Author Topic: Ultimul serial vazut  (Read 201316 times)

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

Online Ciocanul

Ultimul serial vazut
« Reply #420 on: 20 November 2019, 11:50 »
Britannia
https://www.imdb.com/title/tt5932548/
8/10
Romanii reinvadeaza insula in 43 e.n. si dau de druizi, un inamic mult diferit fata de ce au cunoscut pana atunci.
Nu stiu cum mi-a scapat pana acum ca are tot ce imi place mie. E o combinatie de Vikings, Carnivalle si umor englezesc involuntar. Poate putin prea mult din fiecare dar intra uns, l-am halit intr-o saptamana, ambele sezoane. Nu asteptati acuratete istorica ca nu este asa ceva. Putea ramane mai dark si fara atatea glume si mistouri. Acting-ul putea fi ceva mai bun, unii actori sunt cam stersi si uneori se prostesc prea mult.
A small taste:
« Last Edit: 20 November 2019, 11:55 by Ciocanul »
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline slicker

Ultimul serial vazut
« Reply #421 on: 20 November 2019, 12:51 »
^^ subscriu la ce spune ducele mai sus, excelent serialul, tocmai am vazut ca a iesit sez 2 :)
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul serial vazut
« Reply #422 on: 21 November 2019, 19:28 »
The sleepers -> https://www.imdb.com/title/tt8679520/?ref_=nv_sr_srsg_0  , excelent jucat, excelenta atmosfera, regasesc foarte multe elemente asemanatoare cu ceea ce s-a intamplat la noi. Un fel de cernobal, dar parca si mai bine jucat, insa mai slow-paced.
Il recomand 100%, din pacate nu are decat 6 episoade...

Atata nebuneala cu Umbre si hbo, este de 100 ori mai bun acest serial, nota 8.5 (spre 9)/10.

Post Merge: 21 November 2019, 19:30
E parca putin chinezesc, e alta cultura clar, dar e mai mult decat ok, crede-ma, daca faci abstractie de anumite detalii de genul...

Repet, e parca putin chinezesc comparat cu alte productii coreene. Nu stiu, poate o sa mai incerc un episod dar primul mi s-a parut ... meh.

Incearca Mr Sunshine pt ceva cu adevarat corean. Si bun. E pe netflix.

Multumesc de recomandare, am mai inceput pe netflix si designated survivor 60 days, da, parca este altceva -> https://www.imdb.com/title/tt10405394/?ref_=nv_sr_srsg_3   , ia clar un 8 de la mine, este mult mai serios si mai politizat si mult mai bine realizat decat versiunea americana. Deocamdata ce-i drept nu am vazut decat 3 episoade, insa, spre deosebire de majoritatea serialelor netflix care se strica de la episod la episod, de data aceasta devine din ce in ce mai bun...
« Last Edit: 21 November 2019, 19:30 by Merlin »
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #423 on: 22 November 2019, 17:30 »
Mandalorian, sunt doar la episodul 3,dar merita vizionat.  8/10 de la mine. Bine,nu sunt fan baby yoda,insa altfel e un serial reusit,si pana acuma nu am detectat urme de feminazi bullshit.
Ignore list :astateofmind
 

Offline ixtl

Ultimul serial vazut
« Reply #424 on: 24 November 2019, 12:00 »
Flight of the conchords - n-aș fi zis că m-ar prinde un serial musical-ish, dar are picături de geniu în marea de absurd-ish geekyness a la IT Crowd. Ajută să ai ceva cultură muzicală de ani '80-'90.
Surprinzător de plin de actori buni/consacrați recenți.
 

Offline duke_zz

Ultimul serial vazut
« Reply #425 on: 25 November 2019, 11:11 »
Narcos: Mexico 8/10
Pastreaza stilul sezonului "tata", povestea ne duce, in Mexic si ne prezinta ascensiunea unui mic traficant catre putere. Ca de obicei, afli ca raul cel mai mare nu il prezinta traficantii in sine.. ci altii..
Bonus points pt niste "guest appeareance", pentru injuraturi (la fel ca si in "original") si pentru femei :D

Nu prea mi a placut Michael Pena, ca actor, parca prea a copiat stilul de acting al Wagner Moura, si in unele cadre il vedeai pe Pablo fara mustata.. not cool.
 

Offline ixtl

Ultimul serial vazut
« Reply #426 on: 30 November 2019, 00:40 »
Mandalorian - meh. Am vazut episoade din Little House on the Prairie mai interesante. Ritmate. Scrise, filmate si montate mai bine. Pana si Xena sau Hercule, serialele alea la care nu m-am uitat cand au aparut pe sticla erau mai... intr-un fel.

No sir, I don't like it.
« Last Edit: 30 November 2019, 00:41 by ixtl »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul serial vazut
« Reply #427 on: 01 December 2019, 18:52 »
No sir, I don't like it.

yes? :)
-
am terminat the prisoner. masterpiece.
reincep the invaders.
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #428 on: 01 December 2019, 21:06 »
Omului nu ii place,nu ii place. Nici eu nu pot spune ca "vai de mine ramai prost cand o sa vezi" sau ceva in genul. Insa nota mea ramane,nu pentru ca serialul in sine este ceva michelangelo lui davinci sau ceva,ci pentru simplul fapt ca dupa atata rahat,apare si ceva mai bunicel.
Pus separat,nu este nu stiu ce, pus langa hoarda de tampenii din acest univers,chiar este un serial bun,mini yoda era necesar pentru bonus empathy twitter si facebook likes. Sper doar sa o tina in aceasta directie si sa ofere ceva tot mai bun,insa din cate inteleg,filmul asta care vine imediat star wars,va fi un fail de mari proportii.
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #429 on: 01 December 2019, 22:40 »
The end of the fucking world. S2. 10 pt muzica. Restul nu e rau dar muzica ...

Dark: nu e rau. La jumatatea sez. 2. Ma confuzeaza putin personajele, cine e cine din diverse timelines.

Post Merge: 02 December 2019, 03:34
Ok, o singura nelamurire am referitor la Dark: aia aveau o singura masina a timpului (la cutie ma refer). Dar toti o aveau in acelasi timp? sau cate pmea de cutii existau??
« Last Edit: 02 December 2019, 03:34 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Megalomaniac

Ultimul serial vazut
« Reply #430 on: 02 December 2019, 09:52 »
Quote
Omului nu ii place,nu ii place.
Da' poate sa-i placa si sa nu-i placa in acelasi timp :) Cum mi-a placut mie The end of the fucking world primul sezon, ca acum sa nu-l mai pot urmari, in sezonul 2. Nu ca n-ar fi bun, doar ca nu mai pot sa diger accentul ala yorkshirez al Alisei. E atat de afectata gagica ca nici macar deznodamantul nu ma mai intereseaza.

 

Offline ixtl

Ultimul serial vazut
« Reply #431 on: 02 December 2019, 19:10 »
Quote
ca dupa atata rahat,apare si ceva mai bunicel.
Văd aceleași bube de concepție și de scenariu ca și la filme. SW a fost departe de o capodoperă la apariție, dar ma aștept la o maturizare, chiar și una lentă, și la învățături din greșelile anterioare. Că au fost căcălău. Văd un produs de masă ambalat frumos, cu zahăr la greu turnat în el și culori vii identice natural.
După ce ai pe piață ceva gen Babylon 5, BSG, Firefly, Expanse mai nou, te scarpini în nas și te pui pe cugetat să vezi ce au avut alea în plus sau în minus și de ce au prins. Până și ăia care au făcut ST Discovery S1 s-au prins de ceva. Cu toate cele de după S1 nu am mai înțeles ce s-a întâmplat, că sunt niște ștersături de kour.
Quote
The power of math, people, he, he
FMM
 

Offline duke_zz

Ultimul serial vazut
« Reply #432 on: 03 December 2019, 10:47 »
The end of the fucking world. S2. 10 pt muzica. Restul nu e rau dar muzica ...

Dark: nu e rau. La jumatatea sez. 2. Ma confuzeaza putin personajele, cine e cine din diverse timelines.

Post Merge: 02 December 2019, 03:34
Ok, o singura nelamurire am referitor la Dark: aia aveau o singura masina a timpului (la cutie ma refer). Dar toti o aveau in acelasi timp? sau cate pmea de cutii existau??

Eu am vazut sez 2 la Dark, cand a aparut, adica la 1 an dupa primul. In primle 2 episoade eram bamboozeld la maxim, nu mai stiam cine cu cine e tata fiu mama fiica, bunic, nepot :))
Legat de masina, din cate imi aduc aminte, a existat doar 1, dar ea a fost "plimbata", deci apareau si 2 in acelasi timeline dar cu origini din timeline-uri diferite.
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #433 on: 03 December 2019, 13:42 »
M-am pus si eu pe designated survivor 60 days,am ramas placut impresionat. Ma rog e supradramatizat un pic,dar asta e stilul lor, insa e la ani lumina fata de mizeria politizata cu Kiefer Sutherland. Cum a ajuns si ala de badass Jack Bauer la un feminizat d'ala caruia ii este frica sa spuna ceva politically incorrect ca vai doamne nu cumva sa jignim pe careva in o situatie de criza.

Singura plangere e ca l-am gasit pe ceva site suspect unde il vizionez in 480p streaming,nu am gasit de unde sa il descarc in calitate buna sa il pot viziona cand si cum doresc.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #434 on: 07 December 2019, 16:03 »
Addendum, am vizionat toate episoadele, e un serial reusit dupa mine, ma rog nu e genul fiecaruia,dar designated survivor 60 days e chiar bun. Nici nu il poti compara cu versiunea americanizata.

Acuma m-am pus pe ceva din care am vazut doar 3 episoade initial. Asta chiar nu e pe gustul multora. https://www.imdb.com/title/tt2063241/?ref_=fn_al_tt_2

Viata lui Umar Ibn Al-Khattab. La unele capitole le umfla de le rupe,insa la altele se tine dupa istorie si dupa evenimente reale. Este mai mult pentru cei care sunt mai pasionati de istorie/religie si alte treburi. E un fel de,cum ar dori ei sa ne prezinte ca e islamul cine e umar,prin ce lucruri a trecut,acuma ca realitatea la unele capitole e alta,aia e alta treaba. Insa e prezentat destul de bine.

Pacat ca noi nu mai facem seriale de genul, ultimul care il stiu sa fie mai asemanator ar fi Pilars Of Earth.
Ignore list :astateofmind