Author Topic: A primit cineva link-ul de la Shinnny?  (Read 7935 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Irenicus

Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #15 on: 22 May 2018, 21:44 »
Meh, CG a fost inainte de toate un forum. Le doresc succes baietilor dar nu prea are treaba cu CG ce fac ei.


Btw ala e Wordpress toata ziua, nu e de la 0
 

Offline Fallen

Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #16 on: 22 May 2018, 22:26 »
Eu nu inteleg de ce ar merge pe ideea asta. Sunt deja prea multe marketplace-uri online, unde iti poti vinde produsele fara nici o problema.

No offence, dar pe CG vindeai un produs de 30x mai greu decat pe OLX sau un FB group de specialitate.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ideea era ca aveai incredere.
Eu am incercat sa vand anumite chestii pe olx si mi-au venit toti taranii cu diferite pretentii si targuieli de provincie.
Daca a fost ceva in viata asta care nu mi-a placut, a fost sa vand ceva pe olx. Da, am vandut pe olx chestii care n-am reusit sa le dau pe forum, dar le-am vandut cu scarba.
Aici puteam lejer sa vand ceva fara proba. Pac, intalnire la unirii, intr-o ora vindeam produsul. Aveam peste 200 de ratinguri si conta cand vindeam.
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline alexneo

Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #17 on: 22 May 2018, 22:45 »

Ideea era ca aveai incredere.
Eu am incercat sa vand anumite chestii pe olx si mi-au venit toti taranii cu diferite pretentii si targuieli de provincie.
Daca a fost ceva in viata asta care nu mi-a placut, a fost sa vand ceva pe olx. Da, am vandut pe olx chestii care n-am reusit sa le dau pe forum, dar le-am vandut cu scarba.
Aici puteam lejer sa vand ceva fara proba. Pac, intalnire la unirii, intr-o ora vindeam produsul. Aveam peste 200 de ratinguri si conta cand vindeam.
In Bucuresti poate. Si eu aveam trader rating fara pata, dar renuntasem sa mai vand odata aparut olx.
 

Offline c6t9

Re: Shnnny
« Reply #18 on: 23 May 2018, 03:48 »
El oricum și-a dorit mult să preia partea de publicitate, care se pare că era mult mai mare decât mi-am imaginat. Nu știu și cât va reuși.
 

Offline Fallen

Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #19 on: 23 May 2018, 07:11 »
Si afara era foarte ok, sa stii. Poate conta mult mai mult in provincie, fiindca aveau incredere sa cumpere de la mine.
Eu nu ma aruncam sa platesc inainte la rating mic, iar ei intelegeau sa imi dea produsul la verificat cu plata ulterioara in cont din cauza ratingurilor.

Pe olx ce faci? iei livrare cu verificare? ce proba poti sa faci in 5 minute?
Nu stiu, eu inca sper sa rezolve cumva ratingurile AlexU, sau Shinny sa deschida mai repede bazarul. N-am nimic de vandut inca, dar si cand o sa mi se puna pata sa imi schimb trotineta sau telefonul, o sa am nevoie de un loc de vanzare :D
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Outofmymind

Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #20 on: 23 May 2018, 08:31 »
Targuieli de provincie? Ce-s alea?
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline viezure

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 115 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 9
  • How you doin', old boy?
    • View Profile
Re: Shnnny
« Reply #21 on: 23 May 2018, 08:43 »
De aratat arata bine acea prima pagina, insa pare mai degraba olx decat altceva.
 

Offline Fallen

Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #22 on: 23 May 2018, 09:33 »
- iti dau 100lei ca n-am mai mult.
- hai frate ca nu face atat, mai lasa si tu la pret ca nu ti-l ia nimeni
- are niste zgaraieturi, scadem 50% din pret.

toate astea spuse cu accent funny.

Uite, cum au decurs ultimele mele 2 vanzari pe olx.

1). Am avut de vandut o camera de bord + marcharierre. O chinezarie ordinara, pe care am pus-o la 200lei. Am deja, nu aveam ce sa fac cu ea si nu imi folosea la nimic.
Am avut un anunt frumos, concis, cu poze, cu pret, si cu detalii de instalare. Cutia era sigilata si totul era in stare perfecta.

A venit unul cu un A3 vechi tunat ca sa o puna la el. Era putin retardat, nici macar nu se uita la mine cand vorbeam cu el. A zis sa ii facem o proba in mijlocul strazii pe 0 grade. Am acceptat, normal, pt ca stiam ca functioneaza ok.
Din cauza masinii, incarcatorul auto nu intra cum trebuie si tot sarea. El imi zicea ca nu merge, iar eu ii explicam ca nu ii sta incarcatorul ala inauntru si il tot rugam sa il tina acolo cu mana sa vada ca merge.
Pana la urma a cedat si incerca sa vada cum se vede. A zis ca nu prea se vede cine stie ce, si s-a decis sa-mi dea 100lei, asta dupa vreo 40 min de teste. Am zis ca e ok, ca vroiam doar sa scap de acolo si sa ma cac pe ea de camera.

Peste 2 zile m-a sunat si a zis ca nu ii merge camera marcharierre, ca n-a mers de la bun inceput, desi eu ii aratasem ca functioneaza in alea 40 de minute. M-am tinut de cuvant si i-am zis ca ii returnez banii daca nu ii place. Asa sunt eu, prefer sa fiu vazut ok in comunitate decat sa nemultumesc lumea. M-am intalnit cu el in acelasi loc, si el mi-a adus cutia sfasaiata, pungile dinauntru aruncate, cablurile frecate, camera bord fara foilii pe ea si cu mega urme de utilizare.
A zis ca nu merge camera, mi-a aratat si intradevar nu functiona. Nici acum nu merge si stau cu cutia pe dulap.

Deci mai pe scurt, i-am dat o camera sigilata si perfect functionala si m-am ales cu o camera utilizata si nefunctionala. N-am stat sa ma cert cu el pt 100lei, mai ales ca nu parea in apele lui si mi-am bagat plua in el de olx. O mizerie.

2). Am avut la vanzare o sursa de 1000w. Am cerut o suma maricica (850lei, iar ea era 1050lei noua la pcg). Pe forum nu imi dadea nimeni banii aia.
Am fost sunat de pe olx de un tip, care a zis ca o vrea. I-am zis ca din pacate este acasa iar eu sunt la munca pana la ora 16. A zis ca daca nu i-o vand in 30 de minute, se duce sa isi cumpere din magazin, si ca as face bine sa ma duc acasa sa ne intalnim. A zis ca o ia pt mineri si ca pierde bani in momentul respectiv pt ca sunt toti down.
Am fugit acasa si i-am vandut sursa, pt ca nu luam banii aia nicaieri :D. Am dat-o ce e drept, dar unui figurant de kkt.
N-am intalnit asa ceva pe forum de cand fac tranzactii, din 2006.
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Outofmymind

Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #23 on: 23 May 2018, 10:09 »
Sper ca ala cu A3 avea volan pe dreapta.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline Dundee

Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #24 on: 23 May 2018, 10:16 »
Eu pe Olx am avut experiente ok, asta insa fiindca am facut tranzactiile local.
Am preferat chiar sa las mult din pret, ca sa nu-mi bat capul cu curieri.
Am dat si eu de tipi dubiosi totusi, dar aia ii mirosi imediat dupa cum se exprima. Sau nu si te arzi :D
 

Offline sepi

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 8 (100%)
  • Newbie
  • Banned!
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #25 on: 23 May 2018, 12:27 »
                 Pana la urma, tot siguranta unui forum cu trader rating e mai buna in tranzactii. Sunt sanse mai mici de tepe decat pe site-uri gen olx. Eu am facut doar cumparaturi pe CG si pe olx. Nu mi-am luat-o niciodata, insa foarte-foarte greu ma decideam sa cumpar un anumit produs de pe olx. Bine, nu am cumparat produse scumpe dar totusi il miroseam pe vanzator dupa modul cum se exprima si dupa cum isi prezenta produsul pe site prin poze sau prin descriere, asta pana sa am un dialog cu el.
 

Offline Ransom

Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #26 on: 23 May 2018, 12:57 »
Personal de pe OLX am cumparat de 2 ori: odata un set de jante second pentru masina si a doua oara un telefon motora v3. Fara probleme, transportul l-am platit eu.
In schimb m-am folosit de OLX sa imi cumpar apartament. Un an jumate mi-am petrecut pe sectiunea de imobiliare si mi-a ajuns pentru o viata intreaga.
Problema nu e cu OLX, ci cu unele persoane care il folosesc.
 

Offline Rover

Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #27 on: 23 May 2018, 14:19 »
Quote
Sunt sanse mai mici de tepe decat pe site-uri gen olx.

Cuvintele magice sunt "mai mici". Dar unii cred ca este sigur 101% si cand se trezeste cate unul ca ia totusi teapa vine si incepe "nu, ca sistemul de rating e tot o porcarie la fel ca pe olx"...
 

Offline sepi

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 8 (100%)
  • Newbie
  • Banned!
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #28 on: 23 May 2018, 16:36 »

Dar unii cred ca este sigur 101% si cand se trezeste cate unul ca ia totusi teapa vine si incepe "nu, ca sistemul de rating e tot o porcarie la fel ca pe olx"...

                   Nimic nu e sigur 100%, dar macar ratingul e un punct de plecare in aprecierea unui vanzator sau cumparator, dupa caz.
 

Offline taribo

Re: A primit cineva link-ul de la Shinnny?
« Reply #29 on: 23 May 2018, 21:49 »

Nu stiu, eu inca sper sa rezolve cumva ratingurile AlexU, sau Shinny sa deschida mai repede bazarul. N-am nimic de vandut inca, dar si cand o sa mi se puna pata sa imi schimb trotineta sau telefonul, o sa am nevoie de un loc de vanzare :D


Shinny cu forumul ala a pierdut startul...sau poate isi face reclama ulterior. Iar rating`urile chiar daca nu sunt "importate" se pot face la loc, oricum din ce vad suntem doar useri relativ vechi aici si probabil mai toti stim cine e de incredere si cine nu.