Author Topic: Ultimul serial vazut  (Read 201364 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline ixtl

Ultimul serial vazut
« Reply #660 on: 11 October 2020, 01:06 »
The Boys - S2 - Yeah!
Raised by wolves - mi-a fost recomandat, oh, my, wow, Ridley Scott! M-am oprit la ep.5, cand a inceput sa nu-mi mai pese de ceea ce se intampla.
Epidemiya / Vongozero / To the lake - serial rusesc, 2019, dragut, reuseste sa ma tina sa tot vad si urmatorul episod. Nu e neaparat original, revolutionar, non-sablonard, dar e o perspectiva putin diferita pe o tema deja clasica - zombies/infectati, lumea si civilizatia se duc dracului, etc, etc...

Quote
Star Trek: Discovery , un serial foarte bun cu tehnologie, merita vazut!
8/10
Am râs!

Quote
Ce pmea se intampla in Raised by wolves???

Au bagat atat de multe elemente total ne-explicate ca sunt 100% in ceata. Si asta pe final de sezon ...
Maybe they're trying to pull a Lost on everyone ;)
« Last Edit: 11 October 2020, 01:11 by ixtl »
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Online Ciocanul

Ultimul serial vazut
« Reply #661 on: 11 October 2020, 12:40 »
Spoilers, nu ca ar conta prea mult:
Pe final Raised by wolves intra in era "Aliens", vorbim de Prometheus si Alien: Covenant. Apar ingineri, xenomorf, involuati, vin ateisti cu un alt fel de arca si altele.  Eu astept cu nerabdare continuarea. Marele rahat ce l-au facut producatorii e ca au condensat prea tare ultimele episoade. "Show dont tell" nu are cum sa functioneze in asemenea cazuri cand inghesui multe idei in special pe ultima 100 m.
Cand nu intelegeti reluati episoade sau cititi de la altii:
https://www.denofgeek.com/tv/raised-by-wolves-ending-explained/
« Last Edit: 11 October 2020, 12:42 by Ciocanul »
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #662 on: 11 October 2020, 18:43 »
nu aduce nimic nou articolul ala.

hounting of bly manor: 4 episoade boring rau. incepe cu adevarat pe la ep 5. si se termine pe la 9. mult sub house hill
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline ixtl

Ultimul serial vazut
« Reply #663 on: 12 October 2020, 01:50 »
Cand nu intelegeti reluati episoade sau cititi de la altii:
Ce sa zic, la mine nu e vorba de ne-inteles, e vorba de pierdut suspension of disbelief. Care e ca pasărea virginității, s-a dus, s-a dus. A fugit puiu' cu ața. Gata.
Quote
Pe final Raised by wolves intra in era "Aliens", vorbim de Prometheus si Alien: Covenant.
Sincer, mulțumesc, m-ai scutit de inca vreo 4-5 ore pierdute până să ajung la o senzație vomitivă fără de echivoc. :D.

In other news, reiterez To the lake, narativ, actoricesc, directoricesc și cu momente geniale pe alocuri se pișă pe Walking dead, din care-am rezistat un sezon și un pic până mi-a fugit puiu' cu ața și la ăsta.
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #664 on: 12 October 2020, 02:28 »
In other news, reiterez To the lake, narativ, actoricesc, directoricesc și cu momente geniale pe alocuri se pișă pe Walking dead, din care-am rezistat un sezon și un pic până mi-a fugit puiu' cu ața și la ăsta.


Merci de recomandare.

Ca idee: eu am incercat de doua ori TWD. O data 4 episoade a doua oara aproape am dus un sezon pana la final. Aproape.

Nu se compara cu To the Lake. Bine, to the lake nu prea e cu zombies ...

Post Merge: 12 October 2020, 06:26
ah, da: The hounting of bly mannor.
6/10 per totall.

primele 4 episoade de umplutura, sezonul incepe cu 5. Si se termina cam repede.

mult mai slab decat "primul sezon".
« Last Edit: 12 October 2020, 06:26 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Hideyoshi

Ultimul serial vazut
« Reply #665 on: 12 October 2020, 18:07 »
The Boys (sez 2) - 8.5/10 - are vreo doua episoade de umplutura ... dar revine pe final si cashtiga ... si intra lejer in categoria "asa da". De ce nu sunt pe piata mai multe seriale de genul? :D
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #666 on: 14 October 2020, 11:50 »
Am incercat si eu Next,acuma am vizionat episodul 2. Imi da un vibe de Person Of Interest, asta e si de bine si de rau. Imi placuse acel serial,dar asta mi se pare sub acel serial, nota inca nu ii dau,am zis sa mai astept inca 1-2 episoade si vad dupa aia. Per total e ok-ish,dar nu e la nivelul person of interest.
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #667 on: 14 October 2020, 12:13 »
Am incercat si eu Next,acuma am vizionat episodul 2. Imi da un vibe de Person Of Interest, asta e si de bine si de rau. Imi placuse acel serial,dar asta mi se pare sub acel serial, nota inca nu ii dau,am zis sa mai astept inca 1-2 episoade si vad dupa aia. Per total e ok-ish,dar nu e la nivelul person of interest.

primul pisod mi s-a parut f meh. nu am incercat sa merg  mai departe.

person of interest a fost bun 90% datorita castului. next scartaie peste tot, cast, productie, etc.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline weeppi

Ultimul serial vazut
« Reply #668 on: 15 October 2020, 21:46 »
ah, da: The hounting of bly mannor.
6/10 per totall.

primele 4 episoade de umplutura, sezonul incepe cu 5. Si se termina cam repede.

mult mai slab decat "primul sezon".
Nu știu dacă se vede, umblați și voi la setările de luminozitate.. ăștia au uitat un caniche în film? Pare a fi un caniche..
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #669 on: 18 October 2020, 05:30 »
am inceput "La revolution" pe netflix.

frate cum e filmat ... are ceva din znyder ca stil.

pare cam comunist ca idei dar e frumos rau., mai ales in dolby vision.

traducerea in engleza (subtitrari) a cam de kkt.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Megalomaniac

Ultimul serial vazut
« Reply #670 on: 19 October 2020, 17:40 »
The Boys - sezon de umplutura, nu aduce absolut nimic nou (ah, ba da, vezi ultimul episod, se ridica un personaj nou si Kimiko da de inteles ca are puteri muuuuult mai mare decat a aratat pana atunci...asta daca scena in care revine din moarte nu e pusa la oha). Nu mai sunt asa sigur ca vreau sa urmaresc si sezonul 3 :) 7/10
nota: ultima pretendenta la maritis din scena asta mi se pare actrita cu cel mai mult sex appeal pe care-am vazut-o pe micul ecran, aproape mi-as face Instagram pentru ea:
Raised by wolves - Mother, si mai ales Father fac serialul, Mother e printre cele mai creepy personaje android. Pacat ca serialul e neuniform si restul personajelor sunt deosebit de modeste, vikingul nu are niciun spectru actoricesc, joaca un singur rol, copilul e si el foarte modest. As zice ca daca vezi episodul in care-o apuca pandaliile pe Mother e suficient. Nu o sa urmaresc si sezonul 2. 4/10
Andere Eltern (other parents) - un serial nemtesc in doua sezoane, filmat in stil mockumentary, despre cateva cupluri de parinti care incearca sa puna pe picioare o gradinita pentru progeniturile lor. Desi nu credeam ca rezist mai mult de 2 episoade serialul m-a prins si mi-a placut fara rezerve pentru ca acopera foarte bine tot spectrul de stereotipuri ale parintilor hipsteri moderni si "problemele" lor. E doar despre parinti, copiii apar accidental sau doar in mici vignete, neexpusi pentru ca - parte din documentar - parintii cad de acord (sau nu cad de acord, parintii sunt complet sparti :)) sa nu-i expuna pe film. Episoade mici, mai vreau :) 9/10
 

Offline ixtl

Ultimul serial vazut
« Reply #671 on: 23 October 2020, 00:34 »
STD S3 - E1 - interesanta premisa, realm-ul, Book, pisica. M-oi fi târșâit eu între timp, dar teatralismul lui Burnham (et al.) nu mă mai impresionează. Poate e exagerat aici și nu-mi mai dau eu seama.
E2 - interesant in continuare realm-ul, dar să-mi bag picioarele dacă înafară de Georgiou și inginera aia cu sarcasmul în sânge îmi pasă de vreun alt personaj. Prost filmat, montat, dialogurile și reacțiile (în general, la orice) sunt aproape cretin-infantile.
Nu. Are. Stil.
S1 a avut el ceva, dar l-au dat de gard in S2. A fost o impresie puțin, in E1, că și-ar fi revenit. P*la. TOS, TNG, DS9, Voyager, până și aiureala de Enterprise aveau un ceva. Aici nix. Nada. Și e vorba de S3, nu de pilotul unei serii complet noi, despre care nu știe nimeni incotro se îndreaptă.

Dacă-mi aduc aminte de el, poate-o să-mi pierd timpul și cu restul, poate după ce va fi fost lansat complet.
« Last Edit: 23 October 2020, 00:38 by ixtl »
 

Online Ciocanul

Ultimul serial vazut
« Reply #672 on: 23 October 2020, 19:47 »
https://www.imdb.com/title/tt9151230/
8/10
Un serial beton rusesc care il recomand cu caldura. Ii dau 8 ca e rusesc ca in rest nu am ce sa-i reprosez.
Atentie, nu e cu zombie, e doar un covid mai grav ce naruieste tara si provoaca un haos social imens.
(-)
Unele glume nu au haz decat in rusa. Primele vreo 30-40 de minute din primul episod trec greu. La inceput pare chiar o porcarie dar dupa aia:
(+)
Devine un story foarte bun de survival combinat cu drama. Toate se leaga excelent in poveste si vechi si noi. Caracterele toate evolueaza sau involueaza. Caractere colorate, majoritatea joaca decent. Sper sa aiba continuare si sa se ridice la inaltime.
---
STD S3 incepe in trendul S2 ce a fost oribil. Daca iar o da pe PC cu salvati balene viermi si aiureli nu-l vad bine. Primul S1 a fost fain ca a fost cu klingonieni. Sa o dea si ei dracului pe borgi, pe Q, pe ferengi, pe ceva colorat si interesant nu iar pe gheisme si cringe de 2 bani.
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul serial vazut
« Reply #673 on: 23 October 2020, 22:44 »
3% - brazilian, primul sezon foarte interesant si bine scris, dupa aia abia s4 fiind mai interesant; au pierdut mult in s2 cand a murit un personaj foarte bine conturat, plus au dat-o in bara cu michelle, acting praf. Au mai bagat pe gat si homos, trans si lesbians prin sezoanele 3-4.

the 100 - sezonul 1 interesant, actingul slabut dar isi dau drumul incet tinereii, sezonul 2 foarte cool cu "muntenii" :)), sezonul 3 sunt pe la mijloc, pare labareala pana acum
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #674 on: 24 October 2020, 20:45 »
barbarians: primele 3-4 episoade nu prea la inaltime cum m-as fi asteptat. production value cam meh. nu se ridica la nivelul vikings

Post Merge: 25 October 2020, 06:27
queen's gambit: 9/10

pmea, nu credeam ca un serial despre sah poate sa ma prinda atat de grav.

excelent la toate capitolele, productie, regie, acting. rolul principal e jucat perfect iar tipa e frumoasa rau ...
« Last Edit: 25 October 2020, 06:27 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste