Author Topic: Aer Conditionat - functioneaza filtrele? e diferenta intre ele?  (Read 716 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline slicker

(nu stiu daca am facut topic in zona corecta)Dupa ceva research m-am hotarat la 2 modele, pentru o suprafata de ~70m2

LDK Health+ 24k
Daikin FTXC50B-RXC50B 18k.

Ma incanta 5 ani garantie la LDK si faptul ca instalarea va fi facuta foarte rapid aici in Iasi. Din cauza interdictiilor recente a fost iad sa gasesc un instalator/firma. Sotia are problema cu alergiile, pe cealalta parte, nu stiu cat e Marketing cat nu, dar filtrele de pe Daikin par foarte profi. Functioneaza? Au vreo relevanta? E vorbaraie in vant? Acum citeam alte pareri, ca AC-ul intensifica crizele alergice, alta tampenie, am capul calendar. Tipul cu montajil de la firma cu LDK imi monteaza orice, dar el imi recomanda sa nu pun botul la "filtre" ca toate sunt cam la acelasi nivel la AC pt casa.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline dixy

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 57
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
Cred că filtrele "speciale" sunt vrăjeală. Mai toate aparatele au filtre și rolul lor e să rețină ceva praf. Dar oricum aparatul nu recirculă forțat tot aerul din interior si nu îl filtrează pe tot. Deci dacă ai alergeni în casă, rămâi cu ei, indiferent de tipul de filtre.
Și eu am avut probleme cu alergiile și folosirea aerului condiționat nu numai că nu mi-a dăunat dar mi se pare că mi-a ajutat.

Măcar pentru că am ținut geamul închis mai mult timp și a intrat mai puțin praf și polen.