Author Topic: Metro Exodus  (Read 15968 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline burebista

If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline KodiaK

Metro Exodus
« Reply #61 on: 13 February 2019, 17:35 »
Interesante rezultate. CPU scaling practic 0. Perf in DX11 identica cu DX12 :)
Ma ingrijoreaza un pic alea 58 fps avg ale 1080, sper sa nu trebuiasca sa reduc prea mult din detalii sa am 60+ constant.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

Metro Exodus
« Reply #62 on: 13 February 2019, 18:46 »
Metro Exodus Review – Waiting For the Hammer to Fall - 9

Astia l-au cotat foarte bine... 8)
 

Offline slicker

Metro Exodus
« Reply #63 on: 13 February 2019, 19:04 »
Ouchy. ouchy ouchy.

M-am reapucat de Metro in vorpx e pur si simplu senzational, speram la Exodus in VR dar se vede treaba ca e exclus la asemenea cerinte...
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline burebista

Metro Exodus
« Reply #64 on: 13 February 2019, 20:45 »
Nenea asta a adunat toate review-urile de azi intr-un post.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline oldshooterman

Metro Exodus
« Reply #65 on: 14 February 2019, 02:32 »
E foarte interesant de stiut detaliile referitoare la implementarea DLSS: Metro Exodus Benchmark Performance, RTX & DLSS

"We are a bit puzzled though, why NVIDIA is limiting the use of DLSS in some ways that make little sense. For example, you can enable DLSS at 1080p only when raytracing is enabled and you have a RTX 2060 or RTX 2070. Owners of RTX 2080 or 2080 Ti don't have access to that setting (at 1080p). When you increase resolution, those limitations are lifted gradually: at 1440p all cards can run DLSS, as long as RTX is enabled, and at 4K all cards except for RTX 2060 can run DLSS, no matter if raytracing is enabled or not. While the limitation at 4K could be explained by varying hardware capabilities, we don't understand why you shouldn't be able to run DLSS at 1080p with a RTX 2080 — to reach higher FPS rates on your 144 Hz monitor for example."

Cel mai probabil are legatura cu latenta introdusa de procesul reconstructiei de imagine, respectiv e posibil sa fie o limita in ceea ce priveste numarul maxim de imagini care pot fi procesate cu DLSS intr-o secunda, caz in care chiar are sens, contrar afirmatiei de mai sus.
 

Offline Raziel01

Metro Exodus
« Reply #66 on: 14 February 2019, 14:37 »
Iluminarea pare destul de slaba, mai ales in interioare si in zona de desert.
Jocul nu are FOV slider.
Performanta lasa si ea de dorit:
https://www.tweaktown.com/articles/8901/metro-exodus-benchmarked-new-can-run-crysis/index3.html

Nu prea le-a pasat de versiunea de PC.
« Last Edit: 14 February 2019, 14:39 by Raziel01 »
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Metro Exodus
« Reply #67 on: 14 February 2019, 14:58 »
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Metro Exodus
« Reply #68 on: 15 February 2019, 15:58 »


Dupa 5 ore in el, jocul e reusit, are aceeasi atmosfera ca in precedentele; deocamdata sunt in prima zona de freeroam dar e cam micuta, sper ca celelalte sa fie un pic mai maricele. Ce imi place cel mai mult e ca acum pot explora in liniste la suprafata fara stresul mastilor. :D
 

Offline Raziel01

Metro Exodus
« Reply #69 on: 15 February 2019, 19:29 »
 

Offline oldshooterman

Metro Exodus
« Reply #70 on: 17 February 2019, 20:24 »
Dupa 5 ore in el, jocul e reusit, are aceeasi atmosfera ca in precedentele; deocamdata sunt in prima zona de freeroam dar e cam micuta, sper ca celelalte sa fie un pic mai maricele. Ce imi place cel mai mult e ca acum pot explora in liniste la suprafata fara stresul mastilor. :D
Scenele cu mastile nu-mi plac nici mie, sper sa nu fie prea multe situatii in care sa te oblige sa apelezi la ele.
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Metro Exodus
« Reply #71 on: 17 February 2019, 22:40 »
Sunt destule locuri unde esti obligat sa le folosesti dar acum ca ai crafting, poti face provizii din belsug. L-am terminat dupa 25 de ore, as fi bagat si un replay dar scade calitativ dupa prima zona de free roam. Zona de iarna are un vibe puternic de stalker, ce urmeaza dupa e destul de dezamagitor, exceptie ultima locatie. Un alt aspect ce m-a deranjat foarte mult, Artyom e mut ca in precedentele jocuri si mi se pare o alegere foarte proasta. In tren sunt o multime de scene intre misiuni unde interactionezi cu echipa, scene destul de lungi si cu feeling dar cand stai ca prostul si nu zici nimic, iti taie mult din atmosfera. Cel mai clar exemplu e in scenele cu sotia ta, cand incepe sa trancaneasca continuu 5-10 minute iar tu o tii de mana si incepi sa sforai.  ;D
« Last Edit: 17 February 2019, 22:44 by Sir Dracu »
 

Offline oldshooterman

Metro Exodus
« Reply #72 on: 19 February 2019, 17:57 »
In final ce nota ii dai?
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Metro Exodus
« Reply #73 on: 19 February 2019, 18:50 »
Mai mult de 8 nu, mi se pare cel mai slab din serie; povestea si partea de final lasa mult de dorit, level designul e sub cele din primele jocuri, AIul la fel de imbecil, plus are o multime de buguri; eu am fost norocos, doar peste clipping ocazional am dat dar pe steam sunt o multime cu game breaking bugs. Dupa ce il termini, parca ramai si cu impresia ca ceva nu se leaga, probabil au taiat ceva pt dlcuri ori au fost ceva probleme pe parcurs.

edit se pare ca au vandut ok pe steam https://www.gamepressure.com/e.asp?ID=2474
« Last Edit: 19 February 2019, 18:57 by Sir Dracu »
 

Offline oldshooterman

Metro Exodus
« Reply #74 on: 19 February 2019, 20:35 »
8 e nota buna, in principiu. Dar se repeta povestea de la Mass Effect: Andromeda, in care prea multi il coteaza mult sub cat merita. Nu se poate ca pentru multi sa fie de nota 8-9-10 si pentru altii destul de multi sa fie de nota 0-1-2-3... Eu inca nu il am, dar banuiesc ca o sa-mi placa... ;D