Author Topic: Crysis Remastered  (Read 5552 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Crysis Remastered
« Reply #15 on: 23 September 2020, 16:32 »
Am rejucat trilogia in urma cu vreo 2 luni, e foarte misto din toate punctele de vedere. Are o poveste interesanta si bine definita, grafica e foarte buna chiar si pentru 2020, combinatia intre costum si arme e o mare placere, e un titlu de referinta al genului.

Crysis 2 si Crysis 3 sunt cu mult ca poveste peste primul, crysis 3 inca il mai joc si in maxim de detalii :) Crysis 2 mi-a placut cel mai mult la poveste. Dar in primul slabut si prea open world, ma rog eu si urasc open worldurile si prefer pe cele scriptate...
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline oldshooterman

Crysis Remastered
« Reply #16 on: 24 September 2020, 19:40 »
Mie imi place mult si Crysis Warhead. Si imi plac mult cele open world, gen ME: Andromeda, Rage 2 sau The Outer Worlds.
 

Offline oldshooterman

Crysis Remastered
« Reply #17 on: 05 June 2021, 23:07 »
Intreaga trilogie Crysis  remasterizata va fi lansata in toamna, pentru PC, PlayStation, Xbox si Nintendo Switch.
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Crysis Remastered
« Reply #18 on: 07 June 2021, 11:47 »
Sincer, crysis 3 pe ultra inca arata bine si pentru 2021, chiar sunt curios cum o sa arate si remasterul, sau doar o sa-i mareasca artificial cerintele de sistem :) Oricum, o veste "oarecum" placuta, desi recunosc ca as fi vrut mai degraba crysis 4 si nu remastered, dar asta este...
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline KodiaK

Crysis Remastered
« Reply #19 on: 07 June 2021, 13:04 »
Deja exagereaza cu remaster-urile astea. La jocurile vechi care arata ca draq acu, inteleg, dar la Crysis 3 chiar nu are sens remaster. La fel si la Witcher III.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Crysis Remastered
« Reply #20 on: 08 June 2021, 11:06 »
Ma gandesc ca e vorba in primul rand de marketing si in al doilea rand de costuri, cred ca fac un remaster cu costuri de 20-30% fata de cat i-ar costa sa faca un crysis 4 de ex. dar profitul este dublu (chiar daca nu cer ca pe un titlu premium). Altfel chiar nu inteleg prosteala asta cu remaster, mai ales vorba ta la Crysis 3. Desi eu in iarna am reterminat si crysis 2 si nu m-a deranjat atat de mult la grafica (este preferatul meu din serie, de fapt cam topul ar fi 2,3,1).

Post Merge: 09 June 2021, 10:35
Ca tot vorbeam de Crysis remastered, la Mass Effect nu au facut la fel remastered, nu stiu de unde sa mai scoata banuti si clar este mult mai ieftin sa faci un upgrade la un joc vechi si testat ca feedback, decat unul nou care nu stii cum o sa fie primit + multe altele :)
« Last Edit: 09 June 2021, 10:35 by Merlin »
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline oldshooterman

Crysis Remastered
« Reply #21 on: 09 June 2021, 22:17 »
Se vorbeste despre Crysis 4 (parte dintr-o posibila noua trilogie in Universul Crysis) si despre o noua serie in Universul Mass Effect.

Remaster-urile sunt lansate si ca sa introduca gamerii mai tineri in povestile tratare in seriile respective, in ideea ca nu le-au jucat, o sa le placa si vor vrea continuarea povestilor, la care de asemenea se lucreaza.

E o placere sa le rejoace in conditii grafice superioare si pentru veteranii fani ai seriilor respective.
 

Offline KodiaK

Crysis Remastered
« Reply #22 on: 10 June 2021, 09:24 »
Ca tot vorbeam de Crysis remastered, la Mass Effect nu au facut la fel remastered, nu stiu de unde sa mai scoata banuti si clar este mult mai ieftin sa faci un upgrade la un joc vechi si testat ca feedback, decat unul nou care nu stii cum o sa fie primit + multe altele :)
N-am nicio problema cu remaster-urile, dar nu la jocuri care nu au nevoie inca :) In unele cazuri sunt absolut necesare, cum ar fi cazul Diablo II, cand varianta originala este aprope nejucabila astazi.
Si sa fie remaster-uri facute de la zero, nu acelasi joc cu texturi hi-res.
Cam asa mi se pare Mass Effect 1. Nu mai stiu exact cum arata originalul, dar asta mi se pare cu o grafica de acu 10 ani. Doar texturile sunt mai ok, in rest vai de el, la ani lumina de Andromeda. Adica, daca tot faci un remaster, si ai un engine nou, fa cu engine-ul ala, dar probabil e prea mult de munca.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

Crysis Remastered
« Reply #23 on: 10 June 2021, 17:52 »
Si sa fie remaster-uri facute de la zero, nu acelasi joc cu texturi hi-res.
Cam asa mi se pare Mass Effect 1. Nu mai stiu exact cum arata originalul, dar asta mi se pare cu o grafica de acu 10 ani. Doar texturile sunt mai ok, in rest vai de el, la ani lumina de Andromeda.
Alea refacute de la zero cu modificari profunde sunt "remake-uri". Astea sunt doar ceea ce scrie, respectiv remaster-uri.

Am jucat Crysis Warhead in 4k cu toate setarile la maxim si mi s-a parut foarte atractiv, per ansamblu, chiar cu grafica depasita de peste 10 ani. Un remaster ar fi si mai OK.
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline KodiaK

Crysis Remastered
« Reply #24 on: 10 June 2021, 18:43 »
De remaster vorbeam si eu. Diablo II Resurected este remaster cu grafica refacuta de la zero, gameplay-ul nemodificat.
La fel se putea si in cazul ME1. Sa fie refacut de la zero in engine-ul Andromeda, iar restul elementelor neatinse.
Faptul ca trantesti niste texturi 4K pe modelele low-poly originale nu se cheama remaster.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline oldshooterman

Crysis Remastered
« Reply #25 on: 12 June 2021, 15:41 »
Tocmai am intrat vreo 7 ore in Mass Effect 1 remaster si am remarcat imbunatatiri considerabile si dincolo de partea grafica. Printre cele mai utile schimbari mi se par eliminarea balansului tintei la snipere, simplificarea puzzle-urilor, simplificarea scanatului planetelor, de ex..
La Crysis 2 si 3 nu prea vad ce pot imbunatati pentru sunt deja super asa cum sunt.
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Crysis Remastered
« Reply #26 on: 14 June 2021, 15:59 »
Se vorbeste despre Crysis 4 (parte dintr-o posibila noua trilogie in Universul Crysis) si despre o noua serie in Universul Mass Effect.

Remaster-urile sunt lansate si ca sa introduca gamerii mai tineri in povestile tratare in seriile respective, in ideea ca nu le-au jucat, o sa le placa si vor vrea continuarea povestilor, la care de asemenea se lucreaza.

E o placere sa le rejoace in conditii grafice superioare si pentru veteranii fani ai seriilor respective.

Posibil sa fie si asta, pana la urma tot la marketing se reduce totul :) Desi cand vine vorba de EA nu bag mana in foc ca e fix ceea ce zici tu, de exemplu au facut remaster la command and conquer (cel clasic) si nici vorba sa mai lanseze si altceva :)

De remaster vorbeam si eu. Diablo II Resurected este remaster cu grafica refacuta de la zero, gameplay-ul nemodificat.
La fel se putea si in cazul ME1. Sa fie refacut de la zero in engine-ul Andromeda, iar restul elementelor neatinse.
Faptul ca trantesti niste texturi 4K pe modelele low-poly originale nu se cheama remaster.

Eu am simtit asta la starcraft 1, este fix acelasi joc cu niste texturi trantite, din pacate...adica mi s-a parut ceva doar de mai mult niste banisori in plus :( Nu stiu la Diablo 2 cum o sa fie, nu prea ma mai pasioneaza genul, desi am cam rupt la vremea lui :)
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline cerulliber1

Crysis Remastered
« Reply #27 on: 18 September 2021, 14:28 »
In concluzie, merita steam crysis remastered 24 eur (120 ron prin card plus comision decontare si curs conversie, cat o fi totalul in lei) ?
din ce vad eu, nu e optimizat, arata mai rau ca un joc din 2007 si pare pe post de milking cel pution T3 cu posibilitati de prelungire eventual teasing la crysis 4 ca sa marce lumea banul.
din ce citesc pe reviewuri cu achizitii verificate, lumea e nemultumita atat pe epic, cat si pe steam
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Crysis Remastered
« Reply #28 on: 23 September 2021, 05:05 »
In concluzie, merita steam crysis remastered 24 eur (120 ron prin card plus comision decontare si curs conversie, cat o fi totalul in lei) ?
din ce vad eu, nu e optimizat, arata mai rau ca un joc din 2007 si pare pe post de milking cel pution T3 cu posibilitati de prelungire eventual teasing la crysis 4 ca sa marce lumea banul.
din ce citesc pe reviewuri cu achizitii verificate, lumea e nemultumita atat pe epic, cat si pe steam


Nu.Gasesti moduri  gratuite care pot face o treaba mai buna.
Remasterul e doar un titlu pus acolo ca sa atraga. Plus ca a fost mai mult lansat pentru a face vanzari pe Nintendo Switch si PS4/Xbox One. In 4k arata bine, dar are multe probleme.  Au eliminat  mecanici si chiar un nivel intreg in care  pilotai  o aeronava.   
In multe privinte,  varianta originala tot arata mai bine. 


« Last Edit: 23 September 2021, 05:09 by bombardieru »
 

Offline oldshooterman

Crysis Remastered
« Reply #29 on: 25 September 2021, 16:51 »
Varianta originala arata fb in 4k, precum si Crysis Warhead. Toata seria merge fb in 4k cu placile recente din zona medie/superioara.