Author Topic: Half Life 3  (Read 3076 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Half Life 3
« on: 19 March 2019, 20:53 »
Half Life 3 e probabil cel mai asteptat joc din istoria jocurilor video.

Valve CEO teases Half-Life 3 to release in next '4-5 years'

"Included within one of Newell's emails was a question regarding the existence of Half-Life 3 and whether or not the person asking would see one before their life ends. The email read; "Was just wondering, will I be able to play a new chapter of half life before my life ends? Im 32 now." Newell answered quite simply, saying "Just don't die in the next 5 years or so ;)" ;D



 
The following users liked or thanked this post: Edward

Offline Bebes18

  • Feedback Score: (5)
  • Old TR: 22 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 147
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
Half Life 3
« Reply #1 on: 05 May 2019, 22:04 »
Sper ca in 2 ani asa sa se apuce de developmentul ultimului episod din povestea lui Gordon... pana atunci vom avea tehnologia destul de puternica sa faca fata la ce ar trebui sa fie un joc Half Life.
Ma astept la Fotorealism, nu doar ray tracing.. si soundrays .. in 3 4 ani, RTX 2080ti vor fi maxim mid range (1660ti level) sau chiar low end spre mid .. zic ca se pot descurca sa faca iar o capodopera cum a fost HL1 si HL2.
Pana atunci ne bucuram de Black Mesa care ar trebui sa se uodateze in urmatoarele luni si sa fie full de jucat pana la sfarsitul verii.
 

Offline oldshooterman

Half Life 3
« Reply #2 on: 08 December 2019, 17:40 »
Black Mesa integral va fi lansat la inceputul anului viitor, cel mai probabil inainte de Half-Life: Alyx (in martie).
 

Offline Nosferat

Half Life 3
« Reply #3 on: 09 December 2019, 18:05 »
Ar fi mai bine sa ramana ingropata treaba HL3. A trecut deja prea mult timp,asteptarile sunt mult prea mari iar orice o sa faca, tot nu o sa le iasa,nu vor reusi sa satisfaca asteptarile celor mai hardcore jucatori. Multe alte titluri au mai facut greseala de a face o continuare la un joc ce se credea abandonat de multi ani,unii chiar dand faliment dupa ce au luat un risc enorm.

Hype-ul,asteptarile pot da gauri serioase la buget.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Ciocanul

Half Life 3
« Reply #4 on: 09 December 2019, 18:25 »
Gaura in buget ? La Valve ? Si daca iti dau bani sa-l joci nu dau faliment. :D
Valve in 2012 avea un capital de 2.5 miliarde de dolari. Acum cred ca au dublu, poate si mai bine.
« Last Edit: 09 December 2019, 18:30 by Ciocanul »
 

Offline Nosferat

Half Life 3
« Reply #5 on: 09 December 2019, 19:24 »
Poa sa aibe si mai mult decat dublu, un joc in care bagi sute de milioane de $, daca da fail,simti oricum. Eu nu m-am referit EXACT la un mod SPECIFIC la Valve despre faliment, ci la un mod general,unii chiar dand faliment din cauza unui mega hype-mega fail.  Aia nu inseamna ca si valve va da faliment, insa se va simti,half life 3 nu va reusi niciodata sa satisfaca asteptarile care au crescut la un nivel absurd. Oricati bani ar avea, milioane duse pe apa sambetei,sunt milioane duse,fani nervosi care poate nu vor cumpara urmatoarele titluri,investitori ce pleaca si isi iau banii cu ei+multe altele.
« Last Edit: 09 December 2019, 19:26 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline slicker

Half Life 3
« Reply #6 on: 10 December 2019, 14:59 »
Ca si in cazul COD,  fail nu se traduce  in vanzari chiar slabe :) Valve poate sa printeze maine pe un cacat HL3 si iti garantez ca se va vinde, la fel ca si in cazul bananei lipite, la fel de bine ca orice alt joc HL
Asta e situatia, nu se poate schimba mare lucru.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline oldshooterman

Half Life 3
« Reply #7 on: 10 December 2019, 23:32 »
Ar fi mai bine sa ramana ingropata treaba HL3.... nu vor reusi sa satisfaca asteptarile celor mai hardcore jucatori.
Adica sa nu mai faca nimeni nimic ca poate n-o sa placa la un numar oarecare de jucatori cu figuri in cap.
Sa se faca, pentru ca se vor gasi destui la care sa le placa. E valabil pentru orice franciza.
 

Offline Ciocanul

Half Life 3
« Reply #8 on: 11 December 2019, 00:33 »
Daca HL3 va fi fail(desi nu e nimic si explic) nu inseamna ca dam dismiss la toata franciza. Franciza asta a nascut source ce inseamna o poala de jocuri: seria CS, seria TF, seria Left 4 Dead,Portal 2 si astea sunt doar cele facute de Valve. Mai sunt altii ce au facut o groaza de jocuri bune si decente https://en.wikipedia.org/wiki/Source_(game_engine)

Dar inca o chestie ca am divagat: Half Life Alyx nu e HL3. E o incercare de VR. Sper sa le iasa dar am mari dubii si nu mai dezvolt in directia aia ca am zis destule legat de gameplay-ul de VR.
Actiunea din HL Alyx se intampla intre HL1 si HL2 si e vorba de un NPC Alyx Vance si taica-sau si nu mai tin minte povestea.
HL3 o sa iesim la pensie si nu o sa-l vedem.
 

Offline Nosferat

Half Life 3
« Reply #9 on: 11 December 2019, 09:08 »
Ar fi mai bine sa ramana ingropata treaba HL3.... nu vor reusi sa satisfaca asteptarile celor mai hardcore jucatori.
Adica sa nu mai faca nimeni nimic ca poate n-o sa placa la un numar oarecare de jucatori cu figuri in cap.
Sa se faca, pentru ca se vor gasi destui la care sa le placa. E valabil pentru orice franciza.

Multe francize au pierdut o groaza de bani pe faptul ca nostalgia nu e mereu asa de frumoasa precum pare, sa nu mai scriu de fani care au abandonat serii intregi de jocuri din cauza unor continuari dezamagitoare la anumite serii care ar fi trebuit sa ramana ingropate,decat reinviate ca un zombie.  Nu imi place cand distorsionezi lucrurile scrise de mine,dar deh,m-am obisnuit asta e felul tau de a fi. Eu scriu ca ar fi mai bine sa nu, tu esti ca reporterita aia de la bbc, "so what you are saying is everyone should go kill themselves right?", no,that's not what I said at all.

Cu cat trec mai multi ani,cu atat cresc asteptarile mai mult,cu atat hype-ul e tot mai mare si orice greseala poate fi costisitoare,eu nu m-am referit la faptul ca nu ar trebui sa faca in nici un fel, sau ca am eu ceva cu hl3, ci faptul ca ar fi mai bine ca hl3 sa ramana in whislistul multora,decat sa fie un joc votat ca unul din cele mai mari dezamagiri ale anului in care ar iesi,daca s-ar face. Pur si simplu nu merita riscul,si nu doar din o perspectiva financiara. Cum scria si Ciocanul,Alyx e altceva,nu e hl3 iar hl3 nu cred ca vom apuca in viata asta.
« Last Edit: 11 December 2019, 09:19 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Half Life 3
« Reply #10 on: 11 December 2019, 16:01 »
Seria Half Life fara HL3 e o poveste neterminata. O continuare bine gandita a povestii va fi de mare succes, indiferent de ce vor spune un numar oarecare de chibiti. Trebuie facut si cred ca se va face. Si HL3 poate fi lasat in continuare cu final deschis.

Poate or sa-l faca VR, daca Half Life Alyx are succes, ceea ce inseamna ca va fi dedicat unei alte audiente distincte de cea a "fanilor inraiti".
« Last Edit: 11 December 2019, 16:05 by oldshooterman »
 

Offline oldshooterman

Half Life 3
« Reply #11 on: 13 December 2019, 00:20 »
"This is a traditional Half-Life experience, so it’s fundamentally a one-way journey. Half-Life has always been about experiencing a hand-crafted, meticulously designed path, where every space is the result of a team of people thinking about what’s in it and why it’s interesting. Some of those spaces afford multiple ways to navigate through them, but you’re always moving forward overall."(Robin Walker)

Deci Half-Life Alyx va fi un Half Life clasic dpdv al stilului de joc, doar ca va fi exclusiv VR. Un lucru de apreciat e faptul ca jucatorii pot sa salveze jocul in orice moment, ca sa poata relua jocul de unde le place, daca au chef.
Si e fara multiplayer.
 

Offline joobsekker

Half Life 3
« Reply #12 on: 13 December 2019, 18:40 »
Eu unul le urez faliment placut celor de la Valve, daca se poate si unul lent si dureros, iar lui Gabe....ahrrr


Daca il lansau si pe ecran normal, fara sa stau cu o casca handicapata pe cap  de 500 euro  cu  o imagine de  claritate proasta care sa-mi provoace  ameteala si dureri de cap si ochi  dupa numai o ora  si doua maini fantomatice, mai ziceam.....
Dar asa au demonstrat ca sunt niste lacomi nesimtiti lansandu-l exclusiv pe VR, o tehnologie considerata esuata si mult prea scumpa pentru cat ofera si cand colo, Valve se asociaza cu  Oculus VR ca sa mai faca niste vanzari. Tampitii astia s-au gandit oare ca sunt jucatori care nu pot juca pe VR? 
Mi se pare o insulta la adresa fanilor si comunitatii Half Life, mai ales noua celor old-school care jucam Half Life 1 si Counter Strike prin 2000 toamna pe un pentium 4 , o placa de 32 MB si memorie de  128 mb ram, pe un ecran de CRT.

Orice jucator care s-a jucat si s-a bucurat de vechile jocuri ar trebui sa boicoteze mizeria asta de strategie de marketing. 

Sa ne oblige sa cumparam  casca  Oculus Rift ca sa putem juca un joc e o idiotenie, e ca si cum maine-poimaine te-ar obliga cei de la Microsoft sa cumperi tastatura cu luminite colorate sa poti juca Age of Empires 4.


Post Merge: 13 December 2019, 18:48
Gaura in buget ? La Valve ? Si daca iti dau bani sa-l joci nu dau faliment. :D
Valve in 2012 avea un capital de 2.5 miliarde de dolari. Acum cred ca au dublu, poate si mai bine.

Astia nu au mai lansat niciun joc real din 2013 incoace, de cand cu DOTA 2. Duse sunt vremurile cand mai lansau  Team Fortress 2, Left 4 Dead 2, CS Global Offensive, DOTA 2. 
Valve traieste  din parazitat vanzarile de pe Steam, impunand niste taxe ridicole producatorilor de jocuri.
Nu e de mirare de ce multe companii ca Ubisoft, EA, Activision-Blizzard,  Rockstar, 2K, Microsoft au inceput sa prefere sa-si faca proprile platforme/magazine online sau sa le distribuie prin EPIC STORE.
« Last Edit: 13 December 2019, 18:48 by joobsekker »
 

Offline oldshooterman

Half Life 3
« Reply #13 on: 13 December 2019, 19:48 »
Tampitii astia s-au gandit oare ca sunt jucatori care nu pot juca pe VR?
S-au gandit, evident. Jocul asta e doar pentru cei care-l pot juca. Nici nu trebuie sa-l joace toata lumea. Asa cum sunt jocuri exclusive pentru anumite console, tot asa sunt si jocuri exclusive pentru VR. Nu e nimic deosebit in asta.
 

Offline joobsekker

Half Life 3
« Reply #14 on: 13 December 2019, 22:36 »
iar hl3 nu cred ca vom apuca in viata asta.

Eu cred ca o sa-l lanseze in octombrie 2024....

Nu fiindca va fi presat de fani, ci de incasarile scazute ale lui Steam    pe parcurs ce Epic Store va monopoliza piata si tot mai multe companii isi vor lansa jocurile pe Epic sau pe proprile platforme.


Gabe s-a gandit strategic sa  lanseze HL3 cand Valve va intra la apa.
Si ca va fi un joc bun sau groaznic, va avea vanzari mari fiindca vor fi multi nostalgici care il vor cumpara, destul cat pentru o revenire spectaculoasa. E posibil sa depaseasca GTA V.



Nu ca mi-ar mai pasa fiindca imi doresc ca Valve sa falimenteze si Steam sa moara dupa mizeriile din ultimii ani.
Am devenit fan Epic Store (si nu, nu joc Fortnite).


« Last Edit: 13 December 2019, 22:44 by joobsekker »