Author Topic: Ultimul serial vazut  (Read 201323 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline kvarq

Ultimul serial vazut
« Reply #30 on: 12 June 2018, 01:31 »
Killing Eve - 8/10, chiar e bun, foarte bine scris, actorii (mai ales actritele principale) alesi foarte bine, soundtrack fain, BBC America, am vazut tot sezonul in 3 zile.
Asa-zisele scene din Bulgaria si Rusia filmate în inconfundabilul Bucuresti :))
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline c6t9

Ultimul serial vazut
« Reply #31 on: 12 June 2018, 01:36 »
Muzica face 75% din film. Dar mi-a plăcut și mie.
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #32 on: 13 June 2018, 01:33 »
Bun, pus pe lista.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline c6t9

Ultimul serial vazut
« Reply #33 on: 15 June 2018, 02:08 »
Last man standing https://www.imdb.com/title/tt1828327/?ref_=fn_al_tt_2

Primul sezon comedie pură. Apoi au loc niște schimbări care fac show-ul oarecum ipocrit. M-am gândit că în timp o să-și revină, dar nope. Parcă tot mai rău e. Amanda Fuller conduce topul, pentru că a venit cu un personaj complet nou, de care serialul nu avea nevoie, dar PC-ul da. Însă există multă energie consumată tocmai pentru a da impresia că este un serial diferit, cu referințe politice în prostie, care pe mine nu m-ar fi deranjat dacă nu făceau mai ales schimbarea asta. E cam ca scuipat și mâncat. Și n-am reușit să scap de personajul ăsta pentru că este omniprezent. Dacă l-aș fi putut ignora, i-aș fi dat 9. Are multe chestii faine, până când iar mă lovește cu asta și se pierde tot. Chiar păcat. Mi-au plăcut și referințele la Home Improvement (le-am știut pe toate) și moaca lui Jay Leno, care e născut pentru a fi acolo.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul serial vazut
« Reply #34 on: 17 June 2018, 08:04 »
am vazut toate sapte filmele babylon 5
n-aveam idee ca b5 fu atat de bun, mi-au lasat impresia ca trebuie sa reiau totul. bai, calitate.

ca veni vorba hai sa prezint top 5 serii, ca sa stim de unde venim, huh? pentru forum nou, sa pun topuri proaspete.

OOOOOKAY


--
top 5 scifi series

1) black mirror + firefly
2) star trek tng
3) utopia
4) the outer limits
5) babylon 5

--
top 5 comedy series

1) monty python's flying circus
2) the day today +brass eye +
the fast show + harry enfield
3) chappelle show
4) in living color
5) KMKYWAP + Blackadder
+not the 9 o'clock news
--

drama series

twilight zone
twin peaks
la piovra
sopranos
cracker
breaking bad

.. am facut-o. acum sunt sigur ca imi scapa niste seriale importante!!
« Last Edit: 17 June 2018, 08:10 by Monier »
 

Offline Hayabusa

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 121 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 5
    • View Profile
Ultimul serial vazut
« Reply #35 on: 18 June 2018, 15:00 »
ya, am vazut si episodul 9 din westworld, mai e unul. Cateva minute dupa ce vad un episod nu pot sa spun decat : OMG! Nu am ce comentariu sa fac aici, dar cei care nu il vad ca unul dintre cele mai bune seriale ever, inseamna ca nu au nici o treaba cu arta cinematografica (inclusiv jocul actorilor), cu probleme filosofice profunde ( de ex. constiinta, liberul arbitru etc), cu noutatile din stiinta (AI, retele neuronale etc)
 

Offline kvarq

Ultimul serial vazut
« Reply #36 on: 18 June 2018, 15:39 »
m-am apucat firav de Westworld sezonul 2, am tot citit ca oamenii nu au fost la fel de încântati cum au fost la primul sezon
primul a fost fain, dar al doilea merge mult mai în profunzime...
sincer, am fost suprins ca unele idei au aparut în contextul media de acum
am ajuns la episodul 5 pâna acum, are 8.5 pâna acum de la mine, desi as fi vrut sa fie ceva mai linear putin :)
as îndrazni sa spun ca dpv cinematografic acel feeling de "western" în sfarsit a fost transpus cu adevarat epic, inclusiv în ceea ce priveste cliseele clasice genului - acel melanj dintre emotie si imagine pe care multe filme au vrut sa îl exprime de-a lungul deceniilor a ajuns în Westworld aproape de reteta perfecta :)

referitor la linearitate, mi-a fost mai greu sa urmaresc sezonul 4 din Fear the Walking Dead
in fine, aveam senzatia ca se petrece cu mult inainte de actiunea din Walking Dead, dar vad ca acum s-au cam suprapus/continua chiar timeline-urile, so be it
dupa ce ca firul narativ e foarte monoton, prea multe paranteze intre paranteze cu amintiri, greu sa iti dai seama cand mai e prezentul :P
poate din August cand se reia sezonul se va reaseza putin...
pana acum sezonul 4 are maxim 6.0 de la mine
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline c6t9

Ultimul serial vazut
« Reply #37 on: 20 June 2018, 00:05 »
Westworld începe în sezonul 2 de la episodul 6, cel mai bun din serie și după se construiește pe el.

FTWD m-a pierdut total. Trebuie să revăd ca să înțeleg mai bine de ce au decis să radă personaje și ce vor să nască din asta.

Santa Clarita Diet. După mult chin, a început să-mi placă iar Drew Barrymore. La început mă cam enerva. Seria 2 s-a terminat perfect. Bine gândit. 9.
 

Offline duke_zz

Ultimul serial vazut
« Reply #38 on: 21 June 2018, 11:49 »
Westworld - Sez 2 - posibil unul dintre cele mai bune seriale din ultimul timp. Din punctul meu de vedere S2 >S1, mult mai complex, mai dark si visceral. Sunt la ep 8. Astept pe 10 si le bag pe toate odata!

The Terror - S1 - Destul de interesant pana acum, sunt la E4. Imi plac serialele care ma trimit mai departe sa caut, azi am stat 1 ora pe wiki sa citesc despre Northern Passage, expeditia lui sir John, cercul arctic si populatia de acolo. Ceea ce este interesant, este ca serialul este filmat in interior, totul e CGI, unul al naibii de bun as zice, imersiunea este completa (daca dai si AC-ul la 18* :)))
« Last Edit: 21 June 2018, 11:51 by duke_zz »
 

Offline c6t9

Ultimul serial vazut
« Reply #39 on: 24 June 2018, 12:54 »
 

Offline RaijinRoh

Ultimul serial vazut
« Reply #40 on: 25 June 2018, 17:02 »
Ce capodopera a fost Westworld, desi nu cred ca este cineva pe aici care nu l-a vazut, recomand 10/10.
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #41 on: 25 June 2018, 17:05 »
Luke Cage s02.

Asta trebuia sa fie de acțiune? Personajul lui Dawson e total de kkt. Bine ca i-au dat putina pauza.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline c6t9

Ultimul serial vazut
« Reply #42 on: 25 June 2018, 17:30 »
Ce capodopera a fost Westworld, desi nu cred ca este cineva pe aici care nu l-a vazut, recomand 10/10.
+1. Și îmi regăsesc în el niște constatări din viața reală.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk



Post Merge: 25 June 2018, 19:29
Jean Claude van Johnson a fost anulat după primul sezon la Amazon. Păcat, era haios.
The last man on Earth anulat și el după patru sezoane la Fox. Și Lucifer.
Designated survivor e alt mort.
The Expanse, dar există deja perspective de continuare.
The X-files. Nu l-am putut vedea în seriile noi.
Inhumans. Nicio pierdere. Însă despre Agents of SHIELD s-a spus că sezonul redus nu va fi cu siguranță și ultimul.
Gotham vine cu ultimul sezon pe final de an.
Roseanne moare iar. Amin!

Lista e oricum lungă. Multe aruncate dupa primul sezon. Mi se pare că se merge la plesneală cu multe seriale și apar seriale noi pe teme anulate. Oare ce se așteptau să se întâmple?
« Last Edit: 25 June 2018, 19:29 by c6t9 »
 

Offline RaijinRoh

Ultimul serial vazut
« Reply #43 on: 25 June 2018, 22:19 »
Și îmi regăsesc în el niște constatări din viața reală.
Oamenii sunt creaturi simple conduse de instincte primare ? Putine creaturi prezinta compasiune insa oamenii sunt singurii care pot avea empatie si asta este "some complex shit" desi devine din ce in ce mai slaba.   
« Last Edit: 25 June 2018, 22:21 by RaijinRoh »
 

Offline c6t9

Ultimul serial vazut
« Reply #44 on: 25 June 2018, 22:35 »
E foarte bine construit cadrul din film și tratează toate aspectele posibile. Până și variațiile slabe pe linia timpului. Mi s-a părut faină și afirmația că suntem exact cât trebuie de inteligenți să avem iluzia deciziilor luate.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk