Author Topic: Ultimul serial vazut  (Read 205610 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #780 on: 03 March 2021, 11:23 »
Am vazut ieri pilotul la Debris.
Interesanta ideea, efectele speciale facute bine dar cam cringe pe alocuri iar cei doi protagonisti cam lasa de dorit la actul artistic.

If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #781 on: 04 March 2021, 21:01 »


Post Merge: 05 March 2021, 03:15
« Last Edit: 05 March 2021, 03:15 by indicopleus »
 

Offline duke_zz

Ultimul serial vazut
« Reply #782 on: 07 March 2021, 22:01 »
eu nu am vazut nici the sopranos, nici the wire ...
ce plm mea ma fac?
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #783 on: 08 March 2021, 00:51 »
da, nu prea mai ai ce face acuma, o sa ajungi in iad :)


now serios, pai le vezi doar daca vrei, daca nu, nu - n-a murit nimeni din asta
 

Offline Megalomaniac

Ultimul serial vazut
« Reply #784 on: 09 March 2021, 10:52 »
Ce e frumos e ca merg unse si la revizionare. Daca esti cu seriale lasi orice vizionezi acum si bagi The Wire & Sopranos :)

nota: ca tot e un subiect cald - poate iese ceva bun https://deadline.com/2021/03/we-own-the-city-hbo-david-simon-george-pelecanos-1234707819/
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #785 on: 09 March 2021, 19:43 »
cu the wire tre sa ai multa rabdare, ca nu isi propune deloc sa faca spectacol la nivel de "expozitiune" - si poate parea ultrabanal  si megaboring din cauza asta. daca sopranos e mare pentru ca face din studiu de caracter un show de televiziune in toata splendoarea si puterea lui, the wire e mare pentru ca nu face deloc show de televiziune (creatorii sai n-au nici o treaba cu televiziunea). e o reconstructie realista a "banalitatii" raului (aka analiza spectrala a ce inseamna un oras) , spectaculozitatea sa grandioasa, ca sa zic asa,  apare doar cind asamblezi pe cont propriu (ca altfel aia nu-ti baga degetele in ochi cu concluziile lor gata facute) the big picture (cu toate implicatiile ce decurg de aici).

p.s.

srry de eventualele spoilere, dar nu credeam ca mai e cineva care nu le-a vazut inca (au totusi douaj de ani), si ultima oara cind am incercat sa folosesc functia aia oricum nu mergea :)

Spoiler: ShowHide



Post Merge: 09 March 2021, 20:35
daca tot sintem la mafioti alea-alea, mortala moaca lu de niro (si vocea lui pacino fa face destul de bine) :)

(fara risetele alea false - conan, mai respira si tu bro! - ar fi iesit si mai bine)



nu pot spune c-am avut lacrimi in ochi (decit eventual de la de-aging-ul ala meh), dar cam asa m-am simtit si io (cum reda asta in primele 40 de secunde ale clipului)












Post Merge: 09 March 2021, 20:40
asta era cu moaca lu de niro, am incurcat linkurile si acu nu mai pot modifica




« Last Edit: 09 March 2021, 20:40 by indicopleus »
 

Offline mache

Ultimul serial vazut
« Reply #786 on: 10 March 2021, 01:13 »
da, nu prea mai ai ce face acuma, o sa ajungi in iad :)


now serios, pai le vezi doar daca vrei, daca nu, nu - n-a murit nimeni din asta

Eu am vazut Sopranos de vreo 2.5 ori da' The Wire pauza... nici Prison Break... mi s-au parut din categoria 'too much hype'...
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #787 on: 10 March 2021, 03:14 »
 the wire  - nu, nu categoria too much hype (de altfel nici n-a avut succes la public pe vremea cind rula, ba chiar era sa fie anulat)*. prison break posibil da. am vazut numai citeva episoade, dar din ce-am vazut nu parea sa contina ceva  in afara de usuals bullshit american tv show.  the wire e cu totul altceva - asta nu inseamna ca nu poa sa te plictiseasca grav tipul lui de demers. asa si pe mine m-a plictisit pina la lesin game of thrones - n-am rezistat mai mult de 5 episoade, insa mai degraba pentru ca mi-s io alergic la fantasy in genere** decit fiindca era el prost ori prea hype

*plus ca mai trebuia sa aiba un sezon - cu imigratia sau ceva de genu - care nu s-a mai facut

** daca ma iei cu dragoni, orci si amazoane m-ai adormit in secunda doi - tin minte ca si cu lord of the rings m-am chinuit vreo doua saptamini pina sa ma declar invins si sa-mi recunosc neputinta de-a trece de primele 20 de minute

p.s.
vezi ca la sopranos daca iti da cu virgula nu e de bine, pune-te si du-l pina la capat a treia oara ca altfel o sa te intilnesti cu duke_zz in locuri fierbinti :D


Spoiler: ShowHide


Spoiler: ShowHide
« Last Edit: 10 March 2021, 03:38 by indicopleus »
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline mache

Ultimul serial vazut
« Reply #788 on: 10 March 2021, 14:20 »
vezi ca la sopranos daca iti da cu virgula nu e de bine, pune-te si du-l pina la capat a treia oara ca altfel o sa te intilnesti cu duke_zz in locuri fierbinti :D
Nu mi-a dat nimic cu virgula, am zis doar ca l-am vazut de 2 ori complet si inca "jumatate" browsing prin el  (am obiceiul sa mai reiau unele seriale pe sarite)
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #789 on: 10 March 2021, 19:45 »
Am incercat The wire, dupa cateva episoade l-am lasat balta, nu m-a prins.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #790 on: 10 March 2021, 20:01 »
^^ Și eu. Am crezut că-s singurul. :)
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #791 on: 10 March 2021, 21:53 »
mai ales primele 5-6 episoade sint foarte boring - si eu era sa colapsez acolo (pina apare clay davis). nu e genul de serial care sa te prinda din prima, tre sa ai rabdare cu el (bine, si timpul s-a accelerat masiv in ultimii ani, e mult mai greu acum sa te adaptezi la lentoarea tipului de demers the wire decit pe vremea cind era live)
« Last Edit: 10 March 2021, 22:05 by indicopleus »
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline Megalomaniac

Ultimul serial vazut
« Reply #792 on: 11 March 2021, 10:43 »
indicopleus, esti prea indulgent, pune cainii pe ei! :) Auzi, sa nu le placa the Wire...
Glumesc dar mi-am adus aminte ca aveam o inclinatie catre Julianna Margulies in cele cateva episoade in care-a aparut in Sopranos. Acum trebuie sa revad iar serialul, ce nu fac pentru o femeie...
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul serial vazut
« Reply #793 on: 11 March 2021, 12:53 »
Eu sunt la revizionare breaking bad, am terminat sezonul 2, si nu mai are acelasi farmec ca prima oara. Au aparut gus si mike spre finalul sezonului, macar din urm sezon va fi mai interesant.
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #794 on: 11 March 2021, 16:15 »
megalomaniac, am vrut sa-i trimit la canal, dar mi-era ca dupa-aia ma excomunica si ei pentru got (plus multe altele carora le-am dat jet cvasiinstant)... :)

the wire & sopranos le-am putut revedea (cu o placere inca si mai mare decit la prima vizionare), breaking bad - i don't think so. e facut mai pe genunchi, mai la inspiratia de moment. e facut parca mai mult sa ofere momente extraordinare (si le-a si oferit!), decit sa aiba o coarenta de ansamlu. logica sa interna e mult mai inconsistenta prin comparatie cu a fratilor lui mai mari (bine, are si circumstante atenuante - a prins greva scenaristilor, crizele si zvircorile sistemului de pe acolo, si soarta lui atirna de un fir de par. de aia i-au si dat o incheiere cu sezonul 4. dupa care au trebuit sa reinnoade si sa scoata peste noapte alti villains din palarie etc. si s-a cam dus totul pe pwla)

p.s.

mie la bb mi-au placut mult si momentele de drama pura de la inceput (care i-au plictisit pe multi), cind nu se intimpla nimic exploziv sau spectaculos in afata, dar interioritatea aia care se surpa in propia ei izolare si singuratate in fata mortii era foarte bine construita si redata. primele episoade, asa anoste cum pot parea, ramin printre cele mai bune din tot serialul (pe partea de drama)



Post Merge: 11 March 2021, 21:44
@Megalomaniac - pai the good wife l-ai vazut? ca era cu ea in rolul principal (se uita maica-mea la el :P )

« Last Edit: 11 March 2021, 21:44 by indicopleus »