Author Topic: Cum am putea salva specia umana de la extinctie?  (Read 6595 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline astateofmind

Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #15 on: 10 August 2021, 05:16 »
"Daca e sa ne luam dupa conspiratii,  elitele au planuit demult depopularea, inca dinainte ca planeta sa devina suprapopulata, inca dinainte sa  se ajunga la un miliard. :)  Inca din timpul renasterii si iluminismului......poate chiar inca din antichitate cand "zeii" le spuneau muritorilor sa creasca si sa se inmulteasca. Sau cand anumiti autori scriau in texte religioase cate ceva despre "orase zburatoare" si  sfarsitul lumii despre cum Pamantul va fi nimicit de flacari.   :)
Acum nu stiu daca elitele sunt pe atat de inteligente incat sa planuiasca viitorul, exact ca-n Assassin's Creed"

Adica niste minti luminate planuiesc viitorul, suprapopularea si distrugerea planetei ... in loc sa planuiasca un viitor misto care sa duca la bunastare, populatie constanta, etc. Care pmea e logica??? Niste imbecili in cazul asta ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline mobydick

Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #16 on: 10 August 2021, 06:18 »


Adica niste minti luminate planuiesc viitorul, suprapopularea si distrugerea planetei ... in loc sa planuiasca un viitor misto care sa duca la bunastare, populatie constanta, etc. Care pmea e logica??? Niste imbecili in cazul asta ...

De ce ar vrea sa fie bunastare egala pentru toti ? :)    E ca si cum ai intreba de ce Dumnezeu  ii lasa pe multi oameni buni  sa indure suferinte. :)
Logica? Sunt pur si simplu persoane lacome si egoiste. Nimic mai mult.  Ei traiesc la modul ca totul se invarte in jurul lor.  Oamenii de rand pentru ei sunt exact ce erau  supusii pentru   imparati   , sau ce erau sclavii pentru patricieni din Roma antica.
Doar niste unelte vorbitoare si guri de hranit, dar care slujesc pentru scopul suprem - acela ca stapanii sa traiasca bine, sa conduca,  sa aiba bogatie, putere, dar mai ales CONTROL, inducandu-le frica,   si  linia lor   de sange sa fie eterna.
Nu e o imbecilitate, e pragmatism si realism.  Civilizatia in care traim de vreo 5000-10 000 ani,  numai asa s-a putut cladi,  ori fara elite, eram si acum in epoca de piatra care a durat 3,4 milioane de ani.   
Daca elitele ar permite tuturor oamenilor sa fie egali si sa traiasca in bunastare, civilizatia ar colapsa in secunda doi pentru ca tuturor li s-ar urca la cap si tot ne-am intoarce in primitivism. Plus ca resursele s-ar epuiza rapid.   Poate ca   oamenii simpli si prosti   n-ar accepta o asemenea lume perfecta fiindca isi definesc  realitatea prin suferinta si mizerie.
 
Asa, prin inegalitate, frica, supunere, religie, economie de schimb, politica , consumerism,  si alocat resurse limitate maselor ,   mentii o civilizatie pe termen lung care le va fi de folos elitelor - singura solutie de salvare de la extinctie.
Ii faci  pe sclavi  disperati sa munceasca pentru putin, astfel  economia si societatea sunt functionale, si elitele au de beneficiat. Dar in acelasi timp ii faci sa creada intr-un set de legi, reguli morale sau religie ca sa traiasca cu iluzia ca asta e scopul lor , sa serveasca, sa fie niste sclavi care sa asculte ce decid stapanii.   
In timpul asta, civilizatia progreseaza, tehnologia evolueaza, elitele vor putea in timp sa aiba facilitati pentru a se ascunde sau a pleca de pe Pamant in cazul unor cataclisme.  Plecand in spatiu, ei vor avea tehnologia de a da restart vietii pe planeta asta sau pe alte planete, de a cladi o noua civilizatie, din nou si din nou si din nou, pana la  sfarsitul universului.   Vor fi invincibili, ca niste zei. 
Poate ca elitele care ne conduc ar putea fi urmasi ai unor  oameni veniti  pe Terra de pe alte planete  acum zeci de mii de ani  dupa  care le-au distrus prin "civilizatii efemere" irosindu-le resursele si distrugandu-le ecosistemele. Naiba stie!  :)
Dar trecand peste teoria paleoastronautilor,  numai  prin elite , ADN-ul uman va supravietui inca  milioane de ani, poate chiar mai multi ani decat au trait dinozaurii, poate chiar sa dominam aceasta parte a galaxiei. 


Apropo, inclusiv Dumnezeul iudaic din Vechiul Testament, care e imaginat si proiectat dupa chipul si asemanarea lor,  se poarta la fel.  Este  un zeu moral, dar in acelasi timp un ucigas, un razbunator si ii lasa pe supusii sai sa sufere, ca cica e liber arbitru, dar cand vine vorba de pedepse nu mai e liber arbitru. :)
 E mult de  scris si as face off-topic , dar cred ca mai bine   urmaresti canalul DarkMatter2525 si o sa intelegi ce vreau sa spun.
https://www.youtube.com/c/DarkMatter2525/videos

Cu cat citesti mai mult despre Dumnezeu, cu cat vei afla  mai mult despre personalitatea celor care l-au  imaginat si l-au impus sclavetilor sa-l venereze ca zeu. 

« Last Edit: 10 August 2021, 06:28 by mobydick »
 

Offline axxel4you

Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #17 on: 10 August 2021, 09:50 »
Cea mai evoluata religie din lume a ajuns la concluzia ca Dumnezeu si Dracu se afla in fiecare si doar omul este singurul care decide cum se va comporta si ce va face.
     Din pacate foarte multi oameni se complac sa nu fie foarte lucizi pentru ca atunci responsabilitatea pentru tot ceea ce fac va fi doar la ei si nu vor mai avea posibilitatea sa dea vina pe nimeni daca au luat decizia gresita.

     Ce ai scris mai sus referitor la oameni bogati si felul cum vad ei oameni de rand este foarte adevarat, toti bogati sunt lacomi, egoisti si corupti de bani si putere, la randul lor corup tot ce intalnesc pana la nivelul la care distrug vieti .
     
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Drt

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #18 on: 10 August 2021, 12:36 »
Atât bogații cât și săracii postează poze super penibile-n media, deci un posibil final al planetei va fi cauzat de prostie, nicidecum de unii care gândesc!...
 

Offline astateofmind

Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #19 on: 10 August 2021, 18:12 »
Atât bogații cât și săracii postează poze super penibile-n media, deci un posibil final al planetei va fi cauzat de prostie, nicidecum de unii care gândesc!...

Bingo ...

De ce ar vrea sa fie bunastare egala pentru toti ? :)    E ca si cum ai intreba de ce Dumnezeu  ii lasa pe multi oameni buni  sa indure suferinte. :)
Logica? Sunt pur si simplu persoane lacome si egoiste. Nimic mai mult.  Ei traiesc la modul ca totul se invarte in jurul lor.

NU am zis niciunde bunastare egala. De la bunastare egala la "hai sa distrugem planeta" e o distanta considerabila si o infinitate de posibilitati.

Chiar adca totul se invarte in jurul lor tot nu poti spune ca au calculat ei de la inceputul istoriei cum sa distruga planeta in cateva mii de ani. E stupid.
« Last Edit: 10 August 2021, 18:15 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline mobydick

Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #20 on: 11 August 2021, 03:47 »
 


NU am zis niciunde bunastare egala. De la bunastare egala la "hai sa distrugem planeta" e o distanta considerabila si o infinitate de posibilitati.

Chiar adca totul se invarte in jurul lor tot nu poti spune ca au calculat ei de la inceputul istoriei cum sa distruga planeta in cateva mii de ani. E stupid.




In Apocalipsa 21-22, intr-o carte scrisa acum 1900 ani,   scrie ceva interesant despre cum Pamantul actual va fi distrus, despre cum coboara  o cetate zburatoare (un arc spatial) care sa-i ia pe cei buni si neprihaniti si sa-i transporte spre  un cer nou si un pamant nou (spre o noua planeta locuibila) . Scrie despre cum Dumnezeul lor  (  inteligenta artificiala) ii va alina, le va asigura nemurirea si fericirea, si cum oamenii vor bea apa din izvorul vietii si vor manca din pomul vietii care nu se vestejeste niciodata (fructele si legumele cultivate in sera) , cum vor fi luminati de slava lui Dumnezeu (lumina artificiala) in loc de Soare si Luna, despre cum vor aduce cinste si slava neamurilor (arhivele genetice), despre cum vor intra numai oameii neprihaniti si imparatii pamantului (liderii lumii de atunci) in timp ce cei rai, pacatosi, ucigasi, curvari, pagai,  materialisti, mincinosi si fricosi vor arde pe Terra devastata de incalzirea globala. 
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=21&id=4


In Evul Mediu, majoritatea citeau ca atare si credeau ca e o cetate zburatoare.
 

Dar dupa mentalitatea moderna pare a fi un habitat spatial , similar cu Standford Torus, Bernal Sphere sau O'Neill Cylinder:








Pamantul Nou si Cerul Nou vor fi  planeta cu atmosfera respirabila pe care o vom coloniza.

« Last Edit: 11 August 2021, 04:03 by mobydick »
 

Offline axxel4you

Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #21 on: 11 August 2021, 09:22 »
E foarte dificil sa traiesti in spatiu perioade mari de timp, chiar daca am fi fost tinuti in urma cu descoperirile tehnologice nu vad absolut nici un bogatas sa-si doreasca sa traiasca in spatiu , pe alta planeta similara si-ar dori .
  Temperaturile cresc treptat pe toate planetele din sistemul nostru solar din cauza activitati solare care se intensifica, nu avem cum sa scapam de incalzirea globala indiferent ce se va face .
   Uni ca Bill Gaytes vor sa polueze stratosfera cu un praf care sa reflecte soarele ceea ce ar insemna foamete pentru toti care nu-si permit sa-si produca mancarea la lumina artificiala.
      Singuri care vor supravietui sunt prepperi care au acumulat lucruri folositoare si pot astepta sa treaca toata nebunia.
           
     
   
     
     
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Drt

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #22 on: 11 August 2021, 14:50 »
N-are cum să mai treacă vreodată nebunia, totul se petrece ireversibil, întrucât experimentul COVID-19 reprezintă un succes deplin pentru toți cei care câștigă din el!...
 
The following users liked or thanked this post: oldshooterman

Offline mobydick

Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #23 on: 11 August 2021, 17:01 »
E foarte dificil sa traiesti in spatiu perioade mari de timp, chiar daca am fi fost tinuti in urma cu descoperirile tehnologice nu vad absolut nici un bogatas sa-si doreasca sa traiasca in spatiu , pe alta planeta similara si-ar dori .
  Temperaturile cresc treptat pe toate planetele din sistemul nostru solar din cauza activitati solare care se intensifica, nu avem cum sa scapam de incalzirea globala indiferent ce se va face .
   Uni ca Bill Gaytes vor sa polueze stratosfera cu un praf care sa reflecte soarele ceea ce ar insemna foamete pentru toti care nu-si permit sa-si produca mancarea la lumina artificiala.
      Singuri care vor supravietui sunt prepperi care au acumulat lucruri folositoare si pot astepta sa treaca toata nebunia.
           
     
   
     
     



Daca nu ne miscam repede sa inventam nave spatiale cu tehnologia Hypersleep Pod  ca sa colonizam alte sisteme solare   sau sa construim un habitat spatial cu gravitatie artificiala si ecosistem improvizat, suntem condamnati ca specie sa disparem.

Mai avem petrol pentru 46-53 ani , gaz natural pentru inca 54 ani si carbuni pentru 110 ani. 
https://www.zmescience.com/science/news-science/how-long-fossil-fuels-last-43432/
https://www.theworldcounts.com/challenges/climate-change/energy/the-end-of-oil/story



Dupa rata defrisarii,  mai avem paduri si jungle pentru inca  78 ani.
https://www.theworldcounts.com/challenges/planet-earth/state-of-the-planet/when-will-the-rainforests-be-gone/story

26  ani pana cand vom ramane fara pesti in oceane
https://www.theworldcounts.com/challenges/planet-earth/state-of-the-planet/no-more-fish-in-the-sea/story

Coralii mai au 30 ani de trait
https://www.theworldcounts.com/challenges/planet-earth/oceans/coral-reef-destruction/story


28 ani pana cand vom avea mai multe cantitati de plastic decat pesti in oceane
https://www.theworldcounts.com/challenges/planet-earth/oceans/more-plastic-than-fish/story


Am pierdut 100 milioane de ani de aer curat:
https://www.theworldcounts.com/challenges/planet-earth/air/effects-of-air-pollution-on-human-health/story


Mai avem 78 ani de aer respirabil
https://inhabitat.com/runaway-carbon-emissions-threaten-two-thirds-of-the-earths-oxygen-supply/






Dupa Bill Gates, in cazul in care ecosistemul se duce, urmatorul capitol al istoriei omenirii va fi in subteran. 

Si va trebui sa stam ceva timp in buncare si tuneluri.
Pentru ca vor trece 5-10 milioane de ani pana cand ecosistemul si clima de pe Terra isi vor reveni.
https://www.globalcitizen.org/en/content/earth-5-million-years-to-recover/
https://www.independent.co.uk/climate-change/news/mass-extinction-recovery-earth-climate-change-biodiversity-loss-evolution-a8860326.html

MINIM 5 MILIOANE DE ANI  TREBUIE SA STAM IN   BUNCARE!

Ce inseamna 5 milioane de ani?
Acum 5 milioane de ani  era sfarsitul Miocenului, iar stramosii oamenilor cam asa aratau.


 

Peste 5 milioane de locuit in buncare si tuneluri  , cred ca oamenii vor arata ca Morlocii din Masina Timpului...........asta daca vor supravietui .  Asta ar insemna ca abia atunci cand clima isi va reveni  si suprafata planetei va fi locuibila,  "maimutele", venite din subteran, vor incepe sa evolueze in oameni.   ;D  Ma tot intreb "oare s-a mai intamplat asta?".....glumesc 
 

Offline taribo

Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #24 on: 11 August 2021, 23:27 »
Foarte interesant. Oamenii care inca mor de foame vorbesc despre salvarea unui lucru a carui functionare o inteleg undeva la 1%.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

 


Offline mobydick

Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #26 on: 13 August 2021, 20:42 »
Eu inca cred ca e de la rusi, de la accidentul din laboratorul de arme biologice din 2019. 

S-a mai intamplat  si in 1979, cand au scapat spori de antrax:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sverdlovsk_anthrax_leak
 

Drt

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #27 on: 13 August 2021, 23:34 »
Asta înseamnă că epicentrul n-a fost WUHAN?...
 

Offline mobydick

Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #28 on: 13 August 2021, 23:45 »
Asta înseamnă că epicentrul n-a fost WUHAN?...

Chinezii zic ca nu,  iar cercetatorii zic ca pandemia incepuse inca din septembrie 2019 si coronavirusul circula prin Italia de atunci  atunci. 
https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-italy-timing-idUSKBN27W1J2

Teoria ca pacientul 0 a fost in Wuhan dupa ce a mancat o supa de liliac  sau friptura de pangolin/ori sarpe  a picat demult oricum.  Acum OMS crede ca coronavirusul a scapat accidental din laboratorul de arme biologice din Wuhan.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/mapamond/expert-oms-expert-oms-pacientul-zero-al-pandemiei-de-covid-19-ar-putea-fi-un-angajat-al-laboratorul-din-wuhan-1631289
https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/seful-anchetei-oms-despre-originea-coronavirusului-o-scurgere-dintr-un-laborator-din-wuhan-printre-ipotezele-probabile.html

Daca coronavirusul umbla prin Italia inca din septembrie 2019,locul de origine ar putea fi undeva in Europa, poate in Rusia unde sunt multe laboratoare de arme biologice, fie si in Iran despre care exista zvonuri ca in toata lumea ar fi "sleeper agents" cu fiole care contin virusi creati in laborator.
Pandemia de coronavirus a luat amploare chiar dupa ce Trump l-a ucis pe Soleimani.  Poate va amintiti de acele meme-uri cu WW3, nici nu terminasem bine de sarbatorit revelionul si de mestecat salata de beouf si revenit din betie fiindca intrasem in 20-20, ca deja era panica cu sfarsitul lumii.  Brusc, incepuse nebunia cu chinezii picati si lesinati, apoi cu  purtarea mastilor si usile sigilate, apoi dupa cateva saptmani auzeam la stiri despre cum coronavirusul a infectat un american.

Eu am avut o presimtire inca de la 1 ianuarie 2020  cand  stateam pe facebook si vedeam niste stiri legate de un virus ciudat din China ca o sa inceapa o pandemie similara cu gripa porcina H1N1 care fusese in urma cu 10 ani. 
« Last Edit: 13 August 2021, 23:54 by mobydick »
 

Offline oldshooterman

Cum am putea salva specia umana de la extinctie?
« Reply #29 on: 13 August 2021, 23:53 »
Un articol de rahat facut de un idiot care e complet in afara problemei. Incepem cu asta: "Misteriosul laborator din Wuhan inaugurat pe 2 decembrie 2019."😅