Author Topic: Tepari de placi video pe OLX?  (Read 14611 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline red_cup

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 35 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 2
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #15 on: 31 March 2019, 04:46 »
Exista intr-adevar pe OLX multe oferte tentante la RTX-uri high end. Dar sunt fara garantie.
Si este riscant sa iei un RTX 2070/2080/2080ti fara garantie, pt ca a fost perioada aia cu placile care picau ca mustele (mai mult la FE, dar erau pe reddit destule custom-uri picate, si cu Micron si cu Samsung). Nu prea poti sa iti dai seama cand a fost produsa placa, chair daca iti da poza la etichetele de pe cutie. Si atunci poti s-o iei s-o testezi cat vrei, o sa mearga perfect o luna-doua si apoi crapa, exact ca in cazurile raportate prin toamna-iarna daca bine tin minte, de a trebuit sa iasa Nvidia cu declaratii.
Azi am vazut un Asus RTX 2080 Dual sigilat cica, la 2200 lei, este super pret pt o implementare decenta, dar tot nu pot sa risc. As lua numai de la useri cu reputatie buna, cu garantie, si sa aiba macar 6 luni de utilizare daca e sh, sa stiu ca a depasit perioada aia critica in care ies la iveala viciile de fabricatie.

Legat de cat trebuie restituit in caz de storno la o placa sh - fara discutie, corect este sa i se dea cat a platit. N-as avea niciodata pretentia sa imi dea suma de pe factura, pt ca eu nu am platit atata. Nu ma uit la placa sh cu garantie ca la un bilet de loto.
 

Offline Vamady21

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 1
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #16 on: 08 June 2019, 12:54 »
Stiu ca este un topic din martie dar m-am lovit si eu de problema de garantie cu o placa video cumparata de pe olx.Am cumparat de pe olx acum 2 ani un gtx 980 ti cu 1500 lei care mai avea 6 luni garantie la emag,placa s-a stricat dupa 2 luni.Am trimis-o la garantie cu factura etc. si dupa 15 zile am primit stornare la client dar m-au intrebat daca vreau banii in contul emag sau intr-un cont bancar specificat de mine,normal ca am ales sa-mi trimita banii in contul meu bancar.Am avut si noroc, am primit 3050 lei atat a dat omul pe ea.
 

Offline KodiaK

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #17 on: 09 June 2019, 16:15 »
Eu nu inteleg ce este in capul vostru de cereti stronare in contul cumparatorului in situatiile in care cumparati un produs SH....
Eu cand am apelat la garantie la o tableta achizitionata SH, si pentru care s-au oferit sa-mi dea banii inapoi, m-am dus frumos cu factura de stornare la caseria eMAG, si am luat cash banii. Am primit pe ea mai mult decat am dat :D
Orice magazin are obligatia sa ofere si cash banii inapoi, daca vreti asta (poate contul de pe care s-a facut achizitia nu mai exista).
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Bogdan_P

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 21 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 39
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #18 on: 16 June 2019, 20:10 »
 Eu am returnat produse la emag si singura varianta de stornare era in contul cu care am achizitionat, ce e drept, a doua zi.

 Daca cumparam cu cash era altceva poate, insa in momentul in care ar fi fost luat pe OLX, trebuia sa fie platita in cash de ala ca sa pot lua banii eu.
 

Offline KodiaK

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #19 on: 17 June 2019, 23:56 »
Eu am returnat produse la emag si singura varianta de stornare era in contul cu care am achizitionat, ce e drept, a doua zi.
Te-ai dus cu factura de stornare direct la caseria emag?
Si mie initial (pe mail) mi-a zis ca returul se face doar in contul de unde s-a cumparat si nu se poate in alt cont. Insa cand m-am dus cu factura la caserie mi-a dat banii inapoi cash fara nici un fel de intrebare.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #20 on: 18 June 2019, 02:40 »
Eu am returnat produse la emag si singura varianta de stornare era in contul cu care am achizitionat, ce e drept, a doua zi.
Te-ai dus cu factura de stornare direct la caseria emag?
Si mie initial (pe mail) mi-a zis ca returul se face doar in contul de unde s-a cumparat si nu se poate in alt cont. Insa cand m-am dus cu factura la caserie mi-a dat banii inapoi cash fara nici un fel de intrebare.

Esti sigur ca respectivul nu a platit cash? Si ca atunci cand ai dus factura au vazut oamenii ca nu au cont inregistrat cu tranzactia?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #21 on: 18 June 2019, 10:49 »
Da, nu a platit cash. Ca initial am vorbit cu el sa ii zic situatia, si mi-a explicat ca nu au nici un drept sa faca asta. Chiar daca plata s-a facut cu cardul, banii poti sa ii ceri inapoi si cash.
Cum altfel s-ar solutiona de exemplu situatia in care contul din care s-a realizat plata initiala nu mai exista?
Ce factura sa nu aiba inregistrata? Este vorba de factura de stornare cu sold negativ pe ea. Adica emag-ul, in baza acelei facturi, trebuia sa dea suma respectiva de bani.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline dic1

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #22 on: 20 June 2019, 19:17 »
Studiu de caz: eram la mine acasa cu cativa prieteni in perioada BF2017, am vazut niste oferte Mediagalaxy si, incantati, am cumparat de pe contul meu mai multe componente pentru fratele meu care nu avea cont facut, dar voia piesele. Fratele meu a facut comanda prin contul meu; a primit componentele pe adresa lui, cu factura pe numele lui, cu plata la comanda de pe cardul de credit al lui. :)
Prin 2018 i se trosneste un modul de RAM. M-am ocupat eu de toata povestea asta pentru ca aveam timp. Cei de la Mediagalaxy nu au vrut sa imi dea alt modul de RAM pentru ca erau preturile mai mari. Mi-au dat banii in numerar mie, desi pe factura aparea alta persoana, iar plata fusese facuta cu un card de credit al altei persoane.
Interesant este ca am primit numerar de la Mediagalaxy. Oare a contat ca era acelasi nume de familie? Totusi mi-au platit numerar pentru o comanda care fusese platita cu un card de credit (nu debit).
« Last Edit: 20 June 2019, 19:19 by dic1 »
 

Offline Tzeb

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #23 on: 20 June 2019, 21:56 »
Cei de la Mediagalaxy nu au vrut sa imi dea alt modul de RAM pentru ca erau preturile mai mari. Mi-au dat banii in numerar mie....

Practic te-au prostit. Te-ai intrebat ce s-ar fi intamplat daca pe factura aveai un pret urias la ram comparat cu pretul ramului la momentul cand te-ai prezentat cu memoria defecta? Crezi ca se ofereau tot sa-ti dea numerar? Sau crezi ca ti-ar fi propus un schimb cu un ram similar? :)

Tu cu banii pe care i-ai primit nu puteai sa-ti cumperi un alt ram la fel, drept urmare ai iesit in pierdere. Romanisme.
 

Offline dic1

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #24 on: 22 June 2019, 14:06 »
Da si nu. In conditiile generale la garantii parca este specificat ca in cazul in care nu exista aceeasi piesa pe stoc sa primesc banii sau sa imi dea altceva in schimb (eventual sa platesc diferenta).
Era un modul DDR4 2133MHz cel mai ieftin posibil care nu mai era pe stoc, mi-au spus sa aleg orice DDR4 de 8GB si sa platesc diferenta sau ca imi dau banii. Am ales banii.

Problema s-a rezolvat oarecum, dar mi-am dat seama ca la produsele cumparate la reducere de BF, garantia nu prea te ajuta in totalitate. Daca produsul luat la reducere nu mai este pe stoc si s-a defectat in garantie, risti sa platesti din buzunar diferenta de pret pentru ceva similar. Macar primesti banii inapoi si tot iesi mai bine decat la produsele cumparate de pe OLX fara garantie si cam pe la acelasi pret.
« Last Edit: 22 June 2019, 14:08 by dic1 »
 

Offline Tzeb

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #25 on: 22 June 2019, 18:55 »
Era un modul DDR4 2133MHz cel mai ieftin posibil care nu mai era pe stoc, mi-au spus sa aleg orice DDR4 de 8GB si sa platesc diferenta sau ca imi dau banii. Am ales banii.

Intreaba-te si scrie care ar fi fost rezolvarea problemei daca un 8GB DDR4 "cel mai ieftin" le ei era in momentul ala mult mai ieftin fata de pretul pe care il aveai tu pe factura. Crezi ca se ofereau sa-ti dea un 8GB PLUS diferenta pana la valoarea scrisa pe factura?
 

Offline Akizo

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #26 on: 22 June 2019, 22:51 »
Mai bine cititi legea (Art. 11): http://www.anpc.gov.ro/anpcftp/legislatie/Lege%20nr.%20449(r1)%20din%202003.html
Pe scurt, daca nu se poate repara sau inlocui cu produs identic (varianta o alege magazinul in functie de costuri), se returneaza banii. Cu acei bani se cumpara produsul "mult mai ieftin" si mai ramaneau si de un suc.
 

Offline Tzeb

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #27 on: 22 June 2019, 23:05 »
Cu acei bani se cumpara produsul "mult mai ieftin" si mai ramaneau si de un suc.

Ai citit postul initial al lui dic1? Banii pe care i-a primit de la magazin nu ii ajungeau sa cumpere cel mai ieftin ram similar cu cel defect. De aici rezulta intrebarea: Daca pretul memoriei pe factura era urias fata de alt ram similar ca specificatii pe care il aveau disponibil in acel moment, ar fi oferit respectivul ram la schimb, sau ofereau restituirea sumei din factura?
 

Offline Massive

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 10
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #28 on: 24 June 2019, 19:23 »
Am si eu o nelamurire, fiind spusa "una banala". Asa cum a inceput acest thread m-am gandit sa reiau putin subiectul despre placile video de pe OLX. Imi tot sta pe gand sa iau un rtx 2070 de pe OLX, insa nu stiu daca "se merita sau nu?" De cateva zile stau si ma uit peste majoritatea anunturilor. Toate placile sunt noi sigilate dar fara garantie. Oare de unde provin ele si mentionez ca majoritatea anunturilor sunt recente, din luna mai incoa.

Oricum, singura intrebare a mea este "s-ar merita sa iau o placa de pe OLX?" Care este sansa sa fie defecta fiind si sigilata, neutilizata?

As putea spune ca iau din zona mea, insa o singura placa gasesc la mine, fiind la 64km, majoritatea 150-380km+
 

Offline scarules2006

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #29 on: 25 June 2019, 11:25 »
Numai tu poti raspunde la intrebarea respectiva. Un produs sigilat de producator fara acte/garantie asta este, un produs sigilat fara garantie!
Trebuie sa pui in balanta daca riscul, pentru tine, cantareste mai putin decat diferenta de pret fata de magazin.

Daca vanzatorul vinde un produs sigilat, fara garantie care se defecteaza la tine sau este defect deja din fabrica asta nu inseamna ca vanzatorul este tepar(in conditiile in care a specificat clar ca nu prezinta garantie si este sigilat de fabrica). Ala nu e mama omida sa stie care-i situatia cu produsul si ma gandesc ca nu le-a luat gratis ca sa-si asume pierderi aiurea.

Eu personal cu foarte putine produse pe care le-am achizitionat sigilate am avut probleme, dar au fost!Pe cele cu care am avut probleme si care mi-au fost vandute ca sigilate fara garantie mi le-am asumat ca pierdere, doar am stiut ce cumpar!

Mai este si o cale de mijloc, eu daca vand ceva sigilat, cu descrierea "fara garantie", la alegerea cumparatorului(care trebuie sa fie sigur de achizitie) pot desigila produsul si-l testez pentru a confirma ca functioneaza. Numai atunci sunt dispus sa suport consecintele si sa-mi asum pierderea, cand am desigilat si testat eu ceva.

Long story short, sunt sanse sa fie defecta, in mod special RTX-urile despre care au tot plans oamenii pe forumuri.

Spor!