Author Topic: Masa de disecat fotografii  (Read 14775 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AlexU

Masa de disecat fotografii
« Reply #30 on: 28 May 2018, 18:49 »
Am cautat ceva timp poza asta, am gasit-o intamplator printr-o arhiva generata de Facebook.Nu are aceeasi rezolutie / calitate, insa nu asta conteaza.
Poza veche de mai bine de 10 ani, in reflexie cea care avea sa-mi devina sotie  ;D
« Last Edit: 28 May 2018, 19:13 by AlexU »
 

Offline oldshooterman

Masa de disecat fotografii
« Reply #31 on: 28 May 2018, 19:52 »
Eu as fi aranjat-o ceva in genul asta, cu mai mult accent pe reflexia din ochi. :)
 
The following users liked or thanked this post: AlexU

Offline AxA

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
  • Location: Orion–Cygnus Arm
  • Mostly Harmless
    • View Profile
Masa de disecat fotografii
« Reply #32 on: 29 May 2018, 18:36 »
Apus de soare




Don't Panic.
 

Offline Bono

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 10
    • View Profile
Masa de disecat fotografii
« Reply #33 on: 31 May 2018, 10:45 »
Apus de soare
Imi place fotografia, mai ales perspectiva si simetria dintre linia gardului si dara de la avion.
 

Offline Radu_escu

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 6
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
Masa de disecat fotografii
« Reply #34 on: 31 May 2018, 21:14 »
da , place ochiului, stiu ca Axa activa si pe defunctu' la categoria in discutie si se priecepea/pricepe, poate as fi crop-uit putin mai mult stanga jos, dreapta sus dar oricum place ochiului....
 

Offline crya

Masa de disecat fotografii
« Reply #35 on: 05 June 2018, 13:56 »
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline oldshooterman

Masa de disecat fotografii
« Reply #36 on: 05 June 2018, 13:59 »
Pun pariu ca arata mult mai bine cu culori.
 

Offline oldshooterman

Masa de disecat fotografii
« Reply #37 on: 08 June 2018, 23:52 »
Graphosoma lineatum - "portret"
Vazute de la o distanta foarte mica, insectele dezvaluie o infatisare cel putin interesanta.
 

Offline c6t9

Masa de disecat fotografii
« Reply #38 on: 08 June 2018, 23:54 »
Perfect. Îmi lipsesc mult zilele petrecute prin buruieni.
Detalii tehnice?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline oldshooterman

Masa de disecat fotografii
« Reply #39 on: 09 June 2018, 00:44 »
La asta nu e nimic deosebit dpdv tehnic. Un 50mm intors pe o gramada de inele (tuburi), nu mai stiu exact cate pentru ca am mai multe seturi si am tot adaugat pana mi s-a parut ca sunt destule. Dar intre timp am construit o jucarie complexa cu tot felul de reglaje si avans fin pentru culegerea de imagini care pot fi montate in "stack", pentru DOF mare, cum ar fi cea din atasament.

Test cu o molie "decedata" pe un cristal de gips din vitrina. Sony a6300, 12 imagini stack cu 200mm Nikkor + 68mm de inele + filtru macro achromatic (+5 dioptrii).
« Last Edit: 09 June 2018, 00:46 by oldshooterman »
 

Offline c6t9

Masa de disecat fotografii
« Reply #40 on: 09 June 2018, 00:53 »
Sunt cam 6 ani de când n-am mai făcut asta. Pfff...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline oldshooterman

Masa de disecat fotografii
« Reply #41 on: 09 June 2018, 01:00 »
 Pacat ca nu sunteti amatori de 3D. Chestiile astea macro se vad absolut bestial si cu totul altfel in 3D, mai ales pe ecrane mari sau cu dispozitive VR plus ecrane cu rezolutie mare.  ;D
 

Offline sergiu_gh

Masa de disecat fotografii
« Reply #42 on: 09 June 2018, 22:39 »
Întotdeauna mi-a făcut plăcere să privesc macro-uri. Sunt binevenite. :D

Una mai veche, trasă cu ce aveam la îndemână atunci: un 55-300, în modul crop pe FF. Un tele de la care învățasem să nu mă aștept la absolut nimic bun, dar care să mă surprindă extrem extrem de rar.
Mă rog, nu știu cât veți aprecia cadrul, însă este pentru mine unul special. Tocmai de aceea mă gândeam să-l pun aici, de dragul discuțiilor.

Eram prin Cheile Dobrogei, înconjurat de stânci, după amiază târzie, cerul supărat, gri curat. Câțiva stropi de ploaie, norii erau extrem de denși, aproape se întuneca. Cu 10 minute înainte de apus, conform widget-ului, nu știu ce imbold am avut, însă am rupt-o la goană, gâfâind pe urcarea stâncilor tăioase. Inima îmi sărea din piept, îmi părea o nebunie ce fac, pentru că nu avea sens. Și am urcat, și am urcat, iar când am ajuns pe platou, am avut un șoc. O fâșie de cer senin, între orizont și grămada de nori consistenți. Soarele cobora abrupt, prin spatele lor, iar câteva raze găsiră o breșă în acea ceață gri, pe cuvântu' meu, în formă de inimă. Am avut timp de câteva cadre și mi s-a umplut sufletu' de fericire. :) Pentru asta fotografiem, cred.
 
The following users liked or thanked this post: crya

Offline oldshooterman

Masa de disecat fotografii
« Reply #43 on: 09 June 2018, 23:32 »
Excelenta imaginea!
 

Offline sergiu_gh

Masa de disecat fotografii
« Reply #44 on: 04 July 2018, 10:39 »
Îți mulțumesc. :)

Mai anim topicul cu vreo 3 imagini simpatice, recente, prinse cu telefonul. Norii au fost mai mult un test de a vedea cât pot trage de senzorul lui P10, și nu aveam de ce să mă leg, motiv pentru care le-am acordat lor toată atenția, cu un orizont discret tăiat foarte de jos.