Author Topic: Criza energetica  (Read 3578 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Criza energetica
« Reply #15 on: 27 August 2022, 05:29 »
Am citit postarile din deschiderea topicului si m-a cam busit risul.
Apoi mi-am adus aminte de flacara la aragaz si risul a devenit grimasa; de vreo saptamina ochiul mediu arde cum ardea ala mic, ala mare arde cum ardea cel mediu. La voi cum e?
Si cind mai si vad ca pretul gazului bate din nou recordul ... ghici ce imi vine sa fac?


Nu stiu domnu' Taxon, ca vad ca de mine radeti si nu-mi acordati credibilitate.
 
Dati un telefon la Ministerul Energiei sa va lamureasca atunci domnu ministru Virgil Popescu, ca el zice ca o sa fie OK la iarna, ca avem rezerve, ca o sa fie doldora de gaz, caldura si energie de o sa avem destul sa le dam si nemtilor, francezilor, italienilor, californienilor, elvetienilor si britanicilor care sunt de vreo luna pe rationalizat apa pentru gazon/agricultura si electricitatea la aer conditionat.
Vorbiti cu premierul Ciuca si cu Ciolacu ca si ei zic ca avem destule rezerve ca sa trecem peste iarna urmatoare. 
 

Fie vorba intre noi, nici ungurii nu o duc bine cu toata cantitatea uriasa de gaz rusesc pe care il iau in ruble.
Oare de ce?  Ca doar au gaz! De ce continua sa plateasca facturi mari la energie si gaz, de ce continua sa creasca preturile la energie in Ungaria cu tot gazul ala rusesc?

Adica, serios, cand ne-a mai inselat  vreun liberal  ca o sa fie totul bine si de fapt a fost rau?
Basescu cand zicea in ianuarie 2010 ca nu vine nicio criza, ca nu creste TVA si ca salariile bugetarilor nu vor fi afectate , in timp ce in celelalte tari se strangea cureaua ?
Iohannis cand zicea in februarie 2020 ca ce-i in China e doar o gripa si permitea in continuare romanilor din diaspora sa vina in tara in timp ce tarile din vest deja anuntasera primele restrictii si anulasera evenimente culturale si sportive, si noi sa ne vedeam de alegeri anticipate ?
« Last Edit: 27 August 2022, 05:37 by bombardieru »
 

Offline taxon

Criza energetica
« Reply #16 on: 27 August 2022, 09:28 »
Da-o incolo de musca pe caciula si nu te supara pe mine.

Treaba e ca eu sunt dintre cei care nu marseaza la ideea ca incalzirea planetei se datoreaza activitatii omului.

In clasele 5-8  am avut o profesoara de geografie tare faina, care a stiut sa ne captiveze atentia si sa ne invete. Printre altele, ne-a spus ca "in prezent Terra se afla la sfirsitul unei epoci glaciare", iar in cursul timpului - pina sa apara astia cu propaganda cum ca basinile mele gauresc stratul de ozon - spusele profei s-au confirmat.
Tata imi povestea de iernile din anii 1950, in Baragan, cind zapada era cit gardul caselor si oamenii faceau tunele, nu pirtii, ca sa iasa din casa (o zapada de-asta am prins si eu pe linga Fundata BV, pe la inceputul anilor 2000, numai ca era cam de 1.0-1.2 m, nu de 1.5-2). Azi ...ioc asa zapezi.
Apoi, tot cind eram plod, intr-o vara se prognoza ca temperatura sa sara de 30 de grade pentru citeva zile si lumea se agita ca "vai, canicula!", "tre' sa ne dea apa minerala la munca", samd. Azi, "dacit" 30 de grade sunt de-a dreptul parfum.

Da, lumea se incalzeste, la propriu si la figurat.
Dar asta cu amprenta de carbon (mai nou si de azot) nu e decit o mare golanie (dar destept tare tipul care a inventat-o) prin intermediul careia tie si mie, ca persoane fizice, ti se iau o gramada de bani din buzunar, direct si indirect. Si o golanie prin care se manipuleaza la singe tari si industrii intregi.

Hai, ca tre sa plec, revin pe subiect.
Pina atunci, Popescu ala e bun de spinzurat. In topicul de politica poate imi spuneti si mie cum putem face ca politicienii care iau decizii gresite sa plateasca cumva, in mod real, pentru actiunile lor.
« Last Edit: 27 August 2022, 09:30 by taxon »
erasing darkzone
 

Offline KodiaK

Criza energetica
« Reply #17 on: 27 August 2022, 23:10 »
Incalzirea globala nu este o inventie sau propaganda cuiva. Este o realitate masurabila.
Ultima era glaciara s-a terminat acu vreo 10.000 ani, dar cumva abia din anii '80 a inceput sa creasca ingrijorator de mult temp globala. Si, ca sa vezi coincidenta, tot de prin anii '80 au inceput sa creasca enorm emisiile de CO2.
Un alt efect al incalzirii globala sunt si fenomenele meteo extreme care inainte apareau la cativa ani/zeci de ani, iar acum sunt anuale.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Criza energetica
« Reply #18 on: 28 August 2022, 02:44 »
Da-o incolo de musca pe caciula si nu te supara pe mine.

Treaba e ca eu sunt dintre cei care nu marseaza la ideea ca incalzirea planetei se datoreaza activitatii omului.

In clasele 5-8  am avut o profesoara de geografie tare faina, care a stiut sa ne captiveze atentia si sa ne invete. Printre altele, ne-a spus ca "in prezent Terra se afla la sfirsitul unei epoci glaciare", iar in cursul timpului - pina sa apara astia cu propaganda cum ca basinile mele gauresc stratul de ozon - spusele profei s-au confirmat.
Tata imi povestea de iernile din anii 1950, in Baragan, cind zapada era cit gardul caselor si oamenii faceau tunele, nu pirtii, ca sa iasa din casa (o zapada de-asta am prins si eu pe linga Fundata BV, pe la inceputul anilor 2000, numai ca era cam de 1.0-1.2 m, nu de 1.5-2). Azi ...ioc asa zapezi.
Apoi, tot cind eram plod, intr-o vara se prognoza ca temperatura sa sara de 30 de grade pentru citeva zile si lumea se agita ca "vai, canicula!", "tre' sa ne dea apa minerala la munca", samd. Azi, "dacit" 30 de grade sunt de-a dreptul parfum.

Da, lumea se incalzeste, la propriu si la figurat.
Dar asta cu amprenta de carbon (mai nou si de azot) nu e decit o mare golanie (dar destept tare tipul care a inventat-o) prin intermediul careia tie si mie, ca persoane fizice, ti se iau o gramada de bani din buzunar, direct si indirect. Si o golanie prin care se manipuleaza la singe tari si industrii intregi.
Ca profa ta de geografie care a citit chestii pe net o avea sau nu dreptate, niste chestii sunt certe:

1. avem cantitati uriase de plastic in oceane care distrug ecosistemul, mai ales coralii din Pacific
2. avem aer plin de noxe si a devenit tot mai irespirabil, mai ales in Asia. Smogul din marile orase nu e din natura, e de la masinile, fabricile si avioanele noastre.
3. incendii sau nu, suprafete mari de padure dispar mai degraba din cauza defrisarilor
4. multe specii de animale au disparut din cauza noastra in ultimii 10 ani. Mamutii lanosi ar fi trait si acum prin nord  daca nu erau vanati excesiv.  Suntem la fel de distrugatori pentru fauna cum a fost meteoritul care a ucis dinozaurii.

« Last Edit: 28 August 2022, 02:55 by bombardieru »
 

Offline oldshooterman

Criza energetica
« Reply #19 on: 28 August 2022, 16:08 »
Adica criza energetica (complementar la povestile cu pandemii) e provocata intentionat ca sa reduca consumul de orice, dar tot nu e destul daca nu se reduce drastic populatia si nivelul de trai in timp relativ scurt. Si nu sunt solutii acceptabile pentru reducerea populatiei in timp util. Asa, in rezumat. ;D
 

Offline taxon

Criza energetica
« Reply #20 on: 08 September 2022, 11:40 »
profa ta de geografie care a citit chestii pe net

As aprecia f.mult daca ai iesi din bula in care te invirti si ai lua in vedere cit mai multe posibilitati ;)
Altfel, in cele patru puncte nu pot decit sa iti dau dreptate.
erasing darkzone
 

Offline astateofmind

Criza energetica
« Reply #21 on: 16 September 2022, 03:07 »


ca tot se bateau campii pe aici ca suntem salvati de EV
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline slicker

Criza energetica
« Reply #22 on: 16 September 2022, 23:24 »
Inca o data, aberatii masive si imbecile. Energie verde (hidro, sun, air)

Ev charging.

Fara petrol. Fara ardere. fara consum idiot.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline KodiaK

Criza energetica
« Reply #23 on: 17 September 2022, 00:51 »
slicker, te-ai uitat la clip, sau doar la thumbnail?
Fix asta zice si el: hidro, sun si air unde se poate si nuclear in rest.
Iar pe langa problema provenientei energiei, mai e si problema bateriilor care depind de litiu, o resursa f limitata si care o sa devina extrem de scumpa.
Recomand si clipul acesta care explica mai bine problema:
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline slicker

Criza energetica
« Reply #24 on: 17 September 2022, 22:42 »
Nu era reply pentru el, era de pe pagina anterioara parca, eram ametit, cut me some slack :)))))
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline astateofmind

Criza energetica
« Reply #25 on: 18 September 2022, 06:26 »
Si mai e o faza TARE:

In california in 2035 vor fi interzise total masinile pe petrol.

Ce SMS am primit de la SDGE? Ca daca e prea cald sa nu dam drumul la AC intre orele X si Y cand e consum maxim ca nu duce infrastructra si ... SA NU INCARCAM MASINILE ELECTRICE in zilele de Z si V din acelasi motiv, ca se duce dracu reteaua de distributie.

Clown World ...

Ce e cert? In maxim 100 ani omenirea se duce pe pula.

Rezervele de petrol golite, minele de uraniu golite, rezervele de gaz golite, probabil minele de metale rare golite.

Chiar ma intreb de ce dreaq in toate filmele apocaliptice aia din viitor vin sa "salveze planeta". BAH BOILOR, virusul ala care a redus populatia la 1% este EXACT ce a salvat planeta. Si umanitatea ...
« Last Edit: 18 September 2022, 06:31 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

Criza energetica
« Reply #26 on: 18 September 2022, 10:18 »
Nu era reply pentru el, era de pe pagina anterioara parca, eram ametit, cut me some slack :)))))
Consider the slack cut :D

In california in 2035 vor fi interzise total masinile pe petrol.
Si daca vrei sa intri din alt stat, ce faci, le lasi la "granita"? That would be so stupid :))

Banuiesc ca au in plan upgradarea MASIVA a retelei de distribuite.


Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline taxon

Criza energetica
« Reply #27 on: 18 September 2022, 10:40 »
Dar productia?
erasing darkzone
 

Offline LR

Criza energetica
« Reply #28 on: 21 October 2022, 19:19 »
Foarte grav daca este adevarat (eu cred ca e...).

 

Offline oldshooterman

Criza energetica
« Reply #29 on: 21 October 2022, 20:22 »
Romania a renuntat la suveranitate in momentul aderarii la UE. Lumea nu pricepe ca in RO nu se mai poate lua nici o decizie importanta fara acordul celor care o conduc din exterior. RO e un stat esuat cu resursele si viitorul controlate de "mafia vestului" (citat din articolul de mai sus).