Author Topic: Ultimul serial vazut  (Read 201365 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #540 on: 07 May 2020, 19:53 »
Scurt cu referire la durata unui episod, nu? Pentru că pe IMDB îl dau ca având mai mult de un sezon.

Ok, hai că-i dau o șansă. Thx!

Trimis de pe al meu ONEPLUS A6000 folosind Tapatalk



E doar un sezon, deocamdata.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Dundee

Ultimul serial vazut
« Reply #541 on: 12 May 2020, 13:44 »
Tales from the Loop - se vrea a fi un fel de Dark, insa e asa relaxant ca e numai bine de pus inainte de somn.
Primeste puncte pentru atmosfera si soundtrack, pentru ca in rest e foarte sec. 5/10
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul serial vazut
« Reply #542 on: 12 May 2020, 23:25 »
https://www.imdb.com/title/tt8134186/?ref_=nv_sr_srsg_0 Devs, am vazut doar 3 episoade, dar este un alt castigator calitativ marca HBO, desi se vede clar ca este cam low-budget, dar asta nu inseamna ca nu te poate prinde legat de ecran. Foarte ok, s-ar putea sa nu placa multora, are un twist cel putin ciudat pana acum si foarte bine inchegat, de la mine ia clar un 8/10 . Chiar nu inteleg de ce mizeriile de pe netflix, care clar au bugete mult mai mari nu pot sa ajunga la calitatea unuia de genul, macar pe jumatate! Da, mai are si neftlix cateva decente, dar la cate are acolo, clar se merge pe o cantitate si dubioasa cantitate.

Sa vedem de acum incolo ca nu cred ca au mai avut ocazia sa mai toarne seriale in draci, cum or sa procedeze si ce strategie vor mai adopta...

Anyway, serialul de mai sus pe care il recomand, este cam in aceeasi nota cu -> https://www.imdb.com/title/tt8679520/ , un alt show pe care l-am mai recomandat. Alaturi de Cernobal, cred ca sunt printre cele mai bune seriale (trebuie sa mai ajung si cu westworld la zi, caci am ramas in urma, clar). Game of thrones e mai mult comercial, dar iar e foarte bine facut...
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline ixtl

Ultimul serial vazut
« Reply #543 on: 13 May 2020, 01:31 »
Quote
Tales from the Loop - se vrea a fi un fel de Dark, insa e asa relaxant ca e numai bine de pus inainte de somn.
Primeste puncte pentru atmosfera si soundtrack, pentru ca in rest e foarte sec. 5/10
+1
Desi i-as da un 6+
Quote
Chiar nu inteleg de ce mizeriile de pe netflix, care clar au bugete mult mai mari nu pot sa ajunga la calitatea unuia de genul, macar pe jumatate! Da, mai are si neftlix cateva decente, dar la cate are acolo, clar se merge pe o cantitate si dubioasa cantitate.
Pentru ca ai nevoie de povesti. Scenaristi. Oameni tarsaiti prin viata. Care stiu despre ce scriu. Obsesii. Pasiuni. Angoase. Risc.
Nu absolventi iesiti din scoli si corporatizati. Iar Netflix e o corporatie de l@b@gii.

Primul SW l-a scris Lucas singurel.
Ultimul (doamne-ajuta) l-au scris vreo 4 oameni.
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #544 on: 14 May 2020, 17:04 »
https://www.imdb.com/title/tt8001106/  Giri/Hanji

Nu cred ca ar merita un 8, dar un 7 solid primeste din partea mea.
Ignore list :astateofmind
 

Offline duke_zz

Ultimul serial vazut
« Reply #545 on: 15 May 2020, 12:26 »
vazut si eu Into the Night.. incepe frumos, premisa buna, dar spre final o da cu logica de pamant. Mai bine dadeau cu avionul :))
spoiler:
Spoiler: ShowHide
- nu mai simti presiunea initiala, coboara din avion, se plimba lejer pe pista si aeroport, aterizeaza fix langa rezervoare de combustibil si masini. In 2 ore au timp sa faca raid la orice
- ultimile 2 ep, mi se par trase de par rau... ba mai au 2 ore pana la rasarit, ba 4, dar nu mai conteaza ca oricum au timp sa zboare spre est si ajung la bulgari, aterizeaza pe o pista neiluminata, 2 masini asezate la fix langa scara avionului.. din toti barbatii sanatosi, l-au gasit pe turc sa conduca, ca na .. plm.. un grup o ia spre dreapta, altul spre stanga, sar un gard electric si tot se intalesc la final.. wtf!!!!


Era bun daca se mentinea decent..

PS Cum schimb tema anterioara? Astea cu fundal negru imi bubuie ochii..
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #546 on: 15 May 2020, 12:42 »
Ai aici topicul pentru tema, sincer nici mie nu imi place, nu ma descurc asa de bine pe tema noua si nici nu mi se pare la fel de bine facut ca si cele vechi, culorile nu au cumva o armonie,e doar negru dur cu un rosu extrem de puternic, si nici icons pe forum parca nu sunt proportionate cum ar trebui.

https://forum.computergamers.ro/regulamente-i-anunturi-administrative/tema-noua/

Basically cum a scris AlexU
Quote
Daca preferati interfata veche, intrati in Profile -> Modify Profile - Look and Layout - Current Theme: Vanta, apasati change, selectati orice alta tema doriti.
Problema e ca by default e tema noua, cand schimbi de pe negrul ala dur pe alb dupa ce dai login, trebuie cateva secunde sa se ajusteze ochii,ca si cum e bezna afara si cineva aprinde un bec de 100 de wati langa tine, nu vezi nimic vreo 3-4 secunde.
Ignore list :astateofmind
 

Offline duke_zz

Ultimul serial vazut
« Reply #547 on: 15 May 2020, 13:37 »
ok, ms.. am revenit la tema anterioara!
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul serial vazut
« Reply #548 on: 20 May 2020, 02:22 »
Sezonul 3 din Ozark mi se pare ca este in continuare la inaltime, bravo Netflix, deci se mai pot face si showuri decente. Mi-au placut foarte mult primele 2 sezoane, asa ca nu avea cum sa nu imi placa si acest sezon 3. Il recomand, cu draga inima. Mai ales amatorilor genului care a facut istorie - Breaking Bad!
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline Dundee

Ultimul serial vazut
« Reply #549 on: 20 May 2020, 18:15 »
Am inceput si eu Ozark.
God damn, that's some good shit. Chiar cautam ceva decent la care sa ma uit, merci de recomandare.
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul serial vazut
« Reply #550 on: 21 May 2020, 01:37 »
Si oricat incerc sa caut, serialul chiar este low budget, dar se poate, ma mirc ca este pe Netflix si nu pe Hbo. Dar de ce sa aiba mai multe sezoane/episoade, tot ce e bun la calitate cat mai putine episoade, in schimb la kilogram din toate alte balariile avem din plin :) Sa va uitati si la Devs, l-am mai recomandat chiar daca este mult mai ciudatel.

Daca mai stiti ceva seriale facute de cel care a realizat si Ozark, please feel free to share :)

Pe forumul celalalt stiu ca s-a vorbit la greu de Ozark (sau era tot aici, ca nu mai tin minte), eu l-am pastrat pentru mai tarziu, i'm that kind of saver of the good shit, pentru ca din pacate sunt asa de putine in ultima vreme...


https://www.imdb.com/title/tt6866266/

In paralel am mai inceput si acest serial (tot marca HBO), am vazut 2 episoade, sunt foarte bine scrise, dar este mai slow momentan din pacate....
« Last Edit: 21 May 2020, 01:38 by Merlin »
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #551 on: 22 May 2020, 18:51 »
Am inceput  Black Spot pe Netflix. Show fracez, bine facut. Ceva dark crime drama cu elemente supernaturale (destul de vagi deocamdata). Am vazut 3 episoade si mi se pare chiar bun, so far.

Post Merge: 22 May 2020, 23:37
Are si cativa actori din Into the night, lol.
« Last Edit: 22 May 2020, 23:37 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Ransom

Ultimul serial vazut
« Reply #552 on: 26 May 2020, 11:47 »
Snowpiercer de pe netflix careva? au aparut 2 episoade...
 

Offline duke_zz

Ultimul serial vazut
« Reply #553 on: 28 May 2020, 13:25 »
Seriale pe timp de pandemie:

- Devs - 8/10 .. Serial facut de Garland, destul de bun, dar personal m-a enervat alegerea de casting cu personaje androgine.. wtf dude. Ceva clisee, ceva sjw, ceva PC, muzica buna, o atmosfera destul de faina si bine construita. Mi-a placut si ideea principala desi daca o iei la puricat are gauri de logica mari.

- Tales from the Loop - 7/10 - un fel de Zona Crepusculara + ceva de Fallout vibe (retrofuture tech). E o serie draguta, dar foooooarte leeeentaaa.. Putea fi lejer un film de 2ore. Unele povesti sunt in plus (cea cu paznicul) si nu aduc nimic pentru firul narativ principal. SI aici gauri de logica daca iei la puricat. Muuulte!

- Farina (cocaine coast) - 6.5/10 - Un fel de "pablo escobar" dupa 6 luni in Vaslui. Incepe bine.. dar pe parcus am simtiti ca ma uitam la un teatru in spaniola. Actorii livrau fara vlaga, obositii si ei de un scenariu fad si facut pe graba. Multe actiuni extrem de prostesti ale personajelor. Nush..poate asa era in mid 80`s ..

- Into the night - am vorbit despre el mai sus
- Freud - 7/10 -  Un policier noir care in loc de Sherlok il are pe marele (desi mic pe atunci) psihanalist Sigmund Freud. O da in diverse si nu e de la cocaina. Apar spirite si posedari pe acolo. Merge. Putea fi orice alt personaj in loc de Freud, actiunea ar fi fost acceasi.

- Solar Opposites - 9/10 - O serie facuta de creaatorul lui Rick & Morty. destul de buna, smart, witty, atinge tot ce e PC la mom de fata.. doar atinge. La inceput o sa fiti confuzi ca tot auziti vocea lui Rick pe acolo

- Manhunt sez 2 7/10 - Urmareste povestea din spatele atentatului terorist cu bomba de la JO Atlanta 1996. E destul de interesant, se mai pierde pe parcurs, mai ceva referinte la sezonul 1 (Ted Kaczynski) si un personaj feminin extrem de enervant, probabil pus acolo pt "diversitate"

- zerozerozero 9/10 - inca un serial despre cox, dar mult mai bun facut, mult mai inchegat si action packed. Desi are un lead feminin usor enervant (nush ce au patit astia), de data asta nu te scoate din sarite ci se potriveste la fix. Tot serialul e o aventura periculoasa de la inceput pana la sfarsit. Grea e viata de traficant ..

- utopia - 7/10 - l-am inceput pe la inceputul pandemiei - tema se potrivea.. un virus gripal letal ameninta lumea .. oh boy.. si un trio +1 de prieteni conjuncturali incearca sa il opreasca si se lupta cu organizatii secrete extrem de puternice si killeri psihopati cu sange rece. SI cam le iese, ca na .. asa e in filme. Filmat extrem de frumos cu niste cadre extraordinare, pacat de accentul british care te sparge in urechi si de actiunile mult prea stupide de pe ecran. Are 2 sezoane dar la al 2lea nu am mai rezistat si am dat cu skip si ffw pana la capat. A fost anulat, nu mai e sezonul 3. Ce bine!
 
The following users liked or thanked this post: Xelo, slicker

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #554 on: 30 May 2020, 07:49 »
ceva opinii despre Star Force? sau better than us?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste