Author Topic: Criza energetica  (Read 3582 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Criza energetica
« on: 12 October 2021, 11:04 »
Ati observat ca au crescut tarifele la energie electrica din cauza liberalizarii.
De fapt, se intampla cam in toata lumea.

Si asta datorita crizei de materii prime, a semiconductorilor si din cauza crizei  aprovizionarii. 

Toate marile capitale ar putea ajunge in bezna ca-n Liban, Coreea de Nord sau Romania ceausista daca liderii nu iau masuri urgente. Trebuie sa facem cumva sa evitam acest scenariu nefericit.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/mapamond/liban-a-ramas-fara-curent-electric-intreaga-tara-este-in-intuneric-dupa-ce-reteaua-electrica-nationala-s-a-oprit-1695769


Asta se intampla din cauza ca tarifele de  extractie, prelucrare si transportare a petrolului si carbunelui  au crescut .
Dar si pentru ca mai avem zacaminte de petrol si carbune doar pentru cateva decenii la ritmul consumului actual si pentru ca poluarea ne-a adus in criza climatica, incendiile de vegetatie, inundatiile, uraganele si noxele din atmosfera  fiind mai devastatoare.   

Pentru ca energia solara si energia eoliana nu sunt fezabile si suficiente pentru a ne asigura stilul nostru de viata extrem de consumator,  energia nucleara ar fi singura solutie pentru a trece peste acest obstacol.  Energia nucleara chiar ar putea declansa cea de-a cincea revolutie industriala si un pas mare spre calatoriile  interstelare. 

Multe state europene, printre care Franta si Romania, au cerut  includerea energiei nucleare pe lista investiilor verzi. Asta si pentru ca  sunt  indeajuns cateva kilograme   de uraniu sa asigure energie electrica unui oras ca Los Angeles pe cativa ani, ori planeta asta are 40 trilioane de tone de uraniu . 
https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/natura-si-mediu/franta-si-mai-multe-state-europene-inclusiv-romania-cer-includerea-energiei-nucleare-pe-lista-investitiilor-verzi-1697593



Deseurile nucleare raman insa o  mare problema (o solutie ar fi transportarea lor in spatiu), precum si riscul accidentelor nucleare ne-ar putea face sa ezitam sa construim noi  centrale nucleare. Si cu toate astea, accidentele petroliere si poluarea cauzata de combustibili fosili ne-au daunat mai mult decat oricare accident nuclear precum cel de la Cernobal sau Fukushima.






Post Merge: 12 October 2021, 11:09
Despre cum energia nucleara  ne-ar putea salva de schimbarile climatice si  criza energetica si a resurselor: 

 
« Last Edit: 12 October 2021, 11:09 by bombardieru »
 

Offline oldshooterman

Criza energetica
« Reply #1 on: 12 October 2021, 20:25 »
Preturile au crescut masiv pentru cei care n-au semnat contracte pe termen lung, cum ar fi RO de ex.. Tot ca ex., Ungaria a semnat la 1 octombrie un contract pe 15 ani pentru gaze naturale direct cu Rusia, la un pret de putin peste 300$ pentru mia de mc. In UE pe piata libera gazul a ajuns si la 1500$/1000mc. Desi RO e al doilea producator de gaze naturale din UE, cumparam gazul la un pret de cateva ori mai mare decat ungurii. Si astazi avem cel mai mare pret la energia electrica din cauza unor smenuri si a faptului ca au inchis centralele pe carbuni fara sa le inlocuiasca cu altceva sustenabil si importam energie electrica la pretul de pe piata libera.
 

Offline Nosferat

Criza energetica
« Reply #2 on: 12 October 2021, 20:49 »
La unguri s-a mai scumpit la energie si la gaz. Dar nici pe departe ca in RO. Ungurii au si investit in energie nucleara,ca nah,viitorul nu suna foarte bine altfel. In ro deja ma astept ca pe anul viitor sa mai fie inca vreo 2-3 scumpiri la gaz si la curent. De o tin tot asa,peste cativa ani vei plati atata la gaz pe timp de vara cat ai platit acu cativa ani pe timp de iarna.
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Criza energetica
« Reply #3 on: 12 October 2021, 22:02 »
in RO inca nu se stie precis cu cat s-a scumpit si ce urmeaza. Inca n-au venit facturile cu pretul "actualizat". Doar se vorbeste la TV de 2-3x cresterea de pret, poate chiar mai mult.

La mine pe ultimul act aditional la contractul pentru energia electrica (din august) e vorba de o crestere de ~76% intre ianuarie 2020 si ianuarie 2021. Daca ramane asa (pana la 01.iulie 2021), se poate spune ca e "chilipir" fata de zvonuri. ;D
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Criza energetica
« Reply #4 on: 13 October 2021, 01:57 »
Ciclul solar 25 pare ca o sa ne constranga sa ne reconstruim infrastructura electrica de la 0 si sa renuntam mai repede la combustibili fosili pentru a trece la energia nucleara si alte energii nepoluante.
https://news.sky.com/story/geomagnetic-storm-warning-as-solar-flare-expected-to-directly-hit-earth-today-12431243

Cu toate ca e un ciclu mai diminuat decat cele anterioare, exista pericolul imprevizibil sa ne loveasca o furtuna geomagnetica G5  pana in 2025 care sa ne aduca inapoi pe vremea lui Napoleon Bonaparte. La cum arata situatia economica si la cat s-au prostit oamenii din cauza confortului si  dependentei fata de tehnologie , poate sa dureze decenii de reparatii pana am putea sa ajungem la nivelul tehnologic actual, asta daca nu incepe pana atunci  niste razboaie civile pentru resurse in toate tarile la scara planetara.


In iulie 2012 ne-a trecut glontul la ureche.
https://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2014/23jul_superstorm
« Last Edit: 13 October 2021, 02:01 by bombardieru »
 

Offline axxel4you

Criza energetica
« Reply #5 on: 20 October 2021, 14:51 »
Ma tot gandesc ce soluti avem sa diminuam cat mai mult din cheltuielile cu gazul si energia electrica.
   Daca ar fi sa-mi construiesc casa probabil ca singura solutie at fi ceva gen bordei acoperit cu cat mai mult cu pamant.
    In situatia in care e casa deja construita probabil am nevoie de panouri fotovoltaice, cateva eoliene mici si pentru caldura o pompa de caldura. Intrebarea majora este in zona Bucurestiului la ce adancime in pamant e suficienta caldura pentru a incalzi casa?
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline AlexandruD

Criza energetica
« Reply #6 on: 20 October 2021, 16:12 »
La o adancime de 200 de m sunt aprox 16 grade. Pentru fiecare 30m in plus, mai creste temperatura cu un grad.
Pentru 22 de grade ca sa fie bine si iarna si vara, adancimea ar fi 380m.
 
The following users liked or thanked this post: taribo

Offline oldshooterman

Criza energetica
« Reply #7 on: 20 October 2021, 20:26 »
Ma tot gandesc ce soluti avem sa diminuam cat mai mult din cheltuielile cu gazul si energia electrica.
Izolatie buna pentru pierderi cat mai mici.
 

Offline oldshooterman

Criza energetica
« Reply #8 on: 17 December 2021, 15:31 »
La energia electrica cresterea e deocamdata rezonabila, la gaz de 2x+ daca tinem cont si de o mica compensare, dar se vorbeste de o crestere suplimentara la gaz din primavara (aprilie), probabil de inca 5x! Deci nu-i exclusa o crestere finala de 10x(!) din aprilie anul viitor vs octombrie anul asta.
 

Offline Dundee

 

Offline oldshooterman

Criza energetica
« Reply #10 on: 17 December 2021, 20:30 »
Am luat o referinta gresita (nu factura din octombrie), scuze. In Q1 2021 aveam un pret la gaz de 1,67 lei/mc, din iulie au inceput o serie de scumpiri si pe factura de astazi a ajuns pretul la 2,66 cu compensare de 0,465 lei. Se mai asteapta o crestere de la 1 ianuarie (nu mai e clar cu cate procente) si inca o crestere anticipata de 80% de la 1 aprilie. Astea variaza si in functie de tipul de contract. La TV se vorbeste incepand de la pranz ca se anticipeaza inca o crestere de 5x de la 1 aprilie, fara sa spuna la ce perioada se raporteaza.
Cineva de la Romgaz spunea ca nu e exclus un pret de 8,5 lei/mc incepand din iulie 2022.
Dar situatia e volatila precum se vede.
...................
Tocmai au anuntat (la TV) ca "astazi" gazul costa 186 lei/22mc, motivul pentru care in primavara ar putea costa ~8,5 lei/mc daca nu va mai fi subventionat.
« Last Edit: 17 December 2021, 23:28 by oldshooterman »
 

Offline Tzeb

Criza energetica
« Reply #11 on: 18 December 2021, 04:47 »
..pe factura de astazi a ajuns pretul la 2,66 cu compensare de 0,465 lei...

Pentru ce am consumat in noiembrie am avut asa:

gaz - 2.75 RON/mc, fara compensare, 2.178 RON/mc dupa ce scazi comepnsarea, apare pe factura
curent electric - 0.815 RON/kWh - nu stiu daca e cu vreo compensare, nu apare nimic pe factura
 

Offline oldshooterman

Criza energetica
« Reply #12 on: 18 December 2021, 12:46 »
Probabil ai factura comuna pentru curentul electric si gaz, daca le primesti de la acelasi furnizor. Ai altfel de contrat cu alt furnizor, pret ceva mai mare necompensat la gaz dar si compensare ceva mai mare decat in cazul meu. Diferentele finale sunt minore. Eu primesc curentul electric de la Electrica la pret de 0,802 RON/kWh. In final sunt foarte apropiate atat la gaz cat si la curentul electric.

eu - 2,195 RON/mc la gaz (final/compensat), 0,802 RON/kWh la curent electric.
tu - 2,178 RON/mc la gaz (final/compensat), 0,815 RON/kWh la curent electric.
 

Offline Tzeb

Criza energetica
« Reply #13 on: 18 December 2021, 12:55 »
Probabil ai factura comuna pentru curentul electric si gaz...

N-am factura comuna.

Gaz - engie. Curent - electrica furnizare. N-am schimbat niciun contract de multi ani de zile.
 

Offline taxon

Criza energetica
« Reply #14 on: 22 August 2022, 14:21 »
Am citit postarile din deschiderea topicului si m-a cam busit risul.
Apoi mi-am adus aminte de flacara la aragaz si risul a devenit grimasa; de vreo saptamina ochiul mediu arde cum ardea ala mic, ala mare arde cum ardea cel mediu. La voi cum e?
Si cind mai si vad ca pretul gazului bate din nou recordul ... ghici ce imi vine sa fac?
erasing darkzone