Author Topic: Crysis Remastered  (Read 5548 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Crysis Remastered
« on: 16 April 2020, 22:17 »
 

Offline oldshooterman

Crysis Remastered
« Reply #1 on: 17 April 2020, 18:52 »
Abia astept sa-l lanseze. Seria Crysis e una dintre cele mai bune din istoria jocurilor PC.
 
The following users liked or thanked this post: sosofm

Offline Raziel01

Crysis Remastered
« Reply #2 on: 21 August 2020, 17:58 »
 

Offline KodiaK

Crysis Remastered
« Reply #3 on: 21 August 2020, 22:23 »
Unde zice Epic exclusive? Ca n-am vazut.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline slicker

Crysis Remastered
« Reply #4 on: 22 August 2020, 00:46 »
Am gasit asta cu Epic exclusive pe mai multe site-uri. Oricum, cand vad acolo ps4 si xbot lol... remastered my ass.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
 

Offline Nosferat

Crysis Remastered
« Reply #6 on: 18 September 2020, 12:29 »
Om trai si om vedea,am vazut un video de la Linus in care a testat remastered cu noul 3080 si abia mergea cu 30fps. Insa asta dupa mine e mai mult proasta optimizare a jocului,nu ca vai de mine remastered rupe tot. Nu arata chiar asa de bengos. Crysis la vremea lui era un fenomen, adica si intelegeai de ce arata cum arata si de ce are niste cerinte, asta nu arata asa de bengos pe cat de mari sunt cerintele, se vede ca au lucrat la el, insa nu rupe normele.
Adica nu este cu 2 generatii peste jocurile noi aparute pe piata incat sa spui da, de aia merge cu 30fps chiar si pe cele mai smechere placi video ca arata cu mult peste orice ce exista acuma pe piata.

O sa vedem cat de bine sau rau este optimizat, s-ar putea sa il cumpar din pura nostalgie,originalul+ expansionul warhead il mai am inca pe undeva prin un dulapior cu niste jocuri originale mai vechi pe care nu imi venea sa le arunc indiferent ca nu le mai joc de ani si ani.
« Last Edit: 18 September 2020, 12:36 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Crysis Remastered
« Reply #7 on: 18 September 2020, 21:27 »
Nu stii cum arata pentru ca nu l-ai vazut. In clipurile online nu se vede nimic relevant din cauza calitatii proaste.

Totul depinde de calitatea iluminarii, indiferent de cat de mult se incearca a fi optimizat. Asta cu "optimizarea proasta" e doar povestea celor care nu inteleg despre ce-i vorba. Din cand in cand mai randez niste imagini, iar durata randarii (la aceeasi rezolutie) poate varia de la cateva minute la cateva ore/cadru(!), cu diferente doar in setarile legate de iluminare.
 

Offline Nosferat

Crysis Remastered
« Reply #8 on: 18 September 2020, 21:37 »
Daca linus l-a vazut, a filmat a aratat lumii, tot e irelevant? Adica omul l-a testat clar pe un 3080, a aratat clar unde sunt probleme grave la joc,nici el nu mai stie despre ce e vorba?
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Crysis Remastered
« Reply #9 on: 18 September 2020, 22:58 »
Nu se vede in filmarea lui (si nici in altele) nici pe departe de cum arata de fapt imaginea in joc (din cauza compresiei aplcate filmarii) si nu a aratat nici o "problema grava". Nu i-a aratat bine in HDR, pentru ca nu a avut varianta finala a jocului si nici driverul dedicat, precum a mentionat. Omul s-a aratat placut impresionat de cum arata jocul. Poate tu n-ai vazut clipul.
 

Offline Nosferat

Crysis Remastered
« Reply #10 on: 19 September 2020, 00:59 »
Da asa e,cum scrii tu, ma bucur ca ai dreptate.
Ignore list :astateofmind
 

Offline KodiaK

Crysis Remastered
« Reply #11 on: 19 September 2020, 01:18 »
Nosferat, nu o sa mai vezi azi salturi grafice asa de mari ca acu 10-15 ani. Cu cat e este mai buna grafica cu atat ai nevoie de putere hardware mai mare pt imbunatatiri. Vezi cazul RayTracing, unde pt un spor vizual modic ai o penalizare uriasa a performantei.
Iar Cryis la vremea lui nu era nici asael prea bine optimizat. Chiar si Linus a remarcat ca ocupa 4GB vram in conditiile in care placile video de atunci aveai max 512MB ram
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Crysis Remastered
« Reply #12 on: 21 September 2020, 18:39 »
Totusi, a dat careva 30 euro pe el ? Nu de alta, dar spart la bunicuta inca nu este si chiar nu stiu daca merita. Nici eu nu sunt deloc impresionat de ce am putut vedea pe youtube + ca mi se pare un joc depasit moral si nu numai. Doar pentru cei carora le-a placut foarte mult la vremea lui, pe mine unul nu m-a impresionat precum au facut-o altele cand eram mic, poate si din cauza ca deja incepusem sa muncesc si nu prea mai aveam timp de jocuri (dupa m-am mai linistit, e alta discutia deja :D)
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline oldshooterman

Crysis Remastered
« Reply #13 on: 22 September 2020, 19:51 »
Am rejucat trilogia in urma cu vreo 2 luni, e foarte misto din toate punctele de vedere. Are o poveste interesanta si bine definita, grafica e foarte buna chiar si pentru 2020, combinatia intre costum si arme e o mare placere, e un titlu de referinta al genului.
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Crysis Remastered
« Reply #14 on: 22 September 2020, 21:38 »
 
The following users liked or thanked this post: Nosferat, Merlin