Author Topic: Fortnite  (Read 10023 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline IaMa

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 9
    • View Profile
Fortnite
« on: 21 May 2018, 10:44 »
Cel mai popular joc al momentului merita un thread dedicat in sectiunea Jocuri PC.

« Last Edit: 28 May 2018, 12:52 by AlexU »
 

Offline KodiaK

Re: Fortnite
« Reply #1 on: 21 May 2018, 12:16 »
Fortnite nu e pe gustul meu. L-am incercat, de mai multe ori, insa tot la PUBG m-am intors. Poate daca nu era partea de building ma atragea mai mult.
Ma gandesc cat de misto ar fi fost un PUBG dezvoltat de Epic Games.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Outofmymind

Re: Fortnite
« Reply #2 on: 21 May 2018, 16:35 »
Daca tot ati deschis topic. Ce e asa atragator la fortnite? Si de cand a ajuns ninja atat de mare pe Twitch? Shroud inteleg de ce e, omul joaca in alta liga, dar asta?
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline KodiaK

Re: Fortnite
« Reply #3 on: 21 May 2018, 20:00 »
Daca te referi la Fortnite in sine, nush nici eu, banuiesc ca are acel ceva pe care multi il cauta (eu nu :P).
Daca te referi la genul Battle Royale, acesta este the next big thing in materie de competitive shooters. Tot mai multe jocuri deja existente il implementeaza intr-un fel sau altul. Cam ce a fost frenezia de MOBA-uri acu zece ani. Speaking of, pana si Battlerite lanseaza o harta battle royale :D
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Outofmymind

Re: Fortnite
« Reply #4 on: 22 May 2018, 02:15 »
La ala ma refer.

Battle Royale nu mi-e strain (nici filmul, nici genul), doar ca desenele astea animate nu imi spun nimic
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline Fallen

Re: Fortnite
« Reply #5 on: 22 May 2018, 07:05 »
E simplu. La fel de bine a prins si overwatch si lol. Pur si simplu sunt mai bine optimizate decat restul, ruleaza pe calculatoare mai slabe, prinde la generatia post 2010 si daca unul din anturaj se joaca, ii atrage pe toti.
Eu am jucat destul PUBG, dar cand am dat de fortnite, m-a atras foarte mult faptul ca pe ultra aveam 150fps si mergea excelent de bine. Nu mai aveam lag, blocaje, spike-uri. Parea simplu si usor.
Oricum, eram obisnuit cu PUBG si n-am putut sa renunt, insa pt copii probabil a fost mai usor sa vada ca nu le functioneaza pubg si sa mearga pe fortnite.

O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline KodiaK

Re: Fortnite
« Reply #6 on: 22 May 2018, 09:57 »
Outofmymind, fiecare cu gustul lui. Plus ca Fortnite era/este un joc de sine statator (pe banii chiar) la care s-a adaugat modul Battle Royale cand au vazut ce succes nebun are PUBG. Mi se pare chiar ca au fost dati in judecata de PUBG Corp ca le-au furat ideea ( :o ) - bad move imho. Deci cine juca deja Fortnite a trecut mult mai usor la battle royale si daca fiecare a adus 1-2 amici atunci incep sa inteleg numarul mare de jucatori.
Iar dintre toate "clonele" pubg, fortnite mi se pare cea mai reusita.
Sunt curios daca cineva mai joaca Standard Game-ul :)

Fallen, vezi ca PUBG este acum mult mai bine optimizat, nu mai este dezastrul din beta.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Fallen

Re: Fortnite
« Reply #7 on: 22 May 2018, 10:10 »
N-am mai incercat, de lene.
In ultimul timp m-am jucat numai Rocket League ca un copil si am ajuns sa fiu injurat de toti kinderii daca nu joc perfect, dar imi place ca se termina repede meciul. Nu mai am stare sa fac long sessions :D
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline IaMa

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 9
    • View Profile
Fortnite
« Reply #8 on: 22 May 2018, 11:31 »
Ideea topicului nu era sa discutam despre Fortnite vs PUBG  :P  desi pot sa inteleg de ce toata lumea tinde sa faca aceasta comparatie. Personal nu am jucat PUBG asa ca nu ma pot pronunta cu privire la el.

In ceea ce priveste Fortnite, eu il vad ca pe un joc foarte dinamic, foarte bine optimizat in timp ce partea de "build" este foarte cool si bine implementata. Mai mult, este FREE si disponibil deja pe PS4, XBOX, iOS si PC.
« Last Edit: 22 May 2018, 11:42 by AlexU »
 

Offline Fallen

Re: Fortnite
« Reply #9 on: 22 May 2018, 13:32 »
Prin contre dezvoltam idei. Lasa ca e ok, nu se ajunge la certuri :D
Poate weekendul asta mi-l instalez si eu sa vad despre ce mai este vorba in el, ca am vazut pe facebook ca arata putin altfel fata de cum il stiam.

O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Outofmymind

Re: Fortnite
« Reply #10 on: 22 May 2018, 13:44 »
Ideea topicului nu era sa discutam despre Fortnite vs PUBG  :P  desi pot sa inteleg de ce toata lumea tinde sa faca aceasta comparatie. Personal nu am jucat PUBG asa ca nu ma pot pronunta cu privire la el.

In ceea ce priveste Fortnite, eu il vad ca pe un joc foarte dinamic, foarte bine optimizat in timp ce partea de "build" este foarte cool si bine implementata. Mai mult, este FREE si disponibil deja pe PS4, XBOX, iOS si PC.

Nu stiu, banuiesc ca si aici e un soi de Dota vs Lol. PUBG e ala mai hardcore, Fortnite e mai casual? Da, are o mecanica in plus, dar atat.

Nu e ca si cum doua jocuri mai mult sau mai putin identice nu pot sa coexiste in liniste. Doar ca, repet, pe mine nu m-a atras. Si m-am bagat in seama aici ca mi-era lene sa fac topic de PUBG :)
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline Dundee

Re: Fortnite
« Reply #11 on: 23 May 2018, 09:45 »
Eu m-am uitat la niste stream-uri si tot n-am inteles cum de a luat asa amploare. Pana si colegii de servici ce au copii au inceput sa vorbeasca despre joc.
 

Offline Raziel01

Re: Fortnite
« Reply #12 on: 23 May 2018, 09:49 »
Free, multiplatform, cross-platform, free, casual. Asta e raspunsul la intrebarea ta.  ;D
 

Offline Outofmymind

Re: Fortnite
« Reply #13 on: 23 May 2018, 10:10 »
Lol, frate.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline kenzoR

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 17 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
    • Floraria Zexe
Re: Fortnite
« Reply #14 on: 23 May 2018, 10:17 »
Free, multiplatform, cross-platform, free, casual. Asta e raspunsul la intrebarea ta.  ;D


Still, nu m-a putut convinge sa il joc. Cred ca pe langa cele mentionate este vorba si de un hype general, creat de catre streameri foarte cunoscuti ce-au fost platiti sa se joace. Tin minte ca l-a inceputurile jocului, erau 2-3 streameri cu peste 10k live viewers ce se jucau, in rest nu sarea nimeni de 100 de oameni.