Author Topic: Ultimul serial vazut  (Read 201514 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline duke_zz

Ultimul serial vazut
« Reply #555 on: 30 May 2020, 13:40 »
Cred ca sunt singurul de pe aici care nu a fost impresionat de Ozark? Am inceput 2 episoade, am prins ideea, prin episodul 3 eram mega plictisit. Am mai dat ffwd prin sez 2 si 3.. Am zis meh. Am salvat 30 de ore din viata :)
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #556 on: 30 May 2020, 15:28 »
sau better than us?
Când apare tanti asta într-un serial n-am cum să-l ratez. :D

Meet Arisa robotelul special.
« Last Edit: 30 May 2020, 15:30 by burebista »
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #557 on: 30 May 2020, 19:10 »
[Când apare tanti asta într-un serial n-am cum să-l ratez. :D

Meet Arisa robotelul special.

Pai bine ... si? pareri? despre serial, nu tanti.


In alta ordine de idei: Arrow: 5/10. Incepuse parca promitator primul sezon. Apoi o ia razna rau de tot. Distractiva "word salad" cand incep sa vorbesca "tehnologic". Arunca termeni alandala fara nici o legatura. De la sez 2 pana la 4 am dat mai mult pe ffwd.

Si bineinteles aia mor, invie, mor again si invie din nou. Si iar mor. Si ... got the idea. Multe bunaciuni in serial (macar atat) si toate sunt bad ass.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline LR

Ultimul serial vazut
« Reply #558 on: 30 May 2020, 19:29 »
ceva opinii despre Star Force? sau better than us?

Star Force este destul de slabut... :( I-am dat delete dupa primul episod.
 

Offline Dundee

Ultimul serial vazut
« Reply #559 on: 30 May 2020, 19:53 »
Poate vreti sa spuneti Space Force, ca dupa Star Force nu gasesti nimic :P
 

Offline LR

Ultimul serial vazut
« Reply #560 on: 30 May 2020, 19:56 »
Da, asa este... Scuze. Nu am observat ca a scris gresit. NETFLIX o cam da in bara cu toate serialele noi, in ultima vreme.
 

Offline croocodillul

Ultimul serial vazut
« Reply #561 on: 30 May 2020, 21:51 »
Pai daca scot pe banda rulanta de zici ca sunt scrise de autiști...
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #562 on: 31 May 2020, 01:15 »
Mda, l-am incercat si eu. Cam meh. Totusi are momente si JM ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline slicker

Ultimul serial vazut
« Reply #563 on: 01 June 2020, 18:16 »
E bunicel, satira cat incape, nu se ia prea in serios, merge bine.
Pe de alta parte, am dat din greseala peste Love, Death & Robots. Cred ca de la Black Mirror nu am mai fost atat de captivat de un serial. Senzational!
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #564 on: 01 June 2020, 22:02 »
Cred ca sunt singurul de pe aici care nu a fost impresionat de Ozark?

nu esti singurul, stai linistit, am vazut putin din el la debut (mai mult pentru linney, ca de vreo 10 ani imi place ca actrita), dar era doar un breaking bad fara coaie, asa ca pa si pusi. (o fi decent pentru amatorii de seriale pe banda, pentru astia mai sclifositi cum mi-s eu - care nu se incurca daca n-au alea nota 9-9.5 pe acolo - e prea meh.

nici cu utopia (pe care l-ai descris perfect :) ) n-am rezistat cit sa ma mai intereseze sez 2. pina la devoalarea ideii principale (care e o basina), si cit mai pasta o atmosfera cool de mister redat cu stil, a fo interesat. pacat ca au fisiit-o destul de repede.


better call saul - n-am reusit niciodata sa trec de primele 5 episoade. (now l-am mai luat pe sarite.) zici c-au ambalat tot ce era mai prost in bb  si l-au scos la rampa sa ocupe rolul principal. in primul rind, vizual e foarte greu sa inghiti conventia: actorii aia imbatriniti ca dracu pe care tre sa-i iei de tineri cind moacele si trupurile lor exprima cu totul altceva (cam aceeasi grava problema ca la irishman). mike era deja tras de par in ultimul hal inca din bb - adica tot imperiul lui gus fring se tinea pe spinarea unui mos pensionar care-i spargea pe toti, din toate pozitiile!(?!)), acuma omul a mai imbatrinit cu inca zece ani pe deasupra dar tre sa-l cred ca-i si mai smardoi in floarea virstei! (de ce nu un nou serial despre copilaria lui mike ehrmantraut jucat tot de jonathan banks cind o avea 80 de ani? ar fi la fel de convingator.)  dupa aia, omfg!, hector salamanca (ala chiar ca are 80 de ani) incepe sa vorbeasca!!! daca mark margolis a fost o aparitie mega cool in bb a fost pentru ca gilligan a stiut sa-l tina in mutenie si sa-l foloseasca doar ca figura (omul are o istorie in spate*, venea impreuna cu ea, si pentru asta a fost o alegere foarte inspirata. altfel e execrabil ca actor.).  now vorbeste, si vorbeste in spaniola (ma rog, se chinuie si el pe acolo si ne chinuie si pe noi). destul de trist cind un creator isi pierde total inspiratia, e ca la femeile cindva fatale care imbatrinind si-au pierdut sex-appealu.


distanta dintre breaking bad si better call saul e ca distanta dintre ce au fost cindva sophia loren, claudia cardinale, gina lollobrigida si ce sint astazi**


*chiar daca in filme mai din categoria b, c, d

** sau ca distanta dintre matrix si matrix 2&3 :D

Post Merge: 01 June 2020, 23:58
r de la "pastra o atmosfera" bla bla

am o tastatura prea silentioasa si ma plimb si destul de soft pe literele ei - asa ca unele se mai pierd pe drum
« Last Edit: 01 June 2020, 23:58 by indicopleus »
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #565 on: 02 June 2020, 09:59 »
Space Force  6/10 de la mine.   Are cateva momente bune,dar per total este chiar slab.  It's not the office in space, este o tentativa de comedie "safe",au luat-o cu PC culture nonsense, cu glume slabe ca nu cumva cineva sa fie offended. Steve Carell si John Malkovich fac in mare parte serialul. Pe Ben Schwartz  l-am mai vazut in house of lies,dar aici este total nepotrivit, are niste glume slabe si total fortate. 
Ignore list :astateofmind
 

Offline duke_zz

Ultimul serial vazut
« Reply #566 on: 02 June 2020, 18:31 »
@indicopleus - m-ai facut sa sterg BCS de pe hdd. aveam primele 3 sezoane acolo cam de 1 an si ceva, cu gandul ca "ma apuc eu candva de el". Recenzia ta si timpul ce a trecut de cand "ma apuc de el" m-a facut sa ii dau delete, fara regrete :)

Space Force - 5/10 - M-am uitat la el doar ca are episoade scurte, altfel nu rezistam. E slab, prost scris, se joaca super safe cu glumele, cum a zis si @Nosferat  mai sus, nici alabama guy nu salveaza situatia, e doar penibil, Lisa Kudrow e mega obosita si stearsa, iar chinezul, ar fi trebuit sa faca acelasi personaj din Silicon Valley, ar mai fi salvat situatia, asa nu are haz si nici macar o gluma buna nu a scos. E doar un nerd sters.

Si da,  mult PC .. MUUULT
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #567 on: 02 June 2020, 19:48 »
poate o avea si ceva calitati pentru cine are rabdare cu el* (ca se si intind cu sezoane dupa sezoane - probabil vor sa documenteze cum ajunge si bob odenkirk la 80 de ani! :D ), nu stiu, pe mine (cit am rezistat sa vad) nu m-a convins deloc, insa asta nu inseamna ca tre sa-l razi ab initio, ca sa zic asa. cindva, in eventualitatea - putin probabila - ca ramii fara seriale (intra toti in faliment) dar vrei musai sa vezi unul, il poti pastra undeva prin subconstient ca rezerva utilizabila in cazuri de avarie majora :)

*si cu problemele lui de conceptie
 

Offline Xelo

Ultimul serial vazut
« Reply #568 on: 02 June 2020, 21:42 »
Into the night - meh, e omologul unui film de popcorn intr-o sambata seara ploioasa; 4/10
Manhunt S2 - valeu, asa porcarie n-am mai vazut de mult; scenariu, replici si mai ales jocul actoricesc - absolut gretos.... nici pe VHS-urile de categorie C din '90 n-am vazut asa porcarie; S1 a fost capodopera pe langa sezonul asta - 1/10  (PS: mai castigati iesiti cu asta: https://www.imdb.com/title/tt3513548/ )
Dark - a trebuit sa-mi desenez pe hartie ca sa pot urmari personajele; S1 bunicel, dar de pe la mijlocul S2 am cam renuntat la a urmari logica si am apelat la popcornul mentionat mai sus; nu e capodopera, dar mult  peste media ultimilor ani; am impresia ca incep sa traga de el ca sa-l lungeasca si nu e bine   - 8/10
Ozark - in lipsa de altceva decent, pe timp de pandemie.... desi l-au facut ciorba lunga deja  - 6/10
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #569 on: 04 June 2020, 06:34 »
Dark - a trebuit sa-mi desenez pe hartie ca sa pot urmari personajele; S1 bunicel, dar de pe la mijlocul S2 am cam renuntat la a urmari logica si am apelat la popcornul mentionat mai sus; nu e capodopera, dar mult  peste media ultimilor ani; am impresia ca incep sa traga de el ca sa-l lungeasca si nu e bine   - 8/10


din cate am inteles a fost de la inceput in plan cu 3 sezoane.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste