniste. Mai asezat si mai concentrat.
Il pun deocamdata pe acelasi raft cu Matrix, cu Interstellar si cu Tenet, filme care trebuie rumegate macar un pic.
Oare va fi si un sezon 2?

Aaaaaa, si sa nu uit: fabulos cum joaca pustoaicele Coleman in serialul asta, nu credeti?
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #1487 on: 12 April 2024, 12:43 »
https://www.imdb.com/title/tt18552362/

Parish. I don't know man, cumva Gustavo Fring nu se potriveste aici.

Omul a mai jucat si in alte filme/seriale. Dar nu are acel acting range pentru acest rol, pur si simplu nu a reusit sa vanda povestea pentru mine, cumva nu se potriveste omul in acest rol.

E prea serios, si la 66 de ani nu e tocmai Ryan Gosling din Drive, sau  Jason Statham din Transporter.

Pacat de actor. Altfel cateva scene de actiune decente, unele fail de zile mari, povestea e necredibila si cateodata haotica.    Vizionat cu greu al doilea episod, nu cred ca ma voi intoarce la al treilea

5,5-6/10.


« Last Edit: 12 April 2024, 12:45 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Natsukao

Ultimul serial vazut
« Reply #1488 on: 13 April 2024, 17:29 »
3 episoade din Ripley. Pot sa vad de ce l-a adaugat Netflix in catalogul lor destul de lamentabil, serialul fiind totusi peste acceptabil 🤤 Citit in cheie queer, intr-o ambuguitate sexuala, poate ca are o logica de deschidere si interactiune intre personaje. Nu mai imi amintesc filmul vechi, nici nu ma intereseaza prea mult, ca sa compar. Dar ăsta are o textură frumoasa de alb si negru care pluseaza vizual si in zona de cinematografie. 6.5/10

Parasyte, the grey. Doua episoade. Body snatcher revival, just do it and... yeah, what else. Efecte bune, un silly con tentacule clasic 🤣 6/10
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #1489 on: 13 April 2024, 19:13 »
Fallout 7/10, o surpriza placuta mai ales pe foamea asta de SF-uri decente.
(+) Respecta linia jocului, are umor si nu se ia in serios prea mult.
(-) Nu au rezistat sa nu bage woke la greu. Multe faze fortate. Eroul principal e o "ea". :) Nu ai cum sa ai tzatze si sa umbli prin Wastland ca prin mall.
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #1490 on: 17 April 2024, 01:24 »
la cum au rescrisara astia caracterele si situatiile (pina n-a prea mai ramas nimic din personajele principale) sint nitelus dezamagit sa constat cum taman cireasa de pe coliva lipseste cu desavirsire:  povestea de dragoste si sex dintre ochiba si mariko cind erau ele tinere "surori" prin gradini si nu le vedea nimeni. ar fi rezolvat si cu toata agitatia inutila a masculilor, vorba aia, iubiti-va pe tunuri, make love, not war! cind s-au regasitara, dupa atita amar de ani de suspine, ar fi putut forma un cuplu regal* care sa-i pacifice pe to(n)ti. toranagasan si ailalti, trimisi la munca de jos asa cum se cuvine intr-o societate civilizata, occidentalii trimisi si ei pe la casele lor - sa revina cu un telefon dupa al doilea razboi mondial -, si (happy) end of story :D

*ca de meritat meritau, la cite au indurat

p.s.
acu serios, cind s-a ajuns la scena cu suicidalul am plins (nu-mi aduc aminte sa fi vazut asa o scena intens-emotionanta de la moartea lui hank din breaking bad incoace - poate doar hiromatsu sa-i concureze). iar cind s-a luat in gura cu ishido am sarit din pat s-o tin ca nu cumva sa-i dea si vreo doua picioare dupa ceafa. dar in sinea mea imi spuneam "asa fato, pune mina pe ciomag si arata-le tu lor!"... si a pus, dar nu va lasati inselati de aparente, caci totul e parte din plan. si planul e parte din plot...  iar in punctul acesta treaba devine mult prea deep ca sa mai poata fi sondata cu un instrumentar nespecializat (vorba aialanta, nu cerceta aceste legi, ca esti nebun cind le-ntelegi). doar putem pentru ca sa spunem ca serialul chiar atinge nivelul de profunzime al unei gauri negre.

10, frate. lejer. extaz pe piine!
« Last Edit: 17 April 2024, 01:45 by indicopleus »
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #1491 on: 18 April 2024, 14:54 »
Vazut primele 2 episoade din fallout.

Ce sa scriu. Ca si serial e chiar ok. Bine nu e fantastic dar e destul de bine facut, are niste plotholes dar se pot trece cu vederea.

Ca si serial dupa joc e cam slabut. Adica nu e tocmai Canon.  Nu e dupa primele fallout ci dupa ultimele din serie gen fallout 4 care sincer mi s-a parut cel mai slab dintre jocuri.

Ce sa scriu, nu am fost niciodata fan inrait deci nu ma deranjeaza asa de mult ca multe lucruri nu se leaga din joc cu lucrurile din serial. Luat ca un serial e as spune acceptabil.

Pe moment pentru mine se invarte intre un 7 si 8. Cand o sa mai am timp voi viziona si restul episoadelor.
Ignore list :astateofmind
 

Offline taxon

Ultimul serial vazut
« Reply #1492 on: 18 April 2024, 15:27 »
The Gentlemen.
Văzut două episoade, merge.
Nu e Guy Ritchie din Snatch sau Lock, Stock...  dar se simte aroma lui. :)

L-am bifat si eu.
Inceputul primului episod e cam fortat, dar apoi devine spectaculos. Ca pe parcurs sa piarda treptat din gust, aroma si dulceata.
Da, se simte prezenta lui Guy Ritchie, serialul are unele momente epice.
Dar scenariului parca ii lipseste totusi un "je ne sais pas quoi".

Theo James isi face corect personajul, insa fara sclipire; Kaya Scodelario se muleaza mult mai bine pe rol.
Dar "adevaratul" din serialul asta este Daniel Ings (despre care nu auzisem pina acum).
https://www.imdb.com/title/tt13210838/fullcredits
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 
The following users liked or thanked this post: burebista

Offline Ciocanul

Ultimul serial vazut
« Reply #1493 on: 18 April 2024, 15:28 »
Se vor explica multe pe final.
Eu revin cu nota 9/10 pt Fallout. E candidat clar la serialul anului pt mine.
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1494 on: 18 April 2024, 15:49 »
Am inceput Franklin.  Un episod am vazut, arata bine deocamdata.

Si alta prostioara Boat Story. Umor negru englezesc pe alocuri. Merge dupa 3 episoade.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline taxon

Ultimul serial vazut
« Reply #1495 on: 18 April 2024, 15:54 »
...iar eu incepui a doua serie din Tokyo Vice.
Prima serie ma prinsese, asta insa ... cel putin din astea prime doua episoade, nu prea. Ciorbica reincalzita.
Cred ca ii dau "Abort".
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 
The following users liked or thanked this post: Nosferat

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #1496 on: 18 April 2024, 19:39 »
Yup, nici eu nu am ramas impresionat din pacate de sezonul 2.

Bine nici primul sezon nu a fost OMG ceva minune dar a fost ok. Sezonul 2........mai lasa urme pentru un sezon 3 adica au prelungit povestea.

Incearca la unele momente sa se inspire din https://www.imdb.com/title/tt2011311/?ref_=nm_flmg_t_9_act

Nu stiu, nu e rau sezonul 2 dar nu e nici bun e cam "meh" adica ai vizionat dar peste 1 saptamana daca te intreb nu mai tii minte nimic din sezonul 2.

Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline mache

Ultimul serial vazut
« Reply #1497 on: 18 April 2024, 20:13 »
Eu mă uit la The Rookie. Un 7 decent pentru unele episoade... Are ceva mizerie woke dar nu exagerat.
I-aș fi dat un 8 dacă nu era lipsa de conexiune între episoade... Zici că mă uit la tânăr și neliniștit
Pfuai era sa incetez sa ma uit dupa mizeriile woke din sezonu' 3 (care a fost si cel mai scurt, oare de ce?)... bine c'au renuntat la ele la sfarsitul sezonului / inceputul sezonului 4...

scratch that, sezonu' 5 e full fledged woka-woka
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #1498 on: 18 April 2024, 21:09 »
Let me guess. Ai crezut ca Rookie e Castle.

It isn't, it truly went woke. Am vazut acu cativa ani pana la sezonul 3. Apoi am vazut ca se indreapta din pacate in o directie......ce nu imi place.

Bine actorul a devenit mai celebru din Firefly,in schimb Castle mi s-a parut ok, si eu cand am vazut Rookie cu Fillion "oo,asta mere ca uns, sigur va fi bun". Ehm......no

Din pacate nu e tocmai la ce m-am asteptat.
Ignore list :astateofmind
 

Offline mache

Ultimul serial vazut
« Reply #1499 on: 18 April 2024, 21:58 »
Let me guess. Ai crezut ca Rookie e Castle.
Sincer nu am vazut Castle... am vazut ceva reviews pozitive despre Rookie si'am zis sa-l incerc... si mi-au placut zee vizualz (e.g. imaginea e buna, combinatia de camere de bord/corp/elicopter face totul sa para foarte decent) si faptul ca s-au documentat cat de cat despre police life; da' cand au inceput cu diverse am vrut sa-l las balta total.